Τοσκάνη προς Στέλβιο?

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Υπολογίστε την κίνηση σε μέρη όπως το Στελβιο....τα τελευταία χρόνια Ιούλιο και Αύγουστο γίνεται της παλαβης.
Ναι το πιο πιθανό σενάριο είναι πως θα το κάψουμε το Στέλβιο για αυτό το λόγο επειδή είναι πέρασμα προς Ελβετία και θα γίνεται χαμός. :friendship:

Αλλά πήρα τόσες πολλές πληροφορίες για άλλες διαδρομές που νομίζω πως θα βγει ένα πολύ δυνατό 3ημερο.

Thank you boys
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Kαλημέρα παιδιά, τελικά θα ανέβω και γω προς Δολομίτες από Τοσκάνη και φτιάχνω εγώ τις διαδρομές.

Δεν ξέρω αν θα μας βγει να πάμε προς Stelvio γιατί θέλει 10+ ώρες οδήγησης. Αν συμφωνήσει ο φίλος ίσως και να γίνει.
Εχουμε επικεντρωθεί κυρίως στα πάσα πάνω και γύρω από το Valle pass. Eπίσης αυτό που κοιτάω είναι η διανυκτέρευση να γίνει στο ίδιο μέρος ώστε να κάνουμε τα πάσα χωρίς μπαγκαζια. H διανυκτέρευση θα γίνει στο κάμπινγκ gajole ή κάπου εκεί κοντά

Camping Gajole
+39 0439 58505

Αν δεν πάμε Stelvio θα ανέβουμε από Τοσκάνη τον ss65 - Passo Della FUTA προς Μπολώνια και από εκεί προς το σημείο διανυκτέρευσης.

Η δεύτερη μέρα έχει μια μεγάλη γύρα στα πάσα και στις λίμνες της περιοχής ανατολικά του Μπολζανο. Έχει πολύ πράμα εκεί και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε όσο περισσότερα γίνεται.

Την 3 μέρα της επιστροφής προς Ανκόνα σκέφτομαι να κάνουμε το πάσο San Boldo με τα τούνελ στις φουρκούτες, να βγούμε Τρεβίζο και από εκεί να κατηφορίσουμε προς Ανκόνα τον πιο γρήγορο δρόμο
Σου εφτιαξα την δευτερη μερα.
Camping Gajole to Camping Gajole
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Κωστη το Bormio εγω δεν θα το εχανα με τιποτα.
Από την καλη μερια βεβαια, το κατεβασμα εχει 2 ή 3 σημεια που μπαινεις Ελβετια με τους συνοριοφυλακες να σε κοιτανε και μαλλον ξεφευγεις αφου δεν θα πας μετα ΒΑ, αλλα προς Ανκονα.
Θα το δω αυριο και θα σου πω.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Οπότε κοιτάω να εκμεταλλευτούμε τον λίγο χρόνο που θα έχουμε για να ευχαριστηθούμε οδήγηση στα βουνά. Αυτό είναι το ζητούμενο.
Η παρακάτω διαδρομή είναι λίγο παλαβή. Αλλά είναι αυτό που έγραψες, να ευχαριστηθείς οδήγηση στα βουνά. Από aosta μέχρι Tirano είναι 550 χλμ, βγαίνει σε ένα 10ωρο (~12-13 αν πηγαίνεις με τα όρια, μικρές στάσεις και φωτό...) Είναι μίξ από πάσα και γρήγορα κομμάτια, σε μεγάλο υψόμετρο οπότε έχει δροσιά.

Aosta -> SS27 -> 21 (E27) -> A9 (E62) -> Brig -> 9 (E62) -> SS33 (E62) -> Domodossola -> SS337 -> Locarno -> 13 -> A13 (E43) -> Mesocco -> 13 -> Splungen -> SS36 -> Chiavenna -> SS37 -> 3 -> Silvaplana -> St Moritz -> Pontresina -> 29 -> Tirano

Τα highlights είναι: το πάσο Grand saint Bernard (40χλμ) , το πάσο Simplon (30χλμ), η "πίστα" ss337 (25χλμ) , το πάσο San Bernardino (45χλμ) , το πάσο Splungen (40χλμ) , το πάσο Maloja (30χλμ) και το πάσο Bernina (30χλμ). Από Parma ή Γένοβα μέχρι Aosta είναι ένα 3ωρο εθνική. Κοιμάσαι στο camping Pineta, σηκώνεσαι 7:00 και στις 7:30 πίνεις καφέ στο saint Bernard, και ξεκινάς την μέρα σου. 9 το βράδυ είσαι Tirano.

