Τι καβαλάνε για παπί οι Κινέζοι;

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Την περασμένη βδομάδα, βρέθηκα με την δουλειά για μια εξπρές επίσκεψη στην Κίνα. Αρκετοί από εδώ και δη ναυτικοί, θα την έχετε φάει με το κουτάλι την χώρα, για εμένα ήταν η πρώτη φορά και ήταν αποκάλυψη.
Δεν θα σταθώ στις άπειρες διαφορές με τον υπόλοιπο κόσμο, θα επικεντρωθώ στα δίτροχα, μιας και τα Κινέζικα δίτροχα μας απασχολούν εντόνως τα τελευταία χρόνια. Τι χρησιμοποιούν λοιπόν στις βιομηχανικές ζώνες γύρω από την Σαγκάη οι ντόπιοι εργάτες για τις μετακινήσεις τους;
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Αυτά εδώ τα εκτρώματα που ανήκουν στην Φυλής. Ηλεκτρικά όλα, προχειροφτιαγμένα, με σκουριασμένες καγκελαρίες τριγύρω από τα πλαστικά για προστασία και τις μπαταρίες σε σκουριασμένες ποδιές εκατοστά από το έδαφος.



Τα περισσότερα είναι ντυμένα με κάτι χοντρά, φουσκωτά sleeping bag για προστασία από το κρύο τον χειμώνα. Σιχαμένα όσο δεν φαντάζεστε. Τηνεπόμενη ημέρα έβρεχε, δεν θέλω να φαντάζομαι πόσες μέρες θα θέλουν να στεγνώσουν αυτά τα εκτρώματα ή πόσο θα ζυγίζουν.



Οδηγικά, υπάρχουν ειδικές λωρίδες με νησίδα (φαίνονται στην φωτό) όπου επιτρέπεται η κίνηση απoκλειστικά σε δίκυκλα. Αλλά και σε πεζοδρόμια επιτρέπεται η κυκλοφορία τους κανονικά.

Μερικά τρίκυκλα τα φορτώνουν σαν γαϊδούρια χωρίς να νοιάζονται, εδώ ο μπάρμπας είχε προχειροδέσει το φορτίο και του έφυγαν στον δρόμο. Δεν ίδρωσε το αυτί του, χαλαρά άρχισε το μάζεμα.

 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Σε τέσσερις ημέρες είδα μία και μοναδική μοτοσυκλέτα, ένα Multistrada 1200. Τα υπόλοιπα κατασκευάσματα που έρχονται προς τα εδώ, άφαντα.

Ένας συνάδελφος ντόπιος μου είπε ότι πλέον μπορείς να βγάλεις δίπλωμα μόνο για ηλεκτρικό δίκυκλο στην Σαγκάη, όχι για θερμικό. Τα αγγλικά του ήταν πολύ σπαστά όμως, οπότε δεν παίρνω και όρκο ότι αυτό που είπε ισχύει όπως το γράφω.

Με τόσο μικρό χρονικό δείγμα από μια αχανή χώρα, συμπέρασμα δεν βγαίνει. Αλλά ρε γαμώτο, ΕΜΕΤΟΣ.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Στα ναυπηγεία τους η πλειοψηφία τους είναι ηλεκτρικά σκούτερ. Μιλάμε για μιλιούνια.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Ε κι εμεις σιγα σιγα εκει πηγαινουμε,ελα στις υποβαθμισμενες περιοχες της Αθηνας να δεις τι κυκλοφορει.Ασε που τα μισα οχηματα ειναι χωρις ΚΤΕΟ.Να μην αναφερω και ποσα ΔΕΝ εχουν ασφαλεια.Ειδικα απο ''ευαισθητες'' κοινωνικες ομαδες.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Mωρε στην προκειμένη δεν είναι το "ηλεκτρικό" το μείζον πρόβλημα, αλλά η όλη κατασκευή σαν ποιότητα, κακομοιριά.
Κάνει τα σκουτερακια Alex Pak (τα θυμάστε; ) προ 15ετιας να φαίνονται χειροποίητες καστομιες Roland Sands.
Ειδικά αυτή η ολόσωμη στολή Μισλεν.

