Φιμέ Ζελατίνα Κράνους

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα σύντροχοι.
Θέλω να κάνω φιμέ ζελατίνα κράνους που δεν υπάρχει σε ´μαμα´ να την πάρω έτοιμη.
Έχει κανείς καμια ιδέα;
Μεμβράνη φιμέ για τζάμια αυτοκινήτου.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Να πας . Αλλά και ένα κομμάτι αν πάρεις μικρό και μια πλαστική σπάτουλα για να στρώσει θεωρώ πως θα τα καταφέρεις και μόνος σου
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να παω σε κατάστημα που βάζουν φιμέ η θα με βρίσουν; :fun
Επειδή θέλει μια σχετική διαδικασία καλύτερα πήγαινε σε κάποιο κατάστημα να στο φτιάξουν επιτόπου...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οι μεμβρανες για κρυσταλλα αυτοκινητου ειναι πιο "σκληρες" για να αντεχουν σε γρατσουνιες και να μην κανουν σημαδια και δεν νομιζω οτι καθονται σε καμπυλες επιφανειες οπως μια ζελατινα κρανους γιατι δεν ειναι ελαστικες οπως οι μεμβρανες βινυλιου που τις θερμαινεις. Αυτες που ειναι πιο ελαστικες ειναι αυτες που βαζουν στα φαναρια αυτοκινητων, αλλα δεν ξερω κατα ποσο προκαλουν παραμορφωση και δυσκολευουν την οραση.

Μια ερωτηση σε μαγαζι με μεμβρανες θα σου δωσει παντως λυση.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Καλησπέρα σύντροχοι.
Θέλω να κάνω φιμέ ζελατίνα κράνους που δεν υπάρχει σε ´μαμα´ να την πάρω έτοιμη.
Έχει κανείς καμια ιδέα;
Να σε ρωτήσω κάτι που μου ήρθε ως απορία; Το βράδυ τι ορατότητα θα έχεις; Το βρισκω λίγο επικίνδυνο.

Για αυτό τον λόγο δεν υπάρχει μαμά, όπως και στα αυτοκίνητα, το μπροστινό τζαμί απαγορεύεται φιμέ, αν το κάνεις η ασφαλιστική φυσικά σφυράει κλέφτικα(δεν σε καλύπτει)
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Μια χαρά θα γίνει με την μεμβράνη.

Ποιό κράνος είναι ;

Ειναι το acerbis fs606
Να σε ρωτήσω κάτι που μου ήρθε ως απορία; Το βράδυ τι ορατότητα θα έχεις; Το βρισκω λίγο επικίνδυνο.

Για αυτό τον λόγο δεν υπάρχει μαμά, όπως και στα αυτοκίνητα, το μπροστινό τζαμί απαγορεύεται φιμέ, αν το κάνεις η ασφαλιστική φυσικά σφυράει κλέφτικα(δεν σε καλύπτει)

Ναι οκ συμφωνώ απόλυτα ωστόσο η ζελατίνα είναι ανοιγόμενη. Οπότε το βράδυ την έχω ανοιχτή για ορατότητα.
Έχω και το γνωστό κράνος το shark με τα goggles και το βράδυ τα αφαιρώ γιατι δεν βλέπω.

Υπάρχει κάποιος που να ασχολείται με φιμέ εδώ ή έστω κάποιο γνωστό κατάστημα να με κατατοπίσει;
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Σε ένα από τα κράνοι που έχω, έχω πάρει 2η ζελατίνα φιμέ 50%... Ήταν το πρώτο μου και δεν είχε εσωτερική ζελατίνα για τον ήλιο... Το βράδυ είναι πρόβλημα στην οδήγηση... Εκτός αν το χρησιμοποιείς αποκλειστικά μέρα και την αλλάζεις με 2η διάφανη το βράδυ.. Αλλά και αυτό είναι πρόβλημα....
Για την ασφάλειά σου παραθέτω την εμπειρία μου..!
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Και η οδήγηση χωρίς ζελατίνα είναι μεγάλο πρόβλημα! Τα μάτια εκτεθειμένα δεν είναι ότι καλύτερο.
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Η μεμβράνη που μπαίνει στα κρύσταλλα των αυτοκινήτων ΔΕΝ κολλάει στο πλαστικό.
Υπάρχουν μεμβράνες για πλαστικά.
Το λέω για να μην παιδευτεις τζάμπα.

Ιδανικά θέλεις θερμοπιστολο για να ζεστάνεις την μεμβράνη πάνω στην ζελατίνα και να πάρει το σχήμα, αλλά και με ένα πιστολάκι μαλλιών νομίζω θα την κάνεις την δουλειά σου.

Βέβαια, επειδή δεν έχω δουλέψει με μεμβράνες πλαστικών, και επειδή συνήθως προορίζονται για φώτα αυτοκινήτων, δεν ξέρω κατά πόσο είναι οπτικά σωστές ώστε να μην παραμορφώνουν και σε ζαλίζουν


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Oι μεμβρανες πλαστικων που κολλουν με θερμοπιστολο ευλογα καταλαβαινει κανεις οτι μια παραμορφωση θα την εχουν. επιπλεον λογω της χρησης το ματι συνιθιζει και ισως μετα απο πολυωρη χρηση να δημιουργηθει προβλημα το οποιο σταδιακα να μην επανερθει 100%...προσοχη δεν παιζουμε με τα ματια μας..καλυτερα παρε ενα ζευγαρι γυαλια ηλιου και φορεσε τα. δεν ειναι οτι πιο χρηστικο αλλα ειναι καλυτερο για το ματι σου
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Έχεις άλλο κράνος? Το βράδυ μήπως έχεις θέμα.
 
Top Bottom