Υψηλη θερμοκρασια σε Transalp 650V

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Εχει πέσει στα χέρια μου λοιπόν, ενα τρανσαλπ 650 για να πάω στη δουλεία μου για λίγο καιρό, το οποίο στην πρώτη βόλτα μου ανέβασε θερμοκρασία στα κόκκινα.

Ο φίλος που μου το εδωσε, μου είπε οτι γενικα του έκανε προβλήματα με θερμοκρασία καιρό τωρα, αλλα το είχε παει και σε μάστορα 3 φορές, χωρίς αποτέσμα. Ο ίδος δεν σκαμπάζει μια απο δαύτα!

-Αυτό που είδα λοιπόν στα γρήγορα, ειναι οτι το αριστερό ψυγείο είναι κρυο και το δεξί που εχει το βεντιλατέρ καίει κανονικά.
Το βεντιλατερ δουλευει υπερωρίες και ίσα που ακουμπάει τα κοκκινα ο δείκτης.

Οπότε για αρχη και στα γρήγορα υπολογίζω μάλλον βουλωμένο αριστερό ψυγείο. (Το δεξί μου είπε οτι παλία το είχε αλλαξει με καινούγιο και θυμάται τιμες καπου στα 400€)

Οπότε αυτο που θέλω να ρωτήσω, είναι, αν κάποιος ειχε παρόμοιο προβλημα σε τέτοιο μηχανάκι και:
  • Το ξεβούλωσε με κάποιο τρόπο? Υπάρχει καμια πατέντα?
  • Παίζει να είναι κάποιο άλλο κουσούρι που εχουν αυτά?
  • Επειδή είναι (V), εχει κάποιο συγκεκριμένο τρόπο εξαέρωσης το κύκλωμά του?
  • Υπάρχει περίπτωση να μην εχει γίνει σωστή εξαέρωση? Υπάρχει κανα μάνιουαλ σε pdf να μου στείλετε?
  • Τιμες απο ψυγειά ξέρουμε? Υπάρχουν σε νορμαλ τιμές?
  • Μπαίνει απο κάποιο άλλο μηχανακι που θα κοστίζει λιγότερο?
Σας ευχαριστώ!
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Εχει πέσει στα χέρια μου λοιπόν, ενα τρανσαλπ 650 για να πάω στη δουλεία μου για λίγο καιρό, το οποίο στην πρώτη βόλτα μου ανέβασε θερμοκρασία στα κόκκινα.

Ο φίλος που μου το εδωσε, μου είπε οτι γενικα του έκανε προβλήματα με θερμοκρασία καιρό τωρα, αλλα το είχε παει και σε μάστορα 3 φορές, χωρίς αποτέσμα. Ο ίδος δεν σκαμπάζει μια απο δαύτα!

-Αυτό που είδα λοιπόν στα γρήγορα, ειναι οτι το αριστερό ψυγείο είναι κρυο και το δεξί που εχει το βεντιλατέρ καίει κανονικά.
Το βεντιλατερ δουλευει υπερωρίες και ίσα που ακουμπάει τα κοκκινα ο δείκτης.

Οπότε για αρχη και στα γρήγορα υπολογίζω μάλλον βουλωμένο αριστερό ψυγείο. (Το δεξί μου είπε οτι παλία το είχε αλλαξει με καινούγιο και θυμάται τιμες καπου στα 400€)

Οπότε αυτο που θέλω να ρωτήσω, είναι, αν κάποιος ειχε παρόμοιο προβλημα σε τέτοιο μηχανάκι και:
  • Το ξεβούλωσε με κάποιο τρόπο? Υπάρχει καμια πατέντα?
  • Παίζει να είναι κάποιο άλλο κουσούρι που εχουν αυτά?
  • Επειδή είναι (V), εχει κάποιο συγκεκριμένο τρόπο εξαέρωσης το κύκλωμά του?
  • Υπάρχει περίπτωση να μην εχει γίνει σωστή εξαέρωση? Υπάρχει κανα μάνιουαλ σε pdf να μου στείλετε?
  • Τιμες απο ψυγειά ξέρουμε? Υπάρχουν σε νορμαλ τιμές?
  • Μπαίνει απο κάποιο άλλο μηχανακι που θα κοστίζει λιγότερο?
Σας ευχαριστώ!
...


Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αν συνδεονται μεταξυ τους με κολαρο η κατι τετοιο,αν και λογικα το κοιταξε ο μαστορας,δες αν ειναι βουλομενο.

