Τρικαλα Θεσσαλιας to Sibiu Romania!!!! and return

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ενα xt660r μια γυναικα και 2500 χλμ .... Εχω διαβασει ενα οδοιπορικο απο ενα παιδι με ενα gs εχω παρει τις απαραιτητες πληροφοριες αλλα οποιαδηποτε εξτρα πληροφορια δεκτη!!!! οπως διοδια , συμπεριφορα ανθρωπων , βενζιναδικα , χρηματα να αλλαξω... εχω κλεισει , εχω βρει τα ημερισια χιλιομετρα που μπορω να διανυσω ... Πιστευω οτι θα τα καταφερω πριν παρω την αφρικανα να παρω μια μικρη ιδεα!!! οποιος θελει να ακολουθησει δεκτος! Θα κρατησω αυτο το θεμα να ανεβασω την ολοκληρωση του ταξιδιου(αν γυρισω οδικως χαχαχαχα) ... Ημερομινιες 5 αυγουστου - 12 αυγουστου ... διανυκτερευσεις :
1) 5 αυγουστου Μπανσκο
2) 6 αυγουστου Κραιοβα
3) 7 - 10 αυγουστου Σιμπιου
4) 11 αυγουστου Κραιοβα
5) 12 αυγουστου Μπανσκο

Σορρυ αν το εχω βαλει σε λαθος τοποθεσια!!!! Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Γιατί να πας και να γυρισεις απτον ίδιο δρόμο;
Μπορείς να ανέβεις από δυτικά (Μπάνσκο Κραϊόβα) και να γυρισεις από πιο ανατολικά (Βέλικο Τάρνοβο Φιλιππούπολη).
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Διοδια δεν θα συναντήσεις πουθενα ! Βενζιναδικα απειρα συνεχως μπροστα σου με τιμη γυρω στο 1.10 με 1.20 ευρω.
Ανθρωποι φιλικοτατοι παντου .
Χρηματα θα βρεις να αλλαξεις σε πολεις παντου και να το κανεις γτ γενικα δεν παιρνουν ευρω ευκολα. Επισης ομως μλορεις να πληρωνεις με καρτα τα χοντρα. Παιρνουν παντου.
Δωματια κτλ μην κλεισεις απο τωρα. Υπαρχουν πολλα σε μεγαλο ευρος τιμων και μπορεις μεσω booking να κλεινεις την προηγουμενη για την επομενη!

Με το καλο!!!!!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Γιατί να πας και να γυρισεις απτον ίδιο δρόμο;
Μπορείς να ανέβεις από δυτικά (Μπάνσκο Κραϊόβα) και να γυρισεις από πιο ανατολικά (Βέλικο Τάρνοβο Φιλιππούπολη).

