Φοράτε γάντια;

Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
θέλω να σηκώσει το χέρι του όποιος με χρόνο αντίδρασης >1 sec σηκώνει με το ένα χέρι βάρος 350 κιλά!!!!!!!
αυτο ισως ο μπρους λι να το εκανε !!!
Με ζήτησε κανείς;



Γατάκια....................
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ετυχε να οδηγειτε με 150 χλμ και να σας εχει πεσει στο χερι σκαθαρι?
Ποιο σκαθαρι????? εδω με τη σταγονα της βροχης εχεις προβλημα στα 150.... οχι να σου πεσει και σκαθαρι.... ακρωτηριαστηκες η την γλυτωσες?? :p
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Ποιο σκαθαρι????? εδω με τη σταγονα της βροχης εχεις προβλημα στα 150.... οχι να σου πεσει και σκαθαρι.... ακρωτηριαστηκες η την γλυτωσες?? :p
Εχουνε περασει 5-6 χρονια αλλα μερικες φορες νομιζω οτι ακομη με ποναει σε εκεινο το σημειο.Ποιος ξερει,μπορει να ειναι η ιδεα μου.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εχουνε περασει 5-6 χρονια αλλα μερικες φορες νομιζω οτι ακομη με ποναει σε εκεινο το σημειο.Ποιος ξερει,μπορει να ειναι η ιδεα μου.
To σκαθαρι το εβγαλες ή ακομα επανω το εχεις;:confused::p
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Βρήκα το παρακάτω άρθρο κάπου σε ενα Μοτοσικλετιστικό forum, και είπα να το βάλω και δω..

"Yποχρεωτικά τα γάντια για οδηγούς και επιβάτες μοτοσικλετών στη Γαλλία. "

Δημοσιεύτηκε 22 September 2016 Από τον BikerSpirit

"Από τις 20 Νοεμβρίου, η χρήση εγκεκριμένων γαντιών θα καταστεί υποχρεωτική για τους οδηγούς και τους επιβάτες των μοτοσικλετών στη Γαλλία.

Η απόφαση ελήφθη προκειμένου να προστατεύονται οι οδηγοί και οι επιβάτες από τυχόν τραυματισμούς, σε περίπτωση πτώσης ή σύγκρουσης, στα χέρια και στους βραχίονες. Από την ημερομηνία αυτή, η μη συμμόρφωση με την νομοθετική διάταξη θα τιμωρείται με πρόστιμο 68 ευρώ και την απώλεια της άδειας οδήγησης. Τέλος, το διάταγμα απαιτεί τα υλικά των γαντιών να συμμορφώνονται με τους κανονισμούς σχετικά με τα μέσα ατομικής προστασίας. Οι αναβάτες στη Γαλλία υποχρεώνονται ήδη να φορούν μπουφάν κατά την οδήγηση και κλειστά παπούτσια, εκτός βεβαίως από το κράνος.

Κάθε χρόνο, ποδηλάτες και μοτοσικλετιστές πληρώνουν βαρύ τίμημα στους γαλλλικούς δρόμους.. Το 2015, σύμφωνα με στοιχεία από το Υπουργείο Εσωτερικών, 614 αναβάτες (χρήστες δίτροχων μηχανοκίνητων με κυλινδρισμό που υπερβαίνει τα 50 cm3), σκοτώθηκαν. Κατά την ίδια περίοδο, 13.500 άνθρωποι τραυματίστηκαν σε τροχαία με μοτοσικλέτα και οι 5514 χρειάστηκε να νοσηλευτούν."
Πηγή: www.lifo.gr

