Το αόρατο μονοπάτι

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Χρόνια ήθελα να κάνω αυτή την διαδρομή. Πέρυσι που έκανα την πρώτη προσπάθεια, το gps με πήγε από εκεί που τελικά αποδείχθηκε να ειναι το πεζοπορικό μονοπάτι και μια χιονούρα μου έκλεισε τον δρόμο. Στην επιστροφή, μια πέτρα μου έσκισε το πίσω λάστιχο οπότε η προσπάθεια έληξε άδοξα.

Οι ορειβατικές γλώσσες μιλούν για ένα μονοπάτι στα Τζουμέρκα, την λεγόμενη Σκάλα Σταμάτη, το οποίο διασχίζει τους κάθετους βράχους και είναι καλά κρυμμένο. Τόσο κρυμμένο, που οταν κοιτάζεις από μακρυά, λες "αποκλείεται να έχει εδώ μονοπάτι". Κι όμως.

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Για να φτάσει κάποιος εκεί, πρέπει πρώτα να φτάσει στο Ορειβατικό Καταφύγιο Καταρράκτη Άρτας (1650μ), διασχίζοντας έναν όχι και τόσο φιλικό χωματόδρομο για 10χλμ.










Το καταφύγιο όταν πήγα δεν ήταν ανοιχτό αλλά δεν υπήρχε πρόβλημα καθώς είχα την σκηνή μου. Έφτασα αργά το απόγευμα μετά την δουλειά, ότι πρέπει για φαγητό και ύπνο. Φοβερό για άλλη μια φορά το μπαλκόνι.

Πάνω δεξιά είναι το Καταφίδι, η 2η ψηλότερη κορυφή των Τζουμέρκων.






Την επομένη μαζεύτηκα και ξεκίνησα για να βρω το μυστηριώδες αυτό μονοπάτι. Σύμφωνα με άρθρα, παλαιότερα χρησιμοποιούταν για να μετακινούνται άνθρωποι και ζώα, καθώς λίγο ψηλότερα υπάρχει οροπέδιο που ενδείκνυται για βοσκή.

Η διαδρομή που θα ακολουθήσω είναι κυκλική. Αρχικά τραβάει Βόρεια,, περνάει την Σκάλα Σταμάτη στα Ανατολικά, διασχίζει το οροπέδιο της Μπρέσενας Νότια, ανεβαίνει στο Καταφίδι και γυρίζει Βορειοανατολικά πίσω στο καταφύγιο. Ενδεικτικά ένας χάρτης από google.




Ξύπνημα πρωί πρωί με την δροσούλα. Για τα πρακτικά, όλα αυτά έγιναν τέλη Ιουνίου.




Το μονοπάτι ξεκινάει ανηφορικά από την αρχή.






Από εκεί ήρθα. Αν παρατηρήσετε προσεκτικά κάτω δεξιά φαίνεται ο χωματόδρομος και το καταφύγιο.






Το χωριό Καταρράκτης.




Παρ'όλο που είναι τέλη Ιουνίου, τα πάντα είναι καταπράσινα ακόμα.



Το μονοπάτι είναι πολύ καλά σηματοδοτημένο.




Από εδώ ξεκινάει το πέρασμα της Σκάλας Σταμάτη.




Θαυμάστε! Για αυτό το αποκαλούν το αόρατο μονοπάτι. Οι γκρεμοί φαίνονται απροσπέλαστοι, κι όμως υπάρχει μονοπάτι με πλάτος 1μ το οποίο τους διασχίζει και βγάζει κάπου εκεί που φέγγει ο ήλιος. Πραγματικά από μακρυά είσαι σίγουρος ότι αποκλείεται να περνάει από εκεί!






Τα σημάδια δεν σε αφήνουν να χαθείς. Προφανώς εδώ δεν χωράνε αυτοσχεδιασμοί, καθώς ένα γλίστρημα κοστίζει 500μ κάθετης πτώσης.






Να και το πέρασμα για το οροπέδιο Μπρέσενας.






Κοιτώντας προς τα κάτω.




Εντυπωσιακοί σχηματισμοί βράχων.










Οροπέδιο Μπρέσενας! Για χρόνια προορισμός βοσκών και κοπαδιών. τώρα δεν είμαι σίγουρος αν ανεβαίνουν μέχρι εκεί.








Μια ανώνυμη κορυφή.

 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Γυρνάω προς τα Νότια και ακολουθώ έναν ανοιγμένο χωματόδρομο. Για την ακρίβεια είναι προέκταση του δρόμου που πήρα πέρυσι τον Μάιο και με σταμάτησε η χιονούρα. Προφανώς δεν είχα καμία τύχη, θα καταλάβετε γιατί.




Η πίσω αυτή πλευρά του βουνού δεν φωτίζεται αρκετά και είναι γεμάτη χιονούρες.












Εδώ δεν φαίνεται καθόλου δρόμος!












Βγαίνοντας στο διάσελο φαίνεται από κοντά πλέον και το Καταφίδι.




Η κλίση είναι αδυσώπητη.








Κορυφή Καταφιδίου (2393μ).




Εκπληκτική θέα προς όλες τις κατευθύνσεις του ορίζοντα!








