Φορητό κομπρεσέρ

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ωραίο θέμα!
Να πω και εγώ τον προβληματισμό μου. Πήρα πριν καιρό το φορητό κομπρεσεράκι από τα lidl με βύσμα αναπτήρα. Πήρα επίσης ένα ανταπτοράκι απο σκρουτζομάγαζο (P.SUP.SC 5 Αντάπτορας 220 VAC σε 12 VDC SUN140-3627), από αναπτήρα σε σούκο (ρεύμα οικιακό) με σκοπό να το δουλεύω στο υπόγειο. Δυστυχώς δεν έχει δουλέψει ποτέ. Ανάβει το λαμπάκι του αντάπτορα, αλλά το κομπρεσέρ δεν δουλεύει. Σε σύνδεση με αναπτήρα αυτοκινήτου δουλεύει κανονικότατα!
Ψώνισα λάθος αντάπτορα?
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ωραίο θέμα!
Να πω και εγώ τον προβληματισμό μου. Πήρα πριν καιρό το φορητό κομπρεσεράκι από τα lidl με βύσμα αναπτήρα. Πήρα επίσης ένα ανταπτοράκι απο σκρουτζομάγαζο (P.SUP.SC 5 Αντάπτορας 220 VAC σε 12 VDC SUN140-3627), από αναπτήρα σε σούκο (ρεύμα οικιακό) με σκοπό να το δουλεύω στο υπόγειο. Δυστυχώς δεν έχει δουλέψει ποτέ. Ανάβει το λαμπάκι του αντάπτορα, αλλά το κομπρεσέρ δεν δουλεύει. Σε σύνδεση με αναπτήρα αυτοκινήτου δουλεύει κανονικότατα!
Ψώνισα λάθος αντάπτορα?
Πόσα βολτ έξοδο γράφει ο αντάπτορας; εσύ θες 12
Μήπως είναι 230/24?
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Να πω την αλήθεια, δεν το έχω προσέξει. Πάντως το πήρα σαν 220/12...
Πιθανότατα να είναι προβληματικό το ανταπτοράκι, απλά το πόσταρα μήπως και για κάποιον άλλο λόγο τα κομπρεσεράκια που δουλεύουν με αναπτήρα αυτοκινήτου δεν είναι συμβατά με οικιακό ρεύμα, ακόμα και μπε αντάπτορας.
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Απορω πως δεν αναφερθηκε ακομη


εχει κανει δουλεια μεχρι στιγμης στη μηχανη, στο αμαξι, το ποδηλατο, σε μπαλα μπασκετ

το πιο κρισιμο τεστ το αφησα για το τελος
Με εφτιαξες...Έψαχνα καιρό για φορητό κομπρεσέρ και δεν το είχα ανακαλύψει...Αν κάνει οσα υπόσχεται και δείχνουν τα βίντεο τοτε ειναι τέλειο για μένα...Βεβαια η χρήση που το θέλω είναι κατά 90% για τα ποδήλατα ιδιως για την κουρσα που για να φτάσεις τα 110 psi κοντεύεις να πάθεις τενοντίτιδα,αλλά σίγουρα θα είναι χρήσιμο και στις εντουρο εξορμήσεις για την περιπτωση που θα χρειαστεί αλλαγή σαμπρελας και φούσκωμα και ιδιως στην περίπτωση που όπως εγω δεν εχεις παροχή ρεύματοςστην μηχανή...Αυριο θα ξεφουσκώσω το λαστιχο της μηχανής και θα δω αποτελεσματα...Στα 2 mtb που εχω και το δοκίμασα πριν το βάλω για φόρτιση έφτασε τα 50 psi για πλάκα...


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ωραίο θέμα!
Να πω και εγώ τον προβληματισμό μου. Πήρα πριν καιρό το φορητό κομπρεσεράκι από τα lidl με βύσμα αναπτήρα. Πήρα επίσης ένα ανταπτοράκι απο σκρουτζομάγαζο (P.SUP.SC 5 Αντάπτορας 220 VAC σε 12 VDC SUN140-3627), από αναπτήρα σε σούκο (ρεύμα οικιακό) με σκοπό να το δουλεύω στο υπόγειο. Δυστυχώς δεν έχει δουλέψει ποτέ. Ανάβει το λαμπάκι του αντάπτορα, αλλά το κομπρεσέρ δεν δουλεύει. Σε σύνδεση με αναπτήρα αυτοκινήτου δουλεύει κανονικότατα!
Ψώνισα λάθος αντάπτορα?
Χρειάζεσαι τροφοδοτικό 9 αμπέρ .
Αλλιώς δεν θα δουλέψει ποτέ.
Να ξες ότι τα πάντα είναι σε συνάρτηση wat /volt/amber
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Χρειάζεσαι τροφοδοτικό 9 αμπέρ .
Αλλιώς δεν θα δουλέψει ποτέ.
Να ξες ότι τα πάντα είναι σε συνάρτηση wat /volt/amber
Αν δεν σου κάνει κόπο, βάλε μου ένα λινκ να δω τι πρέπει να πάρω γιατί τα ηλεκτρολογικά είναι πυρηνική φυσική για μένα...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Στο κουρσακι τα 110 θα τα δεις επισης για πλακα ;) τα πρωτα που δοκιμασα, κριμα η παλια που θα παει παταρι
Άμα.. Άμα λοιπόν φουσκώνει σωστά λάστιχο κούρσας (δλδ από 100psi κ πάνω) τότε είναι πράγματι εργαλείο δυνατό.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αν δεν σου κάνει κόπο, βάλε μου ένα λινκ να δω τι πρέπει να πάρω γιατί τα ηλεκτρολογικά είναι πυρηνική φυσική για μένα...
Χρειαζεσαι ενα τροφοδοτικο υπολογιστη ,πανω εκει θα το συνδεσεις.
Διαβασε το παρακατω ,ενος που ειχε τις ιδιες ανησυχιες:
Για την ιστορια του πρότεινε αυτο
PSU FORCE FO19XD 450W .
Κατι τετοιο θες ,ρωτα τον ηλεκτρολογο σου
 
Top Bottom