Τρομπα φρενου KTM 990 adventure

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κώστα μάλλον εννοεί ότι τραβάει αέρα από την ένωση του σωληνακίου υψηλής που φεύγει πάνω από την τρόμπα + ότι έχει φύγει η ασφάλεια που έχει στο κάτω μέρος της τρόμπας....εκεί που πιέζει το έμβολο που ενώνεται με το πεντάλ.

Σωτήρη εκεί που σου τραβάει αέρα, έχει ροδέλα μπρούτζινη....μήπως θέλει λίγο σφίξιμο?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κώστα μάλλον εννοεί ότι τραβάει αέρα από την ένωση του σωληνακίου υψηλής που φεύγει πάνω από την τρόμπα + ότι έχει φύγει η ασφάλεια που έχει στο κάτω μέρος της τρόμπας....εκεί που πιέζει το έμβολο που ενώνεται με το πεντάλ.

Σωτήρη εκεί που σου τραβάει αέρα, έχει ροδέλα μπρούτζινη....μήπως θέλει λίγο σφίξιμο?
Αν εχει φύγει η ασφάλεια ,τότε πιθανά θα'χει φύγει κ το δίχαλο από το έμβολο ,άρα δεν πατιέται το έμβολο ,άρα δεν ανεβάζει πίεση η τρόμπα ,άρα δεν εχει φρένο.

Για να τραβάει αέρα από κεί που λές ,πρέπει να πετάει κ υγρά με αέρα όταν πατάς.
Σχεδόν αδύνατο να συμβεί αυτό εκεί πάνω ,αν κάποιος δεν το λασκάρει.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Κώστα μάλλον εννοεί ότι τραβάει αέρα από την ένωση του σωληνακίου υψηλής που φεύγει πάνω από την τρόμπα + ότι έχει φύγει η ασφάλεια που έχει στο κάτω μέρος της τρόμπας....εκεί που πιέζει το έμβολο που ενώνεται με το πεντάλ.

Σωτήρη εκεί που σου τραβάει αέρα, έχει ροδέλα μπρούτζινη....μήπως θέλει λίγο σφίξιμο?
Μεσα είσαι;) πιο καλα δε γινοταν να το πεις
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Αν εχει φύγει η ασφάλεια ,τότε πιθανά θα'χει φύγει κ το δίχαλο από το έμβολο ,άρα δεν πατιέται το έμβολο ,άρα δεν ανεβάζει πίεση η τρόμπα ,άρα δεν εχει φρένο.

Για να τραβάει αέρα από κεί που λές ,πρέπει να πετάει κ υγρά με αέρα όταν πατάς.
Σχεδόν αδύνατο να συμβεί αυτό εκεί πάνω ,αν κάποιος δεν το λασκάρει.
Και όμως πιέζεται το εμβολο αλλα υπαρχει πολυ λαστιχαρισμα...εχασα το πισω στην εκδρομη καποια στιγμη,διόρθωσα αποτομα και εχασα τον τροχο εμπρος αλλα νταξει ολα καλα ψυχραιμια εχω μπολικη:)
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Δεν εχω δοκιμασει να λυσω τπτ ακομη..ελεγα να επαιρνα το κιτ επισκευης αλλα θελω μα λυσω πρωτα να μου φυγει η απορια..τι λετε ωρε παίδες ;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σωτήρη βάλε καμιά φωτό αύριο από κάτω, εκεί που λες ότι έχει φύγει η ασφάλεια......

Λογικά όταν βγάζεις την ασφάλεια, πρέπει να παίρνεις το έμβολο με το ελατήριο στο χέρι...οπότε λογικά η ασφάλεια είναι στη θέση της όπως είπε και ο Κώστας
Κοίτα εδώ, είναι στο σχεδ. το νούμερο 5
https://www.motorcyclespareparts.eu/ktm-parts/motorcycles/990-adventure-black-abs-europe-2008/rear-brake-control-848123.aspx

Απο πάνω που χάνει, λογικά έχει λασκάρει, μάλλον από κραδασμούς το ρακόρ, το οποίο πάνω και κάτω έχει μπρούτζινες ροδέλες. Πάρε ένα γερμανικά 14 και σφίξτο λίγο παραπάνω, λογικά θα σου φτιάξει.

Και εγώ σήμερα με αυτό ασχολιόμουν, αλλά είχα πρόβλημα με το τζαμάκι.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το τζαμακι το προλαβα μετα απο το ποστ που ειχε ανεβασει τοτε ο @thenos o katemis - να ναι καλα που το μοιραστηκε μαζι μας- και ειχα φτιαξει κατι παρομοιο
Θα δωσω φωτο και βλέπουμε
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αν βγάζει αέρα από το σημείο που σφίγγει το σωλην.υψηλής ,τότε λογικό να μην ανεβάζει πίεση.
Αλλά πως διάλο έγινε αυτό ?!!!

