Το Google Maps για μοτοσικλέτες είναι πλέον γεγονός

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Έχω παρατηρήσει ότι εάν κανείς λάθος πχ μια στροφή η ένα στενό δεν ξανακάνει επανυπολογισμο διαδρομής.
 

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
Έχω παρατηρήσει ότι εάν κανείς λάθος πχ μια στροφή η ένα στενό δεν ξανακάνει επανυπολογισμο διαδρομής.
σωστα:ok: γι'αυτο ειπα οτι χρειαζεσαι παλι ιντερνετ , επανυπολογισμο διαδρομης κανει μονο οταν εισαι συνδεδεμενος με τα mb.
 

alamanos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
F800GS
Γενικά για routing και ειδικά με μηχανή δεν κάνει. Για σχεδιασμό όμως από τον υπολογιστή είναι εργαλείο.

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το Google Maps εκτός σύνδεσης, δουλεύει άψογα! Αρκεί βέβαια να έχουν αποθηκευτεί στη συσκευή μας οι χάρτες της περιοχής που κινούμαστε.
Έχοντας αποθηκευμένη την Πελοπόννησο, δούλεψαν 1 μήνα παντού άψογα! Κι επαναπροσδιορισμό στο λάθος , τα πάντα! Εννοείται εύρεση χωριών κλπ....
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το Google Maps εκτός σύνδεσης, δουλεύει άψογα! Αρκεί βέβαια να έχουν αποθηκευτεί στη συσκευή μας οι χάρτες της περιοχής που κινούμαστε.
Έχοντας αποθηκευμένη την Πελοπόννησο, δούλεψαν 1 μήνα παντού άψογα! Κι επαναπροσδιορισμό στο λάθος , τα πάντα! Εννοείται εύρεση χωριών κλπ....
Ναι αλλα με συγκεκριμενο zoom και οχι οποιο θελουμε εκεινη τη στιγμη offline...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ναι αλλα με συγκεκριμενο zoom και οχι οποιο θελουμε εκεινη τη στιγμη offline...
Εκανα οσο ζουμ απαιτειται Κωστα, ωστε να επιλεξω σημειο απο το χαρτη!
Πρακτικα δε χρειαζεται κατι παραπανω, αν και δε δοκιμασα (επειδη καλυφθηκε η αναγκη κι απλως δεν δοκιμασα το οριο στο ζουμ).
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επισης το auto zoom δουλευει κανονικα σε σχεση με την ταχυτητα κινησης!
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Μια ερώτηση.
Στην πλοήγηση με το google maps καθως πας,με το πληκτρο κλειδωματος,κλεινει η οθονη,και ξαναπατωντας το ιδιο κουμπι συνεχιζεις την πλοηγηση.
Χωρις να σου ζηταει ξεκλείδωμα.
Το κανω συχνα,κυριως για εξοικονόμηση μπαταριας,καθως σε εθνικές οδούς δεν έχει νόημα να βλέπω οδηγίες όταν η επόμενη στροφή είναι μετά απο 30 χλμ.

Σε άλλες εφαρμογές πως μπορεί να γινει αυτο?
Here,Waze,Navigon κτλ.

Όλες,αν κλεισεις την οθόνη την ώρα της πλοήγησης,μετά σου ζητάει ξεκλείδωμα.
:thnkg:
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Δε θα σε ικανοποιήσουν οι λύσεις που υπάρχουν νομίζω, αλλά θα παραθέσω όσα ξέρω:

Αρχικά Android = Google. Google Maps = Google. Άρα τέλειο (seamless) integration δε θα βρεις πουθενά αλλού.
Και θα μου πεις, και το Waze η γούγλε δε το έχει αγοράσει; Δίκιο έχεις, αλλά έχει διαφορά να χτίσεις κάτι πάνω σε μία πλατφόρμα ή παράλληλα, ή απλά να το εντάξεις αργότερα.

1) Εάν μπορείς να συνδυάσεις το mount σου με docking station (αν π.χ. κουμπώνεις και φορτίζεις από τη μοτο), βάλε το να μένει ξεκλείδωτο όταν είναι επάνω.
2)IFTTT ή αντίστοιχη εφαρμογή. Υπάρχουν εφαρμογές αυτοματοποίησης τριβιαλ tasks που ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν. Εκεί βάζεις έναν κανόνα (τύπου αν έχω ανοιχτό το λοκέισιο κάνε μου συνοικέσιο) ώστε να του πεις να σου αφήνει το κιν. ξεκλείδωτο.
3)Εγώ έχω βάλει εκτός απ' το πλέον κλασσικό fingerprint που το κρύβει από πίσω το mount και PIN για να το πληκτρολογώ εύκολα με το γάντι (Random fact: το δαχτυλικο αποτύπωμα δε προστατεύεται από τα πνευματικά σας δικαιώματα εάν σας συλλάβουν, ναι για κάποιους εγκληματίες εδώ μέσα που έχουμε μπόλικους τα γράφω ή security paranoids :^) , σε αντίθεση με το PIN που δε μπορούν να σας βασανίσουν για να το πάρουν ).
4) Δεν είναι αυτό που θες ακριβώς αλλά βρήκα μία ρύθμιση στο Waze όπου αυτόματα για να σώσει μπαταρία κάνει Dim την οθόνη αν δεν έχεις στροφές σύντομα (την λέει Battery Saver).
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Δε θα σε ικανοποιήσουν οι λύσεις που υπάρχουν νομίζω, αλλά θα παραθέσω όσα ξέρω:

Αρχικά Android = Google. Google Maps = Google. Άρα τέλειο (seamless) integration δε θα βρεις πουθενά αλλού.
Και θα μου πεις, και το Waze η γούγλε δε το έχει αγοράσει; Δίκιο έχεις, αλλά έχει διαφορά να χτίσεις κάτι πάνω σε μία πλατφόρμα ή παράλληλα, ή απλά να το εντάξεις αργότερα.

1) Εάν μπορείς να συνδυάσεις το mount σου με docking station (αν π.χ. κουμπώνεις και φορτίζεις από τη μοτο), βάλε το να μένει ξεκλείδωτο όταν είναι επάνω.
2)IFTTT ή αντίστοιχη εφαρμογή. Υπάρχουν εφαρμογές αυτοματοποίησης τριβιαλ tasks που ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν. Εκεί βάζεις έναν κανόνα (τύπου αν έχω ανοιχτό το λοκέισιο κάνε μου συνοικέσιο) ώστε να του πεις να σου αφήνει το κιν. ξεκλείδωτο.
3)Εγώ έχω βάλει εκτός απ' το πλέον κλασσικό fingerprint που το κρύβει από πίσω το mount και PIN για να το πληκτρολογώ εύκολα με το γάντι (Random fact: το δαχτυλικο αποτύπωμα δε προστατεύεται από τα πνευματικά σας δικαιώματα εάν σας συλλάβουν, ναι για κάποιους εγκληματίες εδώ μέσα που έχουμε μπόλικους τα γράφω ή security paranoids :^) , σε αντίθεση με το PIN που δε μπορούν να σας βασανίσουν για να το πάρουν ).
4) Δεν είναι αυτό που θες ακριβώς αλλά βρήκα μία ρύθμιση στο Waze όπου αυτόματα για να σώσει μπαταρία κάνει Dim την οθόνη αν δεν έχεις στροφές σύντομα (την λέει Battery Saver).
Ευχαριστω πολυ για τον κοπο που μπηκες να απαντησεις :)
Θα δοκιμασω αυτο με το ντιμαρισμα του waze αρχικα,να δω πως παει,και το αλλο με τον κανονα.
Ηλπιζα να ναι κατι πιο απλο.
Τυπου καποια ρυθμιση του σμαρτφον που να βγαζει τις εφαρμογες παντα ΠΡΙΝ το ξεκλειδωμα.
Η να αλλαζεις καποιο δικαιωμα της εκαστοτε εφαρμογης.
Αλλα γκουγκλ μονο,μαλλον κανει κουμαντο στον πλανητη

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εγώ δεν βολεύτηκα καθόλου το πρόγραμμα πλοήγησης.
Οκ δεν είμαι και κάρα σχετικός αλλά το παλιό που τζι πι ες ήταν πολύ πιο σαφές
Ο γιος μου είχε πει πως θα μου μάθει τα κόλπα αλλά όπως όλοι οι νέοι
φυσιολογικά μ έγραψε στα paparjia του !
Δεν μου αρέσει και η ιδέα της μιας συσκευής για όλα αλλά ζορίζομαι και να
τα σκάσω για σοβαρό gps
Άσε που θέλω να ξέρω και που πάω?

υγ
και δω κάποιος πετιέται και μου λέει το προφανές...
Άσε μας ρε μπάρμπα!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
4) Δεν είναι αυτό που θες ακριβώς αλλά βρήκα μία ρύθμιση στο Waze όπου αυτόματα για να σώσει μπαταρία κάνει Dim την οθόνη αν δεν έχεις στροφές σύντομα (την λέει Battery Saver).
αυτό το είχε και κάποια έκδοση google maps αλλά το κατήργησαν για άγνωστο λόγο.


