Τσάντες πλάτης και υδροδοχεία

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Υδρόσακος στο σακίδιο ftw

Επίσης δεν είναι όλα ίδια, αν έχει καλό δέσιμο και ιμάντες δεν κουράζει τόσο. Είμαι στο παρά τόσο για kriega.

Πρέπει να βρω γωνιακό επιστόμιο για να πίνω χωρίς να βγει το κράνος
Σακίδιο Ogio, με υδρόσακο και γωνιακό επιστόμιο. Κούμπωμα στο στήθος ίδιο με Kriega.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το "δύσκολο" είναι το καθημερινό. Που πρέπει να δένει σωστά, πρέπει να είναι αδιάβροχο, πρέπει να είναι διακριτικό.


Για τον "καφέ" επειδή σιχαίνομαι manbags πήρα ένα Salomon αλλά χάθηκε το ένα κομμάτι της ζώνης στήθους και δεν κάθεται πια και δεν έχει ανταλλακτικά η εταιρεία, ζονκ.


Για το υδροδοχειο και μπάρες μόνο έχω πολύ φτηνό από το λιντλ που κάνει την δουλειά μια χαρά.


Στο τέλος βλέπω να μαζεύω πιο πολλά σακίδια από παπούτσια...




Να πούμε επίσης...





Ξεκινάει η συζήτηση "θέλω ένα παπαρακι των 5 ευρώ" και καταλήγει στο "200 ευρώ τσάντα με το παπαρακι που θες, φιλική τιμή"
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Το "δύσκολο" είναι το καθημερινό. Που πρέπει να δένει σωστά, πρέπει να είναι αδιάβροχο, πρέπει να είναι διακριτικό.


Για τον "καφέ" επειδή σιχαίνομαι manbags πήρα ένα Salomon αλλά χάθηκε το ένα κομμάτι της ζώνης στήθους και δεν κάθεται πια και δεν έχει ανταλλακτικά η εταιρεία, ζονκ.


Για το υδροδοχειο και μπάρες μόνο έχω πολύ φτηνό από το λιντλ που κάνει την δουλειά μια χαρά.


Στο τέλος βλέπω να μαζεύω πιο πολλά σακίδια από παπούτσια...
Πάντως το υδροδοχειο το 2μισαλιτρο της σαλομον μπαίνει μια χαρά αντί της προστασίας πλάτης στο σπίντι που έχω .
Τώρα για ακροφύσιο γωνιακό δεν ξέρω,μια-δυο φορές που το έβαλα για δοκιμή ,απλά άνοιγα το φλιπ κράνος και έπινα.
Πλέον δεν το χρησιμοποιώ γιατί όλοι οι φίλοι που συνταξιδευουμε σταματάνε στις βρύσες του χωριού για ξεμουδιασμα (να γιατί gs :cool:) ή για νερό ή για φωτό ,ή για τσιγαρο
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Για καθημερινές μετακινήσεις έχω μια τσάντα northface δεν με έχει κουράσει ποτέ, τώρα επειδή το ψάχνω για μικρό σακίδιο με ασκό νερού για τις χωμάτινες βόλτες, έχετε καμία να προτείνετε? Είδα kriega , klim και leat, ασκό έχω της camel και είναι μια χαρά
Αυτά είναι καλά μεν αλλά πολύ ακριβά. Η camelbak στα ποδηλατικά είναι πολύ καλή και με λίγο πιο νορμάλ τιμές (γύρω στο κατοστάρικο).
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το "δύσκολο" είναι το καθημερινό. Που πρέπει να δένει σωστά, πρέπει να είναι αδιάβροχο, πρέπει να είναι διακριτικό.


Για τον "καφέ" επειδή σιχαίνομαι manbags πήρα ένα Salomon αλλά χάθηκε το ένα κομμάτι της ζώνης στήθους και δεν κάθεται πια και δεν έχει ανταλλακτικά η εταιρεία, ζονκ.


Για το υδροδοχειο και μπάρες μόνο έχω πολύ φτηνό από το λιντλ που κάνει την δουλειά μια χαρά.


Στο τέλος βλέπω να μαζεύω πιο πολλά σακίδια από παπούτσια...




Να πούμε επίσης...





Ξεκινάει η συζήτηση "θέλω ένα παπαρακι των 5 ευρώ" και καταλήγει στο "200 ευρώ τσάντα με το παπαρακι που θες, φιλική τιμή"
Προσωπικά έχω 3-4 σακίδια, από Decathlon (best value for money) μέχρι Husky, μέχρι Οgio. Μέχρι σήμερα ποτέ δεν ένιωσα ότι πέταξα χρήματα. Το μυστικό είναι αυτό που παίρνεις να το χρησιμοποιείς και στη πράξη να σε διευκολύνει. Άλλη η χρήση του καθημερινού, άλλη η χρήση στο χώμα, άλλη στο ταξίδι. Το κούμπωμα της Kriega και της Ogio δε μπορεί να το "πιάσει" καμία άλλη εταιρεία. Το φοράς αλλά είναι σα να μη το φοράς, είτε το σακίδιο είναι άδειο είτε γεμάτο. Έδωσα σε προσφορά 100 ευρώ για το Dakar με το 3λιτρο υδροδοχείο και δεν το μετάνιωσα. Της KTM είναι το ίδιο με αλλαγμένο το brand name.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Φλιπ κράνος και χωρίς πλάτη, δύο στα δύο giamar το σακίδιο δεν μου δίνει ασφάλεια ψυχολογική


Προσωπικά έχω 3-4 σακίδια, από Decathlon (best value for money) μέχρι Husky, μέχρι Οgio. Μέχρι σήμερα ποτέ δεν ένιωσα ότι πέταξα χρήματα. Το μυστικό είναι αυτό που παίρνεις να το χρησιμοποιείς και στη πράξη να σε διευκολύνει. Άλλη η χρήση του καθημερινού, άλλη η χρήση στο χώμα, άλλη στο ταξίδι. Το κούμπωμα της Kriega και της Ogio δε μπορεί να το "πιάσει" καμία άλλη εταιρεία. Το φοράς αλλά είναι σα να μη το φοράς, είτε το σακίδιο είναι άδειο είτε γεμάτο. Έδωσα σε προσφορά 100 ευρώ για το Dakar με το 3λιτρο υδροδοχείο και δεν το μετάνιωσα. Της KTM είναι το ίδιο με αλλαγμένο το brand name.
Το έχει αντιγράψει η triumph ξεδιάντροπη όπως και στα μηχανάκια, το έχει φασον η Revit.


Η τσάντα Deuter/touratech που παίρνω μαζί τελευταία έχει τα πιο πολλά από τα πράγματα που θέλω, πλην αδιάβροχου πανιού, έχει κάλυμμα. Και ικανό μήκος για να ακουμπάει σέλα στο XR τουλάχιστον.


Το ψήνω για kriega/Revit ότι βρω πιο φτηνό σε αδιάβροχο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μετακινήθηκαν τα post σε νέο θέμα ώστε να μη χαθούν στη ροή του "Συμβαίνει τώρα"
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το 36ωρο που αναφερεις, ειναι ειδικη περιπτωση!!! Εκει χρειαζεσαι και φορητη τουαλετα............ :p
Ρε... Κόψτε το παραμύθι, οι κυνηγοί, οι ψαράδες, οι 36ωριτες.


Edit & προσθήκη
Βρήκα τον χάρτη του 2013. Μια βόλτα myth busters θα γίνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πλέον δεν το χρησιμοποιώ γιατί όλοι οι φίλοι που συνταξιδευουμε σταματάνε στις βρύσες του χωριού για ξεμουδιασμα (να γιατί gs :cool:) ή για νερό ή για φωτό ,ή για τσιγαρο
Έχεις "φυσιολογικούς" φίλους να το ξερςςςς :happy:!!!
Να τους κάνεις πιο πολύ παρέα :ok:!!!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Έχεις "φυσιολογικούς" φίλους να το ξερςςςς :happy:!!!
Να τους κάνεις πιο πολύ παρέα :ok:!!!
Χαζα² η μόνη φορά που με έλειψε ήταν σε ένα 6ωρο που γυρίσαμε τη μισή Πίνδο και είχα και 38 πυρετό.
Μιλάμε για κατακαλοκαιρο με τρελή ζιΕστα,η Ασπρούλα πετούσε μπλε φωτιές απ'το εξάτμισονι
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχεις "φυσιολογικούς" φίλους να το ξερςςςς :happy:!!!
Να τους κάνεις πιο πολύ παρέα :ok:!!!
Για pride όλοι τους :p

Edit
Για να μήν γίνει παρεξήγηση πάλι, έχει βόλτες με στάση κάθε τρεις και λίγο, σκληρό όχι. Βόλτα με μηδέν στάση έστω για μια φωτό, όχι το καλύτερο μου αλλά πολύ πολύ καλύτερη. Τους πρώτους τους αποφεύγουμε με έμφαση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Φλιπ κράνος και χωρίς πλάτη, δύο στα δύο giamar το σακίδιο δεν μου δίνει ασφάλεια ψυχολογική



Το έχει αντιγράψει η triumph ξεδιάντροπη όπως και στα μηχανάκια, το έχει φασον η Revit.