Εγω θα το αδειαζα,θα του εκανα ενα καλο πλυσιμο και απο εκει και περα θα προχωρουσα αναλογα.Περιπου 150 ευρω το ενα θα τα βρεις καινουργια...οχι μαμα.

Δες και η τρομπα νερου μηπως εχει καποιο θεματακι και εχει χασει την δυναμη της.
 

kks

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
950 adv
Πραγματικά αν ο μαστορας δεν κατάφερε να φτιάξει transalp πραγματικά να στραφεί σε κάποιο άλλο επαγγελμα. ΤΑ transalp φημίζονται ότι δεν ανάβουν ποτέ. Λογικά δεν περνάει νερό στο ένα ψυγείο και δουλεύει υπερωρίες το ένα με το βεντιλατερ
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Πραγματικά αν ο μαστορας δεν κατάφερε να φτιάξει transalp πραγματικά να στραφεί σε κάποιο άλλο επαγγελμα. ΤΑ transalp φημίζονται ότι δεν ανάβουν ποτέ. Λογικά δεν περνάει νερό στο ένα ψυγείο και δουλεύει υπερωρίες το ένα με το βεντιλατερ
Γι'αυτό λέω να ασχοληθώ λίγο με του φίλου για να τον απαλλαξω!

Έχουμε λοιπόν καμιά πατέντα στην περίπτωση που δεν ξεβουλωσει με πίεση κλπ? Έχει δοκιμάσει κάνεις?
Μανιουαλ??


Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Εχω παει κ με καλυτερες ,εχω φτασει Μαρτινο

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγώ μέχρι Οινόφυτα και είδε τον ουρανό σφοντυλι!

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Για αρχή τσεκάρεις τον θερμοστατηο οποίος από κακη τοποθέτηση μπορεί να παραμείνει ανοικτός αλλά και κλειστός. Αν είναι οκ κάνεις εξαερωση και μετά ψάχνεις ψυγεία.
 

kks

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
950 adv
Ψυγεία θα βρεις σε αφθονία μεταχειρισμένα και στο κατοστάρικα.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Κανονικα το εξιμησι δεν ανεβαζει θερμοκρασια, εν αντιθεσι με το 700 που το βεντιλατερ δουλευει υπερωριες παντα και κατακαιγεσαι αυτην την εποχη.
Σταθμη υγρων κοιταξες;
Αν λειπει λιγο (ακομα και τοσο )ειναι ενας λογος να αναβει το μηχανακι ολοκληρο .
Εγω θα αδειαζα ολο το παλιο νερακι (γιατι τετοιο υποψιαζομαι οτι εχει μεσα)και θα πηγαινα να παρω απο καποιον επισημο μονο το pro honda αντιψυκτικο.
Η εμπειρια μας σε αυτα τα μηχανακια λεει πως οτιδηποτε αλλο αντιψυκτικο δεν λειτουργει το ιδιο σωστα στο κυκλωμα ψυξης του.
Στανταρακι το οτι εχει βουλωσει το ψυγειο απο λαθος αντιψυκτικα
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Κόσμο θεωρία δεν είναι...
Βγάλσιμο ψυγεία και καθάρισμα και τα 2,αν δε ξέρεις πως, σε αυτούς που τα επισκευάζουν και θα τα πρεσσαρουν κιόλας για τυχόν άπειρο ελάχιστη διαρροή.
Θερμοστάτης έλεγχος, πέταμα θα έλεγα αν δεν είναι πολύ ακριβός (πάνω από ένα 50αρικο δεν μου έχει τύχει να κοστίζει σε αλλα μηχανάκια,αλλά για το εν λόγω δε γνωριζω)
Τις τάπες των ψυγείων αν είναι της ίδιας φιλοσοφίας με μηχανάκια που έχουν ένα ψυγείο
Και παραφλου, δε ξέρω για το χοντα, πολλά χρόνια χρησιμοποιώ στις μοτο μου, αλλα και φίλων και αφρικα και τρανσαλπ κατά καιρούς, motul motocool expert και είμαι πολύ ευχαριστημένος.....σίγουρα και αλλα ειναι καλά απλά δεν έχω ιδία άποψη..
Εύχομαι να μη μπέρδεψα και να βοήθησα :)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Μπας και πηγες προς Μαρτινο ?
Να ξερεις ζοριζει τα μοντερ η ανηφορα εκει.



Παρακολουθω με αγωνια....


