Τσάι στη Σαχάρα

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
25 Απρίλη Essaouira - Rabatt 457 km


Σήμερα έχω να διανύσω 457 χιλ εθνικής οδού. Η ταξιδάρα μου οδεύει προς το τέλος, κι αυτό δεν μου άρεσε καθόλου. Τι να κάνουμε; Δεν έχω άλλη επιλογή. Η εθνική οδός υπέροχη, με αναλογικά διόδια παρακαλώ. Απογευματάκι έφτασα στην πρωτεύουσα. Μια σύγχρονη πόλη και συγχρόνως παραδοσιακή. Έφτασα στο ξενοδοχείο το οποίο δεν είχε πάρκινγκ φυλασσόμενο. Η λύση βρέθηκε αμέσως. Το Χτήνος ξεκουράστηκε ακριβώς μπροστά στην είσοδο, φάτσα στην 24ωρη ρεσεψιόν, και ακριβώς κάτω απ το παράθυρό μου. Ήταν αρκετά καλά κρυμμένη, και δεν είχε οπτική επαφή με τον δρόμο. Το ξενοδοχείο ήταν σε στενό με αδιέξοδο. Μια χαρά. Πάρα πολύ καλό ξενοδοχείο.
Αφού φρεσκαρίστηκα, κατέβηκα να πάω στην παλιά Μεντίνα που μοιάζει πάρα πολύ με Ανδαλουσία. Έχει 2 Μεντίνες. Η άλλη είναι αυτές οι βρώμικες με πολλά μικρομάγαζα.

Παρεμπιπτόντως έκανα λάθος και ξεκίνησα απ την δεύτερη Μεντίνα.
Εδώ η ξύλινη αγορά. Πολύ όμορφη, και μύριζε παντού ξύλο.




Παντού πουλούσαν ότι μπορείς να φανταστείς.




Έφυγα γιατί με κούρασε, κι έκανα βόλτα στην πόλη για καφέ ή τσάι.









Και αφού ξεκουράστηκα λίγο, πήγα στην παλιά πλέον Μεντίνα. Το ωραίο ήταν ότι ξεκινούσε λίγο ποιο κάτω απ το ξενοδοχείο. Απορώ πως μπερδεύτηκα πριν.
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Κοιτάξτε ομορφιά. Εδώ απολαμβάνεις περίπατο.

Όμορφες και περιποιημένες γειτονιές.




Απόλαυση.


Δεν χορταίνει κανείς περπάτημα, και χάζεμα στα στενά.








Ώρα για τσαγάκι με απόλαυση το λιόγερμα στον Ατλαντικό.




Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Μετά φαγητό σε παραλιακή ψαροταβέρνα και μετά ξεκούραση.

Ξενοδοχείο: Hotel Des Oudaias 61 ευρώ το βράδυ. Πάρα πολύ καλό.​


 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
26 Απρίλη Rabatt - Tangier 251 km


Μετά την πρωτεύουσα, σειρά έχει η Ταγγέρη. Πήρα πάλι την εθνική χαλαρά.
Στάση για καύσιμο, και επί την ευκαιρία έπλυνα το Χτήνος, ενώ απολάμβανα καφεδιά.


Έφτασα μεσημεράκι στο ξενοδοχείο. Αφού η καλή μου μπήκε στο πάρκινγκ του ξενοδοχείου, κατέβηκα για φαγητό. Μεγάλη Παρασκευή σήμερα.
Η νηστεία κράτησε τελικά όλη την Μεγάλη βδομάδα.


Βόλτα στην πόλη. Δεν ήταν κι άσχημη. Από την πλευρά που την περπάτησα, κούκλα ήταν.


Στην πλατεία πριν μπω στην Μεντίνα.


Η είσοδος στην Μεντίνα.








Πολύ ήσυχη πόλη, και καθαρή.




 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Η παλιά γειτονιά της Μεντίνας

Η είσοδος στο κάστρο.






Ρέγγε μουσικούλα.




Και η κάθοδος απ την άλλη πλευρά.


Εδώ ήταν ποιο όμορφα.


Κι εδώ όμορφες γειτονιές.




Περιποιημένα σπιτάκια, και λίγο κόσμο.




Αυτά από Ταγγέρη. Επέστρεψα ξενοδοχείο, και άραξα για καφέ, ποτάκι κλπ.

Ξενοδοχείο: Hotel Rebrandt, 34 ευρώ + το πρωινό, + το πάρκινγκ, έφτασε στα 50.
Πάρα πολύ καλό, με πισίνα, εσώκλειστο πάρκινγκ, τέλειο πρωινό, καλή ευρωπαϊκή κουζίνα, κι ευγενικό προσωπικό.​


 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
27 Απρίλη Tangier - Tangier Med 54 km

Η χειρότερη μέρα ξημέρωσε. Φεύγω.
Μετά από 1 ώρα έφτασα στο λιμάνι, για Check in κλπ


Μωρό μου, έπεξες με την ψυχή σου. Ωρα να ξεκουραστείς λίγο μέχρι το επόμενο.




