Τουμπανιασμενα africa twin....φωτο για τους λατρεις

StratosXRV

Μέλος
Όνομα
Stratos
Μοτό
Africa Twin 750
Οποτε απο lc4 640 με διπιστονη και 300mm δισκοπλακα θα εισαι σουπερ :yew:.....αλλα για την ασφαλτο θα σου ειναι λιγο σαν φρενο σε σχεση με τα κιλα της:UH:
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
να δώσω ένα tip για Africa .......το είχα κάνει στο δικό μου πριν κάτι χρόνια ...


με μια αντίσταση 10ΚΩ. Έχει ψηφιακό κοντέρ !!!:yew:


το κύκλωμα υπάρχει, απλά η Honda δεν το προώθησε λόγω του ότι εμφάνιζε πρόβλημα (όχι πάντα !!) με το μερικό ταχύμετρο...... αν μηδενιστεί σε Trip & Speed κατάσταση τότε το trip master κολλάει.

Aλλά αυτό λύνεται απλά αν βγάλεις και ξαναβάλεις τους πόλους της μπαταρίας....




Nομίζω το Africa twin club έχει αναλυτικές πληροφορίες !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ειναι απο ktm smc 660 wp 48 με 26,5 cm διαδρομη σε σχεση με το μαμα που ειναι 27,5
Aν καταλαβα καλα και μιλας για το μαμα μπροστινο της africa τοτε κανεις λαθος Η διαδρομη του μαμα μπροστινου ειναι 22 cm

Aν ομως εννοεις το μαμα WP το εχεις κοντυνει κατα 1 cm?
Tην γεωμετρια του africa δεν την λες και γρηγορη Μηπως λοιπον βαζοντας ενα τετοιο μπροστινο με τοσο μεγαλη διαδρομη σηκωνεται πολυ το μπροστα μερος (26,5-22=4 cm?) κανοντας την ηδη αργη γεωμετρια ακομα πιο αργη χανοντας τελικα πολυ περισσοτερα απο οσα κερδιζεις? Ειδικα στο χωμα!
 

StratosXRV

Μέλος
Όνομα
Stratos
Μοτό
Africa Twin 750
Το γνωριζω το τιπ με το τριπμαστερ και δεν το εκανα για τoν λογο οτι κολουσε.
 

StratosXRV

Μέλος
Όνομα
Stratos
Μοτό
Africa Twin 750
Εχεις δικιο konkost εγραψα κατα λαθος για τα 27,5 που αναφερω πιο πανω...οντως ειναι 22 cm http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_xrv750_00.htm
Eπισης το μηχανακι εχει αλλαξει η γεωμετρια του καθως το εχω ψειλωσει και μπροστα αλλα και πισω.
Ομως εχω αρκετα καλυτερο διαβασμα του δρoμου με το wp 48 και αρκετα καλυτερο φρενο σε σχεση με το πριν.
Επισης με το wp 48 εχω την δυνατοτητα με απλα κλικ να ρυθμισω την ρύθμισης της ανάρτησης (αποσβεση συμπιεσης και αποσβεση επαναφορας)
SAG με συνοδηγο (35-48mm) και στατικος SAG (25-30mm) στο περιπου καθως ζυγιζω 92 κιλα.
Για την χρηση που εγω κανω(δηλαδη λιγο σβελτες βολτες)νομιζω οτι υπαρχει αισθητη βελτιωση και στον τροπο που διαβαζει.
Στο χωμα κινουμε σπανια αν και προχτες εκανα δοκιμη και μπορω να πω οτι ηταν καλα....αν και δεν εχω την εμπειρια του χωματος.
Ευχαριστω για την παρατηρηση ....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom