Φλάντζες ρουλεμάν ψαλιδιου

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Οι "φλατζες" των ρουλεμάν ψαλιδιου στο f650gs μονοκύλινδρο, είναι τύπου "αφρώδες o'ring". Όταν αφαίρεσα μοχλικο,ψαλίδι,για ελεγχο-καθαρισμα-γρασαρισμα ,αυτες διαλύθηκαν ...βέβαια η μηχανή είναι του 2002 ,την πηρα πριν 5 χρόνια με περίπου 20.000χλμ και από τότε πατάει χώματα και λάσπες και ήταν η πρώτη φορά πριν μερικές μερες που υπέστη τέτοια εργασία.τα ρουλεμάν στεγνά από γρασο, και της μιας πλευράς σκόρπισαν με την αφαίρεση του εσωτερικού σωλήνα.οι φλατζες αυτές παντως δε φαίνεται να κάνουν σοβαρή δουλειά,προστατεύουν ελάχιστα τα ρουλεμάν γιατί είναι πολύ λεπτά και αφήνουν αρκετό κενο για να περάσει χώμα σκόνη και άλλα...
Έτσι λοιπόν προχώρησα σε παντετα με σιλικόνη RTV και συγκεκριμένα μια κόκκινη γιατί έτυχε και είχα αυτή που τη χρησιμοποιω και στα διαφορικα του τετρακίνητου. Η εφαρμογή της είναι πολύ απλή αρκεί λίγο προσοχή να μην την σπρώξουμε πολύ και πάει εσωτερικα στα ρουλεμάν. Ιδού... ....μάλλον τώρα θα είναι σχεδόν στεγανά!! Ραντεβού σε ένα χρόνο για να δούμε σε τι κατάσταση θα ειναι...


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Οι "φλατζες" των ρουλεμάν ψαλιδιου στο f650gs μονοκύλινδρο, είναι τύπου "αφρώδες o'ring". Όταν αφαίρεσα μοχλικο,ψαλίδι,για ελεγχο-καθαρισμα-γρασαρισμα ,αυτες διαλύθηκαν ...βέβαια η μηχανή είναι του 2002 ,την πηρα πριν 5 χρόνια με περίπου 20.000χλμ και από τότε πατάει χώματα και λάσπες και ήταν η πρώτη φορά πριν μερικές μερες που υπέστη τέτοια εργασία.τα ρουλεμάν στεγνά από γρασο, και της μιας πλευράς σκόρπισαν με την αφαίρεση του εσωτερικού σωλήνα.οι φλατζες αυτές παντως δε φαίνεται να κάνουν σοβαρή δουλειά,προστατεύουν ελάχιστα τα ρουλεμάν γιατί είναι πολύ λεπτά και αφήνουν αρκετό κενο για να περάσει χώμα σκόνη και άλλα...
Έτσι λοιπόν προχώρησα σε παντετα με σιλικόνη RTV και συγκεκριμένα μια κόκκινη γιατί έτυχε και είχα αυτή που τη χρησιμοποιω και στα διαφορικα του τετρακίνητου. Η εφαρμογή της είναι πολύ απλή αρκεί λίγο προσοχή να μην την σπρώξουμε πολύ και πάει εσωτερικα στα ρουλεμάν. Ιδού... ....μάλλον τώρα θα είναι σχεδόν στεγανά!! Ραντεβού σε ένα χρόνο για να δούμε σε τι κατάσταση θα ειναι...


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραίος!!!

Έτσι όπως το είδες τσιμούχες μπορούσαν να μπουν?

kostas r1150gs
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
:clp::clp::clp:
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ωραίος!!!

Έτσι όπως το είδες τσιμούχες μπορούσαν να μπουν?

kostas r1150gs
Βαριόμουν να μετρήσω να σου πω την αλήθεια, και να πάω να ρωτήσω αν υπάρχουν

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λογικά θα μπορούσαν να μπουν λαστιχένιες, αλλά ωραία πατέντα και κυρίως "τζάμπα". Είναι παράλογα ακριβές για ένα λαστιχάκι "μιά σταλιά".
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Από εδώ https://www.f650gs.crossroadz.com.au/SuspensionRepairs.html
Δεν είναι καθαρές οι φωτό που έβαλα αλλά στο λινκ έχει αρχείο pdf που φαίνονται καλύτερα όπως και οι κωδικοι που χρειάζονται



Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Από εδώ https://www.f650gs.crossroadz.com.au/SuspensionRepairs.html
Δεν είναι καθαρές οι φωτό που έβαλα αλλά στο λινκ έχει αρχείο pdf που φαίνονται καλύτερα όπως και οι κωδικοι που χρειάζονται



Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
φοβερος ο τυπος που εχει αυτη την ιστοσελιδα, εχει τα παντα μεσα απο εκει αντλω πολλες πληροφοριες. στη παραπανω μοντα ομως χρησιμοποιει ιδιες τσιμουχες-o ring που εχει και στο μοχλικο και οι οποιες δεν κανουν ουτε αυτες τρομερη δουλεια.
 
Top Bottom