Τουρκία INFO!!

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Καλημέρα σύντροχοι!

Θα κανω ενα ταξιδι μεχρι την γειτονικη Τουρκια, κυριως Κωνσταντινουπολη, οδικως. Θα ηθελα τα φωτα σας για το τι να προσεξω. Απ'οτι εμαθα μπαινεις με καινουργια ταυτοτητα. Περα από πρασινη κάρτα χρειαζεται κατι αλλο το όχημα?? Επισης το διπλωμά μου ειναι το παλιο το τριπτυχο, θα αντιμετωπίσω κανενα θέμα λετε? Οτι συμβουλες ευπροσδεκτες!!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Καλή σου μέρα!
Βγάλε ενα καινουργιο διπλωματακι καλύτερα αν μπορεις,
μπαινεις κανονικα με την ταυτότητα
Να πας όσο λένε οι πινακίδες γιατί γράφουν,
εξοπλίσου με περίσια υπομονή στην οδήγηση μέσα στην πόλη
[καλυτερα ασε την μηχανή και βόλταρε με τα πόδια]
γιατι οδηγούν ψιλοχαοτικά,
Να φάς ''βρωμικό'' σαντουιτσάκι με ψαράκι διπλα στον Βόσπορο,
μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις τα σοροπιαστα γλυκά τους,
Να χαθείς μεσα στα πολύχρωμα παζάρια
και να κάνεις χαμαμ οποσδήποτε σε ενα απο τα πολλα ιστορικα που εχει η πόλη.;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Κρίμα που το λέω αυτό
Καλο τζιπιες για να μπεις και να βγεις μόνο στην πόλη
Χαμός από φορτηγά και αυτοκίνητα
20 εκατομμύρια κόζμος
Να μείνεις κοντά στην Αγία σοφια είναι ασφαλέστερα εκεί μην με ρωτήσεις γιατί
Έχω πάει τρεις φορές τα τελευταία 5 χρόνια και θα ξαναπάω
Προσοχή στον δρόμο κήποι πόλη είναι μεν καινούργιος αλλά κακής ποιότητας
Εγώ μένω πάντα Θεσσαλονίκη η Καβάλα η Αλεξανδρούπολη και την επόμενη μέρα το πρωί πατάω μίζα για την πόλη
Αυτά και θα επανέλθω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πέρυσι τα Χριστούγεννα...
Εχω αφήσει αρκετά υπόλοιπα και σκέφτομαι να ξαναπάω φέτος.
Αισθάνθηκα ασφαλής παντού και η οργάνωση τους είναι καλύτερη από την δική μας.
Προχωρα.

Χριστούγεννα στην......Πόλη!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Να προσέχεις το νερό τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Προσοχη με το που εισελθεις στην πολη εχει κανα διωρο οδηγηση για να μπεις στο "παραδοσιακο κομματι"! Καθολη την διαδρομη φυλαξου και προσοχη πολυ γιατι ειναι οι χειροτεροι οδηγοι που εχω δει,χωσιματα, φλας ουτε για αστειο,στα στενα στριβουν με τα ολα,γενικως μηδενικη προσοχη,και πολλες νταλικες,πολλες ομως!(ναι χειροτερα απο εδω,πολυ κιολας χαχα) ... Ειναι πολυ φιλικοι οι ανρθωποι αλλα αρκετοι προσπαθουν να ψιλοκλεβουν με τις τιμες με την παραμικρη ευκαιρια στα προιοντα τους,κυριως στα εστιατορα αν δουν και δυσκολευεσαι να συννενοηθεις! Πηγαμε το καλοκαιρι του 2015 για δυο βραδυα οδικως..Δοκιμασε ναργιλε κατω απο την αγια σοφια και κοιτα να βρεις εστιατοριο με ταρατσα,ειναι πανεμορφα! Τρομερη ποικιλια κρεατικων στα μαγαζια και εχουν πολυ ωραιο τσαγακι το οποιο το πουλανε χρυσο αν πας να αγορασεις για να εχεις! Σε γενικοτερο πλαισιο βεβαια ειανι πανεμορφα,ειναι πολυ ωραια εμπειρια και βιωνεις αρκετα τον ανατολικο πολιστισμο! Αυτα προσκομισα εγω τουλαχιστον,αξιζει πολυ η εκδρομουλα,λιγο προσοχη στα παραπανω εχω να πω εγω και κατα τα αλλα ειναι αξια προσπαθειας!
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Η Πόλη είναι σταθμός για κάποιον που ταξιδεύει.
Αν πας Αγ Σοφιά πάρε οδηγό.
Μην μείνεις στο τουριστικό κομμάτι.
Κυκλοφοριακό χάος αλλά πιο καλοί δρόμοι από δω χάμου.
Οδηγοί όπως εδώ αλλά ΤΡΕΜΟΥΝ τους μπάτσους
Καλή διασκέδαση και ζηλεύω λίγο.
Α τα διόδια μέχρι να βγεις από Ελλάδα θα σου ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ..... (17 νομίζω είναι)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το τρίπτυχο δίπλωμα είχα κι εγώ το καλοκαίρι που πέρασα και δεν είχα θέμα, στα υπόλοιπα ότι είπαν οι από παν
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μέσα στο ιστορικό κέντρο το να κλαπεί μηχανή είναι αδύνατο. Θα παρατηρήσεις πολλές φορές πως χαζεύουν τις παρκαρισμένες μηχανές των τουριστών αλλά ποτέ δε θα πλησιάσουν πάνω από δυο μέτρα. Ο μισός πληθυσμός είναι μυστικοί αστυνομικοί (που λέει ο λόγος). Αν μπλέξεις σε παρεξήγηση ποτέ μη διστάσεις να επικαλεστείς πως θα καλέσεις την αστυνομία, το πρόβλημα θα λυθεί άμεσα (έχω μπλέξει σε διένεξη σε αυτοκινητόδρομο).
Εγώ δεν αισθάνθηκα ποτέ και πουθενά εξαπατημένος (φαγητό, ψώνια και ταξί) και θεωρώ μεγάλο αβαντάζ την Ελληνικότητα μας, οι έμποροι και κάθε λογής επιχειρηματίες μας αντιμετωπίζουν διαφορετικά από Αμερικάνους και Γερμανούς (ενδεικτικά το λέω).
Κωνσταντινούπολη πήγα τελευταία φορά το 2008 και Αλικαρνασσό το 2016. Τώρα που έχει ψιλοσαλτάρει ο Σουλτάνος δε ξέρω τι γίνεται, αλλά αυτό δεν θα ήταν αποτρεπτικό για εμένα. Έχω ρίζες και συγγενείς στη Πόλη και δε μπορώ παρά να τη λατρεύω.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
κλοπες δεν εχει με τιποτα !!!!!!!!!
αστυνομευση παντου!!!!!
 
Top Bottom