Φοράτε γάντια;

Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Αγέλη από αδέσποτα όρμησε σε φίλο, ένα από αυτά μπήκε κάτω από την μπροστινή ρόδα με αποτέλεσμα πτώση. Με 30 χ.α.ω. η μηχανή δεν έπαθε απολύτως τίποτα, κράνος - μπουφάν τον προστάτεψαν αλλά χωρίς γάντια, τα χέρια του έγιναν έτσι:



Το όλο σκηνικό δεν έγινε κάπου στην εξοχή αλλά μέσα στο κέντρο της πόλης........ Τί λέτε, αξίζει να μην φοράμε ένα, έστω και φτηνό, γαντάκι μηχανής;
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
εννοειται οτι αξιζουν τα γαντια... καλα μεσα στην πολη ρε?? τι κανει ο δημος με τα αδεσποτα??
 
Last edited by a moderator:

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Παντα !!!! Γαντια... χειμωνα καλοκαιρι !!!!

Πωπω το φιλαρακι την ακουσε λιγο .......:eek: ...
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
κρανος-μπουφαν- γαντια παντα ακομα και για μικρες αποστασεις... με περιπου 25 ευρω εχεις ενα πολυ ανετο καθημερινο γαντι για την πολη... χθες αγορασα ενα ζευγαρι χειμωνιατικα απο το μοτο μαρκετ με 30 ευρω... αδιαβροχο και μακρυ για να καλυπτει το μανικι του μπουφαν... το πεμπτο ζευγαρι μου...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παρεξηγημενο ως προς την ασφαλεια το γαντι...απο πολλους αναβατες ακομα και εμπειρους.Το γνωστο "ελα μωρε ως εδω παω"και το γαντι ακομα κι αν υπαρχει,ακομα κι αν εχει αγορασθει ακριβα,παραμενει στο γκαραζ...και τα χερια ειναι τα ΠΡΩΤΑ που θα ερθουν σε επαφη,καλη επαφη,με την ασφαλτο αν γινει εστω και ενα τσαφ με τη μοτο...
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ας σκεφτούμε...
όταν σκοντάφτουμε, όταν πέφτουμε από το ποδήλατο ή από την μηχανή (μακριά από εμάς), ποια είναι η πρώτη μας κίνηση...;
Βάζουμε τα χέρια για να προφυλαχθούμε, ασυναίσθητα! Οπότε τα χέρια είναι αυτά που πρέπει να προστατεύσουμε εξίσου με το υπόλοιπό μας σώμα!
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Οχι απλώς φοράω αλλά δεν μπορώ να οδηγήσω χωρίς γάντια. Εχω την αίσθηση οτι κολλάει η μανέτα στο χέρι μου.
Χειμώνα γαντάρες με επένδυση fleece και κόκκαλα και καλοκαίρι διάτρητο ύφασμα με κόκκαλα και δέρμα στην παλάμη
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Πάντα γάντια, είναι εκ των ουκ άνευ και μέσα στα ελάχιστα, κράνος, μπουφάν, γάντια. Ο μόνιμος τσακωμός επειδή έχω και κόρες αναβάτες η μία έμπειρη με απεριόριστο η άλλη στα σπάργανα τώρα μαθαίνει. Η μεγάλη (<<έμπειρη) έκανε να φορέσει γάντια επί χρόνια με τη δικαιολογία ότι δεν μπορούσε να οδηγήσει με τα γάντια.:banghead: Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να μάθει <<the hard way>> αλλά όταν είδε να με φέρνουν τάβλα, και είδε και τον εξοπλισμό και όλο το σώμα τότε κατάλαβε αρκετά σε πρώτη φάση αλλά τάβαλε τα ρημαδιασμένα αφού γίνανε μπλε τα χέρια από το κρύο. Η μικρή τα φοράει με τη μία και πριν καβαλήσει ευτυχώς και μπότα παρακαλώ. Για να δούμε τι θα δούμε αλλά τα γάντια σώζουν σε άπειρες περιπτώσεις ναι και μέσα στην πόλη πούχω δει προσωπικά από χτύπημα σε πόρτα που άνοιξε ξαφνικά και απροειδοποίητα να κρέμονται τα δάχτυλα του αναβάτη που βρήκε πάνω της από μια κλωστή....

Άμα δε πάρουμε καλά γάντια βαστάνε επί χρόνια και υπάρχουν για όλες τις εποχές ως γνωστόν οπότε γιατί όχι? Για τα ούτε 10 δευτερόλεπτα για να τα βάλουμε ?
Ωραίος Παναγιώτη.:friendship:
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Το 90% φοράω το 10% κάνω και καμία μ@λ@κι@ και δεν τα βάζω !!!
 

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
μεσα στην πολη οχι ειναι μικρες οι αποστασεις,αλλα εξω παντα,μεχρι στιγμης δεν εχω φυγει εκτος που να μην τα φορεσω.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Νομίζω δεν τιθεται καν θέμα ερώτησης...
Όποιος έχει πέσει έστω και με λίγα ξέρει....όποιος δεν...του εύχομαι να μη μαθει, ας ακούσει αυτούς που έμαθαν....
 
Top Bottom