Τρίξιμο μοτέρ

spyrkalo2

Μέλος
Όνομα
Spyros
Μοτό
Honda supra astrea 100
Καλησπέρα στο φόρουμ. Είμαι καινούριος κ δεν ξέρω αν έχω ανοίξει στη σωστή κατηγορία το τοπικ.
Έχω ένα μηχανάκι honda supra astrea 100 του 97 μαμά, καλοσυντηρημένο, με όλα τα σέρβις στην ώρα τους, με ότι πρόβλημα είχε τύχει να εμφανίσει αντιμετωπιστηκε άμεσα. Πριν 1.5 μήνα είχε γίνει κ ένα γενικό τσεκ από τον μηχανικό, αλλαχθηκαν κάποια πράγματα δεν ξέρω ακριβώς τι κ λόγο του ότι θα μετακομιζα από Αθήνα σε Κομοτηνή πήρα μαζι κ το επί 24 χρόνια μηχανάκι του πατέρα μου μαζί. (με μεταφορική ήρθε το μηχανάκι δεν το πήγα οδικώς :Ρ )
Έχοντας 3 βδομάδες το μηχανάκι στην Κομοτηνή, προχθές μ εμφάνισε ένα έντονο τρίξιμο (κυρίως αριστερά) στο μοτέρ, κάθε φορά που έκοβα ταχύτητα και κατέβαζα σχέση στο κιβωτιο, που αντανακλούσε στους μαρσπιεδες του οδηγού. Ο συνοδηγός δεν κατάλαβε κάτι δλδ το τρίξιμο περιοριζόταν γύρω από το μοτέρ.
Εχθές όλη μέρα δεν έκανε κάτι παρόμοιο αν κ του έκανα κάμποση απόσταση όλη μέρα.
Σήμερα λοιπόν ξανά έκανε αυτό το τρίξιμο πάλι μόνο όταν έκοβα ταχύτητα αλλά άρχισε κ λίγο το πατιναρισμα φτάνοντας σπίτι.
Λάδια αλλάχτηκαν πριν 1 μήνα ακριβώς έχουν αρχίσει να μαυρίζουν για αυτό κ έχω σκοπό να τα αλλάξω. Δεν ξέρω τι είχε βάλει ο μηχανικός εγω αγόρασα MOTUL 3000 4T 20-50 (δεν βρήκα κάπου αυτό π συστήνει στο μανουαλ)
Η ερώτηση είναι αν έχει κάποιος κάποια ιδέα κάποια προσέγγιση στο π παίζει να είναι το πρόβλημα.
Αν θα ήταν εύκολο μαζί με το προβλημα να δώσετε κ μια ενδεικτική τιμή θα βοηθούσε πολύ γτ δεν είμαι εύκολα οικονομικά κ δεν θα ήθελα σε κάποιον μάστορα π θα το πάω να με πιάσει κορόιδο κ να πληρώσω τα μαλλιοκεφαλα μου(ή τουλάχιστον να πληρώσω όσο γίνεται πιο κοντά στην ρεαλιστική τιμή του προβλήματος)
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που θα δώσετε
 

spyrkalo2

Μέλος
Όνομα
Spyros
Μοτό
Honda supra astrea 100
Την τσέκαρα κ έχει λίγο τζόγο άμα την πατήσεις με το δάχτυλο δεν είναι δηλαδή τελείως τεντωμενη
Αυτό π με παραξενεύει είναι ότι δεν έχει πειραχτεί τπτ απολύτως από την τελευταία φορά που πήγε στον μηχανικό:rolleyes:
Φοβάμαι μήπως έχει χαλάσει κάτι στο μοτέρ κ κανει έτσι....
Επισης τσέκαρα κ τους μαρσπιεδες μήπως έχουν ξεβιδωθει αλλά ούτε
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Να την τσεκαρεις με βάρος κανονικό, βάλε ένα φίλο σου πάνω κ τότε δες το τζογο για σωστή δουλειά
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καταρχήν πιάσε τσέκαρε όλες τις βίδες, πέρα απο μαρσπιέ και τις βίδες στήριξης του μοτέρ στο πλαίσιο. Πριν καμιά 15αριά χρόνια είχα πάθει κάτι τέτοιο σε ένα Modenas Kriss 115, έτριζε ολόκληρο και είχε χαλαρώσει μια βίδα στήριξης του μοτέρ.

