Φοράτε γάντια;

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Όλα τα αδιάβροχα θα κρατάνε υγρασία από μέσα..;)
Για τις χωματάδες που ρωτάς δεν νομίζω να είναι καλή επιλογή.
Για οποιαδήποτε άλλη χρήση ίσως είναι ιδανικά...
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Όλα τα αδιάβροχα θα κρατάνε υγρασία από μέσα..;)
Για τις χωματάδες που ρωτάς δεν νομίζω να είναι καλή επιλογή.
Για οποιαδήποτε άλλη χρήση ίσως είναι ιδανικά...
Γιατί;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
το θελω για γενικη χρηση,δε μπορω να εχω 3 ζευγαρια γαντια πχ,εκτος κ αν πιασω 12 στα 12 στο κινο.
το ξερω ζηταω πολλα,απλα ελεγα μηπως υπαρχει σε καποιο γαντακι η χρηση τομη.
ζεστο,οχι πολυ γκουμουτσα,και με προστασιες.
τωρα για το αδιαβροχο η μη,με προβληματισες..
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
το θελω για γενικη χρηση,δε μπορω να εχω 3 ζευγαρια γαντια πχ,εκτος κ αν πιασω 12 στα 12 στο κινο.
το ξερω ζηταω πολλα,απλα ελεγα μηπως υπαρχει σε καποιο γαντακι η χρηση τομη.
ζεστο,οχι πολυ γκουμουτσα,και με προστασιες.
τωρα για το αδιαβροχο η μη,με προβληματισες..
Δεν υπάρχει χρυσή τομή
Να παίζεις ποιο συχνά κινο
Εμένα το συγκεκριμένο με έχει βολεψει πολύ πάντως το φοράω κάθε μέρα και στις βόλτες
Και ας έχω αλλά 3 ζευγάρια
Το καλοκαίρι βέβαια δεν φοριούνται


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γιατί;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Διότι στις χωματάδες και στο εντούρο οι ταχύτητες είναι μικρές και η κούραση μεγάλη
Με λίγα λόγια γίνεσαι μούσκεμα στον ιδρώτα.
ΕΚΤΟΣ και αν χωματάδα εννοείται μια απλή διάσχιση χωματόδρομου και όχι δύσκολες καταστάσεις.
Εκει πιθανών να είναι εξαιρετικά...
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Διότι στις χωματάδες και στο εντούρο οι ταχύτητες είναι μικρές και η κούραση μεγάλη
Με λίγα λόγια γίνεσαι μούσκεμα στον ιδρώτα.
ΕΚΤΟΣ και αν χωματάδα εννοείται μια απλή διάσχιση χωματόδρομου και όχι δύσκολες καταστάσεις.
Εκει πιθανών να είναι εξαιρετικά...
Ναι μιλάμε για τύπου τροφυ βόλτες
Αν μιλάτε για καθαρά εντουρο τότε μόνο εντουρο γάντια


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω καλοκαιρινά της Richa τα οποία χρησιμοποιώ στις χωματαδες, είναι λεπτά για να νιώθεις grips και μανεττες και έχουν και ενισχύσεις σε παλάμη και προστασίες στο πάνω μέρος.

Κουβαλάω ένα δεύτερο ζευγάρι χειμερινά (μέσα στο σάκο με τα εργαλεία, σαμπρέλα κτλ) σε περίπτωση που στον πηγαιμό και γυρισμό κάνει κρύο, συνήθως όμως δεν τα χρησιμοποιώ γιατί έχω θερμενομενα, που σε συνάρτηση με τις χούφτες βγαίνει πολύ καλό αποτέλεσμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Χρυσή τομή για χωμάτινες και καθημερινή χρήση, μάλλον... δεν γίνεται! Ο συμβιβασμός αυτός είναι μεγάλος.
Στις χωμάτινες χρειάζεσαι λεπτό γάντι με ενισχύσεις (για να κρυώσεις δε πρόκειται). Τις καθημερινές είναι εντελώς άλλο γάντι.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
χειμερινο χειμερινο και αδιαβροχο εχω προς το παρον,αλλα ειπαμε ειναι γκουμουτσες.
οποτε θα παρω ενα πιο λεπτο με ενισχυσεις για τα χωματα και το πολυ πολυ να περνω μαζι τα χοντρα μεχρι να φτασω στα χωματα αν εχει τοσο κρυο
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
το βανω εδω να μην ανοιγω νεο θεμα.

