Τροχαία κλήση από Αυστρία-γνωρίζει κανείς?

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Δυστυχώς έχω γράψει τον τέρμα απάνω αριθμό SID2018081002962 ....

Έστειλα mail στην Bezirkshauptmannschaft Lienz υπόψιν Ursula Steiner με συνημμένα τις φωτο του εγγράφου και το αποδεικτικό κατάθεσης λέγοντας τους οτι δεν μιλάω γερμανικά και οτι χρησιμοποιώ μεταφραστή στο ιντερνετ και οτι ίσως έχω κάνει λάθος.
Ελπίζω να μου απαντήσουν.

Κάνω και την σκέψη μήπως την Δευτέρα ξανακάνω δεύτερη κατάθεση...
Μπορεί να επιστραφεί κάποια στιγμή η λανθασμένη.
Βρες γερμανογλωσσο φιλο και παρε τηλ
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
Καλά έκανες και τη πλήρωσες γιατί θα είχες μπλεξίματα. Τη βεβαιώνουν στην εφορία αν δεν πληρωθεί on time. Υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία πάνω σ αυτό. Το ίδιο ισχύει και στην Ελβετία. Έλαβε κλήση ταχυδρομικά ο κουμπάρος μου πριν 6μηνο 187 ευρώ. Αυτοί μάλιστα είναι πιο προχωρημένοι, του έγραφαν στο χαρτί πως αν την αμφισβητεί μπορούν να του στείλουν φωτό του αυτοκινήτου του...χαχαχα
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Φίλος με τσι ες πριν κανα 3μηνο , Νορβηγία , κλήση για ταχύτητα , περίπου 500€ και του πήραν το δίπλωμα .
Πλήρωσε την κλήση στην Ελλάδα και το δίπλωμα του ήρθε με κούριερ σπίτι του .
Οδήγησε την επιστροφή έως Στοκχόλμη χωρίς δίπλωμα και μετά είχε κανονίσει φορτωτική .


Στην αύρα ...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τελικα ισως ειμαι τυχερος, τοσα χρονια παω πανω αρκετα απο τα ορια σε διαφορες ευρωπαϊκες χωρες και δε μουχει ερθει ποτε κληση απο αλλη χωρα. Ας μην το γρουσουζευω ομως, εφαγα μια καλη φλασια προσφατα στη Βουλγαρια. Φαινεται παντως οτι η ασυλια των οχηματων με ξενες πινακιδες ειναι πια παρελθον σε καποιες Ευρωπαϊκες χωρες, οποτε προσοχη!

ΥΓ Μια και μονο φορα το καλοκαιρι του 2017 στην autoroute στη Γαλλια με σταματησανε γιατι πηγαινα με 162χμω (οριο 130χμω). Πληρωσα 90 ευρω προστιμο επι τοπου, σε καποιες αλλες χωρες τετοια παραβαση θα ειχε πολυ σοβαροτερες συνεπειες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Και για να το κλείσουμε το θέμα.

Πήρα τηλέφωνο το προξενείο Βιέννης και ευγενικά μου είπαν ότι δεν έχουν αρμοδιότητα σε ιδιωτικής φύσεως υποθέσεις .
Έβαλα φίλο γερμανομαθή και πήρε το τηλέφωνο που αναφέρεται στην κλήση αλλά απάντησε μηχάνημα ότι με το θέμα των κλήσεων θα ασχοληθούν με την παρέλευση των 4 εβδομάδων.
Τέλος ο ίδιος φίλος έστειλε ένα καλογραμμένο mail με συνημμένα όλα τα παραπάνω και μας απάντησαν σε μια μέρα ότι έλαβαν την πληρωμή.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και για να το κλείσουμε το θέμα.

Πήρα τηλέφωνο το προξενείο Βιέννης και ευγενικά μου είπαν ότι δεν έχουν αρμοδιότητα σε ιδιωτικής φύσεως υποθέσεις .
Έβαλα φίλο γερμανομαθή και πήρε το τηλέφωνο που αναφέρεται στην κλήση αλλά απάντησε μηχάνημα ότι με το θέμα των κλήσεων θα ασχοληθούν με την παρέλευση των 4 εβδομάδων.
Τέλος ο ίδιος φίλος έστειλε ένα καλογραμμένο mail με συνημμένα όλα τα παραπάνω και μας απάντησαν σε μια μέρα ότι έλαβαν την πληρωμή.
Όλα καλά λοιπόν. Καλού κακού κράτησε όλα τα παραστατικά για την επόμενη 10ετία.
 
Top Bottom