Φιλικό Trail Ride - Κυριακή 28 Μαΐου 2023

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Αυτά σε μορφή βόλτας είναι συνήθως βατά ακόμα και με μεγάλα. σε μερικά ζ;oρικα συνήθως δίνει και εναλλακτική. Πχ στο κρυονέρι σχεδόν στο καπάκι απο την εκκίνηση συνηθίζει να βάζει ενα απότομο κατηφορικό με λούκι στη μέση, για τα μεγάλα δεν ειναι ευχάριστο αλλα πάει γύρω γύρω. Αντίστοιχα θυμάμαι και άλλα κομμάτια απο παλίότερα.
Το ξερω αυτο το σημείο που ειναι στην εκκίνηση

Σε Αυτό το σημειο στο κατηφορικό μονοπάτι που ειναι στην αρχή της Βόλτας και που μετα ανεβαινει , και γινεται ανηφορικό , κόλλησα στην ανηφόρα , σπινιαρε ο τροχός κ με έσπρωξε ενας που έρχονταν απο πιςω μου , για να ξεκολλησω ..Βασικά θέλει, να παρεις φορα κ να στρίψεις δεξιά στο ανηφορικό μονοπάτι χωρις να κόψεις πολυ γκαζι .. διαφορετικα σταματάς κ σε σπρώχνουν για να το ανέβεις εαν εχεις μεγαλο ον οφφ μηχανακι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αυτά σε μορφή βόλτας είναι συνήθως βατά ακόμα και με μεγάλα. σε μερικά ζ;oρικα συνήθως δίνει και εναλλακτική. Πχ στο κρυονέρι σχεδόν στο καπάκι απο την εκκίνηση συνηθίζει να βάζει ενα απότομο κατηφορικό με λούκι στη μέση, για τα μεγάλα δεν ειναι ευχάριστο αλλα πάει γύρω γύρω. Αντίστοιχα θυμάμαι και άλλα κομμάτια απο παλίότερα.
Το ξερω αυτο το σημείο που ειναι στην εκκίνηση

Σε Αυτό το σημειο στο κατηφορικό μονοπάτι που ειναι στην αρχή της Βόλτας και που μετα ανεβαινει , και γινεται ανηφορικό , κόλλησα στην ανηφόρα , σπινιαρε ο τροχός κ με έσπρωξε ενας που έρχονταν απο πιςω μου , για να ξεκολλησω ..Βασικά θέλει, να παρεις φορα κ να στρίψεις δεξιά στο ανηφορικό μονοπάτι χωρις να κόψεις πολυ γκαζι .. διαφορετικα σταματάς κ σε σπρώχνουν για να το ανέβεις εαν εχεις μεγαλο ον οφφ μηχανακι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έχετε περάσει τελευταία απο εκεί?
Μέχρι να πιάσεις το ρέμα για να αρχίσεις να ανεβαίνεις έχει νεροφάγωμα και κροκάλες που έχει κατεβάσει η βροχή. Μετά έχουν σχηματιστεί 2 σκαλοπάτια, που αν πάρεις φόρα και περάσεις οριακά δεξιά, βγαίνει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Το μυστικό όλο είναι να το δεις και να μην το φοβηθείς....
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Έχετε περάσει τελευταία απο εκεί?
Μέχρι να πιάσεις το ρέμα για να αρχίσεις να ανεβαίνεις έχει νεροφάγωμα και κροκάλες που έχει κατεβάσει η βροχή. Μετά έχουν σχηματιστεί 2 σκαλοπάτια, που αν πάρεις φόρα και περάσεις οριακά δεξιά, βγαίνει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Το μυστικό όλο είναι να το δεις και να μην το φοβηθείς....
Το 2019 είχαμε πάει στο τότε Trail Ride που περνούσε από εκεί (αγωγός). Εγώ ήμουν με το husky 630 και ένας φίλος με ένα 640. Κατεβαίνουμε όπως όπως και στη συνέχεια αντί να κόψουμε μετά το ρεματάκι δεξιά, νομίζαμε οτι έπρεπε να ανέβουμε απέναντι.. 40 λεπτά μετά κι αφού έχουμε ανέβει μετά από ατέλειωτες τούμπες και ιδρώτα, έρχεται ο Κώστας Χατζημιχάλης και μας λέει, "ρε σεις, που ήρθατε από εδώ, αυτά τα κάναμε παλιά με τα διχρονάκια" :ha:ha
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το 2019 είχαμε πάει στο τότε Trail Ride που περνούσε από εκεί (αγωγός). Εγώ ήμουν με το husky 630 και ένας φίλος με ένα 640. Κατεβαίνουμε όπως όπως και στη συνέχεια αντί να κόψουμε μετά το ρεματάκι δεξιά, νομίζαμε οτι έπρεπε να ανέβουμε απέναντι.. 40 λεπτά μετά κι αφού έχουμε ανέβει μετά από ατέλειωτες τούμπες και ιδρώτα, έρχεται ο Κώστας Χατζημιχάλης και μας λέει, "ρε σεις, που ήρθατε από εδώ, αυτά τα κάναμε παλιά με τα διχρονάκια" :ha:ha
Πάντα έτσι ήταν ο αγωγός και δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο, για κάποιον έμπειρο
Το έχουμε περάσει αρκετοί με το gs και σε κάποια σημεία έβρισκε και ο μπόξερ....πιπερατο ωραιο κομματι
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Πάντα έτσι ήταν ο αγωγός και δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο, για κάποιον έμπειρο
Το έχουμε περάσει αρκετοί με το gs και σε κάποια σημεία έβρισκε και ο μπόξερ....πιπερατο ωραιο κομματι
o_Oo_Oo_Oo_O

