Το τρίποδο του φωτομοτοσυκλετιστή!

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Με τέτοια κουμπωνω την Action cam. Σταθερότητα, στρίβει προς όλες τις κατευθύνσεις. Πρόβλημα ουδέν εκτός των κραδασμων αν μιλαμε για dlsr.

Στάλθηκε από το LM-V405 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εχει δοκιμασει κανεις αντι για τριποδο κατι τετοιο : Σφιγκτήρα στο τιμονι με κεφαλη ram και αναποδη μπαλα ram με βιδα 3/8 κατευθείαν στην κεφαλη του τρίποδα?

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς.

Έχω βάση action camera που μπαίνει απευθείας σε τρίποδο (στην εικόνα πάνω αριστερά).


'Ακυρο.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Με τέτοια κουμπωνω την Action cam. Σταθερότητα, στρίβει προς όλες τις κατευθύνσεις. Πρόβλημα ουδέν εκτός των κραδασμων αν μιλαμε για dlsr.

Στάλθηκε από το LM-V405 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οκ. Θα δοκιμασω τοτε. Ελπιζω να αντεξει το βαρος και να μην κουναει πολυ.

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς.

Έχω βάση action camera που μπαίνει απευθείας σε τρίποδο (στην εικόνα πάνω αριστερά).


'Ακυρο.
Θελω να χρησιμοποιησω το μηχανακι σαν τριποδο. Πχ σε ενα σημειο στο τιμονι ή σε ενα σημείο στα καγκελα πισω να βαλω ενα σφιγκτήρα της ραμ με βραχιονα και σε αυτον να βαλω την ανάποδη μπιλια στο link. Και στην βιδα να βαλω απευθειας μια φωτογραφικη κεφαλη που εχω.

Ο λογος για ολα αυτα ειναι μπας και γλιτωσω να κουβαλαω τριποδο. Εχω ενα που ειναι 60cm διπλωμενο. Δυστυχώς αυτα που ειδα στα προηγούμενα post δεν βολευουν γιατι το μεγιστο υψος τους ειναι χαμηλο (1,2) και επειδη το βαρος της φωτογραφικης και της κεφαλης ειναι μεγαλο (3μιση κιλα πανω κατω) φοβαμαι οτι απο σταθεροτητα δεν θα πανε καλα.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Πολύ βάρος, σε σύγκριση με την καμερουλα. Σιγουρέψου γισ το σφίξιμο της

Στάλθηκε από το LM-V405 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Τελικά η λύση με ραμ σφιγκτήρες κλπ ηταν περίπλοκη και σχετικά ακριβή για αυτά που προσφέρει. Οπότε αποφάσισα να φορτώσω απλά το κανονικό μου τρίποδο (μανφροτο 055). έχει το ίδιο υψος με την τσάντα που δένω στη σχάρα για τα φωτογραφικά οπότε δεν εξέχει πολύ δεξια αριστερα. Φωτό για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ανεβασω...(Ο συγκεκριμένος τύπος αρχείου δεν είναι αποδεκτός προς μεταφόρτωση. Μάλλον δεν του αρέσουν τα jpg?)
 
Top Bottom