"Φρεσκάρισμα" κεφαλών gs1200

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Συνεπώς άλλο να ταλαιπωρείς τον κινητήρα κάνοντας εντύπωση και άλλο να βάζεις τα άλογα στο δρόμο.

Εννοείται!!!!!
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Λόγω της τεχνικής έκτασης που είχε πάρει το thread, ποστάρω εδώ την ερώτηση ..
Έχει αλλάξει κάποιος γρανάζια εκκεντροφόρου;
http://boxer-performance.com/rocket-sprockets-application-chart/
Αυτά κυρίως παίζουν έξω, τα έχει δοκιμάσει κάποιος;
Αξίζει η μετατροπή;
Τα φώτα σας ..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Λόγω της τεχνικής έκτασης που είχε πάρει το thread, ποστάρω εδώ την ερώτηση ..
Έχει αλλάξει κάποιος γρανάζια εκκεντροφόρου;
http://boxer-performance.com/rocket-sprockets-application-chart/
Αυτά κυρίως παίζουν έξω, τα έχει δοκιμάσει κάποιος;
Αξίζει η μετατροπή;
Τα φώτα σας ..
φιλε αν ψαξεις λιγο τα θεματα που εχω ανεβασει με το τι εχω κανει στο μηχανακι μου θεωρω οτι θα σου φυγουν αυτες οι σκεψεις
Εμενα αντι να βγει ενα χερι απο το μοτερ και να με μουτζωσει βγηκε ενα μπουζονι και περιπου εκανε το ιδιο και φυσικα μετα με αποχαιρετησε ολος ο κινητηρας με συνοδεια των λεκτικων στολιζμων του γνωστου της πασης μηχανικου πετσακια!!!!

στο θεμα σου τωρα !!
οι αλαγες που γινονται για να παρεις κατι παραπανω απο την μηχανη ειναι πολλες και ποτε!! μια!
προσεξε τωρα !!!
τα γραναζια που λες πανε σετ με αλλους εκεντροφορους και με αλλο προγραμμα και επειδη πλεον θα εχεις περισσοτερο στροφαριζμα θα χρειαστη και μια επεμβαση στο συστημα λυπανσης της μηχανης ειδικα στην στροφαλομπιελα που δεχεται λαδι απο καποιες οπες οι οποιες πρεπει να γινουν μεγαλυτερες και αν θυμαμαι καλα δεν ειμαι σιγουρος ισως και περισσοτερες φυσικα η πιεση του συστηματος του λαδιου μπορει να διαταραχθει και ισως πρεπει να επεμβεις και στις μηχανικες τρομπες που στελνουν λαδι επανω
και τελος αυξηση συμπιεσης με αλλα μπιστονια!!!
και κατι που ξεχασα αλλα μπεκ και ισως και μια μετατροπη στα σωματα ψεκαζμου και ποτηρακια πιο σκληρα που ανοιγωκλεινουν τις βαλβιδες
ολα αυτα για να σου δουλεψουν αυτος που θα τα φτιαξει πρεπει να εχει μεγαλη εμπειρια!!!
αν τα καταφερεις και τα κανεις ολα αυτα με επιτυχια τοτε θα εχεις ενα μηχανακι που θα καταναλωνει περιπου 8 συν λιτρα για πλακα και αν το ανοιγεις θα κλαις
η δυναμη του θα ανερθει στα 115 συν αλογα στον τροχο με κοστος περι τα 2500 και βαλε!!
σε λιγο θα σου ανεβασω και ενα οικο απο γερμανια που αναλαμβανει αυτες τις κατασκευες
 
Τελευταία επεξεργασία:

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
φιλε αν ψαξεις λιγο τα θεματα που εχω ανεβασει με το τι εχω κανει στο μηχανακι μου θεωρω οτι θα σου φυγουν αυτες οι σκεψεις
Εμενα αντι να βγει ενα χερι απο το μοτερ και να με μουτζωσει βγηκε ενα μπουζονι και περιπου εκανε το ιδιο και φυσικα μετα με αποχαιρετησε ολος ο κινητηρας με συνοδεια των λεκτικων στολιζμων του γνωστου της πασης μηχανικου πετσακια!!!!