Πρίν λύσεις τρόμπα...
1) Ασφάλισε προβλεπόμενα το δίχαλο στο κάτω μερος της τρόμπας
2) Ξεβίδωσε την βίδα στο πάνω μερος της τρόμπας ,βγάλε το σωληνάκι ,έλεγξε το ρακόρ για ρωγμή ,κι αν δεν ,βάλε 2 καινούργιες ροδέλες κ σφίξε σωστά ,καθαρισε καλά το κύκλωμα να φύγουν πιθανά βρασμένα υγρά ,κ κάνε εξαέρωση

Αν συνεχίζει να μην ανεβάζει πίεση ,τότε λύσε τρόμπα.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Θα το κανω εντος των ημερων και αναλυτικα οσο ειναι δυνατό με φωτο για να υπαρχει σαν αρχειο για οποιον αντιμετωπισει κατι παρομοιο..σε αναμονη λοιπον:)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Του πισω φρενου η τρομπα..
Αμα κατεβασω το λαστιχακι το προστατευτικο εχει φυγει μια ασφαλεια που χει και η ροδελα μεσα στη σκουρια,και οταν πρεσσαρω πενταλ περα απο το λαστιχαρισμα που εχει κανει και ενα ηχο οτι χανει αερα απο πανω.Εριξα σαπουνονερο επάνω στο ρακορ και δείχνει οτι χανει απο την κατω ροδελα ένωσης μαλλον..Αυτα..:)
Δεν μου'χει ξανατύχει κάτι αντίστοιχο οπότε περιμένω να δω τι φταίει...
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Αντιμετωπιζα προβλημα κι εγω με το πισω φρενο. Εχανε τη πιεση και επρεπε να πατησω 3-4 φορες για να επανελθει. Μετα απο λιγο τα ιδια. Εκανα σημερα εξαερωση με νεα υγρα και για 1 χιλιομετρο που το οδηγησα μου φανηκε οκ..
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
επανερχομαι λοιπον
νατα τα χάλια...




και εδω αφου καποιος καποτε ξηλωσε τη φυσα(διακοπτη πισω φρενου ειναι απο την δαγκανα),καρφωμα τα καλωδια μεσα μπολικη ταινια και ολα καλα:mad:


να και το τρομπακι..

να αναφερω οτι δεν ειχε χασει καθολου υγρα ολως παραδοξως..
τεσπα καθαρισα τα παντα εβαλα υγρο εχοντας την αντλια στο χερι και πρεσσαρει κανονικα και δε δειχνει διαρροη..
θα παρω με το καλο αυριο και 2 νεες χαλκοροδελες για την ενωση και θα δοκιμασω και ενημερωνω εκ νεου

Ειπα με την ευκαιρια να διορθωσω και λιγο τα καλωδια





αυτα προς το παρον και συνεχιζουμε εντος των ημερων:)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@sothrhs

Βρεθηκε ο ενοχος λοιπον...αιντε με το καλο και ευκαιρια να βγεις για βολταρακι :)

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Καποιος ειχε βαλει αλλη αντλια δε θυμαμαι απο ποιο μοντελο.Ποιος το ειχε κανει ρε παιδια,θυμαται κανεις;ελεγα να βαλω κατι αλλο και οχι τη μανισια παλι...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καποιος ειχε βαλει αλλη αντλια δε θυμαμαι απο ποιο μοντελο.Ποιος το ειχε κανει ρε παιδια,θυμαται κανεις;ελεγα να βαλω κατι αλλο και οχι τη μανισια παλι...
Λενε οτι ταιριαζει απο 990 super duke. Υπαρχουν στο καρ 2 νομιζω που πουλανε, αλλα δεν ξερω τι σοι ειναι. Το πλεονεκτημα τους ειναι οτι εχουν τα υγρα σε ξεχωριστο δοχειο απο την τρομπα.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ktmalx

Μέλος
Όνομα
Alexandros
Μοτό
Ktm adventure 990 09
Κάτι εχει παρει το αυτι μου για τρόμπα από monster πρώτης γενιάς...
 

chaosm

Μέλος
Καποιος ειχε βαλει αλλη αντλια δε θυμαμαι απο ποιο μοντελο.Ποιος το ειχε κανει ρε παιδια,θυμαται κανεις;ελεγα να βαλω κατι αλλο και οχι τη μανισια παλι...
Εγώ έψαχνα να την αλλάξω (αν λες για τη κάτω τρόμπα του πίσω φρένου). Ταιριάζει και από BMW gs. Ο συγκεκριμένο κωδικός της brembo μπαίνει σε πολλές μηχανές. Θα κοιτάξω μήπως τον βρω και θα σ πω
 
Top Bottom