Φρεσκάρισμα GS 800 15 ετίας

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Γεια σας φίλοι!

Μετά από αρκετό καιρό που είχα στο μυαλό μου να δώσω το GS, άλλαξα γνώμη, είπα να κάνω ένα γενικό check up και να το κρατήσω.

Οι κύριοι λόγοι είναι ότι δεν ήταν στην κατάλληλη κατάσταση για να πουληθεί στα χρήματα που ήθελα. Κι επειδή οι εναλλακτικές μου αγοράζουν ακόμα ένα GS (Δηλαδή χρειαζόμουν άλλα τόσα λεφτά για να πάρω αυτό που ήθελα), είπα να κάνω ένα συμμάζεμα και να το κρατήσω μιας και δεν έχει και πολλά να ζηλέψει από τα πιο καινούρια. Βασικά έχει αλλά όχι για την διαφορά τιμής τους. Τέλος πάντων, στο δια ταύτα τώρα.

Έπιασα ένα μεσημέρι και έλυσα πλαστικά, ουρά, φανάρια, κάγκελα, σταντ, λαιμούς, εξάτμιση, φιλτροκούτι και όλα τα περιττά πλαστικά μέρη. Η μηχανή πλέον είναι κομμάτια και μη λειτουργική. Καταλαβαίνετε..
Είπα να βάψω τα πλαστικά μιας και πήραν να ξεθωριάζουν. Αυτό θα το αναθέσω σε φίλο που ασχολείται.
Επίσης σκέφτηκα να το λύσω τελείως, να κατεβάσω κινητήρα και να βάψω το πλαίσιο, αλλά είδα τον μάστορά μου διστακτικό στο να το δέσει μετά οπότε το αφήνω δεν θα φτάσω ως εκεί. Θα βάψω κάποια σημεία του πλαισίου εξωτερικά ίσα ίσα για το αισθητικό κομμάτι.
Έτριψα λαιμούς γιατί είχαν γίνει καφέ, επίσης για καλοπισμό.
Θέλω να βγάλω να καθαρίσω ζάντες δισκόπλακες, ακτίνες, δαγκάνες και να κάνω ψιλοβαψιματάκια.
Αν χρειάζομαι τακάκια μπροστά, υγρά φρένων θέλω να δω.
Εννοείται ένα γενικό σέρβις λάδια φίλτρα κτλ, σκέφτομαι καθαρισμό μπεκ πεταλούδα κτλ.
Και ότι άλλο προκύπτει στην πορεία.

Θα ήθελα να μου πείτε εσείς τι θα κάνατε σε αυτό το σημείο. Αν ξεκινούσατε μία τέτοια διαδικασία.

Τι ξεχνάω, τι θα ήταν καλό να τσεκάρω-αλλάξω;

Να σημειώσω ότι η μηχανή είναι 3 χρόνια στην κατοχή μου, οπότε έχω κάνει ήδη κάποιες εργασίες παλιότερα.
Έχει αλλαγμένα πηνία, φανάρι, κτλ τα γνωστά δηλαδή.

Ακούω γνώμες, προτάσεις, ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Γενικα προτεραιοτητα δωσε σε εργασιες που θα το το φερουν σε αψογη λειτουργικη κατασταση και κατοπιν σε αυτες που αφορουν το αισθητικο κομματι
Πχ να ελεγξεις και να γρασσαρεις οπου υπαρχει ρουλεμαν (τροχοι, σταυρος, μοχλικο, ψαλιδι) Αλλαγη σε οσα αναλωσιμα χρειαζονται κλπ κλπ