Μπήκαμε στο καράβι για Γένοβα.







Ανέβηκα καμπίνα και άραξα παρακολουθώντας την σειρά του Netflix που είχα κατεβάσει.
Μάρκο Πόλο. Τι άλλο θα έβλεπα; χαχαχα

Δεν βγήκα έξω, δεν ήθελα να δω ότι άφηνα το Μαρόκο.
Βγήκα μόνο όταν ήμασταν Μεσόγειο.

Μεγάλο Σάββατο, κι έκανα Ανάσταση στο καράβι. Εφαγα μια πίτσα αντί για μαγειρίτσα.​
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
28 Απρίλη Καράβι - Barcelona - Καράβι



Ανάσταση σήμερα, και μεσημέρι φτάσαμε στην μελαγχολική λόγω καιρού Βαρκελώνης.
Άνοιξα το τηλ και δέχτηκα τα Χρόνια Πολλά για την γιορτή μου, από οικογένεια, φίλους κλπ. Άραξα κατάστρωμα πίνοντας καφεδάκι, και συζήτηση με Γερμανούς περί Μαρόκου.

Πέρασε χαλαρά η μέρα μέχρι που νύχτωσε, οπότε ουισκάκι στο μπαρ και διασκέδαση με ζωντανή μουσικούλα.


 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
29 Απρίλη Καράβι - Genova

Απόγευμα κατά τις 17:00 φτάσαμε Γένοβα.

Bella Italia. Η πλέον αγαπημένη μου χώρα στον πλανήτη. Οπου κι αν πάω, αν δεν πάρω μυρωδιά από Ιταλία θα σκάσω.
Είναι η δεύτερη χώρα που αγαπάω, μετά φυσικά από την Ελλαδάρα μου.


Φωτογραφίες απ το λιμάνι.










Εφτασα γύρω στις 19:00 στο ίδιο ξενοδοχείο, από ώπου έφυγα για Μαρόκο.
Δεν πήγα στην Γένοβα βόλτα, έχω πάει τόσες φορές εξάλλου.
Αραξα στο ξενοδοχείο.

Hotel Mercure: 80 ευρώ​


 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
30 Απρίλη Genova - Parma 209 km


Αναχώρηση πρωί για την πανέμορφη Πάρμα. Περίπου 11:00 έφτασα στο ξενοδοχείο.
Άφησα τα μπαγκάζια κι έφυγα για το κέντρο.




Το ιστορικό της κέντρο μικρό, πανέμορφο για μια όμορφη βολτούλα.




Το μυαλό όμως δεν ξεχάστηκε. Ήταν πίσω.






Απόλαυση να πίνεις καφεδάκι σε τέτοιο μέρος. Τελικά η συζήτηση με τον σερβιτόρο (GSάκιας κι αυτός) εξελίχτηκε για Μαρόκο. χαχαχα










Χωρίς να το καταλάβω βράδιασε κι επέστρεψα ξενοδοχείο. Τι ωραία να σου φέρνουν διάφορα προσούτο συνοδεία κόκκινου κρασιού Πάρμας.
Αν έμενα 10 μέρες τα 5 κιλάκια θα τα έβαζα σίγουρα.


Caol Ila distiller edition. Ενα καπνιστό, έτσι για να μην ξεχνάω τις κακές μου συνήθειες.


Ξενοδοχείο: CDH hotel Villa Ducale, στην είσοδο της πόλης.
Πάρα πολύ καλό. 64 ευρώ.​


 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
01 Μαΐου Parma - Modena - Tavulia - Ancona 328 km


Σήμερα όπως σε κάθε ταξιδάκι πηγαίνω για καφέ στην Μόντενα, στην φίλη μου την Τίτη.


Έκανε σαν παλαβή μόλις με είδε. Καφεδάρα, και αγορά μπαλσάμικου. Έχει πολύ μεγάλη συλλογή. Mokaccino Kafè, Via Emilia, Modena.


Και σαν μικρό παιδάκι κι εγώ. πέρασα από Ταβουλία στο μαγαζί του γιατρού.
Ώρα για φαγητό πίτσα δηλ, καφέ εεε να αγοράσω κάτι από την μπουτίκ του ντόκτορ.








Απόγευμα έφτασα Ανκόνα, πήγα ξενοδοχείο, και βολτούλα στην πόλη.

Hotel Europa. 39 ευρώ. Έχω μείνει σε αυτό πολλές φορές, και δεν το αλλάζω. Υπόγειο πάρκινγκ, καλό πρωινό, πολύ καθαρό, και φυσικά με ξέρουν.​
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
02 Μαΐου Η επιστροφή

Επιστροφή στα πάτρια εδάφη. Αναχώρηση από ξενοδοχείο για το λιμάνι.


Σε λίγο αναχώρηση.



Το ηλιοβασίλεμα στην Αδριατική.


