Το φρένο μαζεύει πίεση

Mindcrime

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Klr 650
Το πρόβλημα έχει ως εξής : έλυσα τη δαγκάνα από το μπροστινό, καθάρισμα, αλλαγη ολόκληρο κιτ (τσιμούχακια κλπ), καινούρια υγρά, μου έβγαλε τη πίστη να εξαερωσω, αναγκάστηκα να βάλω τα υγρά με σύριγγα από κάτω, κλείνω και για λίγο όλα οκ. Μετα από κάνα δυο βόλτες νοιώθω σιγά σιγά να μαζεύει πίεση η άνετα, βγάζω λίγα υγρά μήπως είχα βάλει πολύ, δύο βόλτες μετά τα ίδια. Τι φάση? Καμία ιδέα ρε παιδιά?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δηλαδή φρενάρει ή απλά είναι σκληρή η μανέτα?
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Κάνε έναν έλεγχο μήπως έχεις βάλει παραπάνω υγρά , συνήθως όταν μαζεύει πίεση είναι από αυτό , αν γέμισες το ποτηράκι έως απάνω κ μετά έβαλες την μεμβράνη και είναι οριακά , παίζει να στο κάνει . Εναλλακτικά , βγάλε λίγα υγρά με μια σύριγγα για δοκιμή .
 

Mindcrime

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Klr 650
Με κάθε πάτημα σκληραίνει πιο πολύ και μετα αρχίζει και να φρεναρει. Έβγαλα δύο φορές υγρά, όχι με σύριγγα, ανοιξα τη βιδα κάτω και πάτησα λίγο τη μανετα. Μετα τη δεύτερη φορά έχει φτάσει στο μίνιμουμ στο τζαμακι
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εξαέρωση θέλει.
Μάλλον δεν την κάνεις σωστά και έχει φυσαλίδα κρατημένη.
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
αν σου εβγαλε τη πιστη να εξαερωσεις, ισως κατι συμβαινει με το εμβολο και δν γυρναει πισω.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
αν σου εβγαλε τη πιστη να εξαερωσεις, ισως κατι συμβαινει με το εμβολο και δν γυρναει πισω.
Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι και γω...
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Πόσο ελεύθερα γυρίζει ο τροχός , σε μια περιστροφή με το χέρι,μετά απο δυνατά πατήματα της μανέτας ;
Εαν άλλαξες τα ο-ρινγκ μέσα στη δαγκάνα είσαι σίγουρος οτι είναι οκ και δεν "παρασύρθηκαν¨απο το έμβολο όταν το τοποθετούσες;
 

Mindcrime

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Klr 650
αν σου εβγαλε τη πιστη να εξαερωσεις, ισως κατι συμβαινει με το εμβολο και δν γυρναει πισω.
Βασικά όταν πήγα να βάλω υγρά, γέμισα το ποτηράκι και όσο και να τρομπαρα τη μανετα δε κατέβαζε. Γι αυτό το έκανα ανάποδα, από κάτω με σύριγγα. Λετε να είμαι για τρόμπα ρε γαμωτο? Εγώ ήξερα ότι άμα κλατάρει η τρόμπα ΔΕΝ ανεβάζει πιεση
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Βασικά όταν πήγα να βάλω υγρά, γέμισα το ποτηράκι και όσο και να τρομπαρα τη μανετα δε κατέβαζε. Γι αυτό το έκανα ανάποδα, από κάτω με σύριγγα. Λετε να είμαι για τρόμπα ρε γαμωτο? Εγώ ήξερα ότι άμα κλατάρει η τρόμπα ΔΕΝ ανεβάζει πιεση
Εάν δεν έχεις κάποιο ειδικό εργαλείο γεμίζεις υγρά το δοχείο και αφήνεις να κατέβουν έως κάτω με φυσική ροή.
Διαφορετικά το κάνεις αντίθετα με μία σύριγγα από το κάτω μέρος έως ότου γεμίσει το δοχείο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτό που σου είπε ο labros είναι μια αιτία!!!
Άλλη είναι να μην έχεις βάλει σωστά το λαμάκι επαναφοράς των τακακιων σωστά. Επίσης να ελέγξεις αν ολισθαίνουν τα τακάκια ελεύθερα στον πείρο συγκρατήσεως τους!!! (αυτό το τελευταίο για να ελεγθει, πρέπει να βγει η ρόδα για να μην υπάρχει η δισκοπλακα ανάμεσα στα τακάκια).
Εν ολίγοις, η τρόμπα σου είναι μια χαρά, σύμφωνα με το γεγονός ότι σηκώνει πίεση και φρενάρει. Δεν έχει "επαναφορά" το "σύστημα" σου όμως!!!! Έλεγξε τα παραπάνω....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τελικά τι έγινε?
Είχαμε κάνα νέο?
 

Mindcrime

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Klr 650
Καλημέρα στη παρέα! Όπως είπε και ο μποξέρ πιο πάνω, δεν έχω επαναφορά. Έβγαλα τη δαγκανα, πατάω μανετα, βγαίνουν τα έμβολα κανονικά. Πατάω τα έμβολα μέσα και μπαίνει το ένα βγαίνει το άλλο, όχι και τα δυο μαζί (διπιστονη η δαγκάνα, klr650 το μηχανάκι). Ανοίγω τη βιδα της εξαερωσης, τα πατάω και μπαίνουν και τα δύο έμβολα μεσα. Οπότε υποθέτω ότι από δαγκάνα είμαστε νταξει και κάτι έχει βουλώσει στη τρόμπα και πρέπει να τη λύσω να δω
 
Top Bottom