Φουστα μπλουζα και προστασιες.

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Ο καιρός που θα βρεθούμε καβάλα σε τακουνατη ροδα φαίνεται πως πλησιάζει οπότε παράλληλα πρέπει να ψάχνουμε για εξοπλισμό μιας και μέχρι τώρα είχα μόνο ασφαλτινο.

Παίρνω λοιπον αμπαριζα και μπαινω φουλ με ερωτησεις αφού πω πρώτα πως εχω μηδενικη εμπειρια στο χωμα και κορμι αγυμναστο αλλα πλήρως συμβατό με εντουρο τσιπουροκαταστασεις και τακαρισιους μεζέδες. Γυροφέρνω μηχανάκι πιο κατάλληλο για ονοφαδες/travel enduro αλλά επειδη συνηθιζω να κανω κακες παρεες σιγουρα θα παίξω με την τυχη μου κάποια στιγμή και θα χωθώ σε πιο κακοτραχαλα για να εχει δουλεια η ΕΜΑΚ (και οι φυσιοθεραπευτες). Έμφαση λοιπον θα δώσω στην πρακτικότητα-ανεση αλλά κυρίως στην ασφάλεια. Πάμε λοιπον:

1) έχω ένα θώρακα τυπου ζακετα από παλιά που έκανα mtb...είναι χρήσιμος για ξεκινημα? Σίγουρα δεν είναι τόσο hardcore όπως οι mxαδικοι αλλά έχει μπόλικο πράμα πάνω. Κατάλαβα πως η σειρά παει μπλουζάκι τύπου dryfit κατασαρκα, θώρακας, jersey και αν χρειαστεί μπουφαν enduro...σωστά?

2) Αντίστοιχα έχω επιγονατιδες/επικαλαμιδες από το mtb...τι λέτε εδω ?

3) Για παντελόνι βασικά το μόνο που έχω κατασταλάξει νομίζω ειναι να μπαίνει πάνω από τις μποτες. Εδώ παίζετε καλοκαιρινο/χειμερινο(αδιαβροχο) ή με 1 όλη την σεζόν και ισοθερμικό αν χρειαστει για τα κρυα? Για τις βροχερες μερες τι εχετε?Τα πιο οικονομικά που διαβασα εδω τύπου sinisalo/acerbis που τα βρίσκουμε για δοκιμή? Και που μειονεκτουν σε σε σχέση πχ με το fly patrol που εχουν καποιοι ή το αντίστοιχο klim?

4) Για jerseys, μπουφαν τι κανουμε? Ντυνομαστε αστακοι και παμε για δοκιμες να γελαει ο κοσμος? Εχουν γραμμή τετοια για να πάνε πάνω από το θώρακα ή τα παίρνουμε γενικα σε μεγαλύτερα νούμερα? Μπουφαν κατάλαβα κοιτάμε με αποσπώμενα μανικια, χωρίς προστασιες, μη αδιάβροχο. Κάποια vfm πρόσβαση?

5) μποτες οκ νομίζω πάω για leat 5.5 ή κάτι αντίστοιχο

6) κρανος σκεφτόμουν κάτι οικονομικό, ιδανικά θα έλεγα να εχει ζελατινα για τα πιο κρυα και ασφαλτινα κομματια αλλά συμβατό με μάσκα για τη χρηση στο χωμα. Από ότι κατάλαβα πάλι, από θέμα ασφάλειας δεν είναι πολύ μακρυά αυτά των 200 σε σχέση με αυτά των ~300, σωστά? Κάτι να προσέξω εδω; προτασεις?

Μόνο αυτά για αρχή...και βλεπουμε.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Απο θώρακα αυτή τη στιγμή παίζουν 2 αγγελίες απο παιδιά εδώ.. Πρώτα ρίξει μια ματιά να μην τα σκας για καινουργιο


Τα υπόλοιπα τα συζητάμε.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Thanks αλλά θωρακας και γόνατα είναι τα μόνα που έχω, απλά δεν είμαι σίγουρος αν διαφέρουν από τα μοτοσυκλετιστικα.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Το λοιπόν, αφού το μηχανάκι αποκτήθηκε, με συνοπτικές διαδικασίες αγοράστηκαν και τα βασικά
  1. Μπότες Leat 5.5
  2. σετάκι Leat 3.5
  3. προστασίες γόνατα Leat dual axis
  4. εσώρουχο με μαξιλαράκια στα πλαϊνα
Μια μάσκα leat 5.5 δώρο (θα ζητήσω χορηγια από την leat μαλλον)

