ΥΑΜΑΗΑ Tenere 700 World Raid

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Πέρασα το πρωί να τους αφήσω 2 λάστιχα για να τα αλλάξουν πριν την παραλαβή (τα είχα πάρει για το 701) και να ρωτησω για το πίσω ελατήριο. Έχω παραγγείλει στα 90Nm, αλλά επειδή είναι καινούργιο μοντέλο το world raid η Öhlins δεν έχει βγάλει ακόμα.
Έχει ζητήσει η Öhlins μοτοσυκλέτα για να δοκιμάσει και να βγάλει πίσω ελατήριο (αυτά μου είπαν, αυτά μεταφέρω).

Και προς μεγάλη μου έκπληξη το μαύρο World Raid μου ήταν εκεί. Μόλις το είχαν συναρμολογήσει:





 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν αφήνεται έναν άνθρωπο να αγιάσει ρε.... τι είστε εσείς....

Κούκλα, κούκλα είναι σε μαύρο. Περιμένω με ανυπομονησία να δούμε φωτογραφίες στα χέρια σου!
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γιώργο Srider ΚαλοΤάξιδη η κούκλα σου.
Ευχομαι να "στεριώσετε".
:friendship::biker2:


ΥΓ: Οι βίδες που δένουν τα καβαλέτα τιμονιού ,είναι παλιές-γδαρμένες-χτυπημένες ?...ή είναι αντανάκλαση απο φλασιά...?
Επίσης ,κάτω απο τις βίδες φαίνεται σα να υπάρχουν νίκελ φτηνές ροδέλλες....ή αντανάκλαση από φλασιά κι αυτό.
Ρωτώ ,γιατι η Γιαμαχα ,σε αυτό το μαύρο σύνολο τιμονιού-καβαλετων-τιμονόπλακας ,αποκλείεται να εβαζε νικελ ροδελες κ φτηνές με αλλοιωμένο χρώμα βίδες.
Οπότε ,αν δεν μας εμ-παίζει ο φωτισμός ,κι είναι όντως έτσι ,για δες μπας κ χασανε τις μαμά ,κ βάλαν ότι βρήκαν στο συρτάρι.

 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Γιώργο Srider ΚαλοΤάξιδη η κούκλα σου.
Ευχομαι να "στεριώσετε".
:friendship::biker2:


ΥΓ: Οι βίδες που δένουν τα καβαλέτα τιμονιού ,είναι παλιές-γδαρμένες-χτυπημένες ?...ή είναι αντανάκλαση απο φλασιά...?
Επίσης ,κάτω απο τις βίδες φαίνεται σα να υπάρχουν νίκελ φτηνές ροδέλλες....ή αντανάκλαση από φλασιά κι αυτό.
Ρωτώ ,γιατι η Γιαμαχα ,σε αυτό το μαύρο σύνολο τιμονιού-καβαλετων-τιμονόπλακας ,αποκλείεται να εβαζε νικελ ροδελες κ φτηνές με αλλοιωμένο χρώμα βίδες.
Οπότε ,αν δεν μας εμ-παίζει ο φωτισμός ,κι είναι όντως έτσι ,για δες μπας κ χασανε τις μαμά ,κ βάλαν ότι βρήκαν στο συρτάρι.

Σε ευχαριστώ Κώστα!
ελπίζω σε καλύτερη συμβίωση αυτή τη φορά

Η Yamaha δίνει 5 χρόνια εγγύηση εδω πάνω (το ίδιο και η Honda).

Σχετικά με τις βίδες δεν παρατήρησα κάτι, κάθισα και πάνω στη μηχανή και μου φάνηκαν κατάμαυρα όλα. Θα είχε πέσει το μάτι μου εκεί.
Αντανάκλαση θα είναι. Θα επανέλθω στις 6 Αυγούστου που θα παραλάβω και θα το παρατηρήσω καλύτερα.
Αυτό που παρατήρησα είναι πως αρκετές βίδες πάνω στη μοτοσυκλέτα ήταν μαρκαρισμένες με πράσινο μαρκαδόρο (προφανώς ότι τις είχαν τσεκάρει).
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Επέστρεψα από 2ημερο για στρώσιμο.

Από κατανάλωση πολύ καλά τα πάει (από την εφαρμογή “my ride” της yamaha):




Και 2-3 σκόρπιες:













 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επέστρεψα από 2ημερο για στρώσιμο.

Από κατανάλωση πολύ καλά τα πάει (από την εφαρμογή “my ride” της yamaha):




Και 2-3 σκόρπιες:













Μια χαρά Γιώργη...
Το τελικό της εξάτμισης το έχεις αλλάξει?
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Επέστρεψα από 2ημερο για στρώσιμο.

Από κατανάλωση πολύ καλά τα πάει (από την εφαρμογή “my ride” της yamaha):




Και 2-3 σκόρπιες:













Καλοτάξιδο αδερφέ!
Γιατί έδωσες το 701?
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Μια χαρά Γιώργη...
Το τελικό της εξάτμισης το έχεις αλλάξει?
Ναι, HP Corse.
Ήμουν ανάμεσα σε αυτή και σε μια καινούργια ψηλή της Mivv αλλά η έρευνα μου κατέληξε στην HP Corse.
Είναι τιτάνιο σε σχέση με την mivv που είναι αλουμίνιο και περιλαμβάνει το καρμπόν προστατευτικό που στη mivv είναι έξτρα.




 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
οχι καθε αλλο, εξ αναγκης ξεκινησα οταν πηρα το 950 SE το οποιο ειχε αισχρο fueling απο καινουργιο και μετα εγινε χομπυ.
Να κάνω λίγο hijack το thread... Έχω ένα μονοκύλινδρο με αλλαγμένο κάρμπ, αλλαγμένο φίλτρο, αλλαγμένους λαιμούς, αλλαγμένο τελικό και έχω χάσει την μπάλα με τις αλλαγές :roflmao:Δοκίμασα με colourtune αλλά δεν έβγαλα άκρη. Αν έχεις κουράγια να βοηθήσεις ή έστω να καθοδηγήσεις θα ειμαι υπόχρεος.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Ευχαριστώ πολύ!
Περιληπτικά με 2 λέξεις: προβλήματα κ αναξιοπιστία.
Είμαι στην ανάποδη φάση από εσένα.....από τενερε να παω σε 701 ...... λόγω βάρους και μόνο........θα δω διαφορά λές ή πάνω κάτω μια από τα ίδια ?
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Να κάνω λίγο hijack το thread... Έχω ένα μονοκύλινδρο με αλλαγμένο κάρμπ, αλλαγμένο φίλτρο, αλλαγμένους λαιμούς, αλλαγμένο τελικό και έχω χάσει την μπάλα με τις αλλαγές :roflmao:Δοκίμασα με colourtune αλλά δεν έβγαλα άκρη. Αν έχεις κουράγια να βοηθήσεις ή έστω να καθοδηγήσεις θα ειμαι υπόχρεος.
Εχεις pm!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Είμαι στην ανάποδη φάση από εσένα.....από τενερε να παω σε 701 ...... λόγω βάρους και μόνο........θα δω διαφορά λές ή πάνω κάτω μια από τα ίδια ?
Αν θες να πάρεις το 690 ή 701 και να μην κάνεις μόντες κ αναβαθμίσεις, να το κρατήσεις όπως είναι δηλαδή, νομίζω δεν θα σε ικανοποιήσει.
Το τενερέ δεν χρειάζεται τίποτα, μόνο μια αλλαγή στα λάστιχα.
Στο 701 πρέπει να ρίξεις χρήμα και χρόνο για να το φέρεις σε κάποιο επίπεδο: εξάτμιση, κάποιο dongle ή power commander για τα σκορτσαρίσματα χαμηλά, σέλα, και αρκετά άλλα.

