Το τερπνόν μετά του ωφελιμου

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Οι λεπτομέρειες με το πως θα γίνει, αν είναι ανοικτό κάποιο μαγαζί εκείνη την περίοδο, αν θέλουν οι άνθρωποι εκεί να κάνουμε κάτι τέτοιο χωρίς να τους χαλάσουμε την "ηρεμία" τους κτλ θα γίνει από τον Δημήτρη.

Απο εσάς ψάχνω ένα βασικό πλάνο.
Δεν έχω γυρίσει καθόλου σε αυτά τα μέρη και δεν ξέρω.
Ζητάω από κάποιον που έχει πάει σε αυτά τα μέρη μια βασική" χαρτογράφηση"

Ποια χωριά έχουν ζωή που έχετε περάσει; Υπάρχει άσφαλτος μέχρι εκεί η έστω και βατός χωματόδρομος;
Υπάρχουν σε κοντινή απόσταση 2-3 αλλά χωριά για να γίνει μέσα στο τριήμερο γλέντι σε διαφορετικό χωριό;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΟΚ ασε να πέσει μελέτη.
Ευρυτανία, Καρδίτσα,... τι άλλο..;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στήνουν γλέντια σε ξεχασμένα χωριά
Ζωή στην ερημιά της ελληνικής επαρχίας έρχεται να δώσει μια ομάδα μουσικών με επικεφαλής τον δεξιοτέχνη Δημήτρη Μυστακίδη
Κατερίνα Ροββά | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/02/2018 08:00 |



