Φρεσκάρισμα XRV 750 RD07A

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Καλημέρα,

Λοιπόν αποφάσισα να σας παρουσιάζω τη πορεία του φρεσκαρίσματος ενός XRV 750, βασικά του δικού μου.
Έχουμε και λέμε, (δε θα μπω σε λεπτομέρειες για τα νούμερα του μοτέρ και τα λοιπά, απλά θα σας αναφέρω ότι έχω ήδη τσεκάρει όλα τα νούμερα της Africa ταιριάζουν μεταξύ τους),
το μοτέρ δεν έχει ανοιχτεί ποτέ και τα χιλιόμετρά της είναι άγνωστα, όταν τη πήρα είχε 60,000χλμ και μέσα σε δύο σεζόν, δλδ 14μήνες τα έκανα 80,000.
Η τιμή που την πήρα ήταν γύρω στο χιλιάρικο και αυτό διότι είχε το σχετικά γνωστό θέμα με το άτιμο το γρανάζι της δευτέρας..
Ο πρώην της είναι πολύ καλός φίλος και την είχε χρόνια, με το ίδιο πρόβλημα και απλά αγνοούσε τον θόρυβο. Να σημειωθεί εδώ ότι στο μηχανάκι πέρα από τις παρεμβάσεις της φύσης και του χρόνου δεν είχε καμία άλλη παρέμβαση, πουθενά, όλο εργοστασιακό.

Εκτός το γρανάζι λοιπόν, όταν κατάλαβα ότι έπρεπε να αλλάξω αλυσιδογράναζα είδα και το καρέ του άξονα να έχει πάρει λίγο.
Κατά τύχη εκείνο το διάστημα είχα μια πρώτη "γνωριμία" με τα παιδιά του ΚΚbike
από την Ιταλία και είχα παραγγείλει ένα σετ αλυσίδα DID γρανάζι Supersprox και το πατεντιάρικο το μπροστά τους γρανάζι, οπότε όταν είδα το φάγωμα δεν μου πέσανε τελείως τα δόντια, αλλά μου μπήκαν οι σκέψεις στο μυαλό για άνοιγμα του μοτέρ, βασικά άρχισαν να χτυπούν καμπάνες στο μυαλό μου.
Όταν μου μπήκε η σκέψη αυτή ο μηχανικός που εμπιστεύομαι προσπάθησε, (και ακόμα προσπαθεί), να με συνετίσει και να το αφήσω ήσυχο το μηχανάκι όπως ήταν, αφού έχει χρόνους ακόμα αλλά εγώ κάθε φορά
που έβαζα δευτέρα κάτι έσπαγε στη καρδούλα μου. Επίσης τα οικονομικά μου είναι σε πολύ κακή κατάσταση και δεν υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω ένα πιο φρέσκο μηχανάκι για τα επόμενα
2-4 χρόνια.

Σε λίγο συνέχεια με φωτό και τηη μέχρι τώρα πορεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Παρακάτω η μηχανή τη μέρα που τη πήρα.


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Και το καρε του άξονα.


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Πριν 20 μέρες πήρα εν τέλη την απόφαση να το λύσουμε όλο και στη πορεία να αποφασίσω τι να κάνω με το μοτέρ.
Όταν έγινε αυτό, πήρα όλα τα πράματα που μπορούσα να μερεμετίσω σπίτι, βασικά στο σπίτι της συντρόφου μου η οποία με χέζει καθημερινά για τη κατάσταση που επικρατεί
στη μέση του σπιτιού της, αφού σκουντουφλάει πότε πάνω στο ψαλίδι, πότε πάνω σε κάγκελα και ψυγεία.
παρακάτω θα δείτε τη κατάσταση επικρατεί και τι μερεμέτια έκανα εγώ.
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Εδώ η κατάσταση:


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Το πρώτο πράμα που έκανα ήταν στα στείλω τις βίδες και διάφορα άλλα μαραφέτια για γαλβάνισμα και το αποτέλεσμα ήταν τρομερό..


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Μετά έπιασα το ψαλίδι. Το ψαλίδι το καθάρισα με scotch bright και WD40 και στο τέλος καλές σαπουνάδες.
Ήθελα να του παίξω με τα scotch του dremel άλλα φοβάμαι μην το ταλαιπωρήσω χωρίς νόημα.
Το αποτέλεσμα με ικανοποίησε.


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Το μοχλικό ήταν καφέ από τη σκουριά και τις λάσπες.. Το έτριψα με το dremel και ήρθε στα ίσια του, αύριο θα μονωθεί και βαφεί.


