Το χωριό "φάντασμα" της νότιας Κρήτης

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Χαιρετώ την παρέα!
Αφορμή για αυτό το θέμα ήταν η προχθεσινή μας βόλτα (για πολλοστή φορά μιας και μένω δίπλα) στο χωρίο "Καλάμι" του δήμου Βιάννου στα νότια του νομού Ηρακλείου.
Όποιος περνάει από αυτά τα μέρη αξίζει να κάνει μια μικρή παράκαμψη για να περιηγηθεί στα στενά αυτού το πανέμορφου εγκαταλελειμμένου χωριού.

Παρακάτω παραθέτω λίγες πληροφορίες για το χωριό από τοπική ιστοσελίδα:


"Στα νότια της ανατολικής Κρήτης, ανάμεσα στη Βιάννο και στην Ιεράπετρα βρίσκεται το Καλάμι.
Το Καλάμι της Βιάννου είναι ένα από εκείνα τα χωριά - φαντάσματα που βρίσκεις στη Κρήτη.
Ανοιχτές πόρτες και παράθυρα, σε σπίτια «κουφάρια»,με αντικείμενα σκόρπια στα πατώματα, ανάμεσα σε κουρελιασμένα ρούχα, τετράδια με μισοτελειωμένα σημειώματα, πιάτα και ποτήρια στις θήκες τους έτοιμα να ξαναχρησιμοποιηθούν. Πάνω απ΄όλα όμως η μυρωδιά της εγκατάλειψης και το «καταπλάκωμα» της μελαγχολίας σε να χωριό που πριν μερικές δεκαετίες ήταν γεμάτο ζωή.

Αυτή είναι η εικόνα που αντικρίζει όποιος βρεθεί 80 χιλιόμετρα Ανατολικά του Ηρακλείου δίπλα από την Άνω Βιάννο στο χωριό Καλάμι. Ένα χωριό χτισμένο σε μαγευτικό τοπίο, δίπλα σε βουνά, ποτάμια και πυκνή βλάστηση, που σε κάνει να αναρωτιέσαι γιατί το άφησαν να ερημώσει.

Πάνω από εκατόν πενήντα ήταν οι οικογένειες και εξακόσιοι περίπου οι κάτοικοι του Καλαμίου πριν αρχίσει η ερημοποίηση του στα μέσα της δεκαετίας του 70 που οι κάτοικοι σταδιακά κατέβηκαν προς τα Νότια παράλια, ψάχνοντας μια καλύτερη τύχη στην Ψαρή φοράδα και την Άρβη, στις θερμοσκοπικές καλλιέργειες και κάποιοι άλλοι έφυγαν προς τα αστικά κέντρα.
"



Μετά τη Βιάννο, στρίβοντας δεξιά στη διασταύρωση προς Ψαρή Φοράδα και Συκολόγο, το Καλάμι βρίσκεται μόλις 300 μέτρα μετά.





Κατηφορίζοντας στο πρώτο σοκάκι του χωριού



Τα περισσότερα σπίτια είναι ανοιχτά και με όλα τους τα πράγματα ακόμα μέσα (χρειάζεται όμως ιδιαίτερη προσοχή κατά την περιήγηση σε αυτά καθώς τα τα πιο πολλά είναι ετοιμόρροπα!).

Οι εικόνες μιλάνε από μόνες τους...










Πιο κάτω στέκει ακόμα το σχολείο δίπλα στην κεντρική εκκλησία του χωριού.





Πίνακας, δίπλα ο πεσμένος χάρτης, θρανία, βιβλία και τετράδια με γράμματα παιδιών σκόρπια στο πάτωμα, όλα είναι ακόμα εκεί.






Κλείνοντας την περιήγηση μας στο χωριουδάκι







Τέλος ένα όμορφο βραβευμένο βίντεο που έχει γυριστεί για το Καλάμι:



Και βέβαια την τιμητική της για άλλη μια φορά δε θα μπορούσε να μην έχει η "Ρία", η οποία μας πήγε και μας γύρισε με μια όμορφη χωματάδα!

