Φολεγανδρος,στα μονοπατια τσι γαδαρων...!!

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Ωραίο το βουνό, αλλά σαν την θέα της θάλασσας τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί !!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.

δοκιμαστικο απο τις φετινες πεζοποριες...
συντομα κοντα σας με μερικα ακομα νεα μονοπατια...
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Το λατρεύω... το πρότεινα σε κάτι φίλους από Αμερική που ήρθαν Ελλάδα φέτος το καλοκαίρι και το ερωτεύτηκαν και αυτοί...

Μακάρι να μπορέσω να πάω ξανά τα επόμενα χρόνια...
Υπέροχο... Υπέροχο... Υπέροχο...
:friendship::friendship:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ειναι πραγματι μαγικος αυτος ο τοσο μικροκαμομενος τοπος...μακαρι να διαχειριστει σωστα η μεγαλη τουριστικη αναπτυξη που εχει γιατι ειναι κριμα να χαθει τοση ομορφια...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Την γνωρισα το '86
Μαγεια!!
Ξαναπηγα το '87
Ειπα τοτε οτι θα ξαναπαω αλλα 3 δεκαετιες μετα και δεν τα καταφερα ξανα Ευχομαι μονο να μην εχει χασει το "χρωμα" της απο τοτε
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Γιωργη @George_M. ...καθισα και ξαναδιαβασα το οδοιπορικο σου...μεσα απο τις δυσκολιες μου,ξεφυγα με τα οσα ειδα και εγραφες...και νομιζω οτι βαζω ενα στοχο με την πρωτη ευκαιρια.Φολεγανδρος.:)
 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
ειναι πραγματι μαγικος αυτος ο τοσο μικροκαμομενος τοπος...μακαρι να διαχειριστει σωστα η μεγαλη τουριστικη αναπτυξη που εχει γιατι ειναι κριμα να χαθει τοση ομορφια...
Φίλε μου όντως μαγευτικός τόπος
Πρώτη φορά πήγα το 1998
και ερωτεύτηκα αυτό το νησί
απο τοτε σχεδόν πάω καθε χρόνο
Πασχα και καλοκαίρι.
Ήμουν εκεί πριν 25 μέρες.
Οι φώτο σου σκέτη μαγεία
Να σαι καλά και πάντα να το απολαμβάνεις !!!!!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Φίλε μου όντως μαγευτικός τόπος
Πρώτη φορά πήγα το 1998
και ερωτεύτηκα αυτό το νησί
απο τοτε σχεδόν πάω καθε χρόνο
Πασχα και καλοκαίρι.
Ήμουν εκεί πριν 25 μέρες.
Οι φώτο σου σκέτη μαγεία
Να σαι καλά και πάντα να το απολαμβάνεις !!!!!!
ευχαριστω Νικολα,την επομενη να συντονιστουμε καλυτερα γιατι εχουμε κ τον Κωστη που εχει ποστο εκει κ επιβαλεται να πιουμε ρακομελα παρεα!
με αφορμη το ποστ σου θα παραθεσω μια ακομα φωτο που την φυλαγα για το τελος (εχω να προσθεσω οπως ειπα κ τα φετινα περπατηματα) η οποια αποτελει το δικο μου μικρο ονειρο για εκεινο τον τοπο...
να ενα τετοιο μικρο σπιτακι