στο θεμα σου τωρα !!
οι αλαγες που γινονται για να παρεις κατι παραπανω απο την μηχανη ειναι πολλες και ποτε!! μια!
προσεξε τωρα !!!
τα γραναζια που λες πανε σετ με αλλους εκεντροφορους και με αλλο προγραμμα και επειδη πλεον θα εχεις περισσοτερο στροφαριζμα θα χρειαστη και μια επεμβαση στο συστημα λυπανσης της μηχανης ειδικα στην στροφαλομπιελα που δεχεται λαδι απο καποιες οπες οι οποιες πρεπει να γινουν μεγαλυτερες και αν θυμαμαι καλα δεν ειμαι σιγουρος ισως και περισσοτερες φυσικα η πιεση του συστηματος του λαδιου μπορει να διαταραχθει και ισως πρεπει να επεμβεις και στις μηχανικες τρομπες που στελνουν λαδι επανω
και τελος αυξηση συμπιεσης με αλλα μπιστονια!!!
και κατι που ξεχασα αλλα μπεκ και ισως και μια μετατροπη στα σωματα ψεκαζμου
ολα αυτα για να σου δουλεψουν αυτος που θα τα φτιαξει πρεπει να εχει μεγαλη εμπειρια!!!
αν τα καταφερεις και τα κανεις ολα αυτα με επιτυχια τοτε θα εχεις ενα μηχανακι που θα καταναλωνει περιπου 8 συν λιτρα για πλακα και αν το ανοιγεις θα κλαις
η δυναμη του θα ανερθει στα 115 συν αλογα στον τροχο με κοστος περι τα 2500
σε λιγο θα σου ανεβασω και ενα οικο απο γερμανια που αναλαμβανει αυτες τις κατασκευες
Οι εμπειρίες σε έχουν κάνει γκου-ρού του boxer ..
Επειδη σε κάποια φόρα το παρουσιάζουν αυτόνομη βελτίωση (με πολλά ουάου από τους χρήστες) κάτι δεν μου κολλούσε!
Πολύ αναλυτικός και σαφής! :ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι εμπειρίες σε έχουν κάνει γκου-ρού του boxer ..
Επειδη σε κάποια φόρα το παρουσιάζουν αυτόνομη βελτίωση (με πολλά ουάου από τους χρήστες) κάτι δεν μου κολλούσε!
Πολύ αναλυτικός και σαφής! :ok:
Ξέχασε να σου πει το πιο βασικό. ..ενώ έκανε όλα αυτά και πετούσε ευρώ, ερχόταν δίπλα μου να δει πόσα άλογα έβγαλε? ?
Φαντάζεσαι κάθε φορά τι πάθαινε. ..:D

advφον!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Οι εμπειρίες σε έχουν κάνει γκου-ρού του boxer ..
Επειδη σε κάποια φόρα το παρουσιάζουν αυτόνομη βελτίωση (με πολλά ουάου από τους χρήστες) κάτι δεν μου κολλούσε!
Πολύ αναλυτικός και σαφής! :ok:
στιγμιαια μπορεις να παρεις μια απολαυση μα θα ειναι με ατελεια και μακροπροθεζμα θα μειωσεις την ζωη του κινητηρα και ολου του συστηματος σαζμαν διαφορικο κλπ
αυτο που καταλαβα και που μου το λεγαν καλοι φιλοι πρωτα και μετα επαγγελματιες μηχανικοι ειναι οτι ο κινητηρας μποξερ αυτος ο αεροελαιοψηκτος εχει συγκεκριμενες δυνατοτητες ωστε να μην χαλαει την ισοροπια μεταξυ της σωστης λειτουργιας των συστηματων του και της βελτιστης αποδοσης με το χαμηλοτερο κοστος
πραγματικα οι γερμανοι εχουν κανει θαυματα φαντασου οτι ενας τοσο παλιος σε σχεδιαση δομικα κινητηρας καταφερνει να βγαζει 90 αλογα στον τροχο και να σε πηγαινει με ασφαλεια 150 χλμ σταθερα και να καιει 5.8 λιτρα με 6 λιτρα
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αναμνησεις απο τον επιθανατιο ρογχο του κιτρινου θερμοσιφωνα.Στο τελος αρχισαμε να ανοιγουμε λιγοτερο το γκαζι γιατι.....γι'αυτο ειναι οι φιλοι.....