ρε σεις,τι γαντια φορατε στις χωματινες βολτες?
κοιταζω για γαντακι,αλλα σε τι κατηγορια να ψαξω?
τα εντουραδικα μου φαινονται πολυ λεπτα για χειμερινη 2ημερη βολτα πχ και τα χειμερινα πολυ γκουμουτσες για χωμα και λασπες.
προς τα που να ψαχτω?
εχει να προτεινει καποιος κανα ζευγαρακι?
το θελω για γενικη χρηση,δε μπορω να εχω 3 ζευγαρια γαντια πχ,εκτος κ αν πιασω 12 στα 12 στο κινο.
το ξερω ζηταω πολλα,απλα ελεγα μηπως υπαρχει σε καποιο γαντακι η χρηση τομη.
ζεστο,οχι πολυ γκουμουτσα,και με προστασιες.
τωρα για το αδιαβροχο η μη,με προβληματισες..
Fox Racing Bomber Motorcycle Bike Gloves | eBay

Δοκιμασμενο!!
Και χωρις να πιασεις 12 στα 12 στο κινο
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Fox Racing Bomber Motorcycle Bike Gloves | eBay

Δοκιμασμενο!!
Και χωρις να πιασεις 12 στα 12 στο κινο
Αυτό θα έλεγα και εγώ τώρα μόλις... Το γάντι δεν είναι αδιάβροχο, αλλά είναι Ταμαμ για όλες τις βόλτες..
Και σε κρύα που το φοραω, σε βόλτα και όχι σε πολυωρο ταξίδι είναι πολύ καλό

Έχω και αδιάβροχο το οποίο το έχω φορέσει ελάχιστα..

Το μπομπερ με έχει βολέψει απίστευτα. Το έχω σίγουρα μια πενταετία και αν χαλασει θα πάρω το ίδιο.

Όταν κατέβεις Πάτρα να βρεθούμε να το δεις. Δοκίμασε το αν σου κάνει και Παρτο λίγες ημέρες να το δοκιμάσεις...

Απλά τα πράγματα μητσαρα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Για τις περισσότερες βόλτες μας χωμάτινες ή όχι (όχι για το πολύ κρύο) ρίξτε και μια ματιά στα downhill γάντια.
Εγώ με αυτά πηγαίνω τον περισσότερο καιρό.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Τρομακτική διαφορά τιμής με Ελλάδα ρε Γαμώτο...
Να θέλεις να στηρίξεις την χώρα σου και να μην σε αφήνουν..



Advphone....
φακ!

τραγικη η διαφορα τιμης...
και ειναι ενα απο τα υποψηφια το συγκεκριμενο.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τρομακτική διαφορά τιμής με Ελλάδα ρε Γαμώτο...
Να θέλεις να στηρίξεις την χώρα σου και να μην σε αφήνουν..



Advphone....
Ναι...καλά...μην τρελλαίνεστε κιόλας...το ένα είναι FOX ...κ το άλλο παίζει να'ναι μαϊμούFOX.
Δεν λέω οτι δεν είναι καλό(για τα λ7 του) ή οτι έχει μεγάλες διαφορές ποιότητας σε σχέση με το γνήσιο (δεν το γνωρίζω)
αλλά μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.

ΥΓ.1: Συχνά-Πυκνά πιάνονται νταλίκες κ αποθήκες με προϊόντα παραχάραξης φίρμας (μαϊμού)
Εκτός από την διαφορά ποιότητας ,αναλογιστείτε επίσης κ την παντελώς μαύρη-αφορολόγητη-αδασμολόγητη προέλευσή τους ,κ ότι αυτό έχει να κάνει με την τελική τιμή όποιου προϊόντος.

ΥΓ.2: Από το 1,5 €/lt του κόστους βενζίνης ,το 1,05 € είναι φόροι.
Αν κάποιος μπορούσε να την πουλήσει αφορολόγητη 0,7 €/lt ,θα ήταν φτηνή για όλους ,κ το κέρδος διπλάσιο για τον πωλητή.

