Τοσκάνη προς Στέλβιο?

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ψάχνω πληροφορίες για πολύ καλό φίλο, για το ανέβασμα από την περιοχή της Τοσκάνης προς το πέρασμα του Στέλβιο.

Υπάρχουν πολλές πληροφορίες για Τοσκάνη και για Δολομίτες αλλά για τα ενδιάμεσα κομμάτια δεν μπορώ να βρω κάτι.

Έχει πολλούς δρόμους προς τα εκεί. Ως κάποιο σημείο έχει οτοστραντα και μετά ξεκινούν οι επαρχιακοί. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλό είμαι όλος αυτιά (ή μάλλον μάτια)

( Τα πάσα πάνω και δυτικά του Μπελούνο θα γίνουν άλλη μέρα, passo Valles, Giau, Cortina d' amprezzo κτλ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Ανάλογα που θα ξεκινά από την Τοσκάνη, θα πρότεινα το κομμάτι από Σιένα για Φλωρεντία να μην το κάνει όπως λέει το Google maps αλλά λίγο πιο δεξιά, στην περιοχή του Chianti, μια μικρή παράκαμψη, με απίστευτη ομορφιά, μοτοδιαδρομές και άσφαλτο πίστας.
Πχ Gaiole in Chianti--> Greve in Chiati--> Φλωρεντία

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάσο ντε λα φουτα..
Το μουλτιστραντα το οροδοθοξο χτίστηκε εκεί...
Εκεί μέσα είναι τρομερά....αλλά νομίζω αν μπλέξει εκεί βολεύει να πάει προς Γένοβα, που είναι σχεδόν όλο ένα πάσο και να κάψει τους δολομίτες.
Τα κάναμε ερχόμενοι από Ανδόρα και κουραστηκαμε να στριβουμε....πραγματικά
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Να ανεβει Stelvio απο το Bormio και να κατεβει τις φουρκετες.
Δεν βολεύει γιατί η διαμονή είναι υπολογισμένη έτσι ώστε να βολεύει και την επόμενη μέρα ώστε να κάνει τη βόλτα στα πάσα
χωρίς μπαγκαζια.

:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν βολεύει γιατί η διαμονή είναι υπολογισμένη έτσι ώστε να βολεύει και την επόμενη μέρα ώστε να κάνει τη βόλτα στα πάσα
χωρίς μπαγκαζια.

:friendship:
Γιατί δεν κάνει τον γύρο της Garda, που είναι κουκλα?
Και συνεχίζει για πανω
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Kαλημέρα παιδιά, τελικά θα ανέβω και γω προς Δολομίτες από Τοσκάνη και φτιάχνω εγώ τις διαδρομές.

Δεν ξέρω αν θα μας βγει να πάμε προς Stelvio γιατί θέλει 10+ ώρες οδήγησης. Αν συμφωνήσει ο φίλος ίσως και να γίνει.
Εχουμε επικεντρωθεί κυρίως στα πάσα πάνω και γύρω από το Valle pass. Eπίσης αυτό που κοιτάω είναι η διανυκτέρευση να γίνει στο ίδιο μέρος ώστε να κάνουμε τα πάσα χωρίς μπαγκαζια. H διανυκτέρευση θα γίνει στο κάμπινγκ gajole ή κάπου εκεί κοντά

Camping Gajole
+39 0439 58505

Αν δεν πάμε Stelvio θα ανέβουμε από Τοσκάνη τον ss65 - Passo Della FUTA προς Μπολώνια και από εκεί προς το σημείο διανυκτέρευσης.

Η δεύτερη μέρα έχει μια μεγάλη γύρα στα πάσα και στις λίμνες της περιοχής ανατολικά του Μπολζανο. Έχει πολύ πράμα εκεί και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε όσο περισσότερα γίνεται.