adv phone
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Ξέχασε να σου πει το πιο βασικό. ..ενώ έκανε όλα αυτά και πετούσε ευρώ, ερχόταν δίπλα μου να δει πόσα άλογα έβγαλε? ?
Φαντάζεσαι κάθε φορά τι πάθαινε. ..:D

advφον!!
Έπρεπε να έχει ενα σταθερό σημείο αναφοράς :D:D
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
προσωπικη μου γνωμη μην τον πειραζεις !!
αν ομως θελεις και σου αρεσει !!!στειλε ολο το μηχανακι εξω, πληρωσε, και τουλαχιστον θα εχεις μετα ενα μηχανακι σωστο τουλαχιστον μηχανικα (δε θα σου σπασει)αλλα θα καιει
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
οσο αφορα τα γατακια που μιλησανε παραπανω θα ηθελα να αναφερω οτι παιζουν λιγο μπαλιτσα αλλα τον κιτρινο ΜΕΣΙ δε μπορουν να τον κοψουν ουτε με βαλε
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σουπερ.Την κλεβω για το συλλογο ""Φιλοι της Ραμπας""

adv phone
πλεον ο αγαπητος μου φιλος και μετα επαγγελματιας πετσακιας σαν πληρωμη του,εχουμε συμφωνησει (και το ζητησε αυτος )να με βριζει για εκτονωση της ψυχικης του συνολικα ηρεμιας
Ετσι με αυτο τον τροπο κανω και την δουλεια μου επιτελωντας και κοινωνικο εργο
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
πλεον ο αγαπητος μου φιλος και μετα επαγγελματιας πετσακιας σαν πληρωμη του,εχουμε συμφωνησει (και το ζητησε αυτος )να με βριζει για εκτονωση της ψυχικης του συνολικα ηρεμιας
Ετσι με αυτο τον τροπο κανω και την δουλεια μου επιτελωντας και κοινωνικο εργο
Τον πετσακια και τα ματια σας ξερω εγω οπως κ εμεις, τον Μακη τον Κυριακο και τα ματια μας.

adv phone
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09

The magnificent yellow beast


Από αδιευκρίνιστο !!!!
Αυτη η ζελατινα αντβε το φρυδι και η μαυρη μυτη τρυποκαρυδου πρεπει καποτε να βγουν, γι αυτο σε περναει ακομα η γρια :friend:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αυτη η ζελατινα αντβε το φρυδι και η μαυρη μυτη τρυποκαρυδου πρεπει καποτε να βγουν, γι αυτο σε περναει ακομα η γρια :friend:
Καιρό έχεις να τον δεις (και να τον νιώσεις) τον πύρ(κ)αυλο! Για ρώτα τον Σπύρο με το 950 τι έπαθε στην Εύβοια! :D
(Πάει, ξεφύγαμε εντελώς από το θέμα...)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Καιρό έχεις να τον δεις (και να τον νιώσεις) τον πύρ(κ)αυλο! Για ρώτα τον Σπύρο με το 950 τι έπαθε στην Εύβοια! :D
(Πάει, ξεφύγαμε εντελώς από το θέμα...)
Έτσι του το λέω μην παίρνει θάρρος :D
αλλά τα φρύδια οι μουτσουνες και τα μπαρμπριζ πρέπει να φύγουν :p

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom