Τι είναι;

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Γεια σας.Θα ήθελα να μάθω τι είναι αυτό το σωληνάκι που σε μένα στάζει βενζίνη.Ειναι φυσιολογικό και αν όχι τι χρειάζεται; Η βίδα που έχει σαν τάπα ρυθμίζει κάτι; Ευχαριστώ


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γεια σας.Θα ήθελα να μάθω τι είναι αυτό το σωληνάκι που σε μένα στάζει βενζίνη.Ειναι φυσιολογικό και αν όχι τι χρειάζεται; Η βίδα που έχει σαν τάπα ρυθμίζει κάτι; Ευχαριστώ


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στην εικόνα φαίνεται σαν να έχει φύγει από την θέση του...
Και γι' αυτό σταζει.
Βάλε και μια πιο κοντινή εάν μπορείς.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Σαν υπερχείλιση καρμπυρατέρ φαίνεται!
Με βίδα όμως?
Τι μοντέλο είναι 850?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ένα παρόμοιο τσουτσούνι έχει και το στρώμα μου και είναι για να ρυθμίζει το ρελαντί.... Μπορεί να είναι και άσχετο ντιπ....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σαν υπερχείλιση καρμπυρατέρ φαίνεται!
Με βίδα όμως?
Τι μοντέλο είναι 850?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Varadero125
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν μπορω να καταλαβω καλα απο την φωτο αλλα νομιζω οτι το σωληνακι αυτο ερχεται απο το φιλτροκουυτι
Αν πραγματι ειναι ετσι τοτε αυτο που σταζει ειναι ενα μειγμα λαδιου (προερχομενο απο τις αναθυμιασεις του μοτερ-αρα και φυσιολογικο) και αναθυμιασεων βενζινης
Και τοτε η ταπα που μοιαζει με βιδα ειναι εκει ακριβως για να ανοιγει απο καιρο σε καιρο και να αδειαζει

Βαλε δαχτυλο και επιβεβαιωσε ή οχι αν προκειτε για τετοιο μειγμα αυτο που διαρρεει
 

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Σε varadero 125 είναι. Στάζει κυρίως όταν κάθεται.Χωρις να το αφήσω καιρό.Οταν δουλεύει και είναι ζεστό δεν στάζει.Οταν κάτσει αρχίζει


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν μπορω να καταλαβω καλα απο την φωτο αλλα νομιζω οτι το σωληνακι αυτο ερχεται απο το φιλτροκουυτι
Αν πραγματι ειναι ετσι τοτε αυτο που σταζει ειναι ενα μειγμα λαδιου (προερχομενο απο τις αναθυμιασεις του μοτερ-αρα και φυσιολογικο) και αναθυμιασεων βενζινης
Και τοτε η ταπα που μοιαζει με βιδα ειναι εκει ακριβως για να ανοιγει απο καιρο σε καιρο και να αδειαζει

Βαλε δαχτυλο και επιβεβαιωσε ή οχι αν προκειτε για τετοιο μειγμα αυτο που διαρρεει
Akυρο το ανωτερω
Η βιδα ρυθμισης του ρελαντι πρεπει να ειναι απο οτι μπορω νακαταλαβω απο eδω:
<iframe width="560" height="315" src="
" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Aλλα τοτε η διαρροη προερχεται απο αλλου, ισως απο την υπερχειλιση, και απλα γλυφει εκει
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στο δικό μου το μικρό, έτσι ρυθμίζεις το ρελαντί. Έχει μια μικρή σε μήκος ντιζουλα και καταλήγει σε βιδακι.
1ον: Το βιδακι έχει ένα μικρό o'ring μέσα του. Αν αυτό έχει ξεραθεί και σκιστεί, τότε περνά η βενζίνη από το σπείρωμα του.
2ον: Έχεις μικρή διαρροή βενζίνης από κάπου "ψηλότερα" και γλύφοντας καταλήγει εκεί.
Κοίτα το καλύτερα λοιπόν!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Στο δικό μου το μικρό, έτσι ρυθμίζεις το ρελαντί. Έχει μια μικρή σε μήκος ντιζουλα και καταλήγει σε βιδακι.
1ον: Το βιδακι έχει ένα μικρό o'ring μέσα του. Αν αυτό έχει ξεραθεί και σκιστεί, τότε περνά η βενζίνη από το σπείρωμα του.
2ον: Έχεις μικρή διαρροή βενζίνης από κάπου "ψηλότερα" και γλύφοντας καταλήγει εκεί.
Κοίτα το καλύτερα λοιπόν!
Mπααα, το 1ο δεν νομιζω να ισχυει γιατι αυτη η μικρη ντιζα-βιδα του ρελαντι απλα σπρωχνει μηχανικα εναν "μοχλο", εξωτερικα των καρμπς εκει που πιανουν οι ντιζες του γκαζιου Ουσιαστικα δηλ. βιδωνοντας και ξεβιδωνοντας την εχουμε το ιδιο αποτελεσμα σαν να ανοιγαμε/κλειναμε ελαφρως το γκαζι
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στο δικό μου το μικρό, έτσι ρυθμίζεις το ρελαντί. Έχει μια μικρή σε μήκος ντιζουλα και καταλήγει σε βιδακι.
1ον: Το βιδακι έχει ένα μικρό o'ring μέσα του. Αν αυτό έχει ξεραθεί και σκιστεί, τότε περνά η βενζίνη από το σπείρωμα του.
2ον: Έχεις μικρή διαρροή βενζίνης από κάπου "ψηλότερα" και γλύφοντας καταλήγει εκεί.
Κοίτα το καλύτερα λοιπόν!
Το 2ο ειναι. Αυτη ειναι η ντιζα που ρυθμιζει ρελαντι, γυρναει μια βιδα που δουλευει σαν στοπ και κραταει την πεταλουδα περισσοτερο ή λιγοτερο ανοιχτη για να ρυθμιζεις ρελαντι.
Καπου αλλου εχεις διαρροη. Αν μυρισεις αυτο που σταζει θα καταλαβεις αν ειναι βενζινη ή λαδι. Μαλλον βενζινη ειναι, ειτε απο καποιο σωληνακι που εχει φαγωθει με τον καιρο ειτε απο την υπερχειληση του καρμπυρατερ. Βαζω τα λεφτα μου στο δευτερο (υπερχειληση) γιατι λες οτι σταζει μονο οταν καθεται το μηχανακι με σβηστο μοτερ. Εικαζω λοιπον οτι εχει φαγωθει το λεγομενο "πυραυλακι" του καρμπυρατερ ή η φωλια του (φλοτερ) που ρυθμιζει τη σταθμη της βενζινης. Βεβαια αυτο θα σου εκανε και μπουκωματα, μαυρο καπνο πισω, αυξημενη καταναλωση κτλ. Οπως και να εχει πρεπει να το δεις σε μαστορα, ειδικα αν ειναι βενζινη.
 

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Πήγα με την μηχανή στα πριόνια και από εκεί 4ωρη πεζοπορία στο βουνό.Στον γυρισμό ευχαριστήθηκε η ψυχή μου κατάβαση.Πολυ ωραία διαδρομή ψάξτε την.Πριονια Λιτόχωρο

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Τελικά από όσο μου είπε ο μάστορας,η διαρροή γίνεται από το καρμπυρατέρ λόγω ενός φαγωμένου λάστιχου (κάτι σαν φλάντζα) και απλά γλύφει στα σωληνάκια και στάζει.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom