Τυνησία - Αλγερία

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ετοιμάζουμε ένα ταξίδι σε αυτές τις χώρες με τα μηχανάκια.

Καινούργια μηχανάκια ευρωπαϊκά Vs βόρεια Αφρική.

Σύντομα θα βάλουμε ένα πρόγραμμα που θα υποστεί τροποποιήσεις στο μέλλον αλλά θα είναι μπουσουλας.

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποια περιοχή η κάποιες περιοχές που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ , να μας το πει .

Επίσης θα γίνει αναφορά στις μηχανές και τις βελτιώσεις που θα γίνουν (όταν λέω βελτιώσεις - πχ σαμάρια ,φίλτρα κτλ).όχι κάτι φοβερό .

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σαμπσκράιμπντ.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ετοιμάζουμε ένα ταξίδι σε αυτές τις χώρες με τα μηχανάκια.

Καινούργια μηχανάκια ευρωπαϊκά Vs βόρεια Αφρική.

Σύντομα θα βάλουμε ένα πρόγραμμα που θα υποστεί τροποποιήσεις στο μέλλον αλλά θα είναι μπουσουλας.

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποια περιοχή η κάποιες περιοχές που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ , να μας το πει .

Επίσης θα γίνει αναφορά στις μηχανές και τις βελτιώσεις που θα γίνουν (όταν λέω βελτιώσεις - πχ σαμάρια ,φίλτρα κτλ).όχι κάτι φοβερό .

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Εγώ ένα ξέρω, χωρίς Γιαπωνέζικο μηχανάκι στη παρέα δε μπορείς να ζήσεις "περιπέτειες". Μηχανάκια Ευρωπαϊκά σου λέει... ανιαρά πράγματα.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Κωστη ευχομαι να πατε με το καλο.
Για την Τυνησια μονο θα πω μη χασετε χρονο Βορεια Τυνησια.
Τα ομορφα ειναι απο Sousse και κατω.
Εχω και σημειωσεις οτι χρεαστεις εδω ειμαστε.
Ταξιδαρα μπραβο
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Τελικα εχουν ανοιξει τα συνορα μεταξυ τυνησιας και αλγεριας!!!! Οτι χρειαστεις εχω πελατησα που δουλευει μεσα στην αλγερινη πρεσβεια παρε με να σου δωσω το τηλεφωνο της!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αν πατε αυγουστο θες να σου φορτωθω ;;;;; hohoho

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Λόγω κάποιων υποχρεώσεων δικών μου, το ταξίδι το προγραμματίζουμε για τον ερχόμενο Φεβρουάριο-Μάρτιο.
apos.zeitou Η επαφή σου θα μας φανεί χρήσιμη πιστευώ!

Είμαστε στην αρχική φάση που κάνουμε έναν γενικό προσδιορισμό των περιοχών που θέλουμε να επισκεφτούμε λαμβάνοντας υπ'όψην την κατάσταση στις 2 αυτές χώρες.

Πχ, βάση αυτών:

μας μένουν μόνο τα βόρεια-κεντρικά σύνορα για να περάσουμε από Τυνησία προς Αλγερία, που σημαίνει σχεδόν κυκλική διαδρομή στην Τυνησία.

Απ' την άλλη, μας δίνει ελεύθερο κίνησης στην νότια Αλγερία, μέρος για το οποίο οι πηγές του onroad αναφέρουν ότι θα γίνουμε πελάτες του μάνιακ :p

Το βασικό "πρόβλημα" είναι ότι σχεδιάζουμε ένα ταξίδι για σχεδόν ένα χρόνο μετά σε "ρευστή" περιοχή, μεσολαβούν εκλογές στην Αλγερία (Ιούλιο) κλπ.

Θα έχει ενδιαφέρον :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ναι ρε γαμωτο δεν εχω καταλαβει τι παιζει μαυτα τα συνορα ολο μπερδευομαι, αλλα απο οσα οδοιπορικα εχω διαβασει μια χαρα τα βλεπω τα πραματα μεσα στην χωρα... Θελω να μου φερετε ναργιλεεεε

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δεν ειναι μονο οι εκλογες Αλεξ. Γενικα η πολιτικη κατάσταση αυτην τη στιγμη.
Θα στα πω απο κοντα.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Εγώ ένα ξέρω, χωρίς Γιαπωνέζικο μηχανάκι στη παρέα δε μπορείς να ζήσεις "περιπέτειες". Μηχανάκια Ευρωπαϊκά σου λέει... ανιαρά πράγματα.
Define "περιπέτειες" pls... καθότι υπάρχουν περιπέτειες και "περιπέτειες"... :p


Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Define "περιπέτειες" pls... καθότι υπάρχουν περιπέτειες και "περιπέτειες"... :p


Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
'νταξει για τέτοιες περιπέτειες δεν τους φοβάμαι, οι συγκεκριμένοι δύο που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής πως θα πάνε ξέρω πως ο ένας είναι τέρας οργάνωσης και ο άλλος έχει από εκείνη την όμορφη δόση τρέλας μέσα του! Τα γιαπωνέζικα... και αυτά πάλι... δε μπορείς να βασιστείς πάνω τους!

Determined? Μπα ε; Το ξέρω! :p
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Γνωρίζει κάποιος αν χρειάζεται τρίπτυχο οχήματος για τις μηχανές μας, στην Τυνησία;;; Ευχαριστώ!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Γνωρίζει κάποιος αν χρειάζεται τρίπτυχο οχήματος για τις μηχανές μας, στην Τυνησία;;; Ευχαριστώ!
Για αυτές τις χώρες χρειάζεται το καρνέ ντε πασατζ


•Egypt
•Kenya
•Lesotho
•Libya
•Malawi
•Namibia
•South Africa
•South Sudan
•Sudan
•Swaziland
•Tanzania
Recommended for
•Benin
•Burkina Faso
•Cameroon
•Central African Republic
•Chad
•DR Congo
•Djibouti
•Ethiopia
•Gambia
•Ghana
•Guinea-Bissau
•Ivory Coast
•Mali
•Niger
•Nigeria
•Rwanda
•Senegal
•Togo
•Zambia
•Zimbabwe

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Για αυτές τις χώρες χρειάζεται το καρνέ ντε πασατζ


•Egypt
•Kenya
•Lesotho
•Libya
•Malawi
•Namibia
•South Africa
•South Sudan
•Sudan
•Swaziland
•Tanzania
Recommended for
•Benin
•Burkina Faso
•Cameroon
•Central African Republic
•Chad
•DR Congo
•Djibouti
•Ethiopia
•Gambia
•Ghana
•Guinea-Bissau
•Ivory Coast
•Mali
•Niger
•Nigeria
•Rwanda
•Senegal
•Togo
•Zambia
•Zimbabwe

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Αυτο δεν ειναι που θελει 3000 εγγυηση στην ελπα;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αυτο δεν ειναι που θελει 3000 εγγυηση στην ελπα;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι αυτό είναι σε μια ελπα ναυάγιο.
Όποιος έχει ασχοληθεί ξέρει . Ακόμα και για το Ιντερνασιονάλ δίπλωμα έχουν θέμα πια .
Μπουρλότο και εκεί .
Το δίπλωμα ευτυχώς το έχω και το πολύπτυχο δεν χρειάζεται ,αλλιώς πρέπει να βρεις άκρη μέσω άλλης χώρας ,πχ Ουγγαρίας .

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν δε σου κάνει κόπο Κωνσταντίνε onroad ανέλυσε το λίγο παραπάνω. Τι είναι το καρνέ ντε πάσατζ; Και ποιο είναι το δίπλωμα που έχεις και δε χρειάζεσαι το πολύπτυχο; Ποιοι έχουν θέμα με το Ιντερνάτιοναλ δίπλωμα;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αν δε σου κάνει κόπο Κωνσταντίνε onroad ανέλυσε το λίγο παραπάνω. Τι είναι το καρνέ ντε πάσατζ; Και ποιο είναι το δίπλωμα που έχεις και δε χρειάζεσαι το πολύπτυχο; Ποιοι έχουν θέμα με το Ιντερνάτιοναλ δίπλωμα;
Διεθνής άδεια οδήγησης


Για τους κατόχους παλαιού τύπου Ελληνικής άδειας οδήγησης (χάρτινη ροζ ή πράσινη) εκδίδεται Διεθνής άδεια για τα κράτη Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπως επίσης και για όλες τις χώρες των άλλων ηπείρων. Για τους κατόχους νέου τύπου Ελληνικής άδειας οδήγησης (πλαστική κάρτα) η έκδοση Διεθνούς άδειας είναι απαραίτητη για ορισμένα κράτη της Ευρώπης που δεν είναι Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς επίσης και για όλες τις χώρες των άλλων ηπείρων. Η Διεθνής άδεια είναι απαραίτητη για την οδήγηση αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας ιδιόκτητων ή ενοικιαζόμενων

Το δίπλωμα δεν έχει σχέση με το καρνέ , το δίπλωμα αφορά τον οδηγό ,το καρνέ αφορά το όχημα και ουσιαστικά είναι μια εγγύηση που την καταβάλεις πριν το ταξίδι και την παίρνεις πίσω 1 με 6 μήνες αφού επιστρέψεις από το ταξίδι στην Ελλάδα .

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Διεθνής άδεια οδήγησης


Για τους κατόχους παλαιού τύπου Ελληνικής άδειας οδήγησης (χάρτινη ροζ ή πράσινη) εκδίδεται Διεθνής άδεια για τα κράτη Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπως επίσης και για όλες τις χώρες των άλλων ηπείρων. Για τους κατόχους νέου τύπου Ελληνικής άδειας οδήγησης (πλαστική κάρτα) η έκδοση Διεθνούς άδειας είναι απαραίτητη για ορισμένα κράτη της Ευρώπης που δεν είναι Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς επίσης και για όλες τις χώρες των άλλων ηπείρων. Η Διεθνής άδεια είναι απαραίτητη για την οδήγηση αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας ιδιόκτητων ή ενοικιαζόμενων

Το δίπλωμα δεν έχει σχέση με το καρνέ , το δίπλωμα αφορά τον οδηγό ,το καρνέ αφορά το όχημα και ουσιαστικά είναι μια εγγύηση που την καταβάλεις πριν το ταξίδι και την παίρνεις πίσω 1 με 6 μήνες αφού επιστρέψεις από το ταξίδι στην Ελλάδα .

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Στα σταν δεν ειχες ασχοληθει με τετοια πραγματα σωστα;;; ροζ ταυτοτητα για διπλωμα, διαβατηριο και ασφαλιζες επιτοπου την μοτοσυκλετα εκει...;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Στα σταν δεν ειχες ασχοληθει με τετοια πραγματα σωστα;;; ροζ ταυτοτητα για διπλωμα, διαβατηριο και ασφαλιζες επιτοπου την μοτοσυκλετα εκει...;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το είχα μαζί και σε όλα τα μπλόκα τις αστυνομίας είχα δώσει το Ιντερνασιονάλ κ όχι αυτό που έχουμε στην Ευρώπη τύπου πιστωτικής κάρτας για πολλους λόγους .
Επίσης στα σύνορα συνήθως δεν ζητάνε δίπλωμα αλλά πέρυσι μας ζήτησαν κάπου αν θυμάμαι καλά .

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Top Bottom