Το δάσος “ΦΛΑΜΟΥΡΙΟΥ” στο όρος “Βερτίσκος”

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
……όταν επί δύο μέρες έχεις πάρει τις τζούρες σου, τα χάπια σου και ότι φάρμακο υπάρχει απ’ το World Enduro Championshipστις Σέρρες, κάπου θα καταλήξεις !!!
Η αλήθεια είναι ότι το όρος Βερτίσκος το γνωρίζω από τις κατά καιρούς διοργανώσεις enduro που έχω συμμετάσχει και μόνο από μονοπάτια. Είναι ένα βουνό με πυκνή βλάστηση που σε συνεπαίρνει. Η σκέψη για διάσχιση μου μπήκε όταν ξεκίνησα για Σέρρες και είχα απομακρυνθεί από το σπίτι χωρίς να έχω πάρει το GPS (…τι να το κάνω …. δε γ@@μίς όπου πάει ο Ήλιος…αν τον ‘δω). Για την ιδέα μου ενημέρωσα και το Βασίλη enduro οποίος μου λέει …… δεν γίνεται να πας μόνος σου θα έρθω κι εγώ ….. (…μη χάσει..)!!!
Από το πρωί του Σαββάτου τρέχουμε σαν τους παλαβούς στις «ειδικές» για να προλάβουμε το υπερθέαμα. Από της 14:00 ώρα λέμε στη παρέα ότι φεύγουμε αλλά ήμαστε ακόμη εκεί μέχρι τέλους αγώνα.
Τελικά ξεκινάμε κατά της 18:30 και φτάνουμε στο χωριό Βεργή και βλέπουμε αυτό……

….. από εκεί μπαίνουμε στο χώμα και είπαμε να βγούμε άσφαλτο στο χωριό Βερτίσκος ….

…….. κάπου στη μέση βλέπουμε μονοπάτια με σήμανση…. Billy τι έγινε ?? … είναι από το τελευταίο φιλικό enduro της Νιγρίτας…. Καλά πάμε …… ανάποδα !!!!!

Επιστρέφουμε.... αλλά... πέφτουμε σε κάτι “κομμάτια” ….. που ξεχνάς και δεν θες να φύγεις !!!!

Αφού ο Ήλιος χάθηκε για μια στιγμή τον ρωτάω.... βιάζεσαι ?? ….ΜΠΑ!! ……Του λέω …..κοίτα, ΑΥΡΙΟ 12:00 πρέπει να είμαι στο πάρτι της βαφτισιμιάς μου αλλιώς ο ψηλός θα με σκοτώσει…..

....μέχρι αύριο έχουμε χρόνο … και συνεχίζουμε……το ψάξιμο....

……τελικά βρεθήκαμε στο χωριό Χωρούδα…….. κι από κει για Βερτίσκο !!!!!

Φεύγοντας υποσχέθηκα ότι θα γυρίσω …..όχι μόνος…….αλλά με πολλούς :yew::yew:
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
A ρε τρελοκομείο ΛΟΚατζή!!!
Πάντα τέτοια! Κι έχετε πολλά τέτοια κει σα πάν'... ;)
 
Top Bottom