Κατανοώ ότι όταν έχεις έναν τεράστιο πληθυσμό να τακτοποιήσεις, αρκεί κάτι ελαφρώς πιο ξεκούραστο από ποδήλατο. Αλλά με έπιασε η ψυχή μου με αυτά τα "μηχανάκια"
 

parkaris

Μέλος
Όνομα
-
Μοτό
cbf125
Ενα παπάκι ηλεκτρικο την αυτονομία των 200χλμ θα την επιανε αραγες σαν κατασκευη;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πολύ ενδιαφέρον θέμα!! Ωραίος..

Απ' ότι κατάλαβα από τη τελευταία επίσκεψη των δημοσιογράφων στο εργοστάσιο της Voge στην Κίνα νομίζω στην πόλη Chongqing η κάτι τέτοιο των 30 εκατομμυρίων κατοίκων η Κίνα είναι σαν πολλές χώρες μέσα σε μια χώρα. Αυτή η πόλη που έχει πληθυσμό σαν μια μεγάλη χώρα της Ευρώπης φαίνεται στα ρεπορτάζ πολύ πιο κοντα στον μοτοσυκλετισμο όπως τον βλέπουμε εμείς.

Φυσικά η κοινωνία της Κίνας και αυτή εξελίσσεται. Και θα υπάρχουν ανά περιοχές τεράστια χάσματα. Είναι αχανής.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Χτες μιλούσε ο γιοζ μου μ έναν ιντερνετικό του φίλο μηχανικό μηχανολόγο απ την Κίνα
Το παιδί ακούγονταν σοβαρό
Κάποια στιγμή μιλούσαν για την κατάσταση εκεί κι εγώ μπερδεύτηκα
Νόμιζα πως μιλάει για την...Ελλάδα!
Για όσα μπορείς να καταλάβεις λοιπόν από μια τέτοια κουβέντα συνοψίζονται σε μια φράση...
-Η Κίνα μια Ελλάδα με λεφτά!!!!!
:oops:
υγ
Εγώ τα νέα παιδιά τα πιστεύω και τ αγαπάω όλα σαν δικά μου
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φαντάζεστε να μην τους έδειχναν οι Ευρωπαίοι πως φτιάχνονται τα μηχανάκια, που θα βρισκόντουσαν?
Από τις κουβέρτες παίρνουμε μια εσανς
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Φαντάζεστε να μην τους έδειχναν οι Ευρωπαίοι πως φτιάχνονται τα μηχανάκια, που θα βρισκόντουσαν?
Από τις κουβέρτες παίρνουμε μια εσανς
Στα ποδήλατα. Ολοι οι Κινέζοι είχαν ένα ποδήλατο για τη δουλειά τους μέχρι κάνα δύο δεκαετίες πριν.
Αυτοκίνητο είχαν μόνο τα μεγάλα κομματικά στελέχη.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Φαντάζεστε να μην τους έδειχναν οι Ευρωπαίοι πως φτιάχνονται τα μηχανάκια, που θα βρισκόντουσαν?
Από τις κουβέρτες παίρνουμε μια εσανς
Δεν τους έδειξαν τίποτα
Έγιναν η πίσω βιομηχανική αυλή της Ευρώπης της Ιαπωνίας και της Αμερικής κάνοντας τη βρόμικη δουλειά.
Έφτιαχναν δηλαδή το τηλέφωνο για 10 ευρώ και οι Αμερικάνοι το πουλάνε για 1000
Σιγά σιγά μάζεψαν λεφτά έστελναν τα παιδιά τους για σπουδές στο εξωτερικό
κι έφτιαξαν τρομερά πολυτεχνεία
Με βάση λοιπόν ευνοϊκές νομοθεσίες και τον κρατικό καπιταλισμό έστισαν ότι βλέπεις σήμερα.
Κατάφεραν μάλιστα να κάνουν μπακ γιαρντ δική τους άλλες χώρες της Ασίας και της Αφρικής
Με βάση λοιπόν τη δημιουργική λογιστική της δύσης και εκεί όλα πάνε καλά!
Φυσικά συνέδεσαν την οικονομία τους μ αυτή των ΗΠΑ (τυπώνω δολάριο αβέρτα)