Είχαν περάσει λίγες ημέρες από τις γιορτές των Χριστουγέννων, όταν σε ένα διαδικτυακό φόρουμ για εραστές της μοτοσικλέτας δημοσιευόταν μια ανάρτηση διαφορετική από τις συνήθεις. «Ο τίτλος» έγραφε, «είναι το τερπνόν μετά του ωφελίμου. Η ιδέα είναι να οργανώσουμε μια εκδρομή σε απομακρυσμένα χωριά, όπου δεν συμβαίνουν πολλά πράγματα και να παίξουμε στα καφενεία τους. Η πρόσκληση αφορά μουσικούς, επαγγελματίες ή ερασιτέχνες, που συνδυάζουν το πάθος για μουσική με την ιδέα του μοτοσυκλετισμού». Συγγραφέας του κειμένου και εμπνευστής της πρωτότυπης ιδέας ήταν ένας γνωστός καλλιτέχνης με πίστη στον άνθρωπο και όραμα για έναν καλύτερο κόσμο. Ο δεξιοτέχνης της λαϊκής κιθάρας Δημήτρης Μυστακίδης. Μέσα σε λίγες λέξεις συμπύκνωσε εικόνες που βρίσκονται χαμένες στις μνήμες του καθενός: χειμώνας σε απομακρυσμένα χωριά, καφενεία με ξεχασμένους γερόντους, η μοναξιά της ελληνικής επαρχίας.
ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΓΛΕΝΤΙΟΥ. Η ανταπόκριση στο κάλεσμα ήταν εντυπωσιακή. Σε ένα μήνα, περισσότεροι από 40 άνθρωποι, ερασιτέχνες μουσικοί, μηχανόβιοι και μη, είχαν δηλώσει πρόθυμοι να συμμετάσχουν σε αυτό το ταξίδι ανθρωπιάς και οι συμμετοχές αυξάνονται μέρα με τη μέρα. Πλέον η ομάδα οργανώνεται και το μουσικό καραβάνι αναμένεται να ξεκινήσει την πορεία του την τελευταία Παρασκευή του Απριλίου. Οι μουσικοί θα πάνε στα χωριά με μηχανές, θα κατασκηνώσουν για τρεις ημέρες και θα δώσουν ζωή στην ερημιά μιας ξεχασμένης Ελλάδας. Μια χαραμάδα τρυφερότητας, κόντρα στην σκληρότητα των καιρών, έχει μόλις ανοίξει...
«Η αρχική μας σκέψη ήταν για το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας, όμως δεν υπάρχει δυνατότητα διαμονής σε κλειστό χώρο και έτσι προσανατολιζόμαστε στην τελευταία εβδομάδα του Απριλίου. Οι τρεις που αποτελούμε τον πυρήνα αυτής της πρωτοβουλίας, ο Γιώργος Δούνιας, ο Ματθαίος Ρίζος κι εγώ, θα πάμε να κάνουμε ένα "ρεπεράζ" στα χωριά που έχουμε βάλει στο μυαλό μας», λέει ο Δημήτρης Μυστακίδης στα «ΝΕΑ». «Εμένα μου αρέσει και η Ηπειρος, όμως θα έρθει κόσμος και από Βορρά και από Νότο, οπότε είπαμε να καταλήξουμε κάπου στη μέση. Θα πάμε στην Καρδίτσα σε κάποια χωριά της Αργιθέας. Το κριτήριό μας ήταν απομακρυσμένα χωριά με δυσκολίες τον χειμώνα. Θέλουμε να πάμε, να δούμε το μέρος και να συζητήσουμε με τους ντόπιους. Καταρχάς να δούμε αν θέλουν. Μπορεί και να μην έχουν διάθεση να τους χαλάσουμε την ησυχία τους. Μετά έχουμε το πρακτικό κομμάτι. Να δούμε αν ενδείκνυται το μέρος για να οργανωθεί κάμπινγκ και τι μέτρα ασφαλείας πρέπει να ληφθούν για την πορεία τόσων μηχανών», εξηγεί.
Η ομάδα αισθάνεται την ανάγκη να προσφέρει κάτι καλό σε αυτούς τους ανθρώπους. «Οπως το σκεφτόμαστε, θα κρατήσει τρεις μέρες. Θα παίξουμε δύο βράδια Παρασκευή και Σάββατο και άλλη μία φορά στην αναχώρηση το μεσημέρι της Κυριακής. Θέλουμε να έχουμε ένα καλό υλικό για να παρουσιάσουμε, να παίξουμε κάτι μισή με μία ώρα και μετά να γίνει γλέντι». Η αλληλεγγύη είναι, άλλωστε, όπως εξηγεί το ισχυρότερο όπλο των ανθρώπων τις δύσκολες εποχές: «Εχω ένα εργαλείο στα χέρια μου, την μουσική, και προσπαθώ να το χρησιμοποιήσω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Από το να αποτελέσει κίνητρο για να μαζευτούν χρήματα για κοινωνικές δράσεις, όπως για την Ηριάννα ή για τις Σκουριές, μέχρι για να πάμε να κάνουμε παρέα σε κάποιους ανθρώπους που δεν μπορούν να μετακινηθούν. Στην ζωή δεν μπορούμε μόνο να παίρνουμε, πρέπει και να δίνουμε. Και η τέχνη είναι για όλους όσους την έχουν ανάγκη…».
ΕΙΚΟΝΕΣ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΛΕΞΕΙΣ. Η ιδέα για το ιδιαίτερο ταξίδι γεννήθηκε με αφορμή ένα κείμενο που δημοσίευσε στο facebook η φίλη του Δημήτρη Μυστακίδη και συγγραφέας Πέλλα Σουλτάτου:
«Καφενείο σε ορεινό χωριό χειμώνα καιρό. Τακτικός θαμώνας ένας γέρος με μόνιμα δακρυσμένα μάτια. Καθόταν πάντα στην καρέκλα πλάι στην ξυλόσομπα. Πρώτα έφευγε αποχαιρετώντας βροντερά. Επειτα οι καληνύχτες έχαναν ήχο, ώσπου σίγησαν. Τέλος αναχωρούσε στα μουγκά και με το κεφάλι σκυφτό. Εκανε δυο - τρεις μέρες να φανεί. Αλλοι δεν τον αναζήτησαν, άλλοι αναρωτήθηκαν τι απέγινε, ένας πήγε και τον βρήκε, "όλα καλά γέρο με τα δακρυσμένα μάτια;". Τότε γύρισε πίσω με ένα τσεκούρι κι έκανε την καρέκλα του κομμάτια. Η ξυλόσομπα συνέχιζε να καίει τα κούτσουρα και να καπνίζει».


http://www.tanea.gr/news/greece/article/5513463/sthnoyn-glentia-se-ksexasmena-xwria/
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
έχουμε γρήγορα πιστόλια εδώ μεσα :p:p:p
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Αυτό το σ/κ θα γίνει κάποιες αναγνωριστικες από το Μυστακιδης και την παρέα.


