Τροχαία κλήση από Αυστρία-γνωρίζει κανείς?

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Έλαβα ταχυδρομικώς σήμερα έγγραφο από το Τιρόλο Αυστρίας στα γερμανικά τα οποία δεν καταλαβαίνω....
Με κάτι μεταφραστές του διαδικτύου κατάλαβα ότι πρόκειται για κλήση για παράβαση ορίου ταχύτητας κατά 7χλμ από τις 22 Ιουνίου που πέρασα από εκείνα τα μέρη.
Έχει κανονικά τα στοιχεία μου και αυτά της μοτοσικλέτας μου.
Το πρόστιμο είναι μόνο 30 ευρώ και υπάρχουν στοιχεία τραπεζικού λογαριασμού για την κατάθεση.
Βέβαια δεν έχω κατανοήσει πλήρως το κείμενο οπότε αν κάποιος ξέρει ας μου τα πει λίγο.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Φίλε μου πιστεύω έπεσες θύμα ενδομοτοσυκλετιστικης κόντρας. Άμα δε ήσουν με πε εμ βε και λίγα σου ρίξανε. Άμα ήσουν με κατεμ θα περνούσες αλώβητος.
Honda έχω...
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Στα λεω περιληπτικα.Η μοτο σου ηταν 7χλμ πανω απ το οριο(60χλμ)Αυτη ειναι μια ανωνυμη κληση (αφου δεν ξερουν ποιος οδηγουσε)την στελνουν ομως σε εσενα σαν ιδιοκτητη της μοτο,και σε καλουνε να πληρωσεις 30 ευρω ,τα οποια θα πρεπει ναναι μεσα στον λογ/μο τους μεσα σε 4 εβδομαδες απ την εκδοση της κλησης(1-8-2018).Δεν εχεις δικαιωμα ενστασης η αλλης νομικης αντιδρασης κατα της ανωνυμης κλησης.Υπαρχουν 2 περιπτωσεις,
α)Πληρωνεις μεσα στο χρονικο οριο και ζητας τα χρηματα απ τον υπαιτιο(αν οδηγουσε αλλος.)
β)Δεν πληρωνεις.
Τοτε βεβαια ενεργοποιηται η ποινικη διωξη κατα του υπευθυνου΄.

Αν πληρωσεις εξω απ το χρονικο οριο και αποδειχτει οτι εισαι ο υπαιτιος ,τοτε τα χρηματα που εστειλες θα αφαιρεθουν απ το συνολικο προστιμο της ποινικης διωξης.
Αν πληρωσεις εξω απ το χρονικο οριο και δεν εισαι ο υπαιτιος,τοτε τα χρηματα θα σου επιστραφουν.


ΥΓ(δικο ,μου)Πληρωσε αμεσα ,αν γινει διωξη σε κοβω 3000-5000 ευρω(βαζουν μεσα ενα καρο εξοδα που δεν τα φανταζεσαι καν).
ελπιζω να βοηθησα.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Στα λεω περιληπτικα.Η μοτο σου ηταν 7χλμ πανω απ το οριο(60χλμ)Αυτη ειναι μια ανωνυμη κληση (αφου δεν ξερουν ποιος οδηγουσε)την στελνουν ομως σε εσενα σαν ιδιοκτητη της μοτο,και σε καλουνε να πληρωσεις 30 ευρω ,τα οποια θα πρεπει ναναι μεσα στον λογ/μο τους μεσα σε 4 εβδομαδες απ την εκδοση της κλησης(1-8-2018).Δεν εχεις δικαιωμα ενστασης η αλλης νομικης αντιδρασης κατα της ανωνυμης κλησης.Υπαρχουν 2 περιπτωσεις,
α)Πληρωνεις μεσα στο χρονικο οριο και ζητας τα χρηματα απ τον υπαιτιο(αν οδηγουσε αλλος.)
β)Δεν πληρωνεις.
Τοτε βεβαια ενεργοποιηται η ποινικη διωξη κατα του υπευθυνου΄.

