Φοράτε γάντια;

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
...εδώ οι υποτιθέμενοι μοτοσυκλετιστές σε κοιτάνε περίεργα που κατακαλόκαιρο είσαι αρματομένος με κράνος- μπουφάν- γάντια...
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Εννοειται χειμωνα καλοκαιρι και ας εχω ακουσει καλοκαιρι σχολια για το γαντι σε φαναρι απο 'συναδελφο' μοτοσυκλετιστη;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
...εδώ οι υποτιθέμενοι μοτοσυκλετιστές σε κοιτάνε περίεργα που κατακαλόκαιρο είσαι αρματομένος με κράνος- μπουφάν- γάντια...
Αυτό έχει πλάκα. ...
Διάφοροι που μιλάνε στο φανάρι, όταν τους εξηγείς ότι η άσφαλτος είναι πιο ζεστή από το μπουφαν, αλλάζει το χρώμα τους:D


advφον!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αυτό έχει πλάκα. ...
Διάφοροι που μιλάνε στο φανάρι, όταν τους εξηγείς ότι η άσφαλτος είναι πιο ζεστή από το μπουφαν, αλλάζει το χρώμα τους:D
Και πιο σκληρή από το κεφάλι... ;) :D
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
εγω προσωπικά για αρκετό καιρο δε φορούσα γάντια και καλοκαίρι και χειμώνα !!!!
Φυσικά αυτο δε με τιμά αλλα ετσι ηταν !!
απο καθαρή τύχη δε χτύπησα ποτε τα χέρια μου
Αναγκάστηκα να φοράω γάντια λογο του κρύου τον χειμώνα του 2014 και έκτοτε ευχαριστω τον θεό που τα συνήθισα !!!
Όσο αφορά τις πτώσεις οπως ολα στην ζωή ειναι θέμα προπόνησης και τεχνικής
...........
Πολλοι απο μας δεν ξεραμε τι ειναι κρανος καποτε,οποτε μικρο το κακο.

Οσο γι αυτο που λες οτι οι πτωσεις ειναι θεμα προπονησης συνεχιζω να εχω αλλη αποψη.Για να αποκτησεις αυτες τις γνωσεις,η θα πας ειδικο σχολειο,η θα σαβουριαζεσαι μια φορα την εβδομαδα.Οπως και να χει η μεγαλη πλειοψηφια των οδηγων δεν εχει τη δυνατοτητα της προπονησης.Οποτε ο σωστος εξοπλισμος και η πολυ προσοχη,μαλλον ειναι αυτα που θα μας γλυτωσουνε απο τα χειροτερα.

Αυτο που εχουνε πετυχει τα περισσοτερα μοτο-φορουμς,στο θεμα της ασφαλειας,ειναι πολυ σημαντικο.Ολα ξεκινανε απο τη σωστη ενημερωση και πλεον υπαρχει αρκετη για τις συνεπειες της απουσιας εξοπλισμου.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχω συνηθίσει τόσο τα γάντια που άμα καβαλήσω με γυμνό χέρι νιώθω τη λαστιχίλα απο τα γκριπς και νομίζω πως μαυρίζει το χέρι μου..χαχα

Πάντα γάντι, είναι βασικό μέτρο προστασίας. Εγώ έχω 2 ζευγάρια πιο οικονομικά για συνέχεια βάλε-βγάλε χειμερινό-καλοκαιρινό της Tucano Urbano για το παπί μέσα στη πόλη και 2 κορυφαία με προστασίες χειμερινό-καλοκαιρινό της IXS για τη μηχανή.

