Το πρώτο μου ποδηλατικό ταξίδι, Σκωτία 2017

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Νομίζω η δεύτερη φορά που το διαβάζω, εξίσου ενδιαφέρον με την πρώτη. Και ξανά γέλασα με τα minges παρά το ότι δεν είναι αστείο γιατί θυμάμαι την έκφραση "minging" όταν θέλουν να πουν ότι κάποιος είναι ενοχλητικός, αν δεν τα ζήσεις δεν έχει νόημα.

Λέγαμε με Θεόφιλο να αξιωθούμε να κάνουμε το Scottish North Coast 500, μας χάλασε τα σχέδια φέτος ο κορώνας, ίσως του χρόνου.
 

$py

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
YAMAHA WR250R
Ωραίο και 'κουραστικό΄ ταξιδιωτικό. Ευχαριστώ και εγώ που το μοιράστικες.

Πληροφοριακά το ίδιο τα ταξίδι θα μπορούσε να γίνει με νοικιάρικο ποδήλατο απο εκέι για λόγους ευκολίας και οικονομίας?
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Νομίζω η δεύτερη φορά που το διαβάζω, εξίσου ενδιαφέρον με την πρώτη. Και ξανά γέλασα με τα minges παρά το ότι δεν είναι αστείο γιατί θυμάμαι την έκφραση "minging" όταν θέλουν να πουν ότι κάποιος είναι ενοχλητικός, αν δεν τα ζήσεις δεν έχει νόημα.

Λέγαμε με Θεόφιλο να αξιωθούμε να κάνουμε το Scottish North Coast 500, μας χάλασε τα σχέδια φέτος ο κορώνας, ίσως του χρόνου.
Σκέψου έκανε κρύο και ήμουν καλυμμένος παντού, μόνο το πρόσωπο ήταν εκτεθειμένο. Όταν πέρναγα λοιπόν μέσα από το "σύννεφο" ένιωθα αυτά τα τσιμπήματα που είναι τόσο όσο παντού! Στα χείλη στα μάγουλα στο κούτελο στα αυτιά στα βλέφαρα!
Ευτυχώς εμφανίζονται μια συγκεκριμένη περίοδο το χρόνο, αν υπήρχα συνέχεια μάλλον το μέρος θα ήταν ακατοίκητο! :laugh::laugh:

Ναι ο Scottish North Coast 500 πρέπει να έχει πολύ ενδιαφέρον, όπως έχουν και τα Outer Hebrides :D
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε Αντώνη τι να πω?
Για τη γραφή?
Για το θάρρος?
Για την εσωτερική δύναμή σου?
Για τις φωτογραφίες?

Εξαιρετικός σε όλα σου, από τους ανθρώπους όπου πραγματικά έχουν κάτι να πουν.
Ευχαριστώ που το μοιράστηκες.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ωραίο και 'κουραστικό΄ ταξιδιωτικό. Ευχαριστώ και εγώ που το μοιράστικες.

Πληροφοριακά το ίδιο τα ταξίδι θα μπορούσε να γίνει με νοικιάρικο ποδήλατο απο εκέι για λόγους ευκολίας και οικονομίας?
Ναι, είναι μια επιλογή με δυο κύρια πλεονεκτήματα. Πρώτον γλυτώνεις την φασαρία του λύσε/δέσε του ποδηλάτου στα αεροδρόμια και δεύτερον γλυτώνεις το άγχος της μεταχείρισης που θα τύχει το δικό σου ποδήλατο κατά την μεταφορά. Το δεύτερο το θεωρώ πιο σημαντικό!
Όσο για το κόστος δεν είμαι σίγουρος ότι θα είναι πιο φτηνά, ότι γλυτώσεις σε εισιτήρια θα το πληρώσεις στην ενοικίαση.

Επίσης αν η διαδρομή σου δεν είναι κυκλική θα πρέπει να βρεις εταιρεία που σου παραδίδει το ποδήλατο στην αρχή της διαδρομής και το παραλαμβάνει στο τέλος. Αν ήθελα να κάνω μόνο το μονοπάτι υπήρχε τέτοια εταιρία στην Σκωτία.

Άλλη μια επιλογή είναι τα ηλεκτρικά όπου ακόμα και αν έχεις δικό σου οι αεροπορικές δεν τα δέχονται στις πτήσεις. Οπότε εκεί πας αναγκαστικά στην ενοικίαση. Στην Αυστρία έβλεπες παντού κόσμο κάθε ηλικίας που ταξίδευε με νοικιάρικα ηλεκτρικά. Το να σε προσπερνάνε τα παππούδια στις ανηφόρες ήταν από πλέον εκνευριστικά πράγματα στη διαδρομή :punch::muted: :laugh::laugh:


Γενικά όλο αυτό κάνει το παζλ του σχεδιασμού ένα πολύ ενδιαφέρον mind game.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αντώνη γιαυτό σε λέω ήρεμη δύναμη!!!
Δεν είναι καθόλου απλό και εύκολο να ταξιδέψεις με αυτόν τον τρόπο.
Και το ξεκίνησες μόνο από μια ιδέα (χωρίς η ενασχόληση με το ποδήλατο να είναι τόσο έντονη)

Ευχαριστούμε για το ταξιδάκι.
Άπιαστο όνειρο για τώρα!
Ίσως κάνουμε κάτι τέτοιο κάποια στιγμή, είναι όλα θέμα απόφασης :ok:
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Μοναδική εμπειρία και μπράβο σου.
Επειδή έχω κάνει παρόμοιο αλλά μικρότερο στην Ελλάδα, μου θύμισες σκέψεις και συναισθήματα που είχα και εγώ, πρέπει να είναι κοινά σε όλους τελικά.
Αυτή η εναλλαγή των συναισθημάτων απογοήτευσης και χαράς, η ζεν όπως πολύ εύστοχα περιγράφεις διαδικασία της πρωινής προετοιμασίας, η δυνατότητα να "ρουφήξεις" εικόνες και αρώματα, η λιτότητα του εξοπλισμού κλπ κλπ.
Ακόμα και η απουσία της συντροφιάς, που από τη μια είναι μια χαρά του να μοιράζεσαι τις όμορφες στιγμές με κάποιον άλλον, αλλά από την άλλη σου δημιουργεί ένα άγχος στην καθημερινή προσπάθεια που ίσως περιορίζει την αίσθηση της ελευθερίας που νιώθεις. Αυτό είναι έντονο σε ανάλογες προσπάθειες που απαιτούνε σωματική δραστηριότητα όπως το ποδήλατο, η πεζοπορία, το kayaking κλπ !!
Χίλια μπράβο που το μοιράστηκες, χίλια μπράβο που το έκανες.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πως μου ξεφυγε τουτο? Νταξ. Ρισπεκτ. Παντα τέτοια! :ok:
Ευχαριστώ Σπύρο, δες και αυτό μπορεί να σου φανεί εξίσου ενδιαφέρον, τουλάχιστον εκεί ήμουν πιο προετοιμασμένος και δεν κράσαρα :laugh:

 
Top Bottom