Του καντηλιου το βασανο (ιστορια λακουβοδρομου)

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
«Η μπάλα χάθηκε αλλά παίχτηκε ωραίο ποδόσφαιρο!»


Μαζί με άλλους δυο φίλους ακολούθησα και ολοκλήρωσα ακριβώς και με τη φορά της την προτεινόμενη διαδρομή με αποτέλεσμα να μη συμπορευτούμε πουθενά με τους υπολοίπους, μιας και με το καλημέρα άρχισαν οι αυτοσχεδιασμοί στην πλοήγηση. Αυτό συνέβη γιατί κανείς δε περίμενε τον επόμενό του (εν προκειμένω εμάς), οπότε αναγκαστικά ακολουθήσαμε το προτεινόμενο ίχνος αφού αποκοπήκαμε.

- Εδώ να επισημάνω πρώτον ότι αυτή η –συχνή δυστυχώς- παράλειψη μπορεί να εξελιχθεί εύκολα σε επικίνδυνη και δεύτερο την απαραίτητη σε τέτοιες περιπτώσεις ύπαρξη συσκευής GPS.

Επειδή λοιπόν κάποιοι ίσως θελήσουν να ξαναπάνε προς τα κει αφού είτε δε τα κατάφεραν την Κυριακή είτε γιατί προτιμούν μικρότερα σχήματα, μπαίνω στον κόπο να ανεβάσω σωστά τη διαδρομή, παροτρύνοντάς τους να το επιχειρήσουν.

*Το ίχνος είναι ακριβές, έχει δημιουργηθεί από διέλευση και δεν είναι αποτέλεσμα τυχαίων επιλογών στο χάρτη.

*Το πρώτο σκέλος Νεροτριβιά – Αλεξίου βασίζεται στη προτεινόμενη διαδρομή, αφού έχουν αφαιρεθεί τα αδιάβατα λόγω απουσίας δρόμου κομμάτια. Η ποιότητα του τερέν αποτυπώνεται στα παραπάνω videoκαι η τελική διαδρομή επιδέχεται αρκετές επί τόπου διαφοροποιήσεις αναλόγως των συνθηκών και ορέξεων. Περιλαμβάνονται και κάποια δυσκολότερα σημεία που ίσως απαιτήσουν βοήθεια.

*Το δεύτερο σκέλος από Αλεξίου έως το τέλος, εκτός από το αρχικό κομμάτι που φλερτάρει με το ποτάμι και παρουσιάζει ενδιαφέρον, είναι μέρος της διαδρομής που έκανε με την παρέα του πρόσφατα ο Βαγγέλης (tc-drift), άρα και τσέκαρε. Το «δανείστηκα» αν και δε το διέσχισα γιατί το β’ μέρος της αρχικής προτεινόμενης διαδρομής είναι παντελώς αδιάφορο με το μεγαλύτερο μέρος του να είναι άσφαλτος, οπότε και… απορρίπτεται. Αυτός είναι και ο λόγος που κάνω αυτή την επισήμανση, είναι κρίμα να φθάσεις μέχρι εκεί και να αναλωθείς σε ανούσια χιλιόμετρα.

Η βόλτα εξελίχτηκε σε υπέροχη, όλοι χόρτασαν εμπειρία και γύρισαν πίσω χαμογελαστοί. Τελικά ο διαμελισμός της ομάδας μάλλον λειτούργησε θετικά, το αποτέλεσμα αυτό δείχνει. Η δε τεράστια ανταπόκριση στη συμμετοχή αποδεικνύει την ύπαρξη κάποιου είδους «αδιευκρίνιστης» αύρας που διαθέτει ο Στέργιος!
 

Attachments

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Αυτά τα ωραία από εμένα ....
Και εις τα επόμενα με υγεία σε όλους μας ...
Να χαμογελάτε και να περνάμε τόσο όμορφα και με ασφάλεια σε κάθε μας βόλτα !!!
Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος για την μότο-κουλτουρα που έχει χτίσει αυτή η παρέα !!!

ΥΓ.... Στέργιο μοναδική μου αγάπη .... Σε ευχαριστούμε για το ξεσήκωμα και για όλα τα υπολοιπα, γιατί εγώ πιστεύω ότι όλα τα είχες προβλέψει και ηταν μέρος του σχεδίου ώστε να περάσουμε υπέροχα !!!!