ΜΗΝ μπλέκουμε λοιπόν τα σώβρακα με τις γραβάτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι...καλά...μην τρελλαίνεστε κιόλας...το ένα είναι FOX ...κ το άλλο παίζει να'ναι μαϊμούFOX.
Δεν λέω οτι δεν είναι καλό(για τα λ7 του) ή οτι έχει μεγάλες διαφορές ποιότητας σε σχέση με το γνήσιο (δεν το γνωρίζω)
αλλά μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.

ΥΓ.1: Συχνά-Πυκνά πιάνονται νταλίκες κ αποθήκες με προϊόντα παραχάραξης φίρμας (μαϊμού)
Εκτός από την διαφορά ποιότητας ,αναλογιστείτε επίσης κ την παντελώς μαύρη-αφορολόγητη-αδασμολόγητη προέλευσή τους ,κ ότι αυτό έχει να κάνει με την τελική τιμή όποιου προϊόντος.

ΥΓ.2: Από το 1,5 €/lt του κόστους βενζίνης ,το 1,05 € είναι φόροι.
Αν κάποιος μπορούσε να την πουλήσει αφορολόγητη 0,7 €/lt ,θα ήταν φτηνή για όλους ,κ το κέρδος διπλάσιο για τον πωλητή.

ΜΗΝ μπλέκουμε λοιπόν τα σώβρακα με τις γραβάτες.
Και για μαϊμού... Δεν υπάρχει σύγκριση όμως.
Τα 60 ευρώ για ένα τέτοιο γάντι είναι αρκετά χρήματα.
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Περί ορεξεως κολοκυθόπιτα. Εγώ πάντως δεν θα φόραγα μαϊμού. Μπορεί να είναι και καλά και χρυσά άλλα θα προτιμούσα κάποιας άλλης εταιρείας πιο φθηνής γνήσια . Ο καθένας ότι γουστάρει. Στο δια ταύτα τώρα ..επειδή και εγώ τώρα αγορασα γάντια κατέληξα σε αυτά τα δύο . Και τελικά πήρα το πρώτο ..
Motocross & Enduro Γάντια, FOX , FOX RACING, SHIFT | KRD


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Fox Racing Bomber Motorcycle Bike Gloves | eBay

Δοκιμασμενο!!
Και χωρις να πιασεις 12 στα 12 στο κινο
Ότι είδα στο λινκ του @konkost φαίνεται να είναι 100% γνήσιο με τιμή γύρω στα 22€ συν 4€ ταχυδρομικά. Στο Ebay -όπως και στο Amazon- ο προμηθευτής οφείλει να εγγυάται για τα προϊόντα του (αλλιώς εκτοπίζεται από την εφαρμογή), όταν λέει ότι είναι γνήσια (και τα εκ UK περιγράφουν ότι είναι γνήσια) πρέπει να είναι γνήσια, αλλιώς θα έγραφε ότι είναι "τύπου" FOX και θα ήταν καλυμμένος (συμβαίνει σε πολλά προϊόντα).

Μια χαρά τιμή είναι και είναι τιμές που πολλές φορές βρίσκεις και σε στοκ στην Ελλάδα. Και πάλι τα 26€ μέχρι τα 60€ είναι τεράστια απόσταση.

Παρ' όλα αυτά, μια βόλτα στα καταστήματα της Καλλιρόης θα σας προσφέρει κι άλλες ευκαιρίες επί Ελληνικού εδάφους.
 
Reactions: kaf

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Εγώ έχω 2 ζευγάρια. Ένα χειμερινό και ένα καλοκαιρινό. Και τα 2 αστικής χρήσης

Το καλοκαιρινό το φοράω από Μάρτιο μέχρι Νοέμβρη. Πολύ καλή αίσθηση στα grip . Πόλη, χώμα, ταξίδι, παντού

Το χειμερινό στα Πολλα κρύα στην πόλη και εθνική χειμώνα μέχρι να μπορώ χώμα. Σχετικά καλή αίσθηση στα grip . Μετά το καλοκαιρινό.

Χειμερινό Dainese το λέει αδιάβροχο... Δεν είναι αλλά για να πάρει νερό πρέπει να ρίχνει κουβάδες

Το καλοκαιρινό είναι δερμάτινο. Μουσκεψε; σε 10 λεπτα πάνω σε θερμαντικό σώμα και είναι οκ

Αν αντέχεις το κρύο παίζει και η φάση καλοκαιρινό με ισοθερμικα γάντια από μέσα


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom