Το ταξίδι μετράει ή ο προορισμός?

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στη συγκεκριμένη περίπτωση και τα δυο, ιδιαίτερα όταν ξεκινάς να ταξιδέψεις με προορισμό τα Ευρυτανικά βουνά και όταν οι διαδρομές έχουν πινελιές nomad, τότε το αποτέλεσμα μόνο εντυπωσιακό μπορεί να είναι.

Έχω ταξιδέψει αρκετά στη θάλασσα, την έχω δει και απ’τη γλυκιά και στοργική της μεριά, η οποία προσφέρει μια απίστευτη ενέργεια, εκπληκτικά χρώματα, παιχνιδίσματα του φωτός μέσα στο σύννεφο το οποίο αντανακλάται στον θαλασσινό καθρέπτη.









Αλλά την έχω δει και από τη θυμωμένη της μεριά, όπου αν δεν πας με τα νερά της και δεν υπακούσεις στις προσταγές της, είναι σίγουρο πως θα σε καταπιεί χωρίς οίκτο και θα σε κάνει να γνωρίσεις το μόνο αληθινό πράγμα σε αυτήν την ζωή, ας μη γίνω μακάβριος.







Η θάλασσα, έχει κάτι το οικείο για εμένα, δεδομένου ότι είμαι σε αυτήν το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου, την έχω αγαπήσει, την έχω μισήσει, καμιά φορά στη βάρδια μιλάω και μαζί της, τη θαυμάζω και της το λέω, έχουμε έναν κώδικα επικοινωνίας πολύ ιδιαίτερο. Ίσως δεν είναι η θάλασσα απέναντί μου, ίσως είναι το άλλο μου εγώ, ο εσωτερικός μου Εαυτός, ίσως μια αντανάκλαση της προσωπικότητάς μου, ίσως οι φοβίες μου, τα πάθη μου, οι αδυναμίες μου, τα μυστικά μου, και αυτό συμβαίνει ιδιαίτερα τις ώρες που το σκοτάδι χάνει τη μάχη με το φως, εκεί που συνήθως εκείνη ηρεμεί και αποδίδει τα μέγιστα της ομορφιάς της.

Το βουνό, από την άλλη, έχει κάτι το διαφορετικό. Ως νέος στις ορεινές εμπειρίες, δε μπορώ να συλλάβω το μεγαλείο του. Αν δεν ζήσεις το βουνό σε όλες του τις εκφάνσεις, σε όλες του τις καταστάσεις, αν δεν κινδυνέψεις, αν δεν κρυώσεις, βραχείς, λασπωθείς, βρεθούν στο διάβα σου άγρια ζώα και γενικά αν δεν αντιμετωπίσεις καταστάσεις που απλά είναι φυσιολογικές να συμβαίνουν εκεί , τότε νομίζω δε μπορείς να καταλάβεις τι είναι το βουνό. Θαυμάζω τους ανθρώπους που έχουν αντίστοιχες εμπειρίες και τους θεωρώ πρότυπα.

Ελπίζω και εγώ, να μπορέσω, να προλάβω να ζήσω αυτές τις εμπειρίες.

Συνεχίζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η απόφαση πάρθηκε σχετικά αργά, δεδομένου ότι είχα σκοπό να πάω προς Φολόη και Νέμουτα αλλά το διάσελο της Καλιακούδας ανέκαθεν με εξίταρε λόγω του μεγαλειώδους ορεινού όγκου και του χωμάτινου φιδωτού περάσματος . Δύσκολο για μονοήμερη βόλτα γιατί έπρεπε να γίνουν 500 χλμ Εθνικής οδού σε γρήγορες ταχύτητες, με στάσεις μόνο για βενζίνη έτσι ώστε να εξοικονομηθεί πολύτιμος χρόνος ο οποίος θα καταναλώνονταν σε περιηγητικό / φωτογραφικό χιλιόμετρο η/και στάσεις σε ωραία σημεία.

Το ξυπνητήρι λοιπόν στις 0430, έτσι ώστε να 0515 να είμαι στο Πέραμα.



Αρχίζει και χαράζει. Η καλύτερη ώρα για αναχώρηση.



Η κλασική μου στάση στο Ντόναλντ, για το εξαίσιο πιροσκί το οποίο μόλις το είχε βγάλει, ζεστό ζεστό μαζί με ελληνικό στο μπρίκι.
Το στομάχι μαθημένο σε αυτά, ανταποκρίνεται (ευτυχώς) καλά και δεν έχουμε άσχημες καταστάσεις πρωί πρωί :p



Ένα τεταρτάκι είναι υπεραρκετό για φαΐ και καφέ και δρόμο για να καλύψω τα 320 χλμ μέχρι το Καρπενήσι, όπου θα ήταν η έναρξη της Ευρυτανικής γυροβολιάς που τόσο ανυπομονούσα.
Οι ρυθμοί στην Εθνική ήταν υπερηχητικοί με την ΚΤΜάρα, η οποία καταπίνει τα χιλιόμετρα με τον αναβάτη της να οδηγεί δίχως αύριο στην Εθνική. Schuberth και ωτοασπίδες κάνουν το ταξίδι με υψηλές ταχύτητες αρκετά υποφερτό.
Άφιξη στο Καρπενήσι με το Βελούχι να υποδέχεται τον ταξιδιώτη και να τον προειδοποιεί ότι εισέρχεται σε μέρος άγριας ομορφιάς και απείρου κάλλους.




Συνεννόηση με τον Δημήτρη για να πιούμε καφεδάκι και να πούμε λεπτομέρειες για τη διαδρομή.
Ήπιαμε καφέ σε ένα πολύ ωραίο σημείο, φεύγοντας απ'το Καρπενήσι προς Προυσσό, το συναντάμε στο δεξί μας χέρι.
Το μέρος, πέρα απ'τον καφέ, ενδεικνύεται και για δραστηριότητες, ιππασία κ.α.










:inlove::inlove:



Αφού τα είπαμε με το Μήτσο, ξεκινάω για τα ωραία....
Για να βγω στο διάσελο της Καλιακούδας, δεν ακολούθησα τον δρόμο μέσω Μεγάλο χωριό, αλλά συμβουλεύτηκα από τον Δημήτρη να τραβήξω μέσω Κλαυσί - Ανιάδας, όπου δίνει ωραία κάδρα στο διάσελο + bonus το χωμάτινο κομμάτι Ανιάδα - Καταφύγιο Καλιακούδας που είναι πνιγμένο στο έλατο.



 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αχχχ...να 'ξερες ποσες φορες εχω πιει καφε εκει κ εχω γυρισει τα μερη...
Πεθερος....Καρπενησιωτης γαρ...!!!!

Εμ... ΔΕΝ πηρες προικα μαλλον.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το κομμάτι Ανιάδα - Καταφύγιο είναι χωμάτινο, όχι ιδιαίτερης δυσκολίας πατημένο ως επί το πλείστον με κάποια μικρά νεροφαγωματάκια και λίγο σαθρή κυλιόμενη πέτρα στις ανηφορικές φουρκέτες. Εκεί, άρπαξα ένα βρόντο σε μία δεξιά με λίγα χιλιόμετρα, επειδή η μπροστινή ρόδα τσακώθηκε με μια αρκετά μεγάλη φυτευτή και έχασα απότομα το μπροστινό. Έπρεπε να ρίξω ελαφρώς πιέσεις και να ρυθμίσω τις αποσβέσεις πριν μπω χώμα, αλλά το αμέλησα. Τέσπα, και ο βρόντος στο πρόγραμμα είναι, στο βουνό είμαστε.