Ειναι η πιο συντομη διαδρομη πιστευω , δεν θελω να ξεφυγω απο χιλιομετρα και το φοβαμαι το χτακι ηδη στα 2500 ... μετα θα θελω λογικα μια δυο μερες παραπανω , αλλα πρεπει να γυρισω για δουλεια!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ειναι η πιο συντομη διαδρομη πιστευω , δεν θελω να ξεφυγω απο χιλιομετρα και το φοβαμαι το χτακι ηδη στα 2500 ... μετα θα θελω λογικα μια δυο μερες παραπανω , αλλα πρεπει να γυρισω για δουλεια!
Η χιλιομετρική διαφορα δεν θα είναι μεγάλη και θα δεις και ένα απτά ομορφοτερα κομμάτια της Βουλγαρίας.
Επειδή τον περασμένο Σεπτέμβρη έκανα κάτι παρόμοιο,στο προτεινω με 1000.
Έχω γραψει και δύο λόγια με φωτος να πάρεις μια ιδέα αν σε ενδιαφέρει.
Όπως είπε και ο Ηλίας από πάνω, προβλήμα η αισθηση ανασφάλειας πουθενα,ξενοδοχεια και βενζίνη με κάρτα (όχι american express δεν την δέχονται πουθενά,με mastercard/visa είσαι κομπλέ).
Εγώ είχα σημειωσει σε κάθε περιοχη 2-3 ξενοδοχεία και τα έβλεπα από κοντά,οποίο μαρεσε εμένα.
Επίσης αν περασεις τα σύνορα βουλγαριας Ρουμανίας απτό ορυαχοβο,έχε κατά νου ότι σε περνάει ένα "καράβακι" οπότε να υπολογισεις τον χρόνο σου.δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις κάπου τα δρομολόγια του ώστε να μην περιμενεις.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
A
Η χιλιομετρική διαφορα δεν θα είναι μεγάλη και θα δεις και ένα απτά ομορφοτερα κομμάτια της Βουλγαρίας.
Επειδή τον περασμένο Σεπτέμβρη έκανα κάτι παρόμοιο,στο προτεινω με 1000.
Έχω γραψει και δύο λόγια με φωτος να πάρεις μια ιδέα αν σε ενδιαφέρει.
Όπως είπε και ο Ηλίας από πάνω, προβλήμα η αισθηση ανασφάλειας πουθενα,ξενοδοχεια και βενζίνη με κάρτα (όχι american express δεν την δέχονται πουθενά,με mastercard/visa είσαι κομπλέ).
Εγώ είχα σημειωσει σε κάθε περιοχη 2-3 ξενοδοχεία και τα έβλεπα από κοντά,οποίο μαρεσε εμένα.
Επίσης αν περασεις τα σύνορα βουλγαριας Ρουμανίας απτό ορυαχοβο,έχε κατά νου ότι σε περνάει ένα "καράβακι" οπότε να υπολογισεις τον χρόνο σου.δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις κάπου τα δρομολόγια του ώστε να μην περιμενεις.
Αρχικα ευχαριστω για τις πληροφοριες , τωρα εχω κλεισει ξενοδοχεια για να με σιγουρος για το παρκινγ , μιλησα και μαζι τους για να μαι σιγουρος... Θα τα ωραια να περασω και απο κει ειδα τα μερη μολις και γαμανε ... οσο για τα συνορα με ρουμανια εχω κανονισει να περασω απο την γεφυρα στα δυτικα της χωρας για να μαι συγουρος να μην μπλεξω με την παντοφλα ... μου παραθετεις το οδοιπορικο σου εδω να το διαβασω...
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
A

Αρχικα ευχαριστω για τις πληροφοριες , τωρα εχω κλεισει ξενοδοχεια για να με σιγουρος για το παρκινγ , μιλησα και μαζι τους για να μαι σιγουρος... Θα τα ωραια να περασω και απο κει ειδα τα μερη μολις και γαμανε ... οσο για τα συνορα με ρουμανια εχω κανονισει να περασω απο την γεφυρα στα δυτικα της χωρας για να μαι συγουρος να μην μπλεξω με την παντοφλα ... μου παραθετεις το οδοιπορικο σου εδω να το διαβασω...
http://www.advride.gr/threads/Εντός-εκτός-κι-εναλλάξ.8169/
Ρίξε μια ματιά μηπως σε βοηθήσει κάπου.
Με το καλό και θα τα ξαναπούμε ως τοτε..
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ειδα για αρχη φωτο και βιντεο, τελεια μερη, θα κατσω να το διαβασω αναλυτικα μεσα στην βδομαδααα!!!!
http://www.advride.gr/threads/Εντός-εκτός-κι-εναλλάξ.8169/
Ρίξε μια ματιά μηπως σε βοηθήσει κάπου.
Με το καλό και θα τα ξαναπούμε ως τοτε..
Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Βινιέτες και τα σχετικα μην ξεχνας!!!!!!
Αγεια σουυυυ.... Βινιετα θυμαμαι αγορασα περσυ για ελβετια... Εχουν βινιετα ρουμανια και βουλγαρια????

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Αγεια σουυυυ.... Βινιετα θυμαμαι αγορα περσυ για ελβετια... Εχουν βινιετα ρουμανια και βουλγαρια????

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εχουν .. Απλά να κοιτας για ποσες μερες θα μεινεις σε μια χωρα και να παίρνεις την αντιστηχη...
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Εχουν .. Απλά να κοιτας για ποσες μερες θα μεινεις σε μια χωρα και να παίρνεις την αντιστηχη...
Αυτη την πουλανε στα συνορα μολις μπεις και την ζητας σαν βινιετα???

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Στη Βουλγαρία για αυτοκίνητο η εβδομαδιαία βινιετα κοστίζει (νομίζω 7,50 ευρώ) ενώ στη Ρουμανία 3 ή 3,50 .Για μηχανή δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω πάει ακόμα .Στην Βουλγαρία ανοραζεις απο βενζινάδικο ενώ Ρουμανία μόλις περάσεις τελωνείο έχει αμέσως ένα κιόσκι να την πάρεις δηλώνοντας αριθμό κυκλοφορίας.Ναι βινιετα ζητάς
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Αυτη την πουλανε στα συνορα μολις μπεις και την ζητας σαν βινιετα???