Κατεβαίνοντας στο διάσελο ξανά, φαίνεται ο χωματόδρομος που θα ακολουθήσω έως το καταφύγιο. Προφανώς όλοι αυτοί ανοίχτηκαν για τους βοσκούς και τα ζώα τους, αλλά πλέον έχουν παρατηθεί.










Να και μια καλύβα. Σε αυτές ξεκαλοκαιριάζουν οι τσοπάνηδες.




Bumblebee!




O καιρός έκλεισε, κάτι που δεν με χάλασε καθόλου γιατί ο ήλιος έκαιγε.




Φτάνοντας στο καταφύγιο τα μάζεψα και μιας και είχα ακόμα αρκετό χρόνο πέρασα και μια βόλτα από τον καταρράκτη στο ομώνυμο χωριό.






Εν κατακλείδι, μια πολύ όμορφη κυκλική διαδρομή που σίγουρα αξίζει αν βρεθείτε στην περιοχή. Δώστε και μια ευκαιρία στο καταφύγιο, ο κ. Χρήστος που το διαχειρίζεται μου φάνηκε πολύ αξιόλογος άνθρωπος από το λίγο που μιλήσαμε στο τηλέφωνο. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του, θα ασφαλτοστρωθεί το κομμάτι μέχρι εκεί οπότε η πρόσβαση θα είναι πολύ εύκολη.

Καλούς δρόμους και πάντα όρθιοι!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
:clp:

:woho:
:hlb:
:prft:
:like:
:thanx:

:friendship:
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Έχω πάθει πλάκα με τα τοπία, κόλλησα με την καλύβα του βοσκού, να ακούς μόνο τον άνεμο, να αναθεωρείς τα πάντα που εδώ κάτω θεωρείς δεδομένα...
Πολλά συγχαρητήρια Κώστα και σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.
 

GoFigure

Μέλος
Όνομα
GoFigure
Μοτό
HONDA
Δυνατός ο σύντροχος και σεσημασμένος χρόνια τώρα. Ακόμα με στοιχειώνει μια εξόρμηση που είχε ανεβάσει παλιότερα στο mybike που έστησε και διανυκτέρευσε πάνω στην παγωμένη δρακόλιμνη Τύμφη (και με πιθανότητα μια αρκουδίτσα να γυροφέρνει στην περιοχή). Total respect λέμε, την υγειά σου να έχεις φίλε μου να συνεχίσεις να ταξιδεύεις.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εκπληκτική μοναχική εξόρμηση :friendship:
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Έχω πάθει πλάκα με τα τοπία, κόλλησα με την καλύβα του βοσκού, να ακούς μόνο τον άνεμο, να αναθεωρείς τα πάντα που εδώ κάτω θεωρείς δεδομένα...
Πολλά συγχαρητήρια Κώστα και σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.
Αδειάζει το κεφάλι σου. Μπορεί να μην ξεκουράζεσαι σωματικά αλλά πνευματικά γυρνάς ανανεωμένος.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Πανέμορφα Τζουμέρκα και ωραίες φωτογραφίες! Έχω ανέβει από καταφύγιο Πραμαντων μέχρι Στρογγουλα αλλά δεν αξιώθηκα να επιστρέψω εκεί για τα υπόλοιπα που έχω στο μυαλό μού. Ωραία εξόρμηση πάντα τέτοια!
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Πανέμορφα Τζουμέρκα και ωραίες φωτογραφίες! Έχω ανέβει από καταφύγιο Πραμαντων μέχρι Στρογγουλα αλλά δεν αξιώθηκα να επιστρέψω εκεί για τα υπόλοιπα που έχω στο μυαλό μού. Ωραία εξόρμηση πάντα τέτοια!
Έχω και από αυτό, κυκλική καταφύγιο Μελισσουργών - Στρογγούλα - καταφύγιο Πραμάντων. Να το βάλω;
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δυνατός ο σύντροχος και σεσημασμένος χρόνια τώρα. Ακόμα με στοιχειώνει μια εξόρμηση που είχε ανεβάσει παλιότερα στο mybike που έστησε και διανυκτέρευσε πάνω στην παγωμένη δρακόλιμνη Τύμφη (και με πιθανότητα μια αρκουδίτσα να γυροφέρνει στην περιοχή). Total respect λέμε, την υγειά σου να έχεις φίλε μου να συνεχίσεις να ταξιδεύεις.
Το θυμάμαι αυτό. Το ίδιο άτομο είναι ο φίλος;
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Δυνατός ο σύντροχος και σεσημασμένος χρόνια τώρα. Ακόμα με στοιχειώνει μια εξόρμηση που είχε ανεβάσει παλιότερα στο mybike που έστησε και διανυκτέρευσε πάνω στην παγωμένη δρακόλιμνη Τύμφη (και με πιθανότητα μια αρκουδίτσα να γυροφέρνει στην περιοχή). Total respect λέμε, την υγειά σου να έχεις φίλε μου να συνεχίσεις να ταξιδεύεις.
Και εγώ νομίζω δεν θά τό ξεχάσω ποτέ αυτό...
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Εξαιρετικος :ok::ok:
Θέα και τοπία που κόβουν τη ανάσα. Γυρνας ανανεωμένος με εικονες και σκεψεις
 
Top Bottom