Και ένα λεπτό εντουράδικο για το χώμα ΑΝ και αυτό δεν το φοράς στο χώμα τόσο για προστασία όσο για καλό έλεγχο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Παιδιά, επειδή κάτι ξέρουμε κι εμείς απο πτώσεις και κυρίως απο το χώμα που κάνουμε χρόνια και οι πτώσεις είναι συνεχές φαινόμενο και μαθαίνεις... Εντάξει, μαθαίνεις με την εμπειρία να προστατευεις τα χέρια σου απο χαζά σπασίματα αλλά σε μια πτώση ΒΙΑΙΗ αλλού πάνε τα χέρια, αλλού πάνε τα πόδια, το σώμα όπου θέλει και γενικώς άμα περιμένουμε να μπορούμε να ελέγξουμε το σώμα μας μάλλον μπερδεύουμε την πτώση απο την μηχανή με την πτώση απο το κρεββάτι όταν αλλάζουμε πλευρο..o_O

ΕΙΔΙΚΑ στην άσφαλτο και με τις ταχύτητες εκεί είναι απλή φυσική. Η ορμή τους σώματος σε παρασύρει.

Ας πούμε οτι σου πετάγεται αυτοκίνητο, πέφτεις πάνω του με 50km/h και εκφεντονίζεσαι μπροστά. Ας υποθέσουμε οτι το χέρι μας ζυγίζει αυτούσιο 6-7 κιλά, σημαίνει πως θα μετατραπεί σε μία μάζα περίπου 350-400 κιλά συναρτήσει της ταχύτητας.

Αν βάλουμε μαζί και το σοκ και το ΄΄surprise factor΄΄ του χτυπήματος..

θέλω να σηκώσει το χέρι του όποιος με χρόνο αντίδρασης >1 sec σηκώνει με το ένα χέρι βάρος 350 κιλά!!!!!!

Και είναι πολύ απλοποιημένο το παράδειγμα μου, όταν αρχίζεις τις κουτρουβάλες και αρχίζει ο αποπροσανατολισμός και τα βίαια G Πάνω στο σώμα μας κοντρόλαρε εσύ που σέρνεσαι και προτίμησε να σέρνεσαι με την κορντούρα του μπουφάν!

Και άμα σου έχει εγκλωβιστεί το χέρι κάτω απο το σώμα σου όπως έχεις γίνει ένα κουβάρι και σέρνεσαι και χάσεις μισό κιλό σε δέρμα και κρέας, κάτσε στο νοσοκομείο ένα μήνα και τρέχα 1 χρόνο σε πλαστικούς και δερματολόγους να σώσεις το χέρι σου!

και αν όλα τα παραπάνω δεν θα συμβουν ποτέ σε σένα γιατί είσαι μαμιάς τότε ΦΟΡΑ γάντι για θέμα ΥΓΙΕΙΝΗΣ τουλάχιστον.

Με τα άπλυτα, βρώμικα χέρια σου πιάνεις μονίμως τα ίδια γκριπ και μετά καπνίζεις με τα ίδια άπλυτα χέρια το τσιγάρο σου, τρως και μια τυρόπιτα στο δρόμο!!!

Τα γαντάκια τουλάχιστον τα πλένεις μια φορά στο τόσο και ξεβρωμίζουν.