Νίκο δεν έχει και κανένα "φοβερό" κόλπο το google maps, βάΝεις προορισμό και πας. Επίσης αν φτιάξεις διαδρομή στο PC σου και έχεις κάνει login στον google λογαριασμό σου, μπορείς να την στείλεις στο τηλέφωνό σου ασύρματα. Υπάρχει ένα θεματάκι (δεν έχω εγώ βρει λύση) στο πως την αποθηκεύεις για να την ανασύρεις αν για όποιο λόγο διακόψεις την πλοήγηση στην μέση της διαδρομής... Εκτός αν αποθηκεύσεις τον σύνδεσμο, με τον ίδιο τρόπο που θα τον μοιραζόσουν σε ένα φόρουμ. Το κακό με το google maps είναι ότι συχνότερα στην επαρχία σε στέλνει από χώμα γιατί έτσι πάνε τα λόκαλς με τον αγρότη και τρως πίκρα.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Το κακό με το google maps είναι ότι συχνότερα στην επαρχία σε στέλνει από χώμα γιατί έτσι πάνε τα λόκαλς με τον αγρότη και τρως πίκρα.
A για αυτό με έκανε
βόλτες στο Βουρνάζι χτες βράδυ !!!!!
:cns:
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
αυτό το είχε και κάποια έκδοση google maps αλλά το κατήργησαν για άγνωστο λόγο.


Νίκο δεν έχει και κανένα "φοβερό" κόλπο το google maps, βάΝεις προορισμό και πας. Επίσης αν φτιάξεις διαδρομή στο PC σου και έχεις κάνει login στον google λογαριασμό σου, μπορείς να την στείλεις στο τηλέφωνό σου ασύρματα. Υπάρχει ένα θεματάκι (δεν έχω εγώ βρει λύση) στο πως την αποθηκεύεις για να την ανασύρεις αν για όποιο λόγο διακόψεις την πλοήγηση στην μέση της διαδρομής... Εκτός αν αποθηκεύσεις τον σύνδεσμο, με τον ίδιο τρόπο που θα τον μοιραζόσουν σε ένα φόρουμ. Το κακό με το google maps είναι ότι συχνότερα στην επαρχία σε στέλνει από χώμα γιατί έτσι πάνε τα λόκαλς με τον αγρότη και τρως πίκρα.
Θα την στέλνεις στο Gmail σου και όχι απευθείας στην συσκευή. Θα ανοίγεις την διαδρομή, μέσα από το μυνημα που σου έχει έρθει, Έτσι θα μπορείς να την ανακτησεις ξανα από το mail σου. Και θα την έχεις εκεί μέχρι να διαγράψεις το mail.

Ούτως ή άλλως χρειάζεσαι mb για να δουλεύουν σωστά οι χάρτες και να ανανεώνονται άμεσα σε περίπτωση αλλαγής πορείας.

Αυτο με τον χωματοδρομο ναι είναι γεγονός.

Λόγω δουλειάς, επειδή το δουλεύω συνέχεια, στην επαρχία όταν διάλεγα τον πιο σύντομο δρόμο ήξερα ότι θα είχα και λίγο αντβε μέσα, χωματακι, camel trophy κλπ. Δεν το λέω ειρωνικά, ήταν κυριολεκτικά έτσι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Θα την στέλνεις στο Gmail σου και όχι απευθείας στην συσκευή. Έτσι μπορείς να την αναρτήσεις ξανα από το mail σου. Και θα την έχεις εκεί μέχρι να διαγράψεις το mail.

Ούτως ή άλλως χρειάζεσαι mb για να δουλεύουν σωστά οι χάρτες και να ανανεώνονται άμεσα σε περίπτωση αλλαγής πορείας.

Αυτο με τον χωματοδρομο ναι είναι γεγονός.

Λόγω δουλειάς, επειδή το δουλεύω συνέχεια, στην επαρχία όταν διάλεγα τον πιο σύντομο δρόμο ήξερα ότι θα είχα και λίγο αντβε μέσα, χωματακι, camel trophy κλπ. Δεν το λέω ειρωνικά, ήταν κυριολεκτικά έτσι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και η τομ τομ αν διαλεξεις τον πιο συντομο σε στελνει απο χωμα,απλα σε ενημερωνει.
 
Top Bottom