και τώρα ιν γκοτ γουί τραστ!
Σε άλλα νέα συγκεντρώνουν όλα τα χαρακτηριστικά και τις προϋποθέσεις για να γίνει
κοινωνική επανάσταση σύμφωνα με τη θεωρεία του Καρόλου Μάρξ!!!!!!
Έφτιαξαν 2 στρατηγικής σημασίας βάσεις στο εξωτερικό ενώ αγοράζουν νευραλγικές υποδομές.... Παντού!
Αργά και σιωπηλά.
Κι ο θεός να βάλει το χέρι του να μη σκάσει η λαϊκή δημοκρατία γιατί θα μας πάρει και θα μας σηκώσει όλους
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν τους έδειξαν τίποτα
Έγιναν η πίσω βιομηχανική αυλή της Ευρώπης της Ιαπωνίας και της Αμερικής κάνοντας τη βρόμικη δουλειά.
Έφτιαχναν δηλαδή το τηλέφωνο για 10 ευρώ και οι Αμερικάνοι το πουλάνε για 1000
Σιγά σιγά μάζεψαν λεφτά έστελναν τα παιδιά τους για σπουδές στο εξωτερικό
κι έφτιαξαν τρομερά πολυτεχνεία
Με βάση λοιπόν ευνοϊκές νομοθεσίες και τον κρατικό καπιταλισμό έστισαν ότι βλέπεις σήμερα.
Κατάφεραν μάλιστα να κάνουν μπακ γιαρντ δική τους άλλες χώρες της Ασίας και της Αφρικής
Με βάση λοιπόν τη δημιουργική λογιστική της δύσης και εκεί όλα πάνε καλά!
Φυσικά συνέδεσαν την οικονομία τους μ αυτή των ΗΠΑ (τυπώνω δολάριο αβέρτα)
και τώρα ιν γκοτ γουί τραστ!
Σε άλλα νέα συγκεντρώνουν όλα τα χαρακτηριστικά και τις προϋποθέσεις για να γίνει
κοινωνική επανάσταση σύμφωνα με τη θεωρεία του Καρόλου Μάρξ!!!!!!
Σε άλλα νέα έφτιαξαν 2 στρατηγικής σημασίας βάσεις ενώ αγοράζουν νευραλγικές υποδομές.... Παντού!
Αργά και σιωπηλά.
Κι ο θεός να βάλει το χέρι του να μη σκάσει η λαϊκή δημοκρατία γιατί θα μας πάρει και θα μας σηκώσει όλους
Περιγράφεις την κατάσταση μετά το άνοιγμα ματιών από τους Ευρωπαίους - Αμερικανούς κλπ .
Εγώ σκέφτομαι το ...αν δεν τους έδειχναν, κάτι που φαίνεται από τις φωτό του estebahn
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Περιγράφεις την κατάσταση μετά το άνοιγμα ματιών από τους Ευρωπαίους - Αμερικανούς κλπ .
Εγώ σκέφτομαι το ...αν δεν τους έδειχναν, κάτι που φαίνεται από τις φωτό του estebahn
Ναι καταλαβαίνω τι λες αλλά....
-Αν είχαν ανοίξει πραγματικά τα μάτια τους ΤΙΠΟΤΑ απ όλα αυτά δεν θα είχαν κάνει!!!!!!!
:brr:
Σήμερα στην Κίνα δεν υπάρχει κανείς να φτιάχνει παραδοσιακά έπιπλα, παραδοσιακές πορσελάνες και άλλα αριστουργήματα
Αντ αυτού μπήκαν κι αυτοί στην αυταπάτη ότι μια μέρα θα κατακτήσουν τον κόσμο!
Η αρχαιότερη ιστορία απ την εποχή του Μέγα Αλέκου και πριν δηλαδή


Υγ
Είχαν κέντρα πολιτικής ιστορίας και γνώριζαν μια χαρά τον καπιταλισμό.
Δέχτηκαν λοιπόν μόνοι τους να συμμετάσχουν
Αυτή είναι πολιτική απόφαση
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Άλλοι γίνονται από κλητήρες, δήμαρχοι,και άλλοι από δήμαρχοι, κλητήρες.
Για έναν φίλο στο χωριό λέω δεν τον ξέρετε. :ha
 
Top Bottom