Για αρχή θα μείνει ο θώρακας/ζακέτα που έχω και πλέον ψάχνουμε για κράνος και ίσως γαντάκια.
Οπότε σχετικά με αυτό αν παίζει καμια πρόταση
κρανος σκεφτόμουν κάτι οικονομικό, ιδανικά θα έλεγα να εχει ζελατινα για τα πιο κρυα και ασφαλτινα κομματια αλλά συμβατό με μάσκα για τη χρηση στο χωμα. Από ότι κατάλαβα πάλι, από θέμα ασφάλειας δεν είναι πολύ μακρυά αυτά των 200 σε σχέση με αυτά των ~300, σωστά? Κάτι να προσέξω εδω; προτασεις?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το λοιπόν, αφού το μηχανάκι αποκτήθηκε, με συνοπτικές διαδικασίες αγοράστηκαν και τα βασικά
  1. Μπότες Leat 5.5
  2. σετάκι Leat 3.5
  3. προστασίες γόνατα Leat dual axis
  4. εσώρουχο με μαξιλαράκια στα πλαϊνα
Μια μάσκα leat 5.5 δώρο (θα ζητήσω χορηγια από την leat μαλλον)

Για αρχή θα μείνει ο θώρακας/ζακέτα που έχω και πλέον ψάχνουμε για κράνος και ίσως γαντάκια.
Οπότε σχετικά με αυτό αν παίζει καμια πρόταση
Όσον αφορά το κράνος κοίτα τα LS2.
Έχουν ζελατίνα,είναι συμβατά με μάσκα και είναι οικονομικά σχετικά.
Με γεια τα υπόλοιπα!
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Εκανα σχετική έρευνα πρόσφατα και κατέληξα :
Για θώρακα.
Στην αρχή έψαχνα για ζακέτα που να τα έχει όλα. Την απέρριψα γιατί δεν θα μπορούσα να αφαιρέσω κομμάτια που θα ήθελα για να τη φορέσω κυρίως χειμώνα με το μπουφάν μου.
Επίσης θεωρώ ότι θα ίδρωνα πολύ (και γενικά ζεσταίνομαι) και θα έπρεπε ειδικά το καλοκαίρι να την πλένω συχνά.
Επιπλέον οι περισσότερες δεν έχουν καλή προστασία στα πλευρά.
Κατέληξα στην AlpineStars a10, είναι ακριβή 200+, αλλά βγαίνουν οι προστασίες του ώμου και χρησιμοποιώ αυτές του χειμερινού μπουφάν μου και το καλοκαίρι μπορώ να τις προσθέσω και να το φορέσω με jersey
Εχει πολύ καλή προστασία για τα πλευρά και είναι διάτρητη που σημαίνει πολύ καλή αναπνοή.
Μειονέκτημα ότι για το καλοκαίρι χρειάζονται επιαγκωνίδες (+35€).
Για μπότες
Alpine Stars tech 7 350+€
Aπίστευτα άνετες από την πρώτη φορά. Επιπλέον πολύ καλή ενίσχυση και στην περιοχή της γάμπας εσωτερικά.
Επεσα μια φορά με τις adventure μπότες μου και την άκουσα για τα καλά όταν η μηχανή έπεσε πάνω στη γάμπα μου από την εσωτερική πλευρά.
Κοίταξα και Gaerne GX1 , φτηνότερη, πολύ καλή ενίσχυση κάτω, όχι όμως στη γάμπα και γενικά περισσότερο άκαμπτη στο βάδισμα.
Σημαντικός παράγοντας νομίζω είναι η χρήση. Εάν κάποιος κάνω καθαρό enduro ίσως πρέπει να δει περισσότερο άκαμπτες μπότες. Εάν από την άλλη η χρήση είναι περισσότερο travel enduro θέλεις και την άνεσή σου.
Κράνος : Θα προχωρήσω αργότερα σε ένα ΜΧ κράνος για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι το βάρος και ο δεύτερος ο αερισμός κυρίως για την καλοκαιρινή χρήση. Θα κοιτάξω να έχει πολλές τρύπες και τα μαξιλαράκια του να βγαίνουν εύκολα για να τα πλένω συχνά από την σκόνη και τα χώματα της καλοκαιρινής περιόδου.
Εχω καλό adv κράνος και βρήκα τη ζελατίνα χρήσιμη για το χειμώνα, κρύο , βροχή κλπ Βάζω και μάσκα.
Ιδανικά θα ήθελα το adv κράνος μου να έχει και φιμέ τζαμάκι για τον ήλιο και να μην κουβαλάω και γιαλιά, αλλά δεν το είχα σκεφτεί τότε.
Για το mx κράνος δεν θα ξοδέψω πολλά, γιατί θεωρώ ότι τα πεσίματα είναι με μικρές ταχύτητες.
Θεωρώ ότι ο συνδυασμός adv & mx κράνος είναι η καλύτερη επιλογή.