να βλεπει ΜΟΝΟ το πελαγος,στημενο σε βραχο αψηλο,να το βαραει ο αερας νυχτα μερα κ να με νανουριζει καθως θα τρυπωνει απο τις γρυλιες...
μια σταλια,να χωρα ενα κρεβατι,ενα μπανιο κ μια γωνια για μαγειρεμα, 20τμ αρκουν...
(μην σας ξεγελα η φωτο,το υψος του βραχου απ'κατω ειναι περι τα 150+μετρα...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Οντως επιβαλεται να μαζευτούμε παιδια ...!!Γινομαστε ολο και περισσότεροι!!
Μακαρι Γιώργο να κανεις το Όνειρο σου πραγματικότητα.:friendship:
 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
ευχαριστω Νικολα,την επομενη να συντονιστουμε καλυτερα γιατι εχουμε κ τον Κωστη που εχει ποστο εκει κ επιβαλεται να πιουμε ρακομελα παρεα!
με αφορμη το ποστ σου θα παραθεσω μια ακομα φωτο που την φυλαγα για το τελος (εχω να προσθεσω οπως ειπα κ τα φετινα περπατηματα) η οποια αποτελει το δικο μου μικρο ονειρο για εκεινο τον τοπο...
να ενα τετοιο μικρο σπιτακι
να βλεπει ΜΟΝΟ το πελαγος,στημενο σε βραχο αψηλο,να το βαραει ο αερας νυχτα μερα κ να με νανουριζει καθως θα τρυπωνει απο τις γρυλιες...
μια σταλια,να χωρα ενα κρεβατι,ενα μπανιο κ μια γωνια για μαγειρεμα, 20τμ αρκουν...
(μην σας ξεγελα η φωτο,το υψος του βραχου απ'κατω ειναι περι τα 150+μετρα...
Η πρόταση καλοδεχούμενη
Ραντεβού για του χρόνου !!!!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ας ακολουθησουμε λοιπον τα φετινα μας αχναρια να δουμε πως φαινονται στην αδαμαστο πετρα της «Phelekgundari» οπως ονομασαν την Φολεγανδρο οι πολυταξιδεμενοι Φοινικες, όνομα που σημαίνει στη γλώσσα τους «πετρώδης γη».
(μερικοι ιστορικοι μαλιστα αποδιδουν σε αυτους την αρχικη της ονομασια.)

Πρωτα ομως παρουμε μια νοτα απο ενα παραδοσικο γλεντι στην χωρα με βιολι κ λαουτα απο τα καλα μου φιλαρακια Θαναση-Χρηστο-Γιαννη
Κοντα στο χαραμα πλεον η Αυγουστιτικη πανσεληνος φωτιζει τα ποτηρια με τις τελευταιες ρακες.


το απογευμα της επομενης λοιπον χαραζω τραβερσο Δυτικο για φετος με στοχους τον Φαρος της Ασπροπουντας που χρονια τωρα με στοιχειωνε καθως τον εβλεπα απο το κα'ι'κι ψαρευοντας κ σε χρονο δευτερο τα ξωκλησια του Αγ.Παντελεημονα οπου καθε χρονο γινεται δυνατο πανυγηρι κ των Αγ.Αναργυρων με την καταπληκτικη θεα.

η διαδρομη προς τον φαρο κ την παραλια Λιβαδακι ακολουθει ιδιο μονοπατι κ σχεδον λιγο πριν το τελος χωριζει.
προσφερει απιθανες εικονες γεματες μπλε κυματα κ ατελιωτου οριζοντα ο οποιος ενναλασεται με τις ξεροληθιες που χρονια πριν 10.000 περιπου εξοριστοι ιδρωσαν για να τις ποστιασουν.


αυτες λοιπον οι εικονες σου βαστανε συντροφια κ δεν καταλαβαινεις ποσο περπατας αλλα κ παλι οταν το αντιληφθεις θες περισσοτερο.
θα λεγε κανεις οτι τουτες οι φυτεμενες πετρες προκαλουν εναν περιεργο εθισμο να τις πατησεις ουλες,να τις γνωρισεις μια προς μια..
τελικα χουκια που βγαζει ο ανθρωπος οσο μεγαλωνει...ε?



εχοντας λοιπον γιομισει τα ποδαρια φρυγανο κ το σωμα με ιδρωτα κ αλατι φτανεις στον πρωτο στοχο.