Αν πληρωσεις εξω απ το χρονικο οριο και αποδειχτει οτι εισαι ο υπαιτιος ,τοτε τα χρηματα που εστειλες θα αφαιρεθουν απ το συνολικο προστιμο της ποινικης διωξης.
Αν πληρωσεις εξω απ το χρονικο οριο και δεν εισαι ο υπαιτιος,τοτε τα χρηματα θα σου επιστραφουν.


ΥΓ(δικο ,μου)Πληρωσε αμεσα ,αν γινει διωξη σε κοβω 3000-5000 ευρω(βαζουν μεσα ενα καρο εξοδα που δεν τα φανταζεσαι καν).
ελπιζω να βοηθησα.
Να την πληρώσω είχα σκοπό αφού το ποσό είναι μικρό.

Αν μπορείς να βοηθήσεις λίγο ακόμα.
Ζητάει στην πληρωμή να αναφέρω τόν αριθμό του εγγράφου.
Ποιος είναι αυτός αν κάποιος ξέρει μην κάνω κάποιο λάθος. Απλά θα τον γράψω στις παρατηρήσεις;
Χρονικά είμαι στο όριο των 4 εβδομάδων και δεν ξέρω αν με τα capital control πότε θα τα δουν αυτοί. Τί κάνω;
Και τέλος με το που πληρώσω υπάρχει περίπτωση να έρθει και κανονικό πρόστιμο (-30 ευρώ);
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να την πληρώσω είχα σκοπό αφού το ποσό είναι μικρό.

Αν μπορείς να βοηθήσεις λίγο ακόμα.
Ζητάει στην πληρωμή να αναφέρω τόν αριθμό του εγγράφου.
Ποιος είναι αυτός αν κάποιος ξέρει μην κάνω κάποιο λάθος. Απλά θα τον γράψω στις παρατηρήσεις;
Χρονικά είμαι στο όριο των 4 εβδομάδων και δεν ξέρω αν με τα capital control πότε θα τα δουν αυτοί. Τί κάνω;
Και τέλος με το που πληρώσω υπάρχει περίπτωση να έρθει και κανονικό πρόστιμο (-30 ευρώ);
Σου τα είπε πολύ καλά ο @KORAX Στην Αυστρία συμβαίνει πολύ συχνά αυτό... και συνήθως με αυτό το ποσό των 30€. Πιστεύω πως αν είσαι πάνω από το όριο κατά 10-20 χλμ το πρόστιμο είναι αρκετά μεγαλύτερο και μάλλον πάντα χρεώνουν την υπέρβαση κατά 7 χλμ -για να περιοριστεί το πρόστιμο στα 30€- εκτός αν έχεις κάνει κάποια υπερβολική υπέρβαση (π.χ. πηγαίνεις με 180χλμ σε δρόμο με περιορισμό στα 110χλμ).
Ξεκινώ από αυτό που λες με τα Capitol Control... δεν έχεις πρόβλημα κάνε όμως άμεσα τη μεταφορά. Καλύτερα μέσω Web banking γιατί έχεις πολύ μικρή προμήθεια, αν θυμάμαι καλά μόνο 1 ευρώ. Αν πας μέσω τραπεζικού υπάλληλου μπορεί η προμήθεια να φτάσει και τα 13 ευρώ αναλόγως τράπεζας. Τα χρήματα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα τα πάρουν μέσα σε 2-3 μέρες οπότε μην αγχώνεσαι, σε κάθε περίπτωση φαίνεται η ημερομηνία που εσύ έδωσες την εντολή μεταφοράς και καλύπτεσαι με αυτό, θα πρότεινα όμως να μην το αφήσεις για τη τελευταία στιγμή.

Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις κάτι παραπάνω από τα 30€ αρκεί να είσαι εμπρόθεσμος.

Σημαντικό: Ο αριθμός ταύτισης της κατάθεσης για την κλήση είναι αυτό που αναφέρεται ως Zahlungsreferenz 071000735080 και θα το βάλεις όλο μαζί (δηλ. τη λέξη και τον αριθμό) στο πεδίο που λέει "Αιτιολογία ή μήνυμα για τον παραλήπτη".
 
