Τρομπα φρενου KTM 990 adventure

antonis_dov

Μέλος
Περιοχή
Δάφνη
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2021
Εσκασε το τζαμακι απο την τρομπα... Καμια ιδεα κανεις? Ισως για καμια aftermarket?

 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εγω το εκανα για να προλαβω αυτο που επαθε ο αντωνης... νομιζω δεν υπαρχει σαν ανταλακτικο το τζαμακι σκετο....
μιας και εχει περασει 1 μηνας και κατι απο τοτε, βρηκες λυση? τι εκανες τελικα @antonis_dov ?
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Συνήθως φεύγει όπως είναι(δεν σπάει)και ψάχνεις να βρείς φρένο,μάταια αφου δεν έχει ίχνος απο υγρά.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
αποψη μου ειναι βαζει ενα δοχειο κανονικο και τελος.να το πιασεις εκει ευκολο...
παντεντα ναι,αλλα και τι εγινε...
αν μου τυχει...ετσι θα το φτιαξω
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Αλλη μια ρεντι του ρεις -μη χεσω- λεπτομερεια :rolleyes:
Ναι είδες?μετά από 16 χρόνια τουφυγε το τζαμακι, που δεν ξέρουμε και πώς έγινε, και εσύ χολή αμεσως παππού!:D:p
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ενα τετοιο θα ταιριαζε?
πρεπει να δινει και τα αναλογα bar πιεση λογικα... να ειναι ιδιας διατομης σε ιντες (οπως συμβαινει με τις μπροστα φανταζομαι.. που αν αλλαξεις βαζεις η ιδια η μεγαλυτερη!)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Απο οτι βλεπω δυστυχως η τρομπα του φρενου στα 950/990 ειναι ενα ενιαιο κομματι με το δοχειο των υγρων Αρα δεν μπορει να τοποθετηθει απλα ενα οποιοδηποτε δοχειο που απλα να χωραει την απαιτουμενη ποσοτητα υγρων
Τωρα τρομπα-δοχειο ενιαιο ή ξεχωριστα μπορει να τοποθετηθει οποιαδηποτε αρκει αυτο να ειναι χωροταξικα εφικτο Ακομα και απο κινεζικο παπι! Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει καποιος να ξερει εκ των προτερων αν η τρομπα απο αλλο μηχανακι θα ειναι ικανη να σταματησει επαρκως και με ασφαλεια την μηχανη και αν ειναι καταλληλη για για τον τροπο που φρεναρει ο καθενας μας
Ο μονος μπουσουλας που υπαρχει ειναι οτι οσο μεγαλυτερη ειναι η τρομπα τοσο περισσοτερη δυναμη απαιτειται απο το ποδι (και αντιστοιχα απο το χερι αν μιλαμε για την τρομπα του μπροστα φρενου) ωστε να εχουμε το επιθυμητο φρεναρισμα
Συμβαινει δηλαδη το αντιθετο απο οτι πιστευουν πολλοι (και ο lmb990 παραπανω) Οτι δηλαδη μια τρομπα με μεγαλυτερη διαμετρο εμβολου θα δωσει ισχυροτερο φρεναρισμα με λιγοτερη δυναμη απο το χερι μας ή το ποδι μας
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ναι είδες?μετά από 16 χρόνια τουφυγε το τζαμακι, που δεν ξέρουμε και πώς έγινε, και εσύ χολή αμεσως παππού!:D:p
Τα 16 χρονια ειναι πολυ λιγα, βασικα οσα και να ειναι τα χρονια ειναι πολυ λιγα, για ενα εξαρτημα που δεν απαιτει καμια συντηρηση και που η αστοχια του μπορει να στειλει καποιον να βλεπει τα ραπανακια αναποδα!

Παππους; Ποιος παππους; Εγω νιατο μονο 50 χρονων ειμαι ακομα!:p
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Τα 16 χρονια ειναι πολυ λιγα, βασικα οσα και να ειναι τα χρονια ειναι πολυ λιγα, για ενα εξαρτημα που δεν απαιτει καμια συντηρηση και που η αστοχια του μπορει να στειλει καποιον να βλεπει τα ραπανακια αναποδα!

Παππους; Ποιος παππους; Εγω νιατο μονο 50 χρονων ειμαι ακομα!:p
Καλά.το αλλαζω ,νιατο με μυαλο παππού!συμφωνω με τα χρόνια που λες αλλά.ξαναλεω οτι δεν ξέρουμε πως έγινε,διότι πρωτη φορά το άκουσα αυτό με το τζαμακι.Μπορει να εχει γινει και σε αλλους και να μην ετυχε να το ακουσω.Η ready to race γενίκευση σου όμως δεν στέκει ,μη χεσω:D:p
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλά.το αλλαζω ,νιατο με μυαλο παππού!συμφωνω με τα χρόνια που λες αλλά.ξαναλεω οτι δεν ξέρουμε πως έγινε,διότι πρωτη φορά το άκουσα αυτό με το τζαμακι.Μπορει να εχει γινει και σε αλλους και να μην ετυχε να το ακουσω.Η ready to race γενίκευση σου όμως δεν στέκει ,μη χεσω:D:p
Kαι καπου εδω και λογω της φρασης σου, την οποια τονιζω με κοκκινο, σοβαρευομαστε και μαλλον σταματα η κουβεντα μας, μιας και η φραση σου αντηχει ολιγον προσβλητικη!!
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Μετρηστε την απόσταση των 2 βάσεων στήριξης και λογικα σας κάνει τρόμπα από caponord. Brembo και αυτη, με ξεχωριστό δοχείο υγρών.
Πείτε μου τιμή να μετρησω και στο δικό μου και τα λέμε.


Ο μονος μπουσουλας που υπαρχει ειναι οτι οσο μεγαλυτερη ειναι η τρομπα τοσο περισσοτερη δυναμη απαιτειται απο το ποδι (και αντιστοιχα απο το χερι αν μιλαμε για την τρομπα του μπροστα φρενου) ωστε να εχουμε το επιθυμητο φρεναρισμα
Συμβαινει δηλαδη το αντιθετο απο οτι πιστευουν πολλοι (και ο lmb990 παραπανω) Οτι δηλαδη μια τρομπα με μεγαλυτερη διαμετρο εμβολου θα δωσει ισχυροτερο φρεναρισμα με λιγοτερη δυναμη απο το χερι μας ή το ποδι μας

Ναι αλλά έχεις άλλη αίσθηση, που σε ορισμένες εφαρμογές είναι επιθυμητό. ;)


Ps. Εάν βρεθεί λύση, μην ξεχασετε να το προσθέστε στο νήμα με όλα τα "μερεμετια" αξιοπιστιας για ΚΤΜ :p :p :p
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Kαι καπου εδω και λογω της φρασης σου, την οποια τονιζω με κοκκινο, σοβαρευομαστε και μαλλον σταματα η κουβεντα μας, μιας και η φραση σου αντηχει ολιγον προσβλητικη!!
Επειδη σου έστειλα και μνμ στο λέω και από εδω.Συγνωμη αν σε πρόσβαλα,προφανως εκανα λάθος στην αίσθηση του χιουμορ και πώς αντιλαμβάνεται το αστείο ο καθένας μας με τον γραπτό λόγο από εδώ.Καλη συνέχεια!
 
Top Bottom