Ρωτάνε αν Έχει περπατήσει κάνεις το Λεόντιτο /Μεσουντα;



@thenos o katemis στα μέρη σου δεν είναι αυτό;
@forester μπορείς να ξέρεις βατότητα διαδρομής μέσω των μαγικών που κάνεις με τα τζι πι ες και τα γκουγκλ ερθια
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αυτό το σ/κ θα γίνει κάποιες αναγνωριστικες από το Μυστακιδης και την παρέα.

Ρωτάνε αν Έχει περπατήσει κάνεις το Λεόντιτο /Μεσουντα;

@thenos o katemis is o katemis στα μέρη σου δεν είναι αυτό;
@forester μπορείς να ξέρεις βατότητα διαδρομής μέσω των μαγικών που κάνεις με τα τζι πι ες και τα γκουγκλ ερθια
Στο Λεοντίτο δεν θα βρείς κόσμο το χειμώνα εκεί πάνω...Πόσο μάλλον μαγαζί...:D
Για Μεσούντα δεν γνωρίζω.
Δεν είμαι απο αυτά τα μέρη (περιοχή Αργιθέας) αλλά απο απέναντι (νότια Πίνδος) αλλά μπορώ να μαθαίνω...:)
Μια περίπτωση είναι το Πετροχώρι δήμου Πύλης με λίγο κόσμο,χώρο για σκηνές ,μαγαζί κ.τ.λ
Μια άλλη καλή περίπτωση είναι το Καταφύλλι Καρδίτσας.
Έχει κάποιο κόσμο που δεν έχουνε σχέση με τουρισμό όπως και το παραπάνω και υπάρχει και μαγαζί αρκεί να μάθουμε εαν είναι διαθέσιμο.;)
Οι δρόμοι είναι όλοι σχεδόν με άσφαλτο στην περιοχή που ζητάς εκτός και αν κινηθείς προς Άγραφα οπότε πας σε χώμα.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Στο Λεοντίτο δεν θα βρείς κόσμο το χειμώνα εκεί πάνω...Πόσο μάλλον μαγαζί...:D
Για Μεσούντα δεν γνωρίζω.
Δεν είμαι απο αυτά τα μέρη (περιοχή Αργιθέας) αλλά απο απέναντι (νότια Πίνδος) αλλά μπορώ να μαθαίνω...:)
Μια περίπτωση είναι το Πετροχώρι δήμου Πύλης με λίγο κόσμο,χώρο για σκηνές ,μαγαζί κ.τ.λ
Μια άλλη καλή περίπτωση είναι το Καταφύλλι Καρδίτσας.
Έχει κάποιο κόσμο που δεν έχουνε σχέση με τουρισμό όπως και το παραπάνω και υπάρχει και μαγαζί αρκεί να μάθουμε εαν είναι διαθέσιμο.;)
Οι δρόμοι που είναι όλοι σχεδόν με άσφαλτο στην περιοχή που ζητάς εκτός και αν κινηθείς προς Άγραφα οπότε πας σε χώμα.
Οπότε ο δρόμος από Λεόντιτο για Μεσουντα είναι οκ άσφαλτος. Υπάρχει περίπτωση να συνάντησουν χιόνια αυτο το σαββατοκύριακο;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Οπότε ο δρόμος από Λεόντιτο για Μεσουντα είναι οκ άσφαλτος. Υπάρχει περίπτωση να συνάντησουν χιόνια αυτο το σαββατοκύριακο;
Επίσης ποια διαδρομή ενδείκνυται περισσότερο από τετρακωμο η από καλή κωμη - βαλκανο;
Χιόνια μπορεί να βρούνε ελάχιστα στον αυχένα πάνω απ'το Πευκόφυτο εαν κινηθούνε μετά το Λεοντίτο προς Μουζάκι αλλά όχι για να δημιουργήσουνε πρόβλημα.
Η διαδρομή Νοτιοδυτικά προς Τετράκωμο για Λεοντίτο είναι χαμηλά υψομετρικά οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς χιόνι.
Η άλλη απο Καλή Κώμη- Βαλκάνο έχει αρκετά χιλομετρα με χώμα και δεν ξέρω εαν έχει συντηρηθεί μετά το χειμώνα δεδομένου οτι υπάρχει λίγος κόσμος εκεί πάνω και αυτοί επιλέγουν να κινηθούν προς Άρτα που υπάρχει πρόσβαση.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Δυστυχώς ο καιρός δεν επέτρεψε την εκδρομή στα χωριά της Αργιθέας. Θα προσπαθήσουμε την επόμενη εβδομάδα και μετά θα ανακοινώσουμε τα χωριά που θα επισκεφθούμε για "το τερπνόν μετά του ωφελιμου". Η ημερομηνίες που θα κάνουμε την κυρίως εκδρομή είναι 27/28/29 Απρίλη. Σε αναμονή των χωριών λοιπόν!