Στάλθηκε από τον επιχειρησιακό S7.....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
«Η μπάλα χάθηκε αλλά παίχτηκε ωραίο ποδόσφαιρο!»


Μαζί με άλλους δυο φίλους ακολούθησα και ολοκλήρωσα ακριβώς και με τη φορά της την προτεινόμενη διαδρομή με αποτέλεσμα να μη συμπορευτούμε πουθενά με τους υπολοίπους, μιας και με το καλημέρα άρχισαν οι αυτοσχεδιασμοί στην πλοήγηση. Αυτό συνέβη γιατί κανείς δε περίμενε τον επόμενό του (εν προκειμένω εμάς), οπότε αναγκαστικά ακολουθήσαμε το προτεινόμενο ίχνος αφού αποκοπήκαμε.

- Εδώ να επισημάνω πρώτον ότι αυτή η –συχνή δυστυχώς- παράλειψη μπορεί να εξελιχθεί εύκολα σε επικίνδυνη και δεύτερο την απαραίτητη σε τέτοιες περιπτώσεις ύπαρξη συσκευής GPS.

Επειδή λοιπόν κάποιοι ίσως θελήσουν να ξαναπάνε προς τα κει αφού είτε δε τα κατάφεραν την Κυριακή είτε γιατί προτιμούν μικρότερα σχήματα, μπαίνω στον κόπο να ανεβάσω σωστά τη διαδρομή, παροτρύνοντάς τους να το επιχειρήσουν.

*Το ίχνος είναι ακριβές, έχει δημιουργηθεί από διέλευση και δεν είναι αποτέλεσμα τυχαίων επιλογών στο χάρτη.

*Το πρώτο σκέλος Νεροτριβιά – Αλεξίου βασίζεται στη προτεινόμενη διαδρομή, αφού έχουν αφαιρεθεί τα αδιάβατα λόγω απουσίας δρόμου κομμάτια. Η ποιότητα του τερέν αποτυπώνεται στα παραπάνω videoκαι η τελική διαδρομή επιδέχεται αρκετές επί τόπου διαφοροποιήσεις αναλόγως των συνθηκών και ορέξεων. Περιλαμβάνονται και κάποια δυσκολότερα σημεία που ίσως απαιτήσουν βοήθεια.

*Το δεύτερο σκέλος από Αλεξίου έως το τέλος, εκτός από το αρχικό κομμάτι που φλερτάρει με το ποτάμι και παρουσιάζει ενδιαφέρον, είναι μέρος της διαδρομής που έκανε με την παρέα του πρόσφατα ο Βαγγέλης (tc-drift), άρα και τσέκαρε. Το «δανείστηκα» αν και δε το διέσχισα γιατί το β’ μέρος της αρχικής προτεινόμενης διαδρομής είναι παντελώς αδιάφορο με το μεγαλύτερο μέρος του να είναι άσφαλτος, οπότε και… απορρίπτεται. Αυτός είναι και ο λόγος που κάνω αυτή την επισήμανση, είναι κρίμα να φθάσεις μέχρι εκεί και να αναλωθείς σε ανούσια χιλιόμετρα.

Η βόλτα εξελίχτηκε σε υπέροχη, όλοι χόρτασαν εμπειρία και γύρισαν πίσω χαμογελαστοί. Τελικά ο διαμελισμός της ομάδας μάλλον λειτούργησε θετικά, το αποτέλεσμα αυτό δείχνει. Η δε τεράστια ανταπόκριση στη συμμετοχή αποδεικνύει την ύπαρξη κάποιου είδους «αδιευκρίνιστης» αύρας που διαθέτει ο Στέργιος!

Σπύρο καλά έκανες και κατέγραψες!!!
Σ ευχαριστούμε που το μοιράστηκες κιόλας! Το έβαλα κι εδώ https://advride.gr/threads/ΕΥΒΟΙΑ-kανδήλι.8527/ για μελλοντική χρήση από όποιον το θελήσει!
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Στο Κανδήλι έχω ξανάρθει, αλλά πιο καλοκαίρι και θυμάμαι τη (ωραία) ταλαιπωρία από τα απίθανα νεροφαγώματα...
αυτό που συνάντησα τώρα, με τις δεκάδες λασποπισίνες (μέχρι και 20 μέτρα συνεχούς νερολάσπης συναντήσαμε), ήταν ότι χρειαζόταν για να ανεβάσει το βαθμό δυσκολίας πολύ ψηλά... μαζί με την αδρεναλίνη αλλά και την ευχαρίστηση της βόλτας...

