Το Photobucket γίνεται επί πληρωμή! (στα χνάρια του Imageshack)

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
@George_M, αυτό είχε συζητηθεί πριν 3,5 χρόνια και αποφασίστηκε να μην γίνει για τους λόγους που έγραψε ο μάνιακ πιο πάνω.
Αφενός λόγω του έξτρα και συνεχώς αυξανόμενου κόστους, αφετέρου λόγω της χαμηλής ποιότητας και ανάλυσης που θα είχαν οι συνημμένες φωτογραφίες.
Το φόρουμ είναι κυρίως φωτογραφικό και κάτι τέτοιο θα ήταν αντίθετο στον λόγο δημιουργίας του.

Στάλθηκε από το SM-P605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
οκ μαζι σας αλλα τωρα τι?

αυριο θα ζηταει λεφτα κ αλλο ενα σιτε,μεθαυριο αλλο κ γενικα ειναι αντιληπτο που -μεθοδικα- το πανε κ καλα κανουν αφου η ζωη μας ειναι πλεον φωτογραφιες...

-πως θα ξαναζωντανεψουν τα θεματα?
-κ αν αυτος που χε ανεβασει το θεμα βαριεται να το ξανακανει?
-αν ειναι ο Μαγγελανος με θεμα 1000φωτο?..

δεν φερνω την καταστροφη κ σιγουρα θα βρεθει λυση αλλα η ''εξαρτηση'' γενικως απο τριτους εχει σοβαρα μειονεκτηματα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
αυτη η "αλλαγη" του φωτοπακετ θα γινει απο ενα χρονικο σημειο και μετα,σε οτι ανεβαινει,ή θα παει και προς τα πισω,δλδ να στην κοψει σε οτι εχεις ανεβασει σε αλλα site μεχρι στιγμης?
πχ εδω..
Μήτσο, αυτή η αλλαγή έγινε ήδη. Όλες η φωτό μου (και μαζί αυτές του θέματος για το ΧΤ660Ζ) χάθηκαν!
Ήδη αρχίζω και της κάνω download από το photobucket γιατί υπάρχει ο κίνδυνος σε λίγες μέρες να μη μπορώ να τις βλέπω ούτε μέσα από το photobucket (έστι έχει γίνει στο imageshack όπου για να με αφήσει να δω τις δικές μου φωτό πρέπει να πληρώσω συνδρομή πλέον).
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Η πραγματικότητα ειναι οτι κανενα ανέβαστηρι δε πρόκειται να βγάλει τις φωτο μας απο το μυαλό μας
Και έπειτα ας ξεκινήσουμε να γράφουμε και να περιγράφουμε τις εικόνες που βλέπουμε
Καλο θα μας κανει !!!
Τι Λουγκρες !!!!απο την μύγα ξύγκι
Τεσπα πιστεύω οτι θα βρούμε ακρια
Μην ξεχνάτε οτι μόνιμο δεν ειναι τιποτα !!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θα πρότεινα να χρησιμοποιούμε το postimage το οποίο σου επιτρέπει να ανεβάζεις φωτό με Hotlink χωρίς να κάνεις εγγραφή. Τουλάχιστον δεν μπορεί να επικαλεστεί αριθμό μελών για να κάνει αντίστοιχες ποΥstιeς....

https://postimage.io/
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Ας πεταχτό και εγώ σαν την ψ.... Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να....περιμένω να μου πείτε τι είναι αυτό που μπορώ να κάνω.. ( σωθήκατε μάγκες) :roflmao:...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Με τον @Markas αποφασίσαμε να ανοίξουμε λογαριασμό στο www.smugmug.com και σιγά σιγά να ανεβάσουμε εκεί όλες τις φωτογραφίες μας και να φτιάξουμε τα παλιά μας θέματα. Για την ώρα τα δικά του θέματα μιας κι εγώ την έχω γλιτώσει αλλά πιστεύω πως θα έρθει κι η σειρά μου (λογικά "τακτοποιούν" έναν έναν τους σέρβερ τους). Ιδιοκτήτης του SmugMug, που σου επιτρέπει συν τοις άλλοις να έχεις ένα site στυλ portofolio για να εκθέτεις τις φωτογραφίες σου και μάλιστα χωρίς διαφημίσεις, είναι ο Baldy (πλέον οι γιοί του), δημιουργός και administrator του www.advrider.com και μέρος των εσόδων πάνε εκεί. Ο πρώτος χρόνος κοστίζει ~50$. Ελπίζω μόνο να συνεχίζει να επιτρέπει το hotlinking των φωτογραφιών και να μην ακολουθήσει τα χνάρια του Photοbucket ή του Imageshack πριν από αυτό.

@STF , δεν εμπιστεύομαι πολύ τους παρόχους που χωρίς λογαριασμό σου επιτρέπουν να ανεβάσεις φωτογραφία... Δεν ξέρω για πόσον καιρό θα εξακολουθήσει να ισχύει το url.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@yns έχεις τη δυνατότητα να έχεις λογαριασμό. Απλά σου δίνει ΚΑΙ τη δυνατότητα να ποστάρεις φωτό χωρίς να συνδεθείς. Ουσιαστικά ανεβάζεις φωτό απευθείας στους σερβερ τους και ναι μεν αυτές δεν τις έχεις σαν αρχείο αλλά από την άλλη μάλλον θα επιβάλλουν χρεώσεις τελευταίοι.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
@STF , ναι, την γνωρίζω την δυνατότητα των imgur, postimg, tinypic (αυτό το χρησιμοποιώ χρησιμοποιούσα πολύ κι εγώ) που αν θες ανεβάζεις ακόμα κι αν δεν έχεις λογαριασμό. Αυτό που λέω είναι ότι εδώ το Photοbucket δεν σεβάστηκε τους χρήστες με λογαριασμό (πολλοί εκ των οποίων ήταν μάλιστα και επί πληρωμή), σιγά μη σεβαστούν οι προηγούμενοι κάποια φωτογραφία από μη registered user... Με το που πάει να γεμίσει ο server delete... ;)
Μόνιμο δεν είναι τίποτα που λέει και το π'λι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό το smugmug......με αρέσει
Έκανα εγγραφή....το 15 μέρες δοκιμη και μετά, μάλλον θα το συνδραμω!
 
Reactions: yns

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
θα πω μια κοτσανα ενδεχομενως καθως δεν κατεχω απο υπολογιστες...