Θέλει 40chf vignette για τα κομμάτια ελβετία που είναι σε αυτοκινητόδρομο (A9 από Martigny μέχρι Sierre ~40χλμ, A13 από Arbedo-Castione μέχρι Mesocco, ~25χλμ) αλλίως πρέπει να βρείς εναλλακτική και να προσθέσεις την ώρα.
Genoa ή Parma μέχρι Aosta είναι 2.5 με 3 ώρες και 25 με 35ε διόδια ανάλογα την διαδρομή.

Μπορεί και να είναι υπερβολή για μία μέρα και σκότωμα απο εκεί που θα είστε. Αλλά το αφήνω εδώ να υπάρχει. Μπορεί να τσιμπήσει κανείς άλλος μια ιδέα.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Μιας κ εγραψεσ για όρια: Έχουμε κ μείς Άλπεις τον Αύγουστο . Αλλά από φίλο μας στην Ελβετία που τα έχει περασει τα πιο πολλά πάσα , μας είπε ότι γενικά να προσέχουμε με τα όρια ταχύτητας . Εσείς που έχετε περάσει τι γίνεται με αυτά;
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Γενικά έχει κάμερες σε πάρα πολλά σημεία και εκτός εθνικών οδών και τσουχτερά πρόστιμα. Επίσης πολλά από τα πάσα είναι αρκετά στενά και έχουν αρκετή κυκλοφορία με οχήματα μεταξύ των οπόιων ποδηλάτες και τροχόσπιτα. Με προσοχή λοιπόν, με σεβασμό στους υπόλοιπους στο δρόμο και με τα όρια.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Μπολόνια Μόντενα για τα μουσεία φερράρι ντουκάτι κλπ Λάγκο Ντι Γκάρντα (το γύρο φυσικά) Λάγκο Ντι Σαντα Τζιουστίνα (κάστρο Κλες -θα κοιτάς και θα κλαις- Κανιο Κάνιον ντε Ριο Σας Λάγκο Σμεράλντο Κάστρο Λεμπενμπεργ Στέλβιο (μια ιδέα έτσι στα πεταχτά)
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ναι το πιο πιθανό σενάριο είναι πως θα το κάψουμε το Στέλβιο για αυτό το λόγο επειδή είναι πέρασμα προς Ελβετία και θα γίνεται χαμός. :friendship:

Αλλά πήρα τόσες πολλές πληροφορίες για άλλες διαδρομές που νομίζω πως θα βγει ένα πολύ δυνατό 3ημερο.

Thank you boys
Οντως είναι κανα 10ωρο προς Stelvio
Εάν δεν πας προς Livigno που είναι το συνηθες κατεβασμα, η διαδρομή για να μπεις οριακα Ελβετια και πισω είναι αυτή.


Σου ξαναπαραθετω την 2η μερα όπως το σκέφτομαι γιατι μαλλον δεν το εχεις δει.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Οντως είναι κανα 10ωρο προς Stelvio
Εάν δεν πας προς Livigno που είναι το συνηθες κατεβασμα, η διαδρομή για να μπεις οριακα Ελβετια και πισω είναι αυτή.


Σου ξαναπαραθετω την 2η μερα όπως το σκέφτομαι γιατι μαλλον δεν το εχεις δει.

Κρατάω διαδρομές και συμβουλές για άλλο ταξίδι. Δεν θα μπούμε σε αυτό Ελβετία θα παίξουμε στα πάσα πιο ανατολικά αλλά εντός Ιταλίας.

Είπαμε να χαρούμε οδήγηση αλλά όχι να λιωσουμε κι όλας.