Τελευταία επεξεργασία:

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Έκανα την κατάθεση μέσω ibank με κόστος + 7 ευρώ περίπου.

Μάλλον βιάστηκα πριν δω την απάντηση του @STF και έχω κάνει λάθος στον αριθμό της κλήσης (έβαλα αυτόν πάνω αριστερά της πρώτης σελίδας)

Θα προσπαθήσω να στείλω κάποιο mail και βλέπουμε.

Αν έχει κάποιος καμιά ιδέα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έκανα την κατάθεση μέσω ibank με κόστος + 7 ευρώ περίπου.

Μάλλον βιάστηκα πριν δω την απάντηση του @STF και έχω κάνει λάθος στον αριθμό της κλήσης (έβαλα αυτόν πάνω αριστερά της πρώτης σελίδας)

Θα προσπαθήσω να στείλω κάποιο mail και βλέπουμε.

Αν έχει κάποιος καμιά ιδέα...
Είσαι ΟΚ, ο ίδιος είναι απλά δεν έγραψες και το Zahlungsreferenz θα το καταλάβουν όμως don't worry!
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Τωρα σε ειδα,αλλα το τακτοποιησες ηδη απ οτι καταλαβα
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ετσι!!!Παντου προβΓληματα αυτοι οι Αυστριακοι...παλιοσΚαΤεΜοχωρα...Σου λενε παρε ΚΤΜ απο μας κι αν πας πανω απο 2,25χλμ/ω θα σου κικ γιορ αζ φοκερ...:D:cool:αντεεε απο κει χαμου μην αρχινισω...Τι τα πουλας μαρη τρελλαρω ΑυστριακιΑ τα σΚαΤεΜια τοτενες που λακάνε τσουρουλια?Τοναγιαντρεα μου μεσα μπούφλες που πανε χαμενες...ξεηγκλωτοι μηναροκεφτεδες...ρε Αφρικα ρεεεε μην πηγαινει μιακαι να πουλανε ολοι τα σΚαΤεΜ μετα λεμεεεε :wacky::laugh::laugh::inlove:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@mAthosalas
:laugh:
Κάτσε να σε βάλω στο google translator...:wacky:
Ρε!!!μην αρχινισω τωρανεσε...δε μιλας σωστα...κανονικα επρεπε να πεις "τηρα δω να σε πιθώσω στο γκουγκλη να ιδώ τι λες εφτου χαμου" ...ξεηγκλωτος εισαι?...:p:laugh::laugh:
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Είσαι ΟΚ, ο ίδιος είναι απλά δεν έγραψες και το Zahlungsreferenz θα το καταλάβουν όμως don't worry!
Δυστυχώς έχω γράψει τον τέρμα απάνω αριθμό SID2018081002962 ....

Έστειλα mail στην Bezirkshauptmannschaft Lienz υπόψιν Ursula Steiner με συνημμένα τις φωτο του εγγράφου και το αποδεικτικό κατάθεσης λέγοντας τους οτι δεν μιλάω γερμανικά και οτι χρησιμοποιώ μεταφραστή στο ιντερνετ και οτι ίσως έχω κάνει λάθος.
Ελπίζω να μου απαντήσουν.

Κάνω και την σκέψη μήπως την Δευτέρα ξανακάνω δεύτερη κατάθεση...
Μπορεί να επιστραφεί κάποια στιγμή η λανθασμένη.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Κρατα ολα τα αντιγραφα.Παρε και ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια τους να ενημερωσεις και να ενημερωθεις.
 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Πριν ένα μήνα την πλήρωσα επιτόπου 35 ευρώ για ταχύτητα 81χλμ αντί 50
στην Αυστρία.
Αλλά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με κλήση 17 euro από Γαλλία
Την έχω πληρώσει δύο φορές κι ακόμη μου στέλνουν email.
 
Top Bottom