Το Photobucket γίνεται επί πληρωμή! (στα χνάρια του Imageshack)

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κύριοι προσοχή!
Σήμερα μπήκα στο Photοbucket αφότου κάποιες εικόνες σε κάποια threads είχαν αντικατασταθεί από μια περίεργη και πρωτοεμφανιζόμενη εικόνα που έλεγε:

PLEASE UPDATE YOUR
ACCOUNT TO ENABLE
3RD PART HOSTING


Το "3rd party hosting", η δυνατότητα δηλαδή να ανεβάζεις σε sites, blogs, forum σαν το δικό μας φωτογραφίες που "φιλοξενούνται" στους servers του Photοbucket και άλλων images hosting servers είναι ο κυριότερος λόγος που κάποιος φτιάχνει έναν λογαριασμό εκεί. Και ήταν ελεύθερο από την αρχή τόσο στα Free όσο και στα Premium Accounts. Αλλά οι κύριοι σκέφτηκαν χωρίς ΚΑΜΙΑ προειδοποίηση να αλλάξουν τους όρους:

We have updated our Terms of Service

Τι λένε λοιπόν οι νέοι όροι (τα κόκκινα δικά μου):

Types of Accounts, Pricing and Limits
  • Visiting : There is no cost to visit the Site or to register as a Member.
  • Free account : Each individual Member gets one free account that provides 2 GB of free storage or space available for your original photo files, or videos under 10min. The free account does not allow any image linking or 3rd party image hosting. If a free account Member exceeds their Content Limit, their account will be immediately suspended and they will need to become a “Paying Member” (defined below) in order to continue accessing their account. You can upgrade to a Plus account at any time.
  • Ad-free Account : The Ad-free Account offers Members the ability to use the Site without seeing any third party banner advertisements when logged into your Ad-free Account (note, viewers of your images within Photοbucket will see ads unless they, too, have Plus accounts and you will continue to see Photοbucket offers and announcements). This account level is available for $2.49 / month, payable by the Member on a monthly recurring basis.
  • Plus Account : The Plus Account offers several paid options that may give the Paying Member more storage, bandwidth, 3rd party image hosting, image linking and/or other services as outlined below. Once and during such period of time in which you subscribe to and pay for a Plus Account, we will consider you a "Paying Member." Please note that all Plus Account subscriptions are billed annually at the commencement of the service. Photοbucket may also offer a monthly billing option for its Plus Accounts (see terms and restrictions, below).
  • Available Plus Account Plans : Photοbucket offers the following Plus Account Plans:
o Plus 50 Plan: 52 GB of Storage for $59.99 / Year. The Plus 50 Plan does not allow any image linking or 3rd party image hosting.

o Plus 100 Plan: 102 GB of Storage for $99.99 / Year. The Plus 100 Plan allows for unlimited image linking but does not allow 3rd party image hosting.

o Plus 500 Plan: 500 GB of Storage and unlimited bandwidth for $399.99 / Year. The Plus 500 Plan allows for unlimited image linking and unlimited 3rd party image hosting.



Όπως βλέπετε (μετά το σοκ) αν δεν πληρώσει κάποιος 400 ντόλαρς/έτος ("billed annually") φωτογραφίες από Photοbucket γιοκ....
Προσωπικά ξεκίνησα να κάνω download τα άλμπουμ που έχω ανεβάσει τα τελευταία 7 χρόνια εκεί και θα ψαχτώ πού θα ανεβάζω πλέον.
Τις επόμενες μέρες δυστυχώς προβλέπεται το forum μας (και σχεδόν όλα τα φόρουμ του πλανήτη) να γίνουν μπάχαλο... :(
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Εγω παιζω μπαλα μεσω tinypic.com
Για 2-3-5 φωτογραφίες καλό είναι το tinypic (ανήκει στο Photοbucket) και το χρησιμοποιώ κι εγώ αλλά πχ ένα μεγάλο ταξίδι με 200-300+ φωτογραφίες απλά ΔΕΝ ανεβαίνει με τυχαία ονόματα αρχείων και 5 τη φορά.

Και πες πως βρίσκουμε άλλον host για τα μελλοντικά ταξίδια... το πρόβλημα είναι ότι το φόρουμ θα αδειάσει μιας και οι περισσότερες φωτογραφίες είναι ανεβασμένες στο Photοbucket!!!

Σεντ φρομ Ténéré φον
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για το σοβαρο θεμα του αδειασματος του φορουμ δεν εχω προταση , πλην της γνωστης κι αδυνατον να εφαρμοστει 100%. Οποιος καταλαβει οτι λειπουν φωτο του, επιλεγει αλλη λυση hosting και ξανα-ανεβαζει :(
Η google photos πιστευω οτι ειναι καλη λυση πλεον.
Το fb χαλαει την ποιοτητα και παρουσιαζει κι αυτο προβλημα μετα απο λιγο καιρο
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Υπάρχουν και τα cloud που ειναι τα περισσότερα free για για κάποια gb. Πχ το google drive που χρησιμοποιω εγω ειναι για 15 gb αν δε κανω λαθος
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ο γούγλυς σύντροχοι αν τον αφήσετε να κάνει κατά το δοκούν το δικό του resize τις φωτό που δεν τρέχει και τίποτα εδώ που τα λέμε, έχει απεριόριστο χώρο.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
παλιοτερα οταν τα φορουμ εκαναν την μεταβαση ουσιαστικα ''επεβαλαν'' το ανεβασμα φωτογραφιων μεσω καποιων αλλων σιτε κ απαγορευσαν το κατεθυθειαν στο φορουμ ανεβασμα.
πολλοι ειχαν ''ενημερωσει για τυφλα θεματα κ ποστ'' που θα προεκυπταν στο μελλον.

δυστηχως τωρα κ αργοτερα ''ολοι'' θα υποστουμε τις συνεπειες...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
παλιοτερα οταν τα φορουμ εκαναν την μεταβαση ουσιαστικα ''επεβαλαν'' το ανεβασμα φωτογραφιων μεσω καποιων αλλων σιτε κ απαγορευσαν το κατεθυθειαν στο φορουμ ανεβασμα.
πολλοι ειχαν ''ενημερωσει για τυφλα θεματα κ ποστ'' που θα προεκυπταν στο μελλον.

δυστηχως τωρα κ αργοτερα ''ολοι'' θα υποστουμε τις συνεπειες...
Αυτό γινόταν και θα γίνετε....λογω κόστους!!
Για παράδειγμα.....αν ανεβάζαμε από σήμερα στον σέρβερ του advride απευθείας, θα πληρώναμε γύρω στα 500 ευρώ το μηνα .
Και κάθε μήνα θα υπήρχε μια αύξηση τεράστια που θα την προσθέταμε στα 500....οποτε καταλαβαίνεις ότι ο λόγος είναι το τεράστιο κόστος!
 

chaosm

Μέλος
Πιστεύω τα how to και κάποια ταξίδια θα έπρεπε να είναι απευθείας στον server.. Με plugin στο upload για τη σμίκρυνση των εικόνων. Τα υπόλοιπα ας είναι σε υπηρεσίες εκτός server. Τα 500 που λέτε είναι υπερβολικό νούμερο. Εγώ ενοικιάζω server 12 πύρινο με 124gb ram και 1tb raid ssd 120 ευρώ το μήνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Για 2-3-5 φωτογραφίες καλό είναι το tinypic (ανήκει στο Photobucket) και το χρησιμοποιώ κι εγώ αλλά πχ ένα μεγάλο ταξίδι με 200-300+ φωτογραφίες απλά ΔΕΝ ανεβαίνει με τυχαία ονόματα αρχείων και 5 τη φορά.

Και πες πως βρίσκουμε άλλον host για τα μελλοντικά ταξίδια... το πρόβλημα είναι ότι το φόρουμ θα αδειάσει μιας και οι περισσότερες φωτογραφίες είναι ανεβασμένες στο Photobucket!!!

Σεντ φρομ Ténéré φον
Όντως, κάνει ένα τέταρτο να ανεβάσει μια 5αδα φωτό κι αν έχεις πάνω από 30 μιμήθηκε η δουλειά, όχι 100 και 200... δεν το συζητώ καθόλου!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πιστεύω τα how to και κάποια ταξίδια θα έπρεπε να είναι απευθείας στον server.. Με plugin στο upload για τη σμίκρυνση των εικόνων. Τα υπόλοιπα ας είναι σε υπηρεσίες εκτός server. Τα 500 που λέτε είναι υπερβολικό νούμερο. Εγώ ενοικιάζω server 12 πύρινο με 124gb ram και 1tb raid ssd 120 ευρώ το μήνα.
Το κόστος μας το είπε η εταιρεία που μας κάνει το hosting και δεν νομίζω να υπερβάλλει, γιατί έχει όλα τα στοιχεία.
Άσε που είναι εύκολο από το Alexa.com...να δεις ότι το κάθε μέλος που επισκέπτεται το advride έχει μέσο όρο παραμονής τα 18 λεπτά.....που είναι τεράστιο νούμερο για μοτοσυκλετιστικο φόρουμ και όχι μόνο...
Τεσπα....υα προσπαθήσουμε να βρούμε μια λύση, γιατί είμαστε και φωτογραφικό φόρουμ και είναι κρίμα να χάνονται τόσο όμορφες φωτο!
 

chaosm

Μέλος
Το κόστος μας το είπε η εταιρεία που μας κάνει το hosting και δεν νομίζω να υπερβάλλει, γιατί έχει όλα τα στοιχεία.
Άσε που είναι εύκολο από το Alexa.com...να δεις ότι το κάθε μέλος που επισκέπτεται το advride έχει μέσο όρο παραμονής τα 18 λεπτά.....που είναι τεράστιο νούμερο για μοτοσυκλετιστικο φόρουμ και όχι μόνο...
Τεσπα....υα προσπαθήσουμε να βρούμε μια λύση, γιατί είμαστε και φωτογραφικό φόρουμ και είναι κρίμα να χάνονται τόσο όμορφες φωτο!
Η δουλειά μ είναι developer και οι δουλειές μου όλες που είναι στο εξωτερικό απαιτούν πολλά παραπάνω. Οι δικοί σου είναι resellers. Εγώ τους server του παίρνω απευθείας από τις πηγές κάτι το οποίο μπορείς να κάνεις κ εσύ. Επίσης μπορείς στα Black friday να πάρεις ολόκληρα τέρατα τσάμπα. Απλά είσαι σε resellers όπως πχ είναι η hostgator και εσύ μπορεί να πληρώνεις 100 ευρώ το μήνα για ένα 6 πύρινο με 12gb ram. Απλά αν πας σε deticated εκεί είσαι εσύ και ο server. Δεν υπάρχει support


Edit

Εδώ βλέπεις τον ένα server που φιλοξενεί 60 απλά Web sites 4 eshop και ένα από τα μεγαλύτερα portal με αγγλικό ποδόσφαιρο στην Ελλάδα το οποίο έχει 90.000 άρθρα και όλες οι φωτογραφίες είναι πάνω στον server

 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η δουλειά μ είναι developer και οι δουλειές μου όλες που είναι στο εξωτερικό απαιτούν πολλά παραπάνω. Οι δικοί σου είναι resellers. Εγώ τους server του παίρνω απευθείας από τις πηγές κάτι το οποίο μπορείς να κάνεις κ εσύ. Επίσης μπορείς στα Black friday να πάρεις ολόκληρα τέρατα τσάμπα. Απλά είσαι σε resellers όπως πχ είναι η hostgator και εσύ μπορεί να πληρώνεις 100 ευρώ το μήνα για ένα 6 πύρινο με 12gb ram. Απλά αν πας σε deticated εκεί είσαι εσύ και ο server. Δεν υπάρχει support


Edit

Εδώ βλέπεις τον ένα server που φιλοξενεί 60 απλά Web sites 4 eshop και ένα από τα μεγαλύτερα portal με αγγλικό ποδόσφαιρο στην Ελλάδα το οποίο έχει 90.000 άρθρα και όλες οι φωτογραφίες είναι πάνω στον server

Ενδιαφέρον.......θα γίνει ανάλυση με το τεχνικό τιμ και θα βρούμε λύση!
Να είσαι καλά για την βοηθεια
 

chaosm

Μέλος
Ενδιαφέρον.......θα γίνει ανάλυση με το τεχνικό τιμ και θα βρούμε λύση!
Να είσαι καλά για την βοηθεια
Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως χωρίς να δημιουργήσω εντυπώσεις ή πρόβλημα μπορώ να το κάνω. Απλά επειδή όπως εγώ στη δουλειά μου δε θέλω *εξωτερικές * παρεμβάσεις προφανώς έτσι και οι δικοί σου το ίδιο και έχουν δίκιο. Απλά προσανατολιστειτε σε άλλες λύσεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως χωρίς να δημιουργήσω εντυπώσεις ή πρόβλημα μπορώ να το κάνω. Απλά επειδή όπως εγώ στη δουλειά μου δε θέλω *εξωτερικές * παρεμβάσεις προφανώς έτσι και οι δικοί σου το ίδιο και έχουν δίκιο. Απλά προσανατολιστειτε σε άλλες λύσεις.
Στην περίπτωση του advride.....ο άνθρωπος μας είναι πάνω από όλα φίλος και μοτοσυκλετιστης από τους ταξιδιαρηδες και καταλαβαίνει σίγουρα το πρόβλημα, οπότε θα βοηθήσει στα σίγουρα!
Δεν βλέπει το advride απλά σαν μια δουλειά και το έχει αποδείξει!
 

chaosm

Μέλος
Στην περίπτωση του advride.....ο άνθρωπος μας είναι πάνω από όλα φίλος και μοτοσυκλετιστης από τους ταξιδιαρηδες και καταλαβαίνει σίγουρα το πρόβλημα, οπότε θα βοηθήσει στα σίγουρα!
Δεν βλέπει το advride απλά σαν μια δουλειά και το έχει αποδείξει!
Είμαι σίγουρος και γ αυτό δε θέλω να πω κάτι παραπάνω. Όπως επίσης είμαι 1000% σίγουρος ότι δουλεύει πολλές ώρες χωρίς να πληρώνεται. Αυτή η δουλειά απαιτεί γνώσεις και πολύ κόπο για να έχει ο χρήστης το τελικό αποτέλεσμα κάτι το οποίο ο καθένας εδώ δε το βλέπει και λογικό. Για να μη λέμε πολλά. Δες το κόστος να ενοικιάσεις server μόνο για Image hosting και να στον κάνει link με τον server που είναι η βάση και τα core αρχεία. Θα γλιτώσεις χώρο και server load. Καλό μήνα σε όλους
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Δες το κόστος να ενοικιάσεις server μόνο για Image hosting και να στον κάνει link με τον server που είναι η βάση και τα core αρχεία. Θα γλιτώσεις χώρο και server load.
Αυτό θα ήταν μια καλή λύση αν όμως δεν χρειαζόταν να πληρώσει η διαχειριστική ομάδα τα έξοδα. Αν βρισκόταν δηλαδή ένας τρόπος να μοιραστούμε το ποσό με κάποιον νόμιμο τρόπο fundraising.
Επίσης αν γίνει κάτι τέτοιο, το image linking θα πρέπει να επιτρέπεται μόνο στο advride.gr και όχι σε άλλα fora, blogs κτλ.
Προσωπικά, σε 2-3 θέματα μου άλλαξα τις φωτογραφίες με link από τον server μου. Αν δω πως αρχίζουν να "πέφτουν" και σε άλλα θέματα θα τις αλλάξω κι αυτές.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
αυτη η "αλλαγη" του φωτοπακετ θα γινει απο ενα χρονικο σημειο και μετα,σε οτι ανεβαινει,ή θα παει και προς τα πισω,δλδ να στην κοψει σε οτι εχεις ανεβασει σε αλλα site μεχρι στιγμης?
πχ εδω..
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κύριοι, γίνεται αυτό που φοβόμουν... σιγά σιγά τα θέματα στο φόρουμ "αδειάζουν" από φωτογραφίες. :(
@Goukos , @Markas , @nick_VFR (αυτά είδα στα γρήγορα) και πολλοί άλλοι.. δείτε λίγο...

@Μητσάρας δυστυχώς έχει ξεκινήσει ήδη...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
θα πω μια κοτσανα ενδεχομενως καθως δεν κατεχω απο υπολογιστες...

μια λυση ειναι να ειμαστε -αν αυτο γινεται- σε 2 mode.
δλδ οπως στο μοτο.γρ οπου εχεις -ακομα την επιλογη- να ανεβαζεις φωτο κατευθειαν απο τον υπολογιστη σου αλλα κ μεσω των γνωστων σιτε.
θα ελεγα λοιπον να δωθει αυτη η δυνατοτητα στους χρηστες, και ο καθενας να επιλεγει τι θελει,
γνωριζω οτι θα περιοριστει πολυ η ποσοστητα των φωτο που θα μπορουμε να ανεβασουμε αλλα αφ'ενος ετσι δεν θα εχουμε ποτε τυφλα θεματα και αφ'ετερου ισως εχει παραγινει αυτο με τις εκατονταδες φωτο...
λιγες καλες και σιγουρες...
 
Top Bottom