Και εντάξει πες τη πλενεις τη μηχανή και ξεβρωμίζουν, όλα μετά απο λίγο αρχίζουν με την επαφή με το δέρμα και πολυμερίζονται και βγάζουν μια λαστιχίλα και μια μαυρίλα, δεν με αρέ..!
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Η πλάκα είναι το καλοκαίρι που διάφοροι άσχετοι με το θέμα 'μοτοσυκλετα' με βλέπουν με μπουφάν-γάντια και μου λένε αν τα φοράω γιατί κρυώνω :banghead:
Μου το ειχε πει και μενα ενας ακριβως το ιδιο καλοκαιρακι στο φαναρι,ειμαι με κρανος μπουφαν γαντια ...και σκαει διπλα οδηγος με Z750,εξατμισονι σπεσιαλ,εννοειται ασκεπης,με γυαλι RayMan(σαν το Rayban αλλά για πιο...με πιανεις),με μακο μπλουζακι τσιτωτο να φαινεται ο τετρακεφαλος στο φρυδι ,σορτσακι και αθλητικο πατουμενο και μου λεει με υφακι "Κρυο σημερα μεγαλε ε;"...Και του λεω ολο φυσικοτητα "με τοσους τρομπες γυρω μου,φυσαει ενας αερας γάματ@"...
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
θέλω να σηκώσει το χέρι του όποιος με χρόνο αντίδρασης >1 sec σηκώνει με το ένα χέρι βάρος 350 κιλά!!!!!!
Ακομα δεν το ειδε ο Φοινικας;...Μαλλον θα ειναι στο Gym...:Dκατσε να το δει και σου λεω εγω...:cool:
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Είδα φίλο που σύρθηκε καλοκαιράκι χωρίς γάντια, με ξεκούμπωτο κράνος :banghead: το οποίο έφυγε στην πρώτη επαφή και κοντομανικάκι με καμιά 100ριά χλμ στο κοντέρ .. και επιβεβαίωσα το ρητό που λέει ότι σοφός είναι αυτός που μαθαίνει και από τα λάθη των άλλων!
Ρε δεν πα να χει και 50 βαθμά εξω ..
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
...
Και ένα λεπτό εντουράδικο για το χώμα ΑΝ και αυτό δεν το φοράς στο χώμα τόσο για προστασία όσο για καλό έλεγχο.
Και ομως προστατευουν και στο χωμα Ακομα και αυτα τα λεπτα τα εντουραδικα Ξερεις ποσο γδερνουν ακομα και τα χαλικακια? ...Μαλλον ξερεις! Πρωτα λοιπον τα φοραμε για προστασια και κατοπιν για τον σωστο χειρισμο της μοτο
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Δεν φορουσα ποτε, μεχρι που ηρθε η ωρα μου να παρω το μαθημα μου...
Θυμαμαι περυσι ανοιξη καιρου,δεν ηταν για κοντομανικο αλλα ουτε και για μπουφαν...αλλα επειδη το μπουφαν ηταν για πλυσιμο,ειπα να βαλω ζακετα μη φυγω με το κοντομανικο και για κοντινη σχετικα αποσταση (15χλμ)...ο αερας μετα τα 80km/h μου ανοιγε το μανικι...γυρω στα 130-140km/h μια στιγμη νοιωθω σαν να μου πυροβολησαν το χερι(στον πηχη απο την πανω μερια)..ενας θεος ξερει πως δεν εχασα τον ελεγχο απο το ξαφνιασμα και τον πονο...σε δευτερολεπτα σταματαω και μεχρι να σηκωσω το μανικι να δω τι εγινε, ειχε ηδη κανει μια φλουμπα τεραστια....το εντομο δεν βρεθηκε αλλα πιθανον θα ταν καμια σφηκα οπου σημερα την ευχαριστω πολυ για οτι εκανε!!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
πριν κανα 2 χρονια καλοκαιρι φευγαμε απο χωριο που ειχαμε παει διακοπες για αθηνα... πριν καβαλησουμε θυμαμαι την τελευταια κουβεντα της δικιας μου... τι τα φορας τα γαντια χριστιανε μου?? δεν σκας?? 25-30 χλμ πιο κατω την τσιμπησε μελισσα στο χερι και δεν ξεραμε αν ειναι αλεργικη... επισης ηταν κυριακη και δεν βρισκαμε φαρμακειο... ευτυχως δεν ηταν αλεργικη... τωρα τα φοραει κι αυτη συνεχεια..
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Και ομως προστατευουν και στο χωμα Ακομα και αυτα τα λεπτα τα εντουραδικα Ξερεις ποσο γδερνουν ακομα και τα χαλικακια? ...Μαλλον ξερεις! Πρωτα λοιπον τα φοραμε για προστασια και κατοπιν για τον σωστο χειρισμο της μοτο
Έτσι...και επίσης όταν ξεχορταριάζεις, όταν τραβάς κανα ιμάντα, όταν σπρωχνεις το φιλαράκι σου... και πολλές ακόμα φάσεις που
τα χεράκια μας θέλουν προστασία...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
θέλω να σηκώσει το χέρι του όποιος με χρόνο αντίδρασης >1 sec σηκώνει με το ένα χέρι βάρος 350 κιλά!!!!!!

αυτο ισως ο μπρους λι να το εκανε !!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom