Τυνησία - Αλγερία

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Οπότε πάμε για διεθνές δίπλωμα κ το γλυτώνω το τρίπτυχο.. ε;
Ναι και το δίπλωμα το βγάζεις από 2 έως 5 χρόνια με κόστος Μαξ νομίζω περίπου 90€ (τόσα είχα δώσει εγώ πριν κάποια χρόνια )

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s

Πορτοκαλι = Καρνε απαιτειται
Κιτρινο = Καρνε συνισταται
Γκρι = Καρνε δεν απαιτειται ή δεν υπαρχουν στοιχεια

Απο βικιπαιδεια, χαρτης 2013.


STF το ιντερνασιοναλ διπλωμα το θες για οποιαδηποτε χωρα εκτος ΕΕ αν και στις περισσοτερες ποτε δεν το ψαχνουν παρα μονο κουφια η ωρα σε περιπτωση ατυχηματος. Επισης (συνηθως αλλα οχι παντα) το ζητανε για να ασφαλισεις το οχημα σου σε τριτη χωρα. Στις περισσοτερες πλεον (μιλαμε παντα για εκτος ΕΕ) μπορεις μεχρι και να ενοικιασεις οχημα με το νεου τυπου πλαστικο διπλωμα.

Το καρνε ειναι στην ουσια ενα διαβατηριο για το οχημα και γενικα για οτιδηποτε ακριβο κουβαλας μαζι σου που εμπίπτει σε τελωνιακους δασμους. Στην ουσια εγγυαται οτι ο,τι ακριβο εβαλες μεσα στη χωρα (μηχανη, καμερες, λαπτοπ κτλ) θα ξαναβγει καθως απλα διασχιζεις τη χωρα, δεν κανεις εισαγωγη (το πληρες ονομα του ειναι Carnet de Passages en Douane) και οτι στην περιπτωση που για τον οποιονδηποτε λογο το οχημα ή ο εξοπλισμος μεινουν στη χωρα, η κυβερνηση εκεινης της χωρας θα αποζημιωθει.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
onroad & k0k0s σας ευχαριστώ! Ξεκαθάρισα αρκετά πράγματα στο μυαλό μου!
Άλλαξα το δίπλωμα μου πριν μερικά χρόνια σε κάρτα για να είμαι ήσυχος στα Ευρωπαϊκά ταξίδια και να μη τρέχω κάθε χρόνο στην ΕΛΠΑ.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
onroad & k0k0s σας ευχαριστώ! Ξεκαθάρισα αρκετά πράγματα στο μυαλό μου!
Άλλαξα το δίπλωμα μου πριν μερικά χρόνια σε κάρτα για να είμαι ήσυχος στα Ευρωπαϊκά ταξίδια και να μη τρέχω κάθε χρόνο στην ΕΛΠΑ.
Για Ευρωπη (εντος και εκτος ΕΕ) εισαι καλυμμενος με την πρασινη καρτα, δεν μου εχει τυχει ποτε να μου ζητησουν διπλωμα. Τελος ομως το σπαμ εδω, χαλαμε το θεμα των παιδιων.
:crs:
 
Top Bottom