https://r.tapatalk.com/shareLink?url=http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=34419.msg374477#msg374477&share_tid=34419&share_fid=61218&share_type=t&share_pid=374477
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Χωρίς γάντια νιώθω πραγματικά μισός... Βασικά δεν νιώθω καθόλου καλά χωρίς ΟΛΌΚΛΗΡΟ εξοπλισμό, κράνος στολή γάντια μπότες.. Και μιας που μιλάμε για γάντια κάτι που έχω παρατηρήσει και είναι τελείως προσοπική άποψη αλλά η κοινή λογική πιστεύω είναι μαζί μου.. Έχω παρατηρήσει λοιπόν πως όταν συναντάμε μηχανόβιο απέναντι μας αυθόρμητα κοιτάμε ΜΈΧΡΙ και ΑΝ μας χαιρετήσει πράμα που είναι καταστροφικό(όλοι ξέρουμε πόσο επικίνδυνα είναι αν δεν κοιτάμε στον προορισμό μας έστω και για 1 δευτερόλεπτο) έτσι και εγώ αφού το εργαλείο μου είναι καταμαυρο πήρα άσπρα γάντια... Γιατι προσωπικά πραγματικά με κουράζει να μην μπορώ διακρίνω το μαύρο γάντι.. Καθαρά προσοπική άποψη και "κόμπλεξ"?:thnkg: Δέν ξέρω πως να το πω...
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Επειδή κάνω Judo, να αναφέρω πως όλα τα παραπάνω γίνονται σε Tatami, πρακτικά σε στρώμα αφρού. Αν τα δοκιμάσεις σε σκληρό έδαφος (άσφαλτο) χωρίς προστασία στην καλύτερη θα καταλήξεις με σοβαρές κακώσεις ενδεχομένως θα αποφύγεις σοβαρά σπασίματα. Αν από την άλλη αν φοράς προστασίες και πέσεις "σωστά" ενδέχεται να σηκωθείς με ελάχιστους τραυματισμούς. Θέλω να πω πως μόνο η χρήση σωστού εξοπλισμού σε συνάρτηση με τη γνώση τεχνικών πτώσεων μπορεί να σου εξασφαλίσει μικρή πιθανότητα τραυματισμού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Εγω παιδια την 25η Μαρτιου έφαγα μια εορταστικη τουμπα με το ποδηλατο.. Εννοειται φοραω παντα κρανος, γαντια οπως και να εχει...

Τα γαντια alpinestars και τα εχω λιωσει, ιδρωτες, τραβα κάνε ράνε..

Επεσα με 15χλμ κυριολεκτικα... Εσκισαν ελαχιστα τα γαντια και μολις τα εβγαλα ειδα εσωτερικα μελανα σημεια στις παλαμες απο τα πετραδακια.... Διαπιστωσα οτι αν δεν τα φορουσα θα ειχα χτυπησει πολυ καλα...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ξέρει κανεις καλοκαιρινά γάντια που να παίζουν με iPhone ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ξέρει κανεις καλοκαιρινά γάντια που να παίζουν με iPhone ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτα παρε... μετα θα σε φωναζω Cobretti.


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
@gsmaniac Γράφουν BMW επάνω , εχουν τίποτα προπέλες ;
Ουστ !!!








Υγ . Που τα βρίσκουμε αυτα ; χι χι χι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@gsmaniac Γράφουν BMW επάνω , εχουν τίποτα προπέλες ;
Ουστ !!!








Υγ . Που τα βρίσκουμε αυτα ; χι χι χι


Sent from my iPhone using Tapatalk
στις αντιπροσωπείες, ολούθε.
Βαγιανέλη, Παναγιωτόπουλο, Σαρακάκη.... Σφακιανάκη! ( ;) )
Δουλεύουν όντως στα κινητά. Σε άλλα τέλεια, σε άλλα περίπου. Εξαρτάται και από την οθόνη πάντως.

Πιστεύω τα china ή τα Nexx ότι είναι καλύτερη επιλογή για σένα. Πολύ οικονομικότερα (70+ υπολόγιζε τα rallye με όλες τις εκπτώσεις της γης...) , και βασικά δε θα σου θυμίζουν το λάθος μηχανάκι που έχεις :rolleyes: :D:D:D:D:D:roflmao::roflmao::roflmao::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:


Πλάκα κάνω, ε?:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
στις αντιπροσωπείες, ολούθε.
Βαγιανέλη, Παναγιωτόπουλο, Σαρακάκη....
Δουλεύουν όντως στα κινητά. Σε άλλα τέλεια, σε άλλα περίπου. Εξαρτάται και από την οθόνη πάντως.

Πιστεύω τα china ή τα Nexx ότι είναι καλύτερη επιλογή για σένα. Πολύ οικονομικότερα (70+ υπολόγιζε τα rallye με όλες τις εκπτώσεις της γης...) , και βασικά δε θα σου θυμίζουν το λάθος μηχανάκι που έχεις :rolleyes: :D:D:D:D:D:roflmao::roflmao::roflmao::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:


Πλάκα κάνω, ε?:D
Aν παει στον σαρακακη για τετοια γαντια....θα εχει πλακα:p
 
Top Bottom