Θες να πεις ότι έχεις ανεβάσει το gs από εδώ ???



Ούτε για 10 μέτρα... :woot:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
o_Oo_Oo_Oo_O

Θες να πεις ότι έχεις ανεβάσει το gs από εδώ ???



Ούτε για 10 μέτρα... :woot:
Θα κοιτάξω το αρχείο μου για φωτό και με ποιον είχαμε κάνει εκείνο το trail ride.
Στο έχω ξαναπεί, ότι η χοντρη έχει δυνατότητες
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Πάντα έτσι ήταν ο αγωγός και δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο, για κάποιον έμπειρο
Το έχουμε περάσει αρκετοί με το gs και σε κάποια σημεία έβρισκε και ο μπόξερ....πιπερατο ωραιο κομματι
Εεε, Κώστα, άμα μιλάμε για το ΑΝΕΒΑΣΜΑ του αγωγού, μήπως το περάσατε με τέτοιο GS;
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Εγώ βλέπω πως την κάνετε με ελαφρά από δεξιά πάντως....

Όπως και νάχει, είναι άθλος μόνο το γεγονός πως κατέβηκε εκεί κάτω...

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εεε, Κώστα, άμα μιλάμε για το ΑΝΕΒΑΣΜΑ του αγωγού, μήπως το περάσατε με τέτοιο GS;
Μπαίνουμε λοιπόν στην αρχή του αγωγού που κατηφορίζει με κλασσικά βαθύ λούκι.
Μας είχε δώσει επιλογή να κάνουμε δεξιά πριν το ανηφορικό, αλλά σαν μπέμπηδες που είμαστε εγώ και ένας ακόμα φίλος με gs ανεβηκαμε το ορθόδοξο.....αν και το δεξιά παρακαμπτηρι μου είπαν ότι η χοντρη χοραγε δεν χοραγε, γιατι είχε πολύ βαθιά Λουκια.

Δεν βρήκα από τον αγωγό, αλλά από την παρέα στο τέρμα.



advphone
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εεε, Κώστα, άμα μιλάμε για το ΑΝΕΒΑΣΜΑ του αγωγού, μήπως το περάσατε με τέτοιο GS;
Μήπως ήταν κατέβασμα? Το κατέβασμα βγαίνει σίγουρα με οτιδήποτε, όχι ακριβώς όπως το έχεις στο νου σου, αλλά άλλο αυτό :laugh::roflmao::roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ βλέπω πως την κάνετε με ελαφρά από δεξιά πάντως....

Όπως και νάχει, είναι άθλος μόνο το γεγονός πως κατέβηκε εκεί κάτω...

Αυτό είναι από άλλο trail....ήταν και ο μαλλιάς μαζί.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Νομίζω ο Padis αναφέρεται στο τελείωμα της διαδρομής του αγωγου, πριν απο Δροσοπηγη που είναι πολυ αποτομη παρατεταμένη ανηφορα με μεγαλα λουκια, τουλάχιστον έτσι την θυμάμαι εγώ...εχω να παω χρόνια
 
Τελευταία επεξεργασία:

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Καλή ιδέα....

Χρειάζεται δήλωση Η απλά σκαμε μύτη εκεί;
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
Με GS και σχετικά έμπειρο οδηγό βγαίνει στρωτά όλος ο αγωγός εκτός από το τελευταίο κάθετο ανηφορικό.
Εκεί μπαίνεις δεξιά και παρακάμπτεις το τελευταίο κάθετο ανηφορικό του αγωγού.
Το έχω κάνει άπειρες φορές με F8OOGS.
Σχεδόν σε κάθε αγώνα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Trail Ride από εκεί ξεκινάγαμε όταν γινόταν ο αγώνας στην Αττική

Με ελαφριά μοτοσυκλέτα αν το έχεις μπαίνεις και στο τελευταίο κάθετο ανηφορικό του αγωγού
Είναι ψαρωτικό στο μάτι όταν το δεις από κοντά αλλά στην πράξη όταν είναι στεγνό δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται, το έχω ανέβει με CRF300L και μαμά λάστιχα
 
Top Bottom