:wtng::fls::fls:
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Όταν είχα αντίστοιχο πρόβλημα ήταν η τρόμπα. Για service manual δες εδώ Hellas Transalp Forum: Service manual xl650v 2006 βάζω το λινκ με όλη την συζήτηση από το transalp forum γιατί δεν θυμάμαι από που το είχα κατεβάσει. Το manual έχει και το 600 και το Africa 750.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
  • Το ξεβούλωσε με κάποιο τρόπο? Υπάρχει καμια πατέντα?
  • Παίζει να είναι κάποιο άλλο κουσούρι που εχουν αυτά?
  • Επειδή είναι (V), εχει κάποιο συγκεκριμένο τρόπο εξαέρωσης το κύκλωμά του?
  • Υπάρχει περίπτωση να μην εχει γίνει σωστή εξαέρωση? Υπάρχει κανα μάνιουαλ σε pdf να μου στείλετε?
  • Τιμες απο ψυγειά ξέρουμε? Υπάρχουν σε νορμαλ τιμές?
  • Μπαίνει απο κάποιο άλλο μηχανακι που θα κοστίζει λιγότερο?
Σας ευχαριστώ!
-Αν δεν κανω λαθος υπαρχουν ειδικα χημικα για τον καθαρισμο των ψυγειων
- Το ΤΑ 650 φημιζεται για την καλη του ψυξη Οχι λοιπον δεν ειναι καποιο κουσουρι του η ανοδος της θερμοκρασιας
-Η εξαερωση του ειναι απλη υποθεση
-Δεν υπαρχει περιπτωση η ανοδος της θερμοκρασιας και η μη λειτουργια του ενς ψυγειου μα οφειλονται σε κακη εξαερωση
Manual σε pdf μπορω να σου στειλω κατα το βραδυ
-Γνησια μεταχειρισμενα βρισκεις με κανα 150 το ενα Στο ιδιο ποσο ή κατι παραπανω αν θυμαμαι καλα βρισκεις στο ebay απο Κινα και τα δυο
-Απο αλλο μηχανακι οχι δεν μπαινουν απο οσο ξερω Σιγουρα παντως οχι χωρις καποια μετατροπη
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
-Αν δεν κανω λαθος υπαρχουν ειδικα χημικα για τον καθαρισμο των ψυγειων
- Το ΤΑ 650 φημιζεται για την καλη του ψυξη Οχι λοιπον δεν ειναι καποιο κουσουρι του η ανοδος της θερμοκρασιας
-Η εξαερωση του ειναι απλη υποθεση
-Δεν υπαρχει περιπτωση η ανοδος της θερμοκρασιας και η μη λειτουργια του ενς ψυγειου μα οφειλονται σε κακη εξαερωση
Manual σε pdf μπορω να σου στειλω κατα το βραδυ
-Γνησια μεταχειρισμενα βρισκεις με κανα 150 το ενα Στο ιδιο ποσο ή κατι παραπανω αν θυμαμαι καλα βρισκεις στο ebay απο Κινα και τα δυο
-Απο αλλο μηχανακι οχι δεν μπαινουν απο οσο ξερω Σιγουρα παντως οχι χωρις καποια μετατροπη

-Χημικά. Ξέρουμε κάποιο δοκιμασμένο?
-Αν είναι βουλωμένο πάντως, θα κάνω και μια ερώτηση σε εναν ψυγειά τζιμάνι που εχω εδω Χαλκίδα, μπας και ανοιγει αυτό, για καθαρισμό..
-Ωραία, θα περιμένω και το μανιουαλ οταν μπορέσεις!
-Αν χρειαστεί τελικά ψυγείο, θα προσπαθήσω να του βρω κάποιο φθηνό και κάπως θα το στηρίξω πάνω.
Θα φτιάξω και καμια βάση αν χρειαστεί...


-Τρόμπα νερού θα είναι το αμέσως επόμενο που θα τσεκάρω!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Για ψυγείο δεν έχει νόημα να πάρεις κάποιο που δεν ταιριάζει κ να κάνεις κοπτοραπτικη.
Επίσης πάλι δεν αξίζει κινέζικα σε αυτά τα λεφτά διότι με 160 φτιάχνεις ΊΔΙΟ έτοιμο καινούργιο, εδώ Αθήνα.
Προχθές έφτιαξα κ γω ένα για το Τενερε κ το αποτέλεσμα είναι σωστό.
 
Top Bottom