Μια στάση να θαυμάσουμε τη θέα στο φάρο πάνω από την "Ψαρή Φοράδα".



Αγναντεύοντας τη γενέτηρά της, την Αφρική...

Μοναχικό σπίτι πάνω στα γκρέμια, στην επιστροφή για τον Μύρτο από τον χωματόδρομο που συνδέει την Ψαρή φοράδα με τα Τέρτσα.




Εις το επανιδείν κοπέλια!


υ.γ spirtas σε είχα στο νου μου μιας και περάσαμε δίπλα, αλλά το χρονοδιάγραμμα δεν μας έβγαινε για άλλη βόλτα...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ποσό καιρό λέω να πάω να περπατήσω στα σοκάκια του κι όλο το αναβάλλω.... είναι τρομερό!!

Κάποια στιγμή θα κάτσει όμως που θα πάει ;)
Και στην άλλη με το καλό!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τι απίστευτα μέρη έχει η Ελλάδα και η Κρήτη συγκεκριμένα...
Να δω πότε θα καταφέρουμε να να γυρίσουμε...
Ωραίες και αυτές οι μονοήμερες...!!!
Θα πρότεινα να μετακινηθεί το θέμα στην παρακάτω ενότητα ωστε να μην "χαθεί".;)
http://www.advride.gr/threads/Χωριά-στην-Ελλάδα.6973/
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Αυτη η κρυφη, εγκατελειμενη ομορφια, θα μας ήταν αγνωστη αν δεν ποσταριζες! Οι φωτογραφίες και το ιδιο το χωριο , βγάζουν πολλα συναισθήματα.

Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες συν-Αφρικανε φίλε μου :friendship:

Υ.Γ.
Αυτα τα μικρα εξερευνητικα και γεμάτα εκπλήξεις βολτακια, είναι τα καλύτερα:ok:
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Πληροφορίες που αγνοούμε πολλοί, να σαι καλά φίλε να ταξιδεύεις σε μέρη μοναδικά !
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ωραίο αλλά συνάμα στενάχωρο μέρος... μένουν ακόμα 2-3 παππούδες (τουλάχιστον την τελευταία φορά που είχα πάει).
Ευχαριστούμε Ορέστη που αναδεικνύεις τις ομορφιές του νησιού μας!
;)
Θα τα π(ι)ούμε και στα μέρη σου κάποια στιγμή, περάσαμε πριν λίγες μέρες αλλά βιαζόμασταν να επιστρέψουμε.

Η σημαία στο νησάκι κάτω από τον φάρο πάει; :(
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αγερωχο, μελαγχολικα υπερηφανο,κενο χωριο με ιδιαιτερο ενδιαφερον ........
Μπραβο φιλε για την αναδειξη διαμεσου της βολτας σου του σημειου αυτου !!!!
Ευγε
 

Africaptan

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο
Όνομα
Μανωλης
Μοτό
Africa
Εύγε χωριανάκι.
Πριν ένα μήνα πηγαίνοντας για Άρβη σταμάτησα στο δρόμο και το (ξανά)φωτογραφησα, αλλά ΚΑΙ αυτή τη φορά είπα "την επόμενη θα πάω μέσα". Για να δω πότε θα είναι η επόμενη....
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Να ρωτήσω κάτι? Περα από την ευρεση εργασίας, υπήρξε και καποιος άλλος λόγος για αυτή την εγκατάλειψη?

Πώς και δεν συντηρούνται τα σπίτια? Υπάρχουν τόσοι παραδοσιακοι οικισμοι και παλιά χωρια που εξακολουθούν και καλοστεκονται -ακομη και μέσω χρηματοδοτησεων Ε.Ε.- κι ας μην κατοικουνται μόνιμα από πολλούς κατοίκους.