Edit:
Μεμονωμένα και βαμμένα και τα μέρη του μοχλικού. Περάστηκαν πρώτα ένα χέρι HBody 960 wash Primer και μετά white aluminium χρώμα της Dupli

 
Τελευταία επεξεργασία:

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Για τα τριψίματα χρησιμοποιώ τα παρακάτω για όποιον ενδιαφέρεται:


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αλέξανδρε εσύ ; Μάλλον όχι αυτός μαστορευει στην κουζίνα .


Με το καλό να πατήσει στις Ρόδες του το εργαλείο κ πάλι .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Αλέξανδρε εσύ ; Μάλλον όχι αυτός μαστορευει στην κουζίνα .


Με το καλό να πατήσει στις Ρόδες του το εργαλείο κ πάλι .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
χαχαχαχ Ευχαριστώ!!
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Μετά σειρά είχαν τα ψυγεία.
Έβγαλα βεντιλατέρ, κτλ και το ένα από τα δύο ψυγεία, το αριστερό, είχε πολύ μεγάλη διάβρωση η επάνω μεριά οπότε άρχισα και πάλι τα τριψίματα, αλλά επειδή φοβόμουν μην τα καταστρέψω η διαδικασία γινόταν σαν να έκανα εγχείρηση.. Έμειναν λοιπον σκέτο μέταλλο.
Μετά περάστηκαν ένα χέρι 960 wash Primer και μετά σπρέι στόκου της chamaleon και περάστηκαν με μαύρο χρώμα θερμοκρασίας.

Δυστυχώς δεν τα έχω τριμμένα να δείτε πως ήταν η διάβρωση άλλα θα σας δείξω παρακάτω σε τι κατάσταση είναι τώρα το ταλαιπωρημένο.



Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Τώρα.
Στις τελευταίες 2 φωτογραφίες φαίνετε ο βαθμός της διάβρωσης.


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Παρακολουθούμε στενά, ωραία δουλειά με μεράκι
Τα ψυγεία είναι έτοιμα να χαιρετήσουν, πάνε πριν τα δέσεις Λιοσίων στους 3 Μάγους να φτιάξεις καινούργια, θα ησυχάσεις μια και καλή.
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Παρακολουθούμε στενά, ωραία δουλειά με μεράκι
Τα ψυγεία είναι έτοιμα να χαιρετήσουν, πάνε πριν τα δέσεις Λιοσίων στους 3 Μάγους να φτιάξεις καινούργια, θα ησυχάσεις μια και καλή.
Ευχαριστώ!
Αυτό είδα και γώ όταν τα πήρα στο χέρι. Σκέφτηκα να φτιάξω καινούρια αλλά είπα να δοκιμάσω μπας και...
Το κακό είναι ότι είμαι Κρήτη και ιδικά τώρα με τον Covid είμαι εγκλωβισμένος, δε μπορώ καν να ανέβω Αθήνα να κάνω μία γύρα να ψαχτώ με άνεση..
Η αγορά της Κρήτης είναι πολύ περιορισμένη.
Παρόλα αυτά έχω βρεί από ali στη Τσεχία τα παρακάτω και τα σκέφτομαι κάθε βράδυ
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Παράλληλα καθάρισα κάθε τι έπιανα στα χέρια μου από, undertail, λασπωτηρες, φιλτροκουτια,(Όσο γινόταν γτ δεν μπορώ να το ανοίξω),
Και καθορίστηκαν βάσεις κινητήρα και πατάκια συνοδηγού.


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
τα πατάκια τα έτριψα με scotch και WD γιατί δεν ήθελα ούτε να γυαλίσουν πολύ αλλά ούτε να τα τραυματίσω και να τα γεμίσω αραχνιές.
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Όλα τα υπόλοιπα μέταλλα, (πλαίσιο, stand, side stand, χειρολαβή για το κεντρικό stand, κάγκελα, βάση οργάνων, σταυρός),
πήγαν για ηλεκτροστατική. Επίσης αγοράστηκαν από τους Ρουμάνους τα πίσω κάγκελα για βαλίτσες και για προστασία από τυχών πτώσεις.

Ορίστε και ένα δείγμα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Αν είναι καινούργια όρμα, μην δισταζεις, τώρα που είναι λυμένη.
Αν δεν έχεις ψυγεία δεν έχεις μότο, οπότε όλος αυτός ο κόπος της επισκευής ο άδικος.
Στο λέω γιατί προσφάτως έκανα το ίδιο σε ενα Τενερε 660 του 1991 κ είχα το ίδιο θέμα με το ψυγείο, έφτιαξα νέο κ ηρέμησα.
 
Top Bottom