Τι μπορεί να φταίει? (Τρέμουλο στον μπροστινό τροχό)

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Βαλε 130 Μια χαρα θα 'ναι νομιζω
Αν και δεν καταλαβαινω γιατι θελεις να αλλαξεις το πισω λαστιχοΜια χαρα φαινεται στην φωτο
Είναι και αυτό στις εναλλακτικές μιας και τα 90 έως 92 φόραγαν 130.
Το πίσω μου δίνει την αίσθηση ότι γλυστραει παρά πολύ σε σχέση με το μπροστινό που είναι βράχος.
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Είπα να αλλάξω υγρά φρένων σήμερα.
Έβγαλα εργαλεία, καφέ τσιγάρο και άρχισα.
Κάνα μισάωρο μετά και αφού τα είχα κάνει όλα χάλια λέω:
δεν λύνω και το τιμόνι που κάτι δεν μου κάθεται καλά στο μάτι.
Λύνω και το τιμόνι και λέω:
Δεν λύνω και το μπροστινό που χάνει λάδι να δούμε τι γίνεται.
Και κάπως έτσι φτάσαμε εδώ:
Αύριο που θα λύσω τα καλάμια θα μάθω αν καλά τα έλεγα ή πάλι μ@λακιες κάνω.
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Ξυπνάω σήμερα το πρωί έτοιμος για μεγάλα πράγματα.
Τα μπροστινά βγαλμένα, ετοιμα να δεχτούν τις περιποιήσεις μου.
Πάω να λύσω την τάπα με το χέρι κόντρα αλλά δεν.
Δεν πειράζει θα το βάλω στην μέγγενη.
Ούτε.
Τα βάζω πανω, τα φέρνω και στο ίδιο ύψος ρύθμισης μιας και είχαν μια μικρή απόκλιση πριν και τότε μου ρθε η ιδέα.
"Αν ήμουν στην Σαχάρα πως θα έβρισκα μέγγενη να τα λύσω?"
Μα θα τα ελυνα φορεμένα.
Ρίχνω και μια ματιά στο haynes και το επιβεβαιώνει.
Σε αυτό το σημείο έχετε ήδη καταλάβει ότι με τρώει ο κωλος μου αλλά εγώ ακάθεκτος.
Λυνω, βγάζω τα παλιά λάδια, καθαριζω και κάπου εκεί παραδοθηκα.
Μετά από 4 ώρες αγνής ταλαιπωρίας αποδεκτηκα την ήττα μου μιας και δεν βρήκα τρόπο να χώσω την τσιμουχα στην μπότα.
Πλέον είναι ημιδεμενα σε σκουπίδοσακουλες στο αυτοκίνητο και αύριο το πρωί θα πάνε σε κάποιον μηχανικό να τα δέσει.
 
Reactions: yns

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ώπα Joks, στο πιο εύκολο κόλλησες; Βάλε την παλιά τσιμούχα πάνω από την καινούρια, πλαστική σωλήνα από υδραυλικά σε κατάλληλη διάμετρο (γίνεται και με μεταλλική αλλά θέλει περισσότερη προσοχή μην χτυπήσεις το καλάμι) και τακ τακ όλα στην θέση τους. Η παλιά τσιμούχα προστατεύει την καινούρια από το χτύπημα και αφαιρείται εύκολα με κατσαβιδάκι ή πιθανότατα με απλή κίνηση του καλαμιού μέσα/έξω γιατί λογικά δεν έχει σφηνώσει πουθενά.


Εννοείται ότι υπάρχει ειδικό εργαλείο για αυτήν την δουλειά αλλά πιο φτηνή μέθοδος από το "παλιά τσιμούχα/ρετάλι σωλήνα" δεν υπάρχει.

Οι ξύστρες κατά κανόνα μπαίνουν και με απλή πίεση με το χέρι αλλά αν δεις τα σκούρα με την ίδια μέθοδο ακριβώς θα σφηνώσουν και αυτές.


Και ναι, αν δεν ξεσφίξεις τις τάπες όσο είναι επάνω στο μηχανάκι τα καλάμια, μετά λύνουν δύσκολα.
Κυρίως αν τις είχε πιάσει ο "μάστορας-μάστορας" παλιότερα, γιατί κανονικά θέλουν αστεία ροπή για να κλείσουν (χμ, ΟΚ, οι ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ θέλουν αστεία ροπή) και λύνουν επίσης εύκολα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Οτι λεει ο amyroukai
Μονο που για να γινει πιο ευκολο μπορεις να μικρυνεις ελαφρως την εξωτερικη διαμετρο της παλιας τσιμουχας ωστε αυτη να μην σφηνωσει Κατι που ειναι σχεδον σιγουρο αν την χρησιμοποιησεις ως εχει

 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Η ώρα είναι τέσσερις και ακόμα δεν έχει γράψει τι συμβαίνει. να φωνάξουμε την ΕΜΑΚ;
Σήμερα είναι μέρα μπάνιου με την φαμίλια. Πήγα και πήρα σωλήνα, καθαρή βενζίνη για μπανάκι και παχύ γρασο γιατί ο άξονας της ρόδας έχει στεγνώσει.
Αύριο η συνέχεια.
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Ερώτηση τώρα που είναι νωρίς: όταν μπει η τσιμουχα θα πρέπει να βλέπω το ελατήριο-ασφαλεια?
Μην το βάλω αναποδα και λύνω πάλι.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ερώτηση τώρα που είναι νωρίς: όταν μπει η τσιμουχα θα πρέπει να βλέπω το ελατήριο-ασφαλεια?
Μην το βάλω αναποδα και λύνω πάλι.
Τι ενοεις γιαγκο δρακο;

Το καναλι του ελατηριου-ασφαλειας θα βλεπεις ολοκληρο, πρωτα θα βαλεις τσιμουχα μετα την ασφαλεια. Ισως δεν ειναι περιττο επισης να πω οτι εχει φορά η τσιμουχα.
(μπορεί να είναι όλα προφανή, απλά ξέρω και 'γω μερικές φορές κολλάμε στο προφανές, το 'χω πάθει)
 
Τελευταία επεξεργασία:

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Λοιπόν κύριοι η αποστολή ήρθε σε πέρας.
Ο σωλήνας δούλεψε 1000% και ήταν όντως εύκολο να μπει η τσιμουχα με το κατάλληλο εργαλείο.:)
Πήγε και βόλτα χωρίς κάτι να φαίνεται κατι λάθος.
Σας ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ για την υπερπολύτιμη βοήθεια σας μιας και χωρίς αυτή δεν θα ήμουν τώρα τόσο χαρούμενος.
@amyroukai εχεις ένα ευχαριστώ παραπάνω,με ξελασπωσες πραγματικά.
 
Top Bottom