Η τσάντα Deuter/touratech που παίρνω μαζί τελευταία έχει τα πιο πολλά από τα πράγματα που θέλω, πλην αδιάβροχου πανιού, έχει κάλυμμα. Και ικανό μήκος για να ακουμπάει σέλα στο XR τουλάχιστον.


Το ψήνω για kriega/Revit ότι βρω πιο φτηνό σε αδιάβροχο.
Όταν έγραφα δεν μπορεί να το "πιάσει" δεν εννοούσα ότι δεν μπορούν να το αντιγράψουν. Εννοώ πως το συγκεκριμένο κούμπωμα προσφέρει τη καλύτερη και πιο ξεκούραστη στήριξη που έχω αισθανθεί ποτέ. Οπότε ασχέτως εταιρείας το συστήνω ανεπιφύλακτα. Αλλά μια μελέτη πριν ώστε να πιάνουν με παρόμοιο τρόπο και οι διαδρομές στους ιμάντες.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Για pride όλοι τους :p

Edit
Για να μήν γίνει παρεξήγηση πάλι, έχει βόλτες με στάση κάθε τρεις και λίγο, σκληρό όχι. Βόλτα με μηδέν στάση έστω για μια φωτό, όχι το καλύτερο μου αλλά πολύ πολύ καλύτερη. Τους πρώτους τους αποφεύγουμε με έμφαση.
Όχι ρε Γιάννη ,τι παρεξήγηση να γίνει ,σιγά .
Όπως βολεύεται η παρέα ,χατηρι δεν χαλάμε :secret:
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Endo me taxi για να σπαμαρω και λίγο ,είχα φορεμένο μια βδομάδα το κουτί πίσω

Απίστευτη ευκολία :allk:

Edit και σακίδιο και κουτί
:friend:
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα κορίτσια δεν αντέχουν για άλλη βόλτα αύριο, οπότε εκτός άλλου απροόπτου θα πάω με το Deuter και το "ταπεινό" υδροδοχειο το Replay του οδοιπορικού μια μέρα πιο νωρίς.

Το Deuter δεν έχει το μαγικό κούμπωμα αλλά έχει σκληρό σκελετό και ιμάντες με συμβατικό κούμπωμα στήθους που κάνει παρόμοια δουλειά με τα πιο "φανταχτερά", ίσως όχι το ίδιο αποτελεσματικό αλλά δεδομένου ότι ακουμπάει πίσω κάθισμα δεν έχει τόση σημασία. Στο 950 ίσως είναι αλλιώς τα πράγματα, θα δω σε άλλη φάση. Μειονέκτημα όλων αυτών είναι το αυξημένο βάρος της τσάντας... Μπορεί να μην φορτίζει τους ώμους αλλά αδιάφορο δεν είναι σε μεγάλη ημέρα.


Στέφανε τα ogio και τα κανονικά και τα KTM δεν είναι αδιάβροχα.
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Βάζεις και έναν ασκο νερού και είσαι έτοιμος. Δεν το έχω εγώ αλλά φίλοι ποδηλατάδες και εντουραδες ( dtz ) λένε ότι είναι καλός διότι μπορείς και μα κουβαλήσεις 2 πράγματα. 2 κυριολεκτικά.

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Στον κυριο amyroukai δεν προτείνουμε αξεσουάρ με τιμή κάτω από τριψηφιο νουμερο ...αφού στο τέλος θα πάρει το πιο ειδικό και κατά συνέπεια πιο ακριβό...επίσης δεν του προτείνουμε μόνο ένα αλλά διαφορετικό για όταν ταξιδεύει βόρεια άλλο για νότια άλλο για την πόλη άλλο για το βουνό άλλο για τη θάλασσα...εγω πάντως πήρα kriega 20lt και δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλη από τότε...ευτυχώς πάω αργά και δε χρειάζομαι υδροδοχειο δεν ταξιδεύω ούτε βόρεια ούτε νότια δεν πάω ούτε βουνό ούτε θάλασσα και άρα χρειάζομαι μόνο μία... κουράγιο κύριε
amyroukai είμαστε μαζί σας
 
Top Bottom