Είμαι νέος στο χώρο, δεν έχω εμπειρία, αλλά ψάχτηκα και δοκίμασα και ελπίζω να βοήθησα.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Κράνος : Θα προχωρήσω αργότερα σε ένα ΜΧ κράνος για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι το βάρος και ο δεύτερος ο αερισμός κυρίως για την καλοκαιρινή χρήση. Θα κοιτάξω να έχει πολλές τρύπες και τα μαξιλαράκια του να βγαίνουν εύκολα για να τα πλένω συχνά από την σκόνη και τα χώματα της καλοκαιρινής περιόδου.
Εχω καλό adv κράνος και βρήκα τη ζελατίνα χρήσιμη για το χειμώνα, κρύο , βροχή κλπ Βάζω και μάσκα.
Ιδανικά θα ήθελα το adv κράνος μου να έχει και φιμέ τζαμάκι για τον ήλιο και να μην κουβαλάω και γιαλιά, αλλά δεν το είχα σκεφτεί τότε.
Για το mx κράνος δεν θα ξοδέψω πολλά, γιατί θεωρώ ότι τα πεσίματα είναι με μικρές ταχύτητες.
Θεωρώ ότι ο συνδυασμός adv & mx κράνος είναι η καλύτερη επιλογή.

Είμαι νέος στο χώρο, δεν έχω εμπειρία, αλλά ψάχτηκα και δοκίμασα και ελπίζω να βοήθησα.
Φυσικά και βοηθάς. Και εγώ κάπου εκεί προσανατολίζομαι μάλλον, ένα MX για την περίοδο από τώρα και μέχρι να πιάσουν τα κρύα και μετά ίσως ένα Adv τύπου Bell mx9.
Υπάρχει κάποια πρόταση σε MX κράνη? Έχει κανείς γνώμη για κάτι τέτοιο ή τέτοιο? Φαντάζομαι πρέπει να έχει αφαιρούμενη επένυση, καλό εξαερισμό και να είναι ελαφρύ. Θα ήθελα και ένα σχετικά καλό κέλυφος αλλά από ότι βλέπω η πλειοψηφία παίρνει thermoplastic πιθανόν λόγω μικρών ταχυτήτων...τα κάρμπον είναι άλλη φαση.

Από την άλλη, η ερώτηση στους έχοντες και μη για τα adv κράνη τύπου Bell mx9, Ls2 Pioneer Evo , τι λένε σε θερμοκρασίες ας πουμε max 30ο και σε κλειστά χωμάτινα κομμάτια? Αερίζονται αρκετα σε τέτοια χρήση ή αρχίσουν και βράζουν (σε σχέση με τα MX)? Το βάρος (κοντά στα 1350 στο medium) είναι υποφερτό στο χώμα για ταλαιπωρημένους αυχένες? :D Μιας και δεν με ενδιαφέρει η εθνική προς το παρόν και μπας και αποφύγουμε τα 2 κράνη για αρχή και γλυτώσουμε κανένα ευρώ να πάρουμε και τίποτα άλλο...
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Από την άλλη, η ερώτηση στους έχοντες και μη για τα adv κράνη τύπου Bell mx9, Ls2 Pioneer Evo , τι λένε σε θερμοκρασίες ας πουμε max 30ο και σε κλειστά χωμάτινα κομμάτια? Αερίζονται αρκετα σε τέτοια χρήση ή αρχίσουν και βράζουν (σε σχέση με τα MX)?
Για τη θερμοκρασία εξαρτάται λίγο τις ανοχές σου, τα υλικά στο αφρώδες του κράνους και τον αερισμό του γενικά.
Πχ εγώ έχω ένα Shoei hornet (adv κρανος) και σε σχέση με το vfx της shoei (δεν μπορώ να πώ ότι είδα μεγάλη διαφορά στον αερισμό για τις ταχύτητες που πάω εγώ στο χώμα. Επίσης τα υλικά τους είναι παρεμφερή. Η πιο μεγάλη εμφανής διαφορά είναι τα 400 γραμμαρια βάρος στον αυχένα.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Για κράνος έχω το Acerbis Reactive το οποίο και ελαφρύ και φθηνό και τίμιο.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ για χωμάτινο έχω πάρει airoh twist 2.0 και νομίζω ότι είναι πολύ καλοφτιαγμένο για τα χρήματα που έχει. Επειδή ζεσταίνομαι εύκολα ήξερα απο την αρχή ότι θα έπρεπε να έχω 2 κράνη ,όπως και 2 στολές κλπ.
 
Top Bottom