Η άποψη μου είναι ότι το 701 είναι πραγματικά ο ορισμός του travel enduro/adventure αλλά με υποχωρήσεις. Επειδή είναι ελαφρύ ή για την ακρίβεια αρκετά ελαφρύτερο από άλλα adventure μηχανάκια που είχα, με έβαζε στη μπρίζα και έκανα πιο δύσκολα κομμάτια τα οποία ανέβαζαν τη θερμοκρασία και μερικές φορές το 701 έσβηνε χωρίς ειδοποίηση και δεν έπαιρνε μπροστά μέχρι να κρυώσει. Βάλε και στην εξίσωση ότι σε πιο τεχνικά παίζεις με συμπλέκτη συνέχεια, ήδη από τις 5000 χλμ φαινόταν ότι έπρεπε να αλλάξω σύντομα τους δίσκους και να τους αναβάθμιζα με Rekluse.
Δεν νομίζω ότι έκανα κάτι λάθος ή ότι είχα ελλατωματικό μηχανάκι (είχα εν μέρει, αλλά για άλλους λόγους, επειδή ήταν το long range με τα 2πλα ντεπόζιτα και λόγω του συνεργείου) γιατί αν παρατηρήσεις μερικά που είχαν κάποια χρόνια στην πλάτη τους και μπήκαν αγγελία εδω στο φόρουμ είχαν πάρα πολλά έξτρας και ουσιαστικές αναβαθμίσεις. Το ίδιο και σε ομάδες του 701 στο φέϊσμπουκ που διάβαζα.
Αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς σαν ελαφρύ μηχανάκι, φορτωμένο με τα μπαγκάζια σου και διέλευση ΤΕΤ για παράδειγμα, τότε είναι εξαιρετικό. Αλλά εξαιρετικό και ακόμη πιο άνετο είναι το Τενερε γι'αυτό το σκοπό.
Αν έχεις διαφορετικό σκοπό (που αυτό καταλαβαίνω από άλλα γραφόμενά σου) τότε πρέπει να τα σκάσεις για να το φέρεις το 701 σε ένα σωστό επίπεδο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι εντελώς διαφορετικά μηχανάκια και μόνο η χρήση, κάνει την διαφορά
Ο Μήτσος δεν έχει αλλάξει τίποτα στο 690 για παράδειγμα, γιατί κάνει μονοήμερα δύσκολα χωμάτινα.
Το τενερε είναι για απλωσιες
 

Mosca_Capoeira

Μέλος
Όνομα
Mosca
Μοτό
TTR 250 Raid '94 & Ténéré 700 Rally '21
Καλησπέρα σε όλους!!!

Αν ενοχλεί το post ή θεωρείται άκυρο εδώ, παρακαλώ να σβηστεί.

Έχω στο Ténéré τη γνήσια σχάρα κεντρικής βαλίτσας της yamaha και θέλω να βάλω κάγκελα για πλαϊνές βαλίτσες της Givi, συγκεκριμένα τα Givi PLO2145 CAM.

Από ότι φαίνεται και στο παρακάτω βίντεο θέλει κάποιες τροποποιήσεις.

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον στην ευρύτερη περιοχή της Εύβοιας ή της Αττικής που να μπορεί να κάνει τις τροποποιήσεις αυτές και να μου τα ταιριάξει στο μηχανάκι;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλησπέρα σε όλους!!!

Αν ενοχλεί το post ή θεωρείται άκυρο εδώ, παρακαλώ να σβηστεί.

Έχω στο Ténéré τη γνήσια σχάρα κεντρικής βαλίτσας της yamaha και θέλω να βάλω κάγκελα για πλαϊνές βαλίτσες της Givi, συγκεκριμένα τα Givi PLO2145 CAM.

Από ότι φαίνεται και στο παρακάτω βίντεο θέλει κάποιες τροποποιήσεις.

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον στην ευρύτερη περιοχή της Εύβοιας ή της Αττικής που να μπορεί να κάνει τις τροποποιήσεις αυτές και να μου τα ταιριάξει στο μηχανάκι;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Κάνε υπομονή και κάποιος από εδώ θα ξέρει κάτι να σου πει!!!!
 
Top Bottom