:friendship:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Κρατάω διαδρομές και συμβουλές για άλλο ταξίδι. Δεν θα μπούμε σε αυτό Ελβετία θα παίξουμε στα πάσα πιο ανατολικά αλλά εντός Ιταλίας.

Είπαμε να χαρούμε οδήγηση αλλά όχι να λιωσουμε κι όλας.

:friendship:
Συμφωνω. Πιο πολύ τα φρεσκαρα να υπαρχουν και για μενα, για μια σκεψη για τελη Ιουνιου του 2023 και να απαντησω και στον άλλο Κωστη XR Maniac για το από που ανεβαίνουμε Bormio. Τουλάχιστον όπως το είχαμε κανει παλαιοτερα. Θυμαμαι ηθελα στην σταση στην Gavia, ένα 3λεπτο να φυγει το χαμογελο, για να μπορεσω να βγαλω το κρανος!!!!
:friendship:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Συμφωνω. Πιο πολύ τα φρεσκαρα να υπαρχουν και για μενα, για μια σκεψη για τελη Ιουνιου του 2023 και να απαντησω και στον άλλο Κωστη XR Maniac για το από που ανεβαίνουμε Bormio. Τουλάχιστον όπως το είχαμε κανει παλαιοτερα. Θυμαμαι ηθελα στην σταση στην Gavia, ένα 3λεπτο να φυγει το χαμογελο, για να μπορεσω να βγαλω το κρανος!!!!
:friendship:
Με το καλό το 23 Λευτέρη, να είμαστε καλά μόνο.

Φέτος για αλλού ήταν σχεδιασμένο το ταξίδι αλλά τελικά προέκυψε θέμα και επιλέξαμε Ιταλία σαν εναλλακτική. Παρόλα αυτά το έχουμε οργανώσει πιστεύω καλά, με πολύ διάβασμα, με την βοήθεια φίλων και γνωστών και φυσικά από δω μέσα που βοηθήσατε όλοι πολύ.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Οντως είναι κανα 10ωρο προς Stelvio
Εάν δεν πας προς Livigno που είναι το συνηθες κατεβασμα, η διαδρομή για να μπεις οριακα Ελβετια και πισω είναι αυτή.


Σου ξαναπαραθετω την 2η μερα όπως το σκέφτομαι γιατι μαλλον δεν το εχεις δει.
Εκεί δίπλα βεβαια υπάρχουν και τα πάσα Giau και Falzarego όπως και η Cortina d'ampezzo ...γενικά η περιοχή ειναι σπαζοκεφαλιά στο τι βλέπεις τι αφήνεις!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Εκεί δίπλα βεβαια υπάρχουν και τα πάσα Giau και Falzarego όπως και η Cortina d'ampezzo ...γενικά η περιοχή ειναι σπαζοκεφαλιά στο τι βλέπεις τι αφήνεις!
Προς τα εκεί θα παίξουμε πιο πολύ.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Προς τα εκεί θα παίξουμε πιο πολύ.
Στα υπ όψιν
χωρίς να δίνω συμβουλές ή να κάνω τον ξύπνιο
αλλά επειδή παρακολουθώ τα δρώμενα Ιταλία

Προσοχή στα πάσα γιατί οι αυτόχθονες ιθαγενείς έχουν γ....
με τις μηχανές
Παραπονιούνται συνέχεια για θόρυβο και ταχύτητα
κατ επέκταση έχει γεμίσει μπλόκα και άουτοβελοξ
Οι μπάτσοι είναι διακριτικοί και ευγενικοί μεν
γράφουν δε
Πολύ φασισταργιό παίδες
οι κοιλάδες ΜΑΣ τα πάσα ΜΑΣ ο νομός ΜΑΣ
έχω βαρεθεί να τους βρίζω στο φβ
Σουπόρτ γιορ λόκαλ κάγκουρα κλπ
:ha
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Στα υπ όψιν
χωρίς να δίνω συμβουλές ή να κάνω τον ξύπνιο
αλλά επειδή παρακολουθώ τα δρώμενα Ιταλία

