Το φαρμακείο...

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το συμπερασμα απο τα παραπανω που εγω βγαζω, ειναι οτι πρεπει να οργανωσουμε παρακολουθηση σεμιναριου πρωτων βοηθειων ......εχθες!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ανοίγω θέμα για Αθηναίους και κάνω συννενόηση με ΕΕΣ (τμήμα Ν Σμύρνης που έχω αδελφικούς φίλους)
Μ αυτά δεν παίζουμε και δυστυχώς είναι κάτι που έπρεπε να έχουμε κάνει από καιρό, και δεν το κάναμε!!!
 

ouzakias

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
R 1200GS ADV 2010
Έχω παρακολουθήσει τρεις φορές αλλά ποτέ δεν είναι αρκετές και μάλιστα την δύσκολη στιγμή πρέπει να υπάρχει ψυχραιμία για την σωστή αντιμετώπιση!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Σαν παλιός διασώστης θα είμαι και εγώ μέσα θυμάμαι πριν καμία 10ετια είχαν φέρει μια ομάδα να μας εκπαιδεύσει από Αμερική (παραμεντς) κτλ.

Αυτά τα μαθήματα σε συνοδεύουν σε όλη σου την ζωή ( δεν έχουν σχέση μόνο με την μοτοσυκλέτα αλλά με ένα ατύχημα που μπορεί να γίνει στο σπίτι , στην παιδική χαρά κτλ .)

Βέβαια με ένα μάθημα δεν μαθαίνεις πολλά , θέλει πολλές επαναλήψεις για να τα εμπεδώσεις και μερικά από αυτά ακόμα και με πολύ εκπαίδευση απαγορεύονται αλλά και δύσκολα θα σου κάτσουν .

Πάμε δυνατά , από τις καλύτερες κινήσεις που μπορούν να γίνουν .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stamulee

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
KTM 950 Adventure
Σε παλαιότερο σεμινάριο πριν κανα χρόνο μας είχαν πει οτι ανα 20 λεπτά θα πρεπει να το χαλαρώνουμε και μετά να το ξανάσφιξουμε ώστε να κυκλοφορήσει το αίμα και να αιματωθει το μέλος.Σε νεότερο σεμινάριο πριν ενα μήνα μας είπαν οτι αυτο άλλαξε και οτι αφού το σφίξεις και σταματήσεις την αιμορραγία σε καμμία περίπτωση δεν το χαλαρώνεις παρά μόνο οταν φτάσει βοήθεια απο ειδικούς όση ωρα και να πάρει...Και επίσης μας δείξανε βιντεο ποδηλάτη στο πουθενά μέσα στο βουνό όπου μετά απο πτώση του καρφώνεται κλαδί στο πόδι στην αρτηρία και αρχίζει αιμοραγια...Χωρις το τουρνικέ θα είχε πάει ακλαφτος...Σε περίπτωση βέβαια ανάγκης επειδή δεν πιστεύω οτι κανείς μας κουβαλάει μαζί του τουρνικέ ενα σχοινί πχ αρτανη και ενα στύλο την κάνουν την δουλειά...
Πολύ σωστά. Έχει αλλάξει. με το τουρνικε μονο κακό δε μπορείς να κάνεις. Καλύτερα κάτι πιο φαρδύ απο σχοινί κλπ γιατί το λεπτό μπορεί να τραυματίσει εσωτερικά
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Για να πάμε να βάλουμε tourniquet πάει να πει ότι έχουμε αρτηριακή αιμορραγία Δηλαδή βαριά 5 λεπτά ζωής. Τι χειρότερο μπορεί να πάθει? αυτά που λένε ότι μπορεί να χάσεις το πόδι σου πχ δεν ισχύουν και πολύ γιατί υπάρχουν περιστατικά με 4 και 5 ώρες με τουρνικέ στο άκρο και δεν έχει σημειωθεί καμία ζημιά στο άκρο.
Είναι σε θεση ολοι να γνωρίζουν αν ειναι αρτηριακη αιμορραγία; Πλην του tourniquet υπάρχουν και άλλες ασφαλεστερες μέθοδοι όπως η εμφραξη και η πίεση του σημείου. Ολα αυτά χωρίς να αποκλειω την χρήση tourniquet. Επιμενω μόνο στο αρχικό μου ποστ. Αν δεν.......μην το κάνεις γιατί στην θεωρία και στα βιντεακια ολα καλά στην αληθινη κατάσταση που έχεις να αντιμετωπισεις τραυματικο σοκ και διάφορα αλλα τα πράγματα ως προς την ορθη σκεψη και πράξη του διασωστη είναι διαφορετικά.
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Επί του πρακτέου και έχοντας εμπειρία αιμορραγικών τραυμάτων σε στρατόπεδα προσφύγων(όχι hot spot αλλά on the spot) , εάν δεν έχουμε άλλα υλικά, κόλλα στιγμής κύριοι. Μην γελάτε. Με την απαραίτητη πίεση και μία κόλλα τύπου logo, κάνουμε μικρά θαύματα, μέχρι να έρθουν υλικά, ή να έρθει η κατάλληλη βοήθεια.
Υπάρχει πάντα μία στο φαρμακείο μου. Δέν κοστίζει, δεν πιάνει χώρο. "Ράμματα" αντί ραμμάτων. Το είδα, το δοκίμασα, δουλεύει.

Σχετικά με το tourniquet, πάλι επί του πρακτέου, άν δεν έχουμε υλικά (σχοινί, ιμάντας, επίδεσμος), η ζώνη μας ή μία λωρίδα ύφασμα από το παντελόνι ή το πουκάμισο μας, σε συνδιασμό με ένα κλαδί, κάνουν πρόχειρα τη δουλειά. Ωστόσο δεν μπορώ να διαννοηθώ ότι υπάρχει άνθρωπος που έχει επαφή με τη φύση- είτε με μοτό, είτε με τα πόδια, είτε με οτιδήποτε- που δεν έχει φαρμακείο μαζί του.

Μπράβο για την κίνηση με τον ΕΕΣ!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εν όψη ADVtrOFFy 2020 επαναφέρω το θέμα. Συνήθως το φαρμακείο είναι κάτι που το αμελώ αλλά για ένα διήμερο ή και τριήμερο είναι απαραίτητο.
Οπότε διαβάζετε, συμπληρώνετε πληροφορίες κτλ.
 
Top Bottom