Την 3 μέρα της επιστροφής προς Ανκόνα σκέφτομαι να κάνουμε το πάσο San Boldo με τα τούνελ στις φουρκούτες, να βγούμε Τρεβίζο και από εκεί να κατηφορίσουμε προς Ανκόνα τον πιο γρήγορο δρόμο
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
La spezzia -> SS62 -> Parma -> όποιον δρόμο θέλει μέχρι -> Peschiera del Garda -> SR249 -> Nago Torbole -> SS240 -> Riva del Garda -> SS241 -> Comano Terme -> SS237 -> Tione di Trento -> SS239 -> Dimaro -> SS42 -> Ponte di Legno -> SP300 -> Bormio
Το κοίταξα και βγαίνει πολύ σε χρόνο. Αν ανέβουμε προς Stelvio θα κάνω μια επιλογή απο γρήγορους δρόμους ως τη Garda και μετά από τους δρόμους που προτείνεις ως το Bormio.

Aν γίνει έτσι θα πρέπει να γίνει διανυκτέρευση σε διαφορετικό μέρος.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
νομίζω καλο θα ειναι η περιοχή ξεχωριστά
για ποιο λογο και Τοσκάνη και αλπεις?
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Από οτι κατάλαβα εισαστε πολύ στενά σε χρόνο και κάνετε focus στην περιοχή του bolzano αλλά θα θέλατε να περάσετε και μια Φλωρεντία.
Γύρω από τη Φλωρεντία πάντως αυτά που έχω ξεχωρίσει σε 2 επισκέψεις (και τα έχω κάνει και τις 2) είναι:
Passo Raticosa ,Passo Futa με Passo della Raticosa και Passo dell'Abetone

Το πιο λογικό αν θελετε να ανεβείτε από Φλωρεντία προς τα πάνω μου κάνει να πάτε από Futa και Raticosa.
Υπάρχει και αυτό το site που εμένα με έχει βοηθήσει στο να επιλέξω διαδρομές στο παρελθόν.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Από οτι κατάλαβα εισαστε πολύ στενά σε χρόνο και κάνετε focus στην περιοχή του bolzano αλλά θα θέλατε να περάσετε και μια Φλωρεντία.
Γύρω από τη Φλωρεντία πάντως αυτά που έχω ξεχωρίσει σε 2 επισκέψεις (και τα έχω κάνει και τις 2) είναι:
Passo Raticosa ,Passo Futa με Passo della Raticosa και Passo dell'Abetone

Το πιο λογικό αν θελετε να ανεβείτε από Φλωρεντία προς τα πάνω μου κάνει να πάτε από Futa και Raticosa.
Υπάρχει και αυτό το site που εμένα με έχει βοηθήσει στο να επιλέξω διαδρομές στο παρελθόν.
Το αρχικό πλάνο ήταν να κάτσουμε στην ευρύτερη περιοχή της Τοσκάνης μερικές μέρες και να ταξιδέψουμε χαλαρά με όχι πολλά km κάθε μέρα.
Επεσε ομως η πρόταση για επιπλέον 2 διανυκτερεύσεις προς Δολομίτες και μου αρέσει σαν ιδέα. Οπότε κοιτάω να εκμεταλλευτούμε τον λίγο χρόνο που θα έχουμε για να ευχαριστηθούμε οδήγηση στα βουνά. Αυτό είναι το ζητούμενο.

(Στην περιοχή της Τοσκάνης έχει βγάλει διαδρομές ένας φίλος που του έχω εμπιστοσύνη και γνωρίζει τα μέρη.)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το αρχικό πλάνο ήταν να κάτσουμε στην ευρύτερη περιοχή της Τοσκάνης μερικές μέρες και να ταξιδέψουμε χαλαρά με όχι πολλά km κάθε μέρα.
Επεσε ομως η πρόταση για επιπλέον 2 διανυκτερεύσεις προς Δολομίτες και μου αρέσει σαν ιδέα. Οπότε κοιτάω να εκμεταλλευτούμε τον λίγο χρόνο που θα έχουμε για να ευχαριστηθούμε οδήγηση στα βουνά. Αυτό είναι το ζητούμενο.

(Στην περιοχή της Τοσκάνης έχει βγάλει διαδρομές ένας φίλος που του έχω εμπιστοσύνη και γνωρίζει τα μέρη.)
Πότε θα γίνει η βόλτα Κωστή?
 
Top Bottom