Παντως νομιζω οτι αν δεν κανεις εσυ τις περισσοτερες δουλειες το πιθανοτερο ειναι να ξοδεψεις πολυ περισσοτερα χρηματα απο οτι υπολογιζεις
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Αλλαξε το φαναρι σου με led φαναρι. Φτιαξε την σελα σου, τα grip. Βεβαια δν εχουμε εικονα το πως ειναι. Τσεκαρε ρουλεμαν τροχων ,λαιμου, σωληνακια υποπιεσης. Αμα βαψεις το πλαισιο τουλαχιστον αυτο που φαινεται προς τα εξω, μετα θα φαινονται παλια το σταν κεντρικο κ πλαινο. Οπως και τα καγκελα αν εχεις. Οποτε βαψε κ αυτα τα κομματια. Μπροστινες αναρτησεις θα σου προτεινα να αλλαξεις ελατηρια με ohlins (καινουρια λαδια τσιμουχες) .
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Τα σινεμπλόκ πίσω τροχού κοίτα να αλλάξεις ,ξεραινονται με τον καιρό .
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
καταρχήν πόσα χλμ έχει η μηχανή σου ; αν έχει πάνω από 100 χλδ καλό είναι να αλλάξεις και φίλτρο βενζίνης , να καθαρίσεις το maf και αν κάνει θόρυβο ίσως
χρειαστεί αλλαγή (σπάνιο αυτό) της καδένας χρονισμού με τις γλίστρες και τον τεντωτήρα. Επίσης αν ανοίξεις το καπάκι της κεφαλής έλεγξε την λαστιχένια
φλάντζα στο κέντρο (αυτή με τις δύο τρύπες) γιατί αν είναι ξερή θα περάσουν λάδια μέσα στις οπές των μπουζί.
Αυτά μου έρχονται στο μυαλό ... καλό κουράγιο :ok:
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Θα προχωρούσα σε αναβάθμιση των αναρτήσεων (εαν δεν το έχεις κάνει ήδη). Αναλόγως του budget, απο service έως αντικατάσταση με aftermarket.
 

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αρχικά η μηχανή έχει 82.000 χλμ

Τα πλαστικά θα βαφτούν όλα, κίτρινα και μαύρα (τα κάνει φίλος οπότε θα μου 60€ όσο έχουν τα υλικά)

Έχω ήδη led φανάρι, σέλα δεν θέλω ανατομική γιατί με βολεύει η απλή στο χώμα, τα grip μου έχουν ψωμί ακόμα, προσπαθώ να φοράει πάντα γάντια οπότε θα κρατήσουν.

Στον πίσω τροχό είχα αλλάξει ρουλεμάν πέρσι γιατί είχαν κοματιαστεί...

Φίλτρο βενζίνης αν δεν κάνω λάθος έχει μέσα στο ρεζερβουάρ; Αυτό αφαιρείται μαζί με την αντλία;

Με αναρτήσεις δεν θέλω να ασχοληθώ αρχικά λόγω χαμηλών κιλών και δεύτερον λόγω κόστους. Με καλύπτουν οι εργοστασιακές οπότε τις κρατάω.

*Ναι τα περισσότερα θα τα κάνω εγώ, ναι θα βάψω και τα περιφερειακά σταντ κάγκελα κτλ οπότε θα πάει συνεργείο μόνο για τα μηχανολογικά.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Φίλτρο βενζίνης αν δεν κάνω λάθος έχει μέσα στο ρεζερβουάρ; Αυτό αφαιρείται μαζί με την αντλία;
Το φίλτρο είναι μέσα στο ρεζερβουάρ μαζί με την αντλία. Βγαίνει σχετικά εύκολα αν πιάνουν τα χέρια σου , υπάρχουν
και βίντεο στο youtube.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
τα grip μου έχουν ψωμί ακόμα, προσπαθώ να φοράει πάντα γάντια οπότε θα κρατήσουν.
Πρίν χαλάσουν , ειδικά εαν έχεις θερμαινόμενα, υπάρχουν θερμοσυστελλόμενα γκριπ γιαυτή τη δουλειά στο αλι ή σε όποιο ηλεκτρολογείο, τα οποία περνάς απο πάνω.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Θα εβαζα ενα προγραμμα στον Γιαννη απο Θεσσαλονικη. Κ ενα ελευθερο φιλτρο. Το ειχα το προγραμμα πολλες χιλιαδες χλμ χωρις κανενα προβλημα.
 
Top Bottom