Προσοχή στα πάσα γιατί οι αυτόχθονες ιθαγενείς έχουν γ....
με τις μηχανές
Παραπονιούνται συνέχεια για θόρυβο και ταχύτητα
κατ επέκταση έχει γεμίσει μπλόκα και άουτοβελοξ
Οι μπάτσοι είναι διακριτικοί και ευγενικοί μεν
γράφουν δε
Πολύ φασισταργιό παίδες
οι κοιλάδες ΜΑΣ τα πάσα ΜΑΣ ο νομός ΜΑΣ
έχω βαρεθεί να τους βρίζω στο φβ
Σουπόρτ γιορ λόκαλ κάγκουρα κλπ
:ha
Δεν ξέρω αν έχουν εντελώς άδικο, και δεν νομίζω να είναι απλα μια σωβινιστική μπαλαφαρία. Νομίζω η μαζική προσέλευση σε πάσα το καλοκαίρι και ο μονομερής μοτοσυκλετιστικός τουρισμός δημιουργούν τέτοια αντανακλαστικά.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Δεν ξέρω αν έχουν εντελώς άδικο, και δεν νομίζω να είναι απλα μια σωβινιστική μπαλαφαρία. Νομίζω η μαζική προσέλευση σε πάσα το καλοκαίρι και ο μονομερής μοτοσυκλετιστικός τουρισμός δημιουργούν τέτοια αντανακλαστικά.
Θα σου απαντήσω ειλικρινά
Όλα αυτά τα ΜΟΥ κρύβουν πολύ φασισμό από πίσω.
Η Ελλάδα ΜΟΥ η σημαία ΜΟΥ η Μάνη Μου (στα @@ ΜΟΥ κι εμένα)
Δεν είναι ΣΟΥ κατ αρχήν.
Δεν είσαι ιδιοκτήτης. Είσαι κάτοικος μαζί με μερικά εκατομμύρια ακόμα.
Άσε που έχουν και μακράν παράδοση στο φασισμό οι καράβλαχοι κει παν
Από εκεί και μετά δεν μ ενδιαφέρει τι λέει ο κάθε βλαμμένος
(αν και οι τοπικές επιχειρήσεις δεν συμφωνούν καθόλου μ όλα αυτά)

Στο δια ταύτα
Στα παλιά μου τα παπούτσια και η κοιλάδα και το πάσο και όλοι βλαμμένοι που την είδαν οικολογία
Εγώ οι φίλοι μου δεν θέλω να φάνε πρόστιμο.
Μέχρι εκεί με νοιάζει.
Έχω γεράσει πια για να δίνω μια δεκάρα τσακιστή για ΟΛΑ τ άλλα.

Λυπάμαι που μιλάω έτσι και μην το πάρεις προσωπικά
Σέβομαι την άποψη σου
Απλά έχω βαρεθεί (πολύ)
:)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Στα υπ όψιν
χωρίς να δίνω συμβουλές ή να κάνω τον ξύπνιο
αλλά επειδή παρακολουθώ τα δρώμενα Ιταλία

Προσοχή στα πάσα γιατί οι αυτόχθονες ιθαγενείς έχουν γ....
με τις μηχανές
Παραπονιούνται συνέχεια για θόρυβο και ταχύτητα
κατ επέκταση έχει γεμίσει μπλόκα και άουτοβελοξ
Οι μπάτσοι είναι διακριτικοί και ευγενικοί μεν
γράφουν δε
Πολύ φασισταργιό παίδες
οι κοιλάδες ΜΑΣ τα πάσα ΜΑΣ ο νομός ΜΑΣ
έχω βαρεθεί να τους βρίζω στο φβ
Σουπόρτ γιορ λόκαλ κάγκουρα κλπ
:ha
Θα έχουμε το νου μας...

Με 1150 gs εγώ και με 390 adv ο φίλος δεν έχουμε σκοπό να βάλουμε φωτιά στην άσφαλτο όπως καταλαβαίνεις και να θέλαμε δηλαδή. Αλλά ποτέ δε ξέρεις...

Καλά έκανες και τα έγραψες να ξέρουμε τι παίζει. Γενικότερα ζούμε περίεργες καταστάσεις και θέλει προσοχή.
 
Top Bottom