Και όπως πάντα στην επιστροφή σχεδιάζω το επόμενο ταξίδι.


Το οποίο θα έχει πολύ, μα πάρα πολύ χώμα και βουνό.
Έτσι για να γουστάρω.
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Στην Πατρίδα και σκέψεις



Το ταξίδι στο Μαρόκο αλλιώς το περίμενα, κι αλλιώς εξελίχτηκε.

Ήταν μακράν το καλύτερο, το ποιο περιπετειώδες, πολύ adventure κατάσταση, το ποιο συγκινητικό, όμορφο, πρωτόγονο, και άγριο. Το αγάπησα όσο κανένα άλλο.
Το σκέφτηκα, το φαντάστηκα, το πίστεψα, το σχεδίασα, το πραγματοποίησα, και το απόλαυσα μέχρι τελευταίας μέρας. Το προετοίμαζα μήνες.

Και όλα τα λεφτά του ταξιδιού ήταν: Οταν σιγά σιγά πλησίαζα στην γειτονιά μου, και πέρασα μπροστά απ το καφενείο καβάλα στο Χτήνος.
Όλοι με χαιρετούσαν και με καλωσόριζαν. Λίγο ποιο πάνω οι γείτονες, και στο τέλος η μάνα μου στο μπαλκόνι.
Σε όλους αυτούς τους ανθρώπους, που αγαπάω και με αγαπούν, άξιζε να τους φέρω το ποιο ακριβό, το ποιο πολίτιμο, και το ποιο ωραίο δώρο.
Γι αυτό Πάντα κράνος, στολή, μπότες, γάντια.
Γιατί είμαστε το καλύτερο δώρο για τους ανθρώπους μας.
Μη το ξεχνάμε ποτέ αυτό.

Και μετά την επιστροφή μου καπάκι ξεκίνησα προετοιμασία για το επόμενο.
Πήρε φωτιά η Ανάβυσσος.



Έχω καθίσει δίπλα σε έναν μεγάλο δάσκαλο και προπονητή. Με έμαθε πάρα πολλά, μα κυρίως αυτοπεποίθηση στον εαυτό μου, να απολαμβάνω με ασφάλεια τα μοναχικά ταξίδια μου, να τα σχεδιάζω με κάθε λεπτομέρεια, με πάρα πολύ εκπαίδευση και κούραση.

Και φυσικά είμαι πολύ περήφανος για τον δάσκαλό μου.
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Εύχομαι έστω και για λίγο να σας μετάδωσα τον ενθουσιασμό που ένοιωσα σε αυτό το ταξίδι, κι επίσης εύχομαι να το απολαύσατε, μέσα από τις φωτογραφίες μου, και την περιγραφή μου.

Στο επόμενο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ευχαριστούμε για τις εικόνες και την περιγραφή Τάσο!
Το Μαρόκο είναι μέσα στα πλάνα πολλών από εδώ, εμού συμπεριλαμβανομένου, αποτελεί δε μοτοσυκλετιστικό Adventure παράδεισο και κάθε αφιέρωμα σε αυτό, μας κάνει να το θέλουμε ένα κλικ παραπάνω.

Ποιο πιστεύεις ότι θα είναι το επόμενό σου ταξίδι;
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Ταξιδαρα Τάσο και πανέμορφη περιγραφή και εικόνες...Ένιωσα άλλη μια φορά σαν να ταξίδευα μαζί σου...Με το καλό και το επόμενο το οποίο αν κατάλαβα καλά είναι προς τα "σταν" πλευρά...
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Ευχαριστούμε για τις εικόνες και την περιγραφή Τάσο!
Το Μαρόκο είναι μέσα στα πλάνα πολλών από εδώ, εμού συμπεριλαμβανομένου, αποτελεί δε μοτοσυκλετιστικό Adventure παράδεισο και κάθε αφιέρωμα σε αυτό, μας κάνει να το θέλουμε ένα κλικ παραπάνω.

Ποιο πιστεύεις ότι θα είναι το επόμενό σου ταξίδι;
Ευχαριστώ φίλε. Κι εμένα ήταν στα πλάνα μου, μέχρι που το έκανα πραγματικότητα. Και υπόψιν ήταν το ποιο φθηνό ταξίδι που έκανα. Σύνολο κανά 2000 μου έφυγαν.

Επόμενο;;;;; keep in touch. Χαχαχα
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Ταξιδαρα Τάσο και πανέμορφη περιγραφή και εικόνες...Ένιωσα άλλη μια φορά σαν να ταξίδευα μαζί σου...Με το καλό και το επόμενο το οποίο αν κατάλαβα καλά είναι προς τα "σταν" πλευρά...
Οχι ταξιδάρα φίλε ήταν Η Ταξιδάρα. Οταν γράφεις αυτά που ένοιωθες και όχι περριτές μπούρδες που κουράζουν, κάνεις τους φίλους σου να ταξιδεύουν μαζί σου. Οσο για το επόμενο χαχαχα ;)
 
Top Bottom