Τοποθετηση-Εγκατασταση πλαϊνων Flaps σε R1200 GS

paulitos

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Παυλος Mαρ.
Μοτό
Yamaha XTZ1200 Super Tenere mod 11
Σημερα μετα απο καιρο αποφασισα να τοποθετησω τα δεξια -αριστερα φλαπς (από Φοινικα...) στο μοτορι μου.
Λόγω το οτι δεν ειναι adv αναγκαστηκα να ανοιξω εγω τρυπες ωστε να προχωρησω στην εγκατασταση.
Εργαλεια που χρησιμοποιησα ηταν:
Τρυπανι φορητο
Κατσαβιδι με υποδοχη μυτη τορξ
αριδα 3.5χιλ
καρυδακι Νο8
μικρη καστανια
διαφορες βιδες -ροδελλες-παξιμαδι ασφαλειας
μαρκαδορο
και 1 τσιγαρο!!!!

Βοηθος ο γλυκος "ΦΑΤΣΑΣ"!!!!

Παμε λοιπον και πρωτα μαρκαρουμε την επιφανεια που θα τρυπησουμε και εγω μετρησα την βιδα και χρησιμοποιησα αριδα 3.5χιλ ενω η βιδα ηταν περιπου 3.8χιλ
τρυπαμε πολυ προσεκτικα στο τρυπανι αργα πιεζοντας με λιγη δυναμη. (να σημειωσω οτι στο 07 μοντελο δεν υπαρχει απο κατω λαμα σιδερενια η καποιο καλωδιο) δεν ξερω στα 08-11 μοντελα τι γινεται. Οποτε πριν τρυπησετε καντε εναν ελεγχο

τα Φλαπς (phoenix)


εχοντας μαρκαρει τα σημεια


ο βοηθος


μετα το τρυπημα δεξια

μετα το τρυπημα αριστερα


με το τρυπανι και τορξ βιδωνω την μαμα βιδα να παρει το μορφη σπερωματος απο μεσα

βιδωνοντας χωρις να φτασω στο τελος με το κατσαβιδι

μετα το βιδωμα εβαλα στις μαμα βιδες επιπλεον ροδελλες και παξιμαδι ασφαλειας ωστε να μην μου φυγουν στο δρομο και τα ψαχνω!!!


εδω βλεπετε πως μπηκαν στις μαμα βιδες οι ροδελλες και τα παξιμαδια


Τα νταααααααα ετοιμο!!!!


Εδω λοιπον αναβω το τσιγαρο για να απολαυσω τα πτερυγια σταθεροποιησης.....καθως ακουω τον πυργο ελεγχου απο πανω ......"παυλο το τηλεφωνο σου".....ειπε η γυναικα μου.

Αξιζει να αναφερω οτι μου επεσε μια ροδελλα χωρις να την παρω πρεφα και ο σκυλος πηγε και γαυγιζε για να την μαζεψω...στην αρχη δεν εδωσα σημασια αλλα οταν ειδα οτι ελλειπε μια ροδελλα πηγα προς εκει και ο καημενουλης με εδειξε με την μυτη του την ροδελλα....(σου λεει εδω βρε Μα!@@!#)!!!! χαχαχαχαχαχα

Ειναι απλο...αλλα πιστευω θα βοηθησει οποιοι στο μελλον βαλουν Flaps
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ωραιος!
...Αν και δεν ξερω την χρησιμοτητα των ανωτερω πτερυγιων Για καλυτερη καλυψη απο τον αερα? :ok:

Επισης δεν ξερω, αλλα ισως να μπορουσες να χρησιμοποιησεις και λαστιχοπαξιμαδια (σαν αυτα που στερεωνεται η ζελατινα σε πολλα μηχανακια) και ετσι να μην υπηρχε η αναγκη για κοντρα παξιμαδι και για μεγαλυτερη ευκολια στο βαλε-βγαλε αν ποτε χρειαστει
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ειναι φυσικό οτι ο πρώτο ξάδερφος του κίτρινου βυζαντινού κεραυνού έλαβε δύναμη!!!! και ολα τα δέοντα !!!!
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Ωραία δουλίτσα!
Το μαρκάρισμα για τις τρύπες το έκανες δοκιμάζοντας να μη βρισκει η μπροστά ζελατινα στο στρίψιμο;
Πες μας και διαφορές στον αέρα με τα flaps .. το σκεφτομαι και γω να βάλω :ok:
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Ωραιος!
...Αν και δεν ξερω την χρησιμοτητα των ανωτερω πτερυγιων Για καλυτερη καλυψη απο τον αερα? :ok:

Επισης δεν ξερω, αλλα ισως να μπορουσες να χρησιμοποιησεις και λαστιχοπαξιμαδια (σαν αυτα που στερεωνεται η ζελατινα σε πολλα μηχανακια) και ετσι να μην υπηρχε η αναγκη για κοντρα παξιμαδι και για μεγαλυτερη ευκολια στο βαλε-βγαλε αν ποτε χρειαστει

Κανε μια γρήγορη βόλτα με φαρδύ μπλουζάκι και θα δεις ότι ο αέρας θα στο ανεβάσει μέχρι τις μασχάλες...
Αυτό το φαινόμενο μειώνουν τα φλαπς...

Note : Αυτό το αεροδυναμικό θέμα, συμβάλλει στην κούραση του αναβάτη, σε μεγάλα ταξίδια...



Paulito, μπράβο για τη προσεχτική και καθαρή δουλειά της τοποθέτησης...
 
Top Bottom