Ξεκινάω και ανεβαίνω το διάσελο, με τη θερμοκρασία να αλλάζει αισθητά όσο οδηγώ όρθιος στις αλλεπάλληλες φουρκέτες. Σαθρή πέτρα σχεδόν σε όλο το μήκος της ανεβασιάς το οποίο σε υποχρεώνει να μην έχεις γρήγορο ρυθμό.
Στάση στο υψηλότερο σημείο για ξεκούραση, σνακ, φωτογραφίες και διαλογισμό :) ,

Η θέα από εκεί πάνω μαγευτική και η ορατότητα πολύ καλή.





Δέος.



Η Βελουχάρα με την Καρπενησάρα στην αγκαλιά του! Φαίνεται και ο δρόμος που οδηγεί στην Ανιάδα.







Το γεύμα των ΠρωταθλητώΝε.



Το χωριό Ροσκά, διακρίνεται και το χωμάτινο κομμάτι προς τον Κρικελιώτη.





Συνεχίζεται...
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Σιγά το ταξίδι... Για την κατεμαρα και τον καπτεν, ζεσταμα ήταν.
Πάντως εγώ του είχα βάλει και άλλο κομμάτι για τελείωμα αλλά δεν.....:)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σε μορφή σήριαλ θα εμφανίσεις το ταξίδι;
Θα βάλω και διαφημίσεις να βγάλουμε και κάνα φράγκο :p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πάντως εγώ του είχα βάλει και άλλο κομμάτι για τελείωμα αλλά δεν.....:)
Άφησα εκκρεμότητες για να έχω λόγο να ξανάρθω.....άσε που έπαιξε MayDay μετά το τελευταίο μας τηλεφώνημα....οι χουρμάδες έκαναν δουλειά :roflmao:
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Άφησα εκκρεμότητες για να έχω λόγο να ξανάρθω.....άσε που έπαιξε MayDay μετά το τελευταίο μας τηλεφώνημα....οι χουρμάδες έκαναν δουλειά :roflmao:
πήγαινες γυρεύοντας και εσύ με την τροφή των πρωταθλητών :D:D:D
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Το βουνό, από την άλλη, έχει κάτι το διαφορετικό. Ως νέος στις ορεινές εμπειρίες, δε μπορώ να συλλάβω το μεγαλείο του. Αν δεν ζήσεις το βουνό σε όλες του τις εκφάνσεις, σε όλες του τις καταστάσεις, αν δεν κινδυνέψεις, αν δεν κρυώσεις, βραχείς, λασπωθείς, βρεθούν στο διάβα σου άγρια ζώα και γενικά αν δεν αντιμετωπίσεις καταστάσεις που απλά είναι φυσιολογικές να συμβαίνουν εκεί , τότε νομίζω δε μπορείς να καταλάβεις τι είναι το βουνό. Θαυμάζω τους ανθρώπους που έχουν αντίστοιχες εμπειρίες και τους θεωρώ πρότυπα.

Ελπίζω και εγώ, να μπορέσω, να προλάβω να ζήσω αυτές τις εμπειρίες.

Συνεχίζεται...
Και να συμπληρώσω ότι το μεγαλείο του βουνού θα το αντιληφθούμε πλήρως όταν το περπατήσουμε !!!

Κώστα gsmaniac καμιά "λιμνούλα" εκεί στα ψηλά παίζει φέτος?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και να συμπληρώσω ότι το μεγαλείο του βουνού θα το αντιληφθούμε πλήρως όταν το περπατήσουμε !!!

Κώστα gsmaniac καμιά "λιμνούλα" εκεί στα ψηλά παίζει φέτος?
Yeap.... Stay συντονισμενος.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Καπετανιο είσαι καταιγίδα!!!!
Σε λατρεύω για την γραφή, για την φωτογραφία, και γιατί είσαι Κατεμακιας :friendship:
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Συντοπίτη εξαιρετική φωτογραφία και γραφή
Περιμένουμε την συνέχεια
:ok:
 
Top Bottom