Τσάντες πλάτης και υδροδοχεία

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άκουσες τον Λαζόπουλο και πήρες ρο20 αλλά δεν κατάλαβες ποιο ακριβώς εννοούσε. Εντάξει, όλα καλά.

Επίσης όχι αδιάβροχο.

Τι να πω, θα κάνω λίγη υπομονή μέχρι το Birmingham...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Άκουσες τον Λαζόπουλο και πήρες ρο20 αλλά δεν κατάλαβες ποιο ακριβώς εννοούσε. Εντάξει, όλα καλά.

Επίσης όχι αδιάβροχο.

Τι να πω, θα κάνω λίγη υπομονή μέχρι το Birmingham...
Σε ελαφριά βροχή δεν πήρε νερό. παίρνεις εσωτερική αδιάβροχη θήκη ή την R35 που είναι αδιάβροχη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε τα ogio και τα κανονικά και τα KTM δεν είναι αδιάβροχα.
Αν και το υλικό μοιάζει να είναι αδιάβροχο παντού, το backpack έχει πολλά διάτρητα σημεία που προφανώς δεν του επιτρέπουν να βαφτιστεί αδιάβροχο. Πάντως το έχω φορέσει σε βροχές χωρίς πρόβλημα, δε θυμάμαι αν περιλαμβάνει αδιάβροχο κάλυμμα μιας και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Η αλήθεια είναι πως γενικότερα αποφεύγω τις βροχές καθώς η μοτό εδώ και αρκετά χρόνια είναι μόνο χόμπι και όχι καθημερινό μέσο μετακίνησης.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Άκουσες τον Λαζόπουλο και πήρες ρο20 αλλά δεν κατάλαβες ποιο ακριβώς εννοούσε. Εντάξει, όλα καλά.

Επίσης όχι αδιάβροχο.

Τι να πω, θα κάνω λίγη υπομονή μέχρι το Birmingham...
Γιάννη εγώ βρήκα στο decathlon με ένα 40αρι...θα το χτυπήσω προσεχώς...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το θέμα είναι να πάρω μόνο το στόμιο. Τσάντες για την ώρα έχω (είπαμε, κοιτάζω για αδιάβροχη με σκελετό τύπου kriega κλπ χωρίς βιασύνη).

Το νέο υδροδοχειο με τσάντα η χωρίς είναι η απλή λύση, χωρίς να έχει νόημα οικονομικά αφού το υδροδοχειο που έχω δουλεύει σωστά, τώρα μόλις το γέμισα για βόλτα :)

Που και αυτό ήταν σχετικά φτηνό από intersport. Αυτό που δεν έχει σε σχέση με τα καλά είναι η βαλβίδα που επιτρέπει την αφαίρεση του για γέμισμα χωρίς να βγει η σωλήνα τροφοδοσίας. Για τα μισά λεφτά σε σχέση με τα επόμενα επώνυμα (ή και πιο κάτω από τα μισά) δεν πειράζει πολύ, ήταν αντικείμενο δοκιμής για να δω αν με βολεύει η αν είναι "αξεσουάρ τρου"
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Το θέμα είναι να πάρω μόνο το στόμιο. Τσάντες για την ώρα έχω (είπαμε, κοιτάζω για αδιάβροχη με σκελετό τύπου kriega κλπ χωρίς βιασύνη).

Το νέο υδροδοχειο με τσάντα η χωρίς είναι η απλή λύση, χωρίς να έχει νόημα οικονομικά αφού το υδροδοχειο που έχω δουλεύει σωστά, τώρα μόλις το γέμισα για βόλτα :)

Που και αυτό ήταν σχετικά φτηνό από intersport. Αυτό που δεν έχει σε σχέση με τα καλά είναι η βαλβίδα που επιτρέπει την αφαίρεση του για γέμισμα χωρίς να βγει η σωλήνα τροφοδοσίας. Για τα μισά λεφτά σε σχέση με τα επόμενα επώνυμα (ή και πιο κάτω από τα μισά) δεν πειράζει πολύ, ήταν αντικείμενο δοκιμής για να δω αν με βολεύει η αν είναι "αξεσουάρ τρου"
Βαλβίδα εγώ βρήκα από την source αλλά είχε 14 ευρώ...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ένα απλό κόλπο για την συντήρηση του ασκού ,είναι να τον καθαρίζεις με μαγειρική σόδα και ξύδι και να βάζεις το σωληνάκι και την βαλβίδα στο ψυγείο όταν δεν τα χρησιμοποιείς.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ένα απλό κόλπο για την συντήρηση του ασκού ,είναι να τον καθαρίζεις με μαγειρική σόδα και ξύδι και να βάζεις το σωληνάκι και την βαλβίδα στο ψυγείο όταν δεν τα χρησιμοποιείς.
Εγώ με ξίδι και νερό το κάνω .
Μετά 2 νερά και ετοιμος
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ από Σοφια Παύλιανη την έβγαλα με μισό λίτρο
To πόσο σωστά ενυδατωμένο είναι το σώμα φαίνεται στα ούρα. Αν κάνεις λίγα ή/και πολύ κίτρινα, θες νερό. Αν περνάει η ημέρα και δεν κάνεις, θες νερό. Όταν έχει 38 βαθμούς και ιδρώνεις και συνυπάρχουν και οι άλλοι παράγοντες θες νερό και κινδυνεύεις να μην καταλάβεις από που σου ΄ρθε.

Χτες λοιπόν παρά την μεγάλη κατανάλωση νερού, ήταν περίπτωση 1. Το νερό δεν ήταν αρκετό...

Εννοείται πως ο κάθε ένας έχει την δική του φυσιολογία και ανάγκη, αλλά τα ούρα δεν λένε ψέματα. Αν τα είδες ΟΚ σε ποσότητα και χρώμα είναι όλα μιά χαρά και απλά έχεις άλλες ανάγκες.


Βρήκα "κόλπο" για το ίσιο επιστόμιο, το βάζω στον λίγο χώρο που έχει το κράνος, το πατάω με τα μπροστινά δόντια από πάνω και δουλεύει, όχι τέλεια γιατί ρουφάω και αέρα αλλά τέλος πάντων από το να πρέπει να σταματάω και να βγάζω κράνος πολύ καλύτερα. Στο HJC δεν θα μπει ούτε το με γωνία ούτε αυτό.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Επειδή έχω πάθει αρκετές φορές αφυδάτωση, όχι μόνο στην δουλειά αλλά και σε αγώνα enduro και σε Enduro βόλτα που χαθήκαμε και ταλαιπωρηθηκαμε με πολύ ζέστη , καλό είναι να γνωρίζετε ότι τα συμπτώματα εξελίσσονται πολύ γρήγορα από ένα σημείο και μετά και θέλει πολύ κόπο και χρόνο να ξαναέρθει ο οργανισμός στα ίδια επίπεδα με πριν. Πιέστε νερό ακόμα και όταν δεν αισθάνεστε δίψα, ιδίως το καλοκαίρι γιατί η δίψα δείχνει ότι έχει αρχίσει η αφυδάτωση. Εγώ πλέον χωρίς 3λιτρο ασκό δεν πάω πουθενά εκτός...
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Ενταξει και το νερο θεμα προπονησης ειναι ,δηλαδη στο ποδηλατο με 35 βαθμους 4 ωρες ποσο νερο θα επρεπε να εχουμε μαζι? κανα περιπτερο?χαχα βασικο για μενα ειναι και τα κιλα οπως ειναι γνωστο οσο λιγοτερα καλυτερα. Τωρα στο θεμα ασκος ειναι για να πινεις μια γουλια μεχρι να σταματησεις καπου να βγαλεις το κρανος και να πιεις κανονικα νερο. amyroukai ξεκινα προπονηση!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εννοείται ότι σε όλα παίζει ρόλο πόσο εύκολα ιδρώνει κάποιος αν κουράζεται ή ανεβάζει παλμούς εύκολα. Εγώ μιλάω για νεράκι σκέτο πού το βρίσκεις σχετικά εύκολα. Τώρα σε συνθήκες ζέστης πρέπει να έχεις και ισοτονικά αλλιώς δουλειά δεν γίνεται. Ένας αγώνας εντουρο τότε διαρκούσε 6-8 ώρες και ο συγκεκριμένος που την είχα πατήσει ήταν 2μερο Μάη μήνα με 38 βαθμούς. Δυστυχώς δεν είχα ισοτονικά μαζί μου...
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Εννοείται ότι το καλοκαίρι έχουμε και ηλεκτρολύτες, πχ ποδήλατο με σκέτο νερό δεν βγαίνω ποτε ,το ένα παγούρι έχει κάψουλα ηλεκτρολύτες και το άλλο σε σκόνη υδατάνθρακες. Στον ασκό όμως δεν γνωρίζω αν μπορείς να βάλεις συνήθως σε χωμάτινες που τον έχω μαζί είναι σκέτο νερό
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εννοείται ότι το καλοκαίρι έχουμε και ηλεκτρολύτες, πχ ποδήλατο με σκέτο νερό δεν βγαίνω ποτε ,το ένα παγούρι έχει κάψουλα ηλεκτρολύτες και το άλλο σε σκόνη υδατάνθρακες. Στον ασκό όμως δεν γνωρίζω αν μπορείς να βάλεις συνήθως σε χωμάτινες που τον έχω μαζί είναι σκέτο νερό
Εγώ βάζω Gatorade
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εννοείται ότι το καλοκαίρι έχουμε και ηλεκτρολύτες, πχ ποδήλατο με σκέτο νερό δεν βγαίνω ποτε ,το ένα παγούρι έχει κάψουλα ηλεκτρολύτες και το άλλο σε σκόνη υδατάνθρακες. Στον ασκό όμως δεν γνωρίζω αν μπορείς να βάλεις συνήθως σε χωμάτινες που τον έχω μαζί είναι σκέτο νερό
Βάζεις και στον ασκό αλλά μετά παίρνει χρώμα και μυρωδιά...
 
Top Bottom