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οπως τα λέει ο Γιάννης απο πάνω με περισσότερες λεπτομέριες!! :ok:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Στη Βουλγαρία για αυτοκίνητο η εβδομαδιαία βινιετα κοστίζει (νομίζω 7,50 ευρώ) ενώ στη Ρουμανία 3 ή 3,50 .Για μηχανή δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω πάει ακόμα .Στην Βουλγαρία ανοραζεις απο βενζινάδικο ενώ Ρουμανία μόλις περάσεις τελωνείο έχει αμέσως ένα κιόσκι να την πάρεις δηλώνοντας αριθμό κυκλοφορίας.Ναι βινιετα ζητάς
Α τελεια να κατι που δεν ηξερα... Και μετα το μονο που χρειαζομαι πρασινη καρτα απο ελλαδα για την ασφαλεια... Οι αστυνομια σταματαει χωρις λογο και θελει το αναλογο λαδακι οπως στην αλβανια, γνωριζετε?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Α τελεια να κατι που δεν ηξερα... Και μετα το μονο που χρειαζομαι πρασινη καρτα απο ελλαδα για την ασφαλεια... Οι αστυνομια σταματαει χωρις λογο και θελει το αναλογο λαδακι οπως στην αλβανια, γνωριζετε?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε πρόσφατο ταξίδι μου και στις δυο χώρες δεν με σταμάτησαν πουθενά για κανένα λόγο (ήμουν με το αυτοκίνητο,χωρίς να παίζει ρόλο απλα το επισημαίνω) στην Βουλγαρία έχει πολλά μπλόκα κυρίως μετά την Σόφια μέχρι τα σύνορα με Ρουμανία ενώ στη Ρουμανία λιγότερα .. Να τηρείς τα όρια ταχύτητας και δεν θα έχεις κανένα θέμα
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Α τελεια να κατι που δεν ηξερα... Και μετα το μονο που χρειαζομαι πρασινη καρτα απο ελλαδα για την ασφαλεια... Οι αστυνομια σταματαει χωρις λογο και θελει το αναλογο λαδακι οπως στην αλβανια, γνωριζετε?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γενικα οταν βλέπουν ξενο σταματάνε για "λαδακι"...
Αν σε σταματήσουν για καμια παράβαση που μπορει να κανεις (πχ προσπεραση σε διπλη γραμμη κτλ)
Θα σε πουν ενα μεγαλο ποσο για την παραβαση.
Θα σε πουν οτι πρεπει να σου κρατησουν τα χαρτια (ταυτοτητες, διπλωμα) το οποιο ειναι παρανομο κανονικα...
Και θα σε πουν οτι πρεπει να πας στο αστυνομικο τμημα να πληρωσεις και την επόμενη μερα θα παρεις τα χαρτια και τετοιες παπαριες....
-Ξεκινας την κλάψα και τους λες τι μπορω να πληρωσω εδω και να φυγω.... θα το παιξουν δυσκολοι αλλα θα σε πουν κανα 10 με 20 €...
Ας πει κανενας πιο έμπειρος πως να παιξεις το παιχνιδι με τους μπατσους....
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Απο το στομα σας και στου θεου τα αφτι που λενε χαχαχα... Ευχαριστωωωωω πολυ!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Καλό είναι να μην πειραματίζεσαι με τους εκεί νόμους και θα έχεις το μυαλό σου ήσυχο ώστε να απολαύσεις το ταξίδι σου . Αυτό που λέει ο Αλέξανδρος από πάνω ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ, αλλά δεν στο συνιστώ . Οπότε κρατάς όρια ταχύτητας και πρόσεχε ΠΟΛΥ τις προσπεράσεις ειδικά στη Βουλγαρία γιατί , (όχι για αστυνομία) μπορεί να έρχεται από απέναντι κανένας με τελικές ,το συνηθίζουν αυτοί θέλει πολύ πολύ προσοχή . Ειδικά το κομμάτι από Σαντάνσκι μέχρι Μπλαγκόεβγκραντ και μετά από Σοφία μέχρι τα σύνορα Ρουμανίας
 
Top Bottom