Για τη παρέα πάντα τα καλύτερα, βέβαια κάποια στιγμή σπάσαμε σε διάφορα γκρουπ αλλά όλα έχουν τη δική τους χάρη...

Ένα ευχαριστώ στο Στέργιο για την παρακίνηση και οργάνωση της κυριακάτικης χωμάτινης μας διασκέδασης...
και σε όλα τα παλικάρια που τσαλαβούτησαν στις λάσπες του βουνού σαν μικρά παιδιά...

Λίγη κινούμενη εικόνα από τη δική μας εκδοχή της βόλτας, που ήταν ακριβώς επάνω στα GPX πατήματα....



Πλύσιμο, καθάρισμα, λάδωμα και αναμονή τώρα για την επόμενη...!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
@endtourista.... Θυμάσαι Σπύρο όταν σε είδα το πρωί στον καφε, τι είπαμε για τον κόσμο.
Θα γινόταν του χασιματος, γιατί δεν υπήρχαν GPS.... Το καντηλι όμως προσφέρεται για χάσιμο και αυτός είναι ο λόγος που γεμίσαμε χαμόγελα.

Στην προετοιμασία της βόλτας είχα επισημάνει ότι τα gpx και τα σχέδια ήταν κάτι που δεν συνάδει με το πουλί μας..... Ιδίως στο χωριό του!
Έχουμε πάει πολλές φορές και όλες ήταν μοναδικές όπως το μουστάκι του:D
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Συμφωνω απολυτα με τον σπυρο και την αναλυση του
Ειναι σιγουρο οτι χωρις την βοηθεια ειδηκων οργανων υπαρχει μια ανασφαλεια
Η σκεψη μου για την βολτα και γενικα για τις βολτες που προτεινω εχει να κανει περα απο το αναρχο τροπο που λειτουργει το μυαλο μου στην λογικη παντα του αυτοσχεδιαζμου και των τυχαιων καταστασεων
Φυσικα υπαρχει ρισκο !!!!!
Απο την αλλη τι δεν εμπεριεχει ρισκο;;;;
Επειτα θελω στις βολτες μου να σπειρω ενα καινουργιο δεδομενο οτι δεν υπαρχουν δεδομενα και ο καθενας πρεπει να κανει το κουμαντο του, και μονος του αλλα και με την ομαδα την αρχικη η με αυτην που θα δημιουργησει αυτοσχεδιαζωντας
Να ερθει υποψιαζμενος και μελετημενος σωματικα και ψυχικα για το αναπαντεχο για το τυχαιο και να τα καταφερει !!
Ετσι θα ζησει κατι ξεχωριστο
Ισως το χαος να εχει μεγαλυτερη ταξη απο το οργανωμενο ......κανεις δεν ξερει
Ισως η αυτοδιαχειρηση στο τυχαιο σε πολλες περιπτωσεις να δημιουργει στον καθενα την δυνατοτητα να ανακαλυψει τις ξεχαζμενες δυναμεις του η να δει τα προτερηματα του διπλανου του που δεν του το ειχε!! η να καταλαβει καλυτερα την σημασια του συνολου η του υποσυνολου
Μεσα απο αυτα τα χρονια που ασχολουμε με το θεμα με αυτον τον τροπο ειδα φιλιες να δημιουργουνται σχεσεις να γινονται σκληροτερες και συνεργασια να αναπτυσεται μεταξυ διαφορετικων ανθρωπων
Παντα με θετικη ενεργεια με χαμογελο και καλη διαθεση και μεχρι τωρα δεν εχει ανοιξει μυτη !!!!!
Οσο αφορα για την αυρα μου δεν υπαρχει τιποτα παραπανω απο την αυρα του καθενος
και ενα καλο ταιμινγκ ,παραμενω η τελευταια τρυπα του ζουρνα και παραδειγμα προς αποφυγη σε πολλα
Ομως απο εδω και στο εξεις θα αναγραφω σε καθε βολτα μου
Φολοου δε λιντερ γουιδ γιορ οουν ρισκ Δηλαδη ακολουθα τον πλοηγο με δικη σου ευθυνη.