Θέλω να πω, πώς μου είναι αδιανόητο να μην θελει καποιος νεοτερος να συντηρήσει το σπιτι των προγόνων του και τα χωματα του. Ιδιως στη Κρήτη!! Ιδίως σε ένα τόσο γραφικο χωριο, που δεν βρίσκεται και τόσο απομονωμένο!
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Υπάρχει το εξής παράδοξο στη Κρήτη....
Ανάλογα τα τετραγωνικά χιλιομετρα που καταλαμβάνει έχει πάρα, πάρα πολλά χωριά..!! Όπου και αν κοίταξα σήμερα το πρωί σε αναφορές για την καταγραφή τους είδα ότι λείπουν πολλά μόνο από το δήμο Βιάννου, οπότε φανταστείτε γενικότερα....

Όταν μιλάμε για παράδειγμα (αληθινο παραδειγμα), 7 χωριά τα οποία μεταξύ τους δεν απεχουν όλα πάνω από 2-3 χιλιόμετρα, είναι λογικό και επόμενο κάποια να αφομοιώσουν κάποια άλλα...

Λυπηρό μεν, αλλά γεγονός...
 

saitman

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΜΗΝΑΣ ΣΑΪΤΑΚΗΣ
Μοτό
R 1200 GS 2004
μπραβο σου που το ανεδειξες το καλαμι!οταν κατεβω προς τα κατω λεω να περασω να το δω

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Τι απίστευτα μέρη έχει η Ελλάδα και η Κρήτη συγκεκριμένα...
Να δω πότε θα καταφέρουμε να να γυρίσουμε...
Ωραίες και αυτές οι μονοήμερες...!!!
Θα πρότεινα να μετακινηθεί το θέμα στην παρακάτω ενότητα ωστε να μην "χαθεί".;)
http://www.advride.gr/threads/Χωριά-στην-Ελλάδα.6973/
Δεν έδωσα τόσο βάση στην Ενότητα. Εάν είναι εύκολο στους διαχειριστές ας το μετακινήσουν.

Να ρωτήσω κάτι? Περα από την ευρεση εργασίας, υπήρξε και καποιος άλλος λόγος για αυτή την εγκατάλειψη?

Πώς και δεν συντηρούνται τα σπίτια? Υπάρχουν τόσοι παραδοσιακοι οικισμοι και παλιά χωρια που εξακολουθούν και καλοστεκονται -ακομη και μέσω χρηματοδοτησεων Ε.Ε.- κι ας μην κατοικουνται μόνιμα από πολλούς κατοίκους.

Θέλω να πω, πώς μου είναι αδιανόητο να μην θελει καποιος νεοτερος να συντηρήσει το σπιτι των προγόνων του και τα χωματα του. Ιδιως στη Κρήτη!! Ιδίως σε ένα τόσο γραφικο χωριο, που δεν βρίσκεται και τόσο απομονωμένο!
Όταν έπεσαν οι επιδοτήσεις για τα θερμοκήπια στην περιοχή, έγινε η μετακίνηση προς τα πιο κάτω χωριά κακήν κακώς.. Ήταν πολλά τα λεφτά και ήρθαν απότομα και ο κόσμος εκεί πεινούσε μεχρι τότε και δε μπορούσαν ουτε παπούτσια να πάρουν στα κοπέλια τους. Άσχημη η ερημοποίηση αυτή αλλά αληθινή δυστυχώς.
Το γιατί τα έχουν παρατήσει έκτοτε εντελώς είναι κατι που το έχω κι εγω απορία κάθε φορά που πάω. Δεν υπάρχει απολύτως καμία συντήρηση και τα περισσότερα σπίτια είναι ετοιμόρροπα και πολύ επικίνδυνα, για αυτό γράφω παραπάνω πως χρειάζεται μεγάλη προσοχή κατά την περιήγηση στο χωριό.