Δημήτρης Μυστακιδης
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δυστυχώς ο καιρός δεν επέτρεψε την εκδρομή στα χωριά της Αργιθέας. Θα προσπαθήσουμε την επόμενη εβδομάδα και μετά θα ανακοινώσουμε τα χωριά που θα επισκεφθούμε για "το τερπνόν μετά του ωφελιμου". Η ημερομηνίες που θα κάνουμε την κυρίως εκδρομή είναι 27/28/29 Απρίλη. Σε αναμονή των χωριών λοιπόν!

Δημήτρης Μυστακιδης
Μηπως να το μεταφερεις λιγο?:secret:...ΚΛΙΚ
 

Panos_spar

Μέλος
Όνομα
Παναγιωτης παπακωστας
Μοτό
Yamaha tenere xt660z
Οποια στιγμη ειμαι στη διαθεση σας.μενω καρδιτσα και θα χαρω να βοηθησω σε μια τετοια εκδρομη....οσον αφορα τη μηχανη μου;;;ενα yamaha tenere xt660z....προκατοχος του...ο γνωστος σε ολους για τις μαγικες μετατροπες του..... STF.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Οποια στιγμη ειμαι στη διαθεση σας.μενω καρδιτσα και θα χαρω να βοηθησω σε μια τετοια εκδρομη....οσον αφορα τη μηχανη μου;;;ενα yamaha tenere xt660z....προκατοχος του...ο γνωστος σε ολους για τις μαγικες μετατροπες του..... STF.
Μια χαρά. Τέλεια.

Περνά και από δω να μας πεις δύο λόγια για σένα και την πρώην του @STF


https://r.tapatalk.com/shareLink?url=https://advride.gr/index.php?forums/Συστηθήκατε;.3/&share_sfid=3&share_fid=81535&share_type=sf
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Οποια στιγμη ειμαι στη διαθεση σας.μενω καρδιτσα και θα χαρω να βοηθησω σε μια τετοια εκδρομη....οσον αφορα τη μηχανη μου;;;ενα yamaha tenere xt660z....προκατοχος του...ο γνωστος σε ολους για τις μαγικες μετατροπες του..... STF.
Γεια σου κοντοχωριανε...!(απο διπλανό νομό...):)
Για περνα και απο δω να μας πεις περισσοτερα...http://www.advride.gr/fotoadv/Συστηθήκατε.3/
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έγινε επίσκεψη στο χωριό Καταφύγι Καρδίτσας στο οποίο υπάρχουν 3 μαγαζιά εκ'των οποίων τα 2 σίγουρα ανοικτά.
Επίσης στο χωριό υπάρχει γήπεδο όπου μπορούν να στηθούν σκηνές.
'Εχει εξαιρετική θέα και κάποια σημεία που αξίζουν επίσκεψης.
Θεωρώ οτι είναι μια πολύ καλή επιλογή για αυτό που ετοιμάζετε...;)
 
Top Bottom