κριμα που με τσιμπησαν οι σκνιπες διοτι για το δευτερο μερος της βολτας ειχα σκεφτει κατι πολυ καλο, αλλα δεν πειραζει την επομενη φορα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Συμφωνω απολυτα με τον σπυρο και την αναλυση του
Ειναι σιγουρο οτι χωρις την βοηθεια ειδηκων οργανων υπαρχει μια ανασφαλεια
Η σκεψη μου για την βολτα και γενικα για τις βολτες που προτεινω εχει να κανει περα απο το αναρχο τροπο που λειτουργει το μυαλο μου στην λογικη παντα του αυτοσχεδιαζμου και των τυχαιων καταστασεων
Φυσικα υπαρχει ρισκο !!!!!
Απο την αλλη τι δεν εμπεριεχει ρισκο;;;;
Επειτα θελω στις βολτες μου να σπειρω ενα καινουργιο δεδομενο οτι δεν υπαρχουν δεδομενα και ο καθενας πρεπει να κανει το κουμαντο του, και μονος του αλλα και με την ομαδα την αρχικη η με αυτην που θα δημιουργησει αυτοσχεδιαζωντας
Να ερθει υποψιαζμενος και μελετημενος σωματικα και ψυχικα για το αναπαντεχο για το τυχαιο και να τα καταφερει !!
Ετσι θα ζησει κατι ξεχωριστο
Ισως το χαος να εχει μεγαλυτερη ταξη απο το οργανωμενο ......κανεις δεν ξερει
Ισως η αυτοδιαχειρηση στο τυχαιο σε πολλες περιπτωσεις δημιουργει στον καθενα να ανακαλυψει τις δυνατοτητες του η να δει τις δυνατοτητες του διπλανου του που δεν του το ειχε η να καταλαβει καλυτερα την σημασια του συνολου η του υποσυνολου
Μεσα απο αυτα τα χρονια που ασχολουμε με το θεμα με αυτον τον τροπο ειδα φιλιες να δημιουργουνται σχεσεις να γινονται σκληροτερες και συνεργασια να αναπτυσεται μεταξυ διαφορετικων ανθρωπων
Παντα με θετικη ενεργεια με χαμογελο και καλη διαθεση και μεχρι τωρα δεν εχει ανοιξει μυτη !!!!!
Οσο αφορα για την αυρα μου δεν υπαρχει τιποτα παραπανω απο την αυρα του καθενος
και ενα καλο ταιμινγκ ,παραμενω η τελευταια τρυπα του ζουρνα και παραδειγμα προς αποφυγη σε πολλα
Ομως απο εδω και στο εξεις θα αναγραφω σε καθε βολτα μου
Φολοου δε λιντερ γουιδ γιορ οουν ρισκ Δηλαδη ακολουθα τον πλοηγο με δικη σου ευθυνη.
κριμα που με τσιμπησαν οι σκνιπες διοτι για το δευτερο μερος της βολτας ειχα σκεφτει κατι πολυ καλο, αλλα δεν πειραζει την επομενη φορα
Εγώ θα έρχομαι και χωρίς τζιπι-ες:yew:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
@gsmaniac , Aγορι, τοσο καιρο καυχιεσαι για τους πορτοκαλι ιμαντες και πορτοκαλι ιμαντες δεν βλεπουμε :p :p :p
Τους ξέχασα....
5 ΚΤΜ τα κλασανε και δεν είχα τους περτικαλιους :oops:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@alfa7

Στέλιο εκπληκτικά κομμάτια, ειδικά τα πατήματα παράλληλα με το ποτάμι :inlove::inlove:
Αναγνωρίζω επίσης κάποιες ανοιχτοσιές που κάναμε στο γκρούπ με το Μανιάτη (μετά τον αλεξίου).

Ωραίο βίντεο. :ok:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Του Καντηλιου το βασανο ειναι τωρα που επλυνα,





















































































































και ειναι το πλυντυριο σα τεραστια χέστρα.