Απο εκεί και έπειτα, ελέγχεις η αλυσίδα να έχει μια ελευθερία περίπου 3 εκατοστά στη μέση της, όλα τα πλαστικά πως έιναι σωστά βιδωμένα και επίσης ελέγχεις αν έχει σπάσει καμια μεταλλική βάση που βιδώνει πάνω κάνα πλαστικό. Σε ένα άλλο παπί (Daytona), αντιγραφή Supra μου είχε κοπεί σαν αγγούρι το ένα μεταλλικό έλασμα που βιδώνει χαμηλά η μια ποδιά. Είναι ένα σιδεράκι σαν Γ που βιδώνει πάνω στο μοτέρ χαμηλά και εκεί επάνω βιδώνει η ποδιά Σκύψε και ψηλάφησε αυτές τις βάσεις, λογικά ίδιες έχει κι εσένα. Κάποιες φορές κόβονται απο τους κραδασμούς.

Δύσκολα θα έχει κάτι το μοτέρ σου έτσι όπως τα περιγράφεις.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καταρχήν πιάσε τσέκαρε όλες τις βίδες, πέρα απο μαρσπιέ και τις βίδες στήριξης του μοτέρ στο πλαίσιο. Πριν καμιά 15αριά χρόνια είχα πάθει κάτι τέτοιο σε ένα Modenas Kriss 115, έτριζε ολόκληρο και είχε χαλαρώσει μια βίδα στήριξης του μοτέρ.

Απο εκεί και έπειτα, ελέγχεις η αλυσίδα να έχει μια ελευθερία περίπου 3 εκατοστά στη μέση της, όλα τα πλαστικά πως έιναι σωστά βιδωμένα και επίσης ελέγχεις αν έχει σπάσει καμια μεταλλική βάση που βιδώνει πάνω κάνα πλαστικό. Σε ένα άλλο παπί (Daytona), αντιγραφή Supra μου είχε κοπεί σαν αγγούρι το ένα μεταλλικό έλασμα που βιδώνει χαμηλά η μια ποδιά. Είναι ένα σιδεράκι σαν Γ που βιδώνει πάνω στο μοτέρ χαμηλά και εκεί επάνω βιδώνει η ποδιά Σκύψε και ψηλάφησε αυτές τις βάσεις, λογικά ίδιες έχει κι εσένα. Κάποιες φορές κόβονται απο τους κραδασμούς.

Δύσκολα θα έχει κάτι το μοτέρ σου έτσι όπως τα περιγράφεις.
Καλά,κορυδαλλιωτης πράμα και είχες ποδιά στο παπί;;;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλά,κορυδαλλιωτης πράμα και είχες ποδιά στο παπί;;;
έχω και ζελατίνα μπροστά. Και άμα τρέχω καμιά φορά λένε μπράβο ο παππούς!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
έχω και ζελατίνα μπροστά. Και άμα τρέχω καμιά φορά λένε μπράβο ο παππούς!!
Βάγγος ο τσίτας... :roflmao:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το μηχανάκι τα κάνει μόνο του Θάνο. Daytona. Σε κάνει μάγκα τέτοιο μηχανάκι. Σαν τα gs που λέει ο maniac αλλά καλύτερα.
Έφερα στο μυαλό μου εικόνα από joe bar team...
Εξού και το όνομα... :roflmao:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πληρωμένη απάντηση.. Την δέχομαι.. Εξάλλου το έβρεχα το στρώμα μέχρι την τρίτη δημοτικού, είμαι περήφανος για αυτό που είμαι..:roflmao:

τώρα έχω πλέον 640 και σας κατουράω όμως (ελεγχόμενα πλέον!)
 
Top Bottom