Τρεις μηχανες τρεις γενιες,εφτα χωρες,4200 χλμ...Garmisch-Partenkirchen

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Μπαινοντας στο Βελιγραδι νιώσαμε την επιθετικη οδηγηση των αλλων,κατι που είχαμε ξεχασει από τοτε που αφήσαμε τα σύνορα μας για τα ξενα.Η πολη οντως φανταζε ταλαιπωρημενη και όχι αδικα.Η αφιξη μας στο ξενοδοχειο ηταν ευκολη χαρη στον αψογο πλοηγο μας και δεν αργησαμε να βαλουμε τα αλογα στο σταυλο για ξεκουραση και εμας για φρεσκάρισμα,φυσικα για τι άλλο,βραδινη εξοδο στο Βελιγραδι!







Οι τρεις γενιες στη σειρα...

 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Ένα γρηγορο μπανιο και δρομο.Περιττο να πω,πως ολοι σχεδόν κυκλοφορουσαν με ένα τσιγαρο στο χερι!Ευχαριστη βραδυα και ατμοσφαιρα που θυμιζε Ελλαδα,αλλα η κινηση από κοσμο στο δρομο εδινε την εντυπωση πως δεν ηταν καθημερινη αλλα Σαββατοβραδο!Εγω προσωπικα δεν εχω δει τοσο πολλες ομορφες γυναικες μαζεμένες σε ένα μερος και δεν νομιζω πως ηταν το ότι ελλειπα μια εβδομαδα από το σπιτι :D:D:D!Πεζοδρομοι πλακοστροτοι,φαγάδικα παραδοσιακα και μοντερνα,καφε και μπαρ,βολτα πανω κατω,Βαλκανια βρε αδερφε!















Αφου καναμε ένα καλο φαγοποτι και ένα πρωτης ταξης οφθαμολουτρο :hungry::hungry:,επιστρεψαμε για ξεκουραση :sleep: :sleep: :sleep:...
Το επομενο πρωι νωρις νωρις πρωινο και αναχωρηση.Επιρεασμενοι από τη χθεσινη βραδια μουρμουρησαμε κατι για το κουμπι της ρεσεπιονιστ,θελω να πιστευω πως δεν ακουστηκαμε, καμια φορα λεω δεν ξερεις και όταν ηρθε η σειρα μας να εξηπηρετηθουμε,ευγενεστατη καλα να'ναι η κοπελα και χαμογελαστη,μας ενημερωσε σε απταιστα Ελληνικα πως μηλαει τη γλωσσα μας να εχουμε το νου μας!o_OΤο κοριτσι σπουδαζει κατι στα Ελληνικα και κανει χρονια διακοπες στη Θασο!Αφου την ευχαρηστησαμε και την αποχαιρετησαμε,αυτην και το πολύ ομορφο και σε πολύ καλες τιμες ξενοδοχειο,φορτωσαμε και δρομο!
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Ετσι το παρεακι ...



...κι εγω,αφήσαμε το Βελιγραδι και κατηφορησαμε.Οι δρομοι ιδιοι και πιο κατω,κακης ποιοτητας και εργα για χιλιόμετρα και επειδή κοινουμασταν σε ανοιχτούς δρομους δεν είχαμε κατι το ιδιαιτερο να χαζεψουμε.Σε λιγες ωρες αφήσαμε τη Σερβια πισω μας και μπήκαμε Βουλγαρια οπου το οδόστρωμα βελτιωθηκε και το ηθικο ανεβηκε,καθως η επιστροφη πλησιαζε .Από Σοφια και μετα μεχρι πολύ χαμηλα κοντα στα σύνορα ο δρομος θυμιζε Ευρωπη,ισως και καλυτερος θα ελεγα.Το πλανο ηταν να κατεβουμε από Προμαχωνα για να αφήσουμε το Θωμα στα Σερρας και θα πιναμε κι ένα καφεδακι εκει.

Μια τελευταια σταση Βουλγαρια για ξεμούδιασμα,κολατσο και φτινοτερο φουλαρισμα.





 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Τα σύνορα τα περασαμε απογευματακι και μολις πατησαμε Ελλαδα,δεν ξερω πως γινεται παντα,ανάμεικτα συναισθηματα με κυριευσαν!Από τη μια παρ'οτι δεν είχαμε επιστρεψει ακριβως,αισθανόμουνα χαρα και ευχαριστηση που εκανα τοσο δρομο και γυριζα σπιτι σωος και γεματος εικονες και από την άλλη στεναχωριομουν που ολο αυτό τελειωνε ,παιρνοντας τη θεση του η ιδια καθημερινοτητα αυτου που αφήσαμε φευγοντας πριν μια εβδομαδα.Μπαινοντας Σερρες,με χαρα αντικρυσαμε να μας περιμενει για καλοσωρισμα και καφε μια μεγαλη παρεα συντροχων,οι συνήθεις υποπτοι γνωστοι στους περισσοτερους μας για την φιλοξενια τους Motores!Πραγματικα ευχαριστηθηκα την παρεα τους για άλλη μια φορα και τους ευχαριστω για το καλοσωρισμα τους,ομως ηδη βραδιαζε και επρεπε να επιστρεψουμε και σπιτι.
Παντα όταν επεστρεφα στην πολη μου,παρα το ότι ελλειψα για πολλα χρονικα διαστήματα και για χρονια,μολις καβαντζαριζα τον Αγιο Σηλα και την αντικριζα από ψηλα,στη θεα της καταλαβαινα ποσο μου ελειψε και ποσο την αγαπω!



Σαν επιλογο θα ηθελα να τονισω ποσο σημαντικο είναι να ταξιδεύουμε και να γεμιζουμε εικονες και χρωματα τη ζωη μας,βλεπονταν και ζωντας το διαφορετικο που μας δινει το κάθε μερος που επισκεπτωμαστε,με οποιο μεσο κι αν ταξιδεύουμε.Φυσικα και θα ευχαριστησω τους δυο συνοδηπορους μου,που με ανεχτηκαν μια εβδομαδα και ευχομαι σε ολους καλους δρομους και παντα ορθιοι!

...Κωστας



...Θωμας.

 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Μπράβο παίδες !!!!
Παρόλο που το Garmisch μου ειναι αδιάφορο, με τις φωτο σας και τις περιγραφές καταφέρατε να μου "κεντρίσετε" το ενδιαφέρον !!!
 
Top Bottom