ΕΛΕΟΣ :hungover::hungover::hungover:
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Συμφωνω απολυτα με τον σπυρο και την αναλυση του
Ειναι σιγουρο οτι χωρις την βοηθεια ειδηκων οργανων υπαρχει μια ανασφαλεια
Η σκεψη μου για την βολτα και γενικα για τις βολτες που προτεινω εχει να κανει περα απο το αναρχο τροπο που λειτουργει το μυαλο μου στην λογικη παντα του αυτοσχεδιαζμου και των τυχαιων καταστασεων
Φυσικα υπαρχει ρισκο !!!!!
Απο την αλλη τι δεν εμπεριεχει ρισκο;;;;
Επειτα θελω στις βολτες μου να σπειρω ενα καινουργιο δεδομενο οτι δεν υπαρχουν δεδομενα και ο καθενας πρεπει να κανει το κουμαντο του, και μονος του αλλα και με την ομαδα την αρχικη η με αυτην που θα δημιουργησει αυτοσχεδιαζωντας
Να ερθει υποψιαζμενος και μελετημενος σωματικα και ψυχικα για το αναπαντεχο για το τυχαιο και να τα καταφερει !!
Ετσι θα ζησει κατι ξεχωριστο
Ισως το χαος να εχει μεγαλυτερη ταξη απο το οργανωμενο ......κανεις δεν ξερει
Ισως η αυτοδιαχειρηση στο τυχαιο σε πολλες περιπτωσεις να δημιουργει στον καθενα την δυνατοτητα να ανακαλυψει τις ξεχαζμενες δυναμεις του η να δει τα προτερηματα του διπλανου του που δεν του το ειχε!! η να καταλαβει καλυτερα την σημασια του συνολου η του υποσυνολου
Μεσα απο αυτα τα χρονια που ασχολουμε με το θεμα με αυτον τον τροπο ειδα φιλιες να δημιουργουνται σχεσεις να γινονται σκληροτερες και συνεργασια να αναπτυσεται μεταξυ διαφορετικων ανθρωπων
Παντα με θετικη ενεργεια με χαμογελο και καλη διαθεση και μεχρι τωρα δεν εχει ανοιξει μυτη !!!!!
Οσο αφορα για την αυρα μου δεν υπαρχει τιποτα παραπανω απο την αυρα του καθενος
και ενα καλο ταιμινγκ ,παραμενω η τελευταια τρυπα του ζουρνα και παραδειγμα προς αποφυγη σε πολλα
Ομως απο εδω και στο εξεις θα αναγραφω σε καθε βολτα μου
Φολοου δε λιντερ γουιδ γιορ οουν ρισκ Δηλαδη ακολουθα τον πλοηγο με δικη σου ευθυνη.
κριμα που με τσιμπησαν οι σκνιπες διοτι για το δευτερο μερος της βολτας ειχα σκεφτει κατι πολυ καλο, αλλα δεν πειραζει την επομενη φορα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τα μπράβο για την βόλτα πολλά.. Η διάθεση στα ύψη.. Η παρέα τρομερή..

Να σταθώ όμως και σε μια κουβέντα που είπε ο Σπύρος Endtourista.. Πρέπει να τηρούμε κάποια βασικά σε τέτοιες βόλτες και το πιο βασικό όλων είναι πως ο επόμενος περιμένει τον προηγούμενο.. Ότι και να γίνει δεν φευγεις απο διασταύρωση ή διφορούμενο-περίεργο-δύσκολο σημείο αν δεν δεις πίσω τον επόμενο τουλάχιστον.

Δεν ξέρω γιατί κάποιοι δεν το κάνουν και μου κάνει εντύπωση, πιστεύω να είναι άγνοια και όχι σταρχιδισμός αλλά είναι λόγος που έχω τσακωθεί άσχημα σε βόλτα και αφορά την ασφάλεια πρωτίστως.

Έχει τύχει και σε μένα να φύγω μπροστά απο γκρουπ (επειδή γούσταρα να το τρέξω λίγο π.χ.) αλλά μονάχα σε περίπτωση πως πίσω έρχεται ένα δεμένο γκρουπ με πλήρη γνώση της διαδρομής και πλοηγό και απλά περίμενα λίγο παρακάτω. Χωρίς περιττά ρίσκα χωρίς παρεξηγήσεις. Αλλά σε μεγάλες βόλτες και με αγνώστους μόνο ένας τρόπος υπάρχει να μην χαλάσει η βόλτα. Απλά περιμένεις τον πίσω, πολύ απλό!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Bαγγελη δεν εμεινε κανεις μονος του......σε γκρουπ σπασαμε!
40 ατομα στο καντηλι και σε τετοιες συνθηκες δεν πανε τρενο!
Στα υπολοιπα συμφωνω και ειναι απο τα βασικα που συζηταμε σε καθε βολτα μας ή παμε 5 ή 85!

Δεν φευγουμε απο διασταυρωση αν δεν μας ακολουθει καποιος ....νομος!
 
Top Bottom