μια λυση ειναι να ειμαστε -αν αυτο γινεται- σε 2 mode.
δλδ οπως στο μοτο.γρ οπου εχεις -ακομα την επιλογη- να ανεβαζεις φωτο κατευθειαν απο τον υπολογιστη σου αλλα κ μεσω των γνωστων σιτε.
θα ελεγα λοιπον να δωθει αυτη η δυνατοτητα στους χρηστες, και ο καθενας να επιλεγει τι θελει,
γνωριζω οτι θα περιοριστει πολυ η ποσοστητα των φωτο που θα μπορουμε να ανεβασουμε αλλα αφ'ενος ετσι δεν θα εχουμε ποτε τυφλα θεματα και αφ'ετερου ισως εχει παραγινει αυτο με τις εκατονταδες φωτο...
λιγες καλες και σιγουρες...
Μα αυτό είναι το πρόβλημα κόστους , που είπε ο @gsmaniac .
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αυτό το smugmug......με αρέσει
Έκανα εγγραφή....το 15 μέρες δοκιμη και μετά, μάλλον θα το συνδραμω!
Δεν είναι τόσο "άμεσο" όσο το Photοbucket με την έννοια ότι σου αλλάζει τα ονόματα των φωτογραφιών. Για να ανεβάσεις ένα θέμα με πολλές φωτογραφίες πρέπει να τις βάλεις με τη σειρά που θέλεις σε έναν φάκελο και μετά πατώντας το "Share" κάτω δεξιά ανοίγει ένα παράθυρο όπου διαλέγεις "Photo", μετά "Choose size", copy το link με Ctrl+C, paste (Ctrl+V) στο thread εδώ με το κουμπάκι της φωτογραφίας, ξανά στο Smugmug όπου πατάς το βελάκι δεξιά για την επόμενη φωτογραφία. Ευτυχώς το παράθυρο παραμένει ανοιχτό με το νέο URL έτοιμο και επιλεγμένο το μέγεθος της φωτογραφίας που διάλεξες ήδη από την προηγούμενη.
Ευελπιστώ να μην αλλάξει στο μέλλον..
Και έχεις και το micro site σου... https://adv.smugmug.com/
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το basic....αγορασατε?
Ε ναι.. ακόμα test κάνω αλλά για εκεί καταλήγουμε. Θεωρητικά δεν μπορούν 2 άτομα να έχουν ένα account αλλά είναι κάτι που το σκεφτόμασταν με τον Νίκο χρόνια τώρα και μας δόθηκε η ευκαιρία με την μ@λ@κί@ του Phοtobucket που με την σπασμωδική του κίνηση απλά αυτοπυροβολήθηκε και είναι λίγα τα ψωμιά του. Το κακό είναι πως και το tinypic (που ανήκει στο Photοbucket) θα ακολουθήσει.

Έχω αρχίσει να ψάχνω όλα τα post που έχω ανεβάσει φωτογραφίες και μία μία τις αλλάζω.

Ο τρόπος για να βρούμε όλες τις φωτογραφίες στα θέματα που έχουμε δημοσιεύσει είναι ο εξής:

Πάμε στην εξελιγμένη αναζήτηση του φόρουμ http://www.advride.gr/search/
Βάζουμε στις "Λέξεις-κλειδιά:" το "Photοbucket" ή το "Tinypic" ή ό,τι άλλο χρησιμοποιούσαμε ως τώρα (προσοχή, όχι όλα μαζί αλλά ένα - ένα σε κάθε αναζήτηση).
Στο "Μήνυμα μέλους:" αρχίζουμε να πληκτρολογούμε το nickname μας και το διαλέγουμε όταν στο εμφανίσει.
Στο "Αναζήτηση στα forum:" διαλέγουμε την ενότητα που μας ενδιαφέρει (αν διαλέξουμε "All Forums τα αποτελέσματα είναι τα πρώτα 200 - @gsmaniac , αυτό ίσως αλλάζει στο Control Panel).
Στα αποτελέσματα βλέπουμε τα ποστ που έχουμε γράψει και που υπάρχουν φωτογραφίες από τα παραπάνω sites (Photοbucket, Tinypic κτλ). Αφήνουμε τα posts των άλλων που υπάρχουν στην σελίδα και επικεντρωνόμαστε στα δικά μας. Πατώντας "Επεξεργασία" αλλάζουμε την εικόνα από το νέο μας image hosting site.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ωραία... άντε να δούμε πως θα ανεβάσω αργότερα το ταξιδιωτικό, βρείτε λύση εσείς τα τσακαλια :D
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Eγω κανω κρυφους φακελους στο φβ και αντιγραφω την διευθυνση url.Τοσα χρονια δεν ειχα καποιο θεμα και απ οτι φαινεται θα ειναι τζαμπα για καιρο.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Eγω κανω κρυφους φακελους στο φβ και αντιγραφω την διευθυνση url.Τοσα χρονια δεν ειχα καποιο θεμα και απ οτι φαινεται θα ειναι τζαμπα για καιρο.
Εγώ έτσι έχω χάσει ολόκληρο ταξίδι, μόνο οι μεμονωμένα ανεβασμένες στο Facebook εικόνες έχουν μείνει :(
 
Top Bottom