Η μόνη "σωτηρία" αυτού του χωριού σ'αυτό το σημείο που έχει φτάσει είναι να χαρακτηριστεί παραδοσιακός οικισμός και να αναπλαστεί εξ ολοκλήρου ανάλογα, με σκοπό την τουριστική προσέλκυση πλέον.
Δε γνωρίζω τα προγράμματα της Ε.Ε κλπ αλλά πραγματικά θα άξιζε να γίνει κάτι τέτοιο διότι το χωριό και από την πλευρά αρχιτεκτονικής αλλά και ρυμοτομίας είναι πραγματικά κάτι το μοναδικό!!
Μπορείς να πάρεις μια πιο ολοκληρωμένη ιδέα από το βιντεάκι που παρέθεσα αλλά θα αντιληφθείς τη μοναδικότητά του μόνο εάν περπατήσεις μέσα...
Εάν δεν διασωθεί με κάποια τέτοια ανάπλαση τότε το μόνο που μένει είναι να καταρρεύσει και να χαθεί σιγά σιγά στο χρόνο όπως ήδη γίνεται.

Ωραίο αλλά συνάμα στενάχωρο μέρος... μένουν ακόμα 2-3 παππούδες (τουλάχιστον την τελευταία φορά που είχα πάει).
Ευχαριστούμε Ορέστη που αναδεικνύεις τις ομορφιές του νησιού μας!
;)
Θα τα π(ι)ούμε και στα μέρη σου κάποια στιγμή, περάσαμε πριν λίγες μέρες αλλά βιαζόμασταν να επιστρέψουμε.

Η σημαία στο νησάκι κάτω από τον φάρο πάει; :(
Επίσημα λένε για 8 μόνιμους κατοίκους. Ξέρω πως 4 η 5 σπίτια κατοικούνται και συντηρούνται. Το ένα (και το μόνο παλιό παραδοσιακό) είναι μέσα στο κεντρικό σοκάκι και τα άλλα 3-4 νεότερα είναι πάνω στον κεντρικό δρόμο.
Το κοντάρι στην Ψαρή είναι στη θέση του αλλά η σημαία μας άφησε, μάλλον από τους νοτιάδες του Μάρτη. Αφού στέκει το κοντάρι μικρό το κακό!
Να τα πιούμε, να πιούμε!!! (τα πίνω όλα, τα πίνω όλα, χάπια ουίσκια και κόκα κόλα! :D)

Ωραίες φωτογραφίες γεμάτες νοσταλγία..!!:ok:
Κανόνισε για Τέταρτη μια βόλτα!;)
Εννοείται είμαι μέσα! Με μόνη εξαίρεση εάν έχει απόλυτη μπουνάτσα, οπότε και θα βγω για συρτή με το καγιάκ (ο σιρόκος κι ο γαρμπής δε μας αφήνουν και τις ψάχνουμε τις μέρες με τα κιάλια). Σε αυτή την περίπτωση αντί για τη βόλτα τρώμε ψάρι στα κάρβουνα! ;) θα τα μιλήσουμε Τρίτη!



Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και την παρότρυνση! Θα ξαναπάω σύντομα και θα ανεβάσω κι άλλες φωτογραφίες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πανεμορφο.. Πριν λιγες μερες ημουν Κρητη και περασα απο ανω βιαννο που ειναι η ξαδερφη μου δασκαλα. Αμα το ηξερα θα ειχα παει,την αλλη φορα τωρα..! Να σαι καλα!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πανεμορφο.. Πριν λιγες μερες ημουν Κρητη και περασα απο ανω βιαννο που ειναι η ξαδερφη μου δασκαλα. Αμα το ηξερα θα ειχα παει,την αλλη φορα τωρα..! Να σαι καλα!
Κι ένα τηλέφωνο δεν πήρες να πιούμε μία... :(
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κι ένα τηλέφωνο δεν πήρες να πιούμε μία... :(
Σορυ ρε Γιάννη,έφτασα κλασσικά χάραμα Ηράκλειο, ένα πέρασμα γρήγορο απο Άνω Βιάννο και μετά σφαίρας Ρέθυμνο Χανιά, για να πήγαινα και στο χωριό μου και ότι προλαβουμε στα πέριξ. Υπόσχομαι την επόμενη όμως να το οργανώσω καλύτερα αν αξιώσει ο Θεός να έχουμε και καμιά μέρα παραπάνω και να μην είμαστε ίσα για ένα 2ημερο.
 
Top Bottom