ζυγωνεις σιμα κ κοιτας προσεκτικα το καθετο βραχο ενω αμυδρα διακρινονται χιλιαδες νευματα απο περαστικα βαπορια που θελησαν να σφουριξουν χαιρετισμο στο ακουραστο φως που χρονια τωρα τα οδηγει σε ασφαλη νερα.

τραβας λιγες τζουρες ανοιχτου οριζοντα ακομα κ γυρνας την πλατη στον καιρο,
ο δρομος της επιστροφης -παρα την ανηφορια- μοιαζει πιο ξεκουραστος,νιωθεις σαν κατι να σου αποροφησε ολα οσα βαραιναν τις σκεψεις κ ταλαιπωρουσαν τον συλλογισμο σου.
ποσα κανταρια εγνοιες αραγε χωραν σε καθε κυμα?ποσο μας γαληνευει τουτο το δικο μας μπλε?

κοντευοντας στον πολιτισμο ριχνεις κλεφτες ματιες στην καθημερινοτητα των ανθρωπων κ των ζωων κατ'επεκταση καθως ο σεβασμος προς αυτα ειναι απιστευτος.
οι ντοπιοι εχουν απο αιωνες πριν αντιληφθει ποσο σημαντικα ηταν γι'αυτους σε τουτον τον αγονο τοπο κ τα φροντιζουν με περισσια προσοχη.

(πως ειπαμε οτι ειναι τα λιβαδια,τα βοσκοτοπια?πρασινα..?)


τωρα που η Touratech μας αφηνει χρονους μια νεα Ελληνικη ερχεται απο τα βαθη των χρονων να δωσει την λυση...

ΣαμαριαTech!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
υπνος γλυκος,μετριεται ασταματητα ολονυχτις ο Γρεγος με την Τραμουντανα για να χαρισουν ενα συννεφιασμενο πρωινο.
δεν το χανεις,περιμενες απο τα περυσι να το ξαναζησεις κ με το πρωτο φως εισαι ηδη στο μονοπατι


..το φεγγαρι δεν τα χει ακομα παρατησει...κ ηδη οι επομενοι προορσιμοι κανουν την παρουσια τους



καθως οι χθεσινοι ειναι πια παρελθον

(καπου εδω περνω χαμπαρι οτι 2-3 φωτο που θα εδεναν σωστα την φετινη ιστορια εχουν χαθει/σβηστει...ξερω κ γω...:(
απλα συμπαθατε με,ζωντανη εκπομπη ειμαστε..:))

κατι θα βρω να το δεσω ομως...:secret:

ε.χμμ ναι ....
...δεν ξεχναμε βεβαιως οτι ειμαστε σε φορουμ μοτοσυκλετας οποτε επιβαλονται 1-2 φωτο σχετικες για ξεκαρφωμα...:p
φημες λοιπον λενε οτι το ''ξεχασαν'' σκοπιμως εδω πανου Γιαπωνεζοι ωστε να ''δοκιμασουν''' τροπο τινα την αντοχη του στην σκουρια κ την αλμυρα..:D


το επομενο σουρουπο ο κυκλος θα κλεισει για φετος με μια ''κυριλε'' ποδαρατη σε κανονικους δρομους με καφεδακι ανα χειρας για χαλαρωση των πελματων,

τωρα θα μου πεις αν το ανεβα-κατεβα στην Αγκαλη θεωρειται χαλαρωση ειναι μια αλλη κουβεντα...:wacky:
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
κλεινοντας πιστευω αυτες οι λιγες κ κακοτραβηγμενες με το κινητο φωτογραφιες να ξεκουρασαν μερικους κ να ταξιδεψαν αλλους τοσους...
για εμας ομως τα μονοπατια δεν τελιωσαν (ευτηχως) ουτε και φετος.
υπαρχουν ακομα αρκετα,στον νοτο, πιστευω να μπορεσω του χρονου να περπατησω μερικα νεα κ να τα ξαναπουμε μεσα απο αυτο εδω το θεμα.

μεχρι τοτε ...
ντε..εε γαιδαρακο μου...
 
Top Bottom