Φτηνές μπότες

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
:ag2:1 Ίδρωσαν τα πόδια μου
2 Κρύωσαν τα πόδια μου (και δεν ΄'έκανε και κάνα τρομερό κρύο)
3 Βρόμισαν τα πόδια μου
4 Βρόμισαν και οι μπότες.
5 Με χτύπησαν γιατί στο λίγο περπάτημα ήταν ανυπόφορες.

Τώρα θα πάρω πάτους αντιβρομέξ και θα πάρω και καλές μπότες.
Συμπέρασμα η φτήνια τρώει το μπαρά.
Πάμε για άλλα.
(Φάσκελα στο γκαθρέφτη)
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Με διαφορα η καλυτερη αγορα που εχω κανει σε εξοπλισμο ειναι ενα ζευγαρι καλες μποτες!
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Ρίξε λίγο βορικό οξύ, από φαρμακείο. Μπορει και καλές να είναι κ να μυριζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μεταφέρθηκε στη σχετική ενότητα...
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Επίσης αντιμυκητιακη πούδρα.(εγώ χρησιμοποιώ daktarin).
Μαζεύει την υγρασία συν των άλλων και έχει χρήση σε όλα τα παπούτσια.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Με αυτή τη λογική, χρειάζεται να ξέρουμε και την αγοραστική δύναμη του καθενού...:rolleyes:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Με αυτή τη λογική, χρειάζεται να ξέρουμε και την αγοραστική δύναμη του καθενού...:rolleyes:
Για ποιο λόγο?
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Στον αέρα, της μοτοσυκλέτας :fun
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Για ποιο λόγο?
Γιατί το πιθανότερο είναι, το δικό μου "φτηνό" (που καθαρίζω 500 ευρώ το μήνα πχ) να μην είναι ίδιο με το δικό σου "φτηνό" (που καθαρίζεις 5000 ευρώ το μήνα πχ)...σ' αυτή τη περίπτωση ο ορισμός "φτηνό" ή "ακριβό" είναι σχετικός με την αγοραστική δύναμη του αγοραστή-καταναλωτή, ενώ στην άλλη περίπτωση είναι ένας απόλυτος αριθμός (η μέση τιμή) που καθορίζει το "φτηνό" ή "ακριβό", ανεξάρτητα από τη τσέπη του καταναλωτή...

Για παράδειγμα, αν οι περισσότερες μπότες με παρόμοια χαρακτηριστικά (πχ. goretex) ξεπερνούν τα 200 ευρώ (μέση τιμή) και βρεθεί κάποια (πάλι goretex) με 150 ευρώ, τότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι πρόκειται για μια "φτηνή" (καλύτερα: "οικονομική") goretex μπότα...ομοίως, αν διαλέξουμε μια goretex μπότα που κοστίζει 300 ευρώ, τότε μιλάμε μάλλον για "ακριβή" μπότα...

Το πολύ ή λίγο φτηνό/ακριβό προκύπτει από την διαφορά που υπάρχει με τη μέση τιμή, δλδ, αν η διαφορά είναι λίγο κάτω από τη μέση τιμή, τότε το προϊόν μπορεί να χαρακτηριστεί λίγο φτηνότερο από τα άλλα, ενώ αν είναι πολύ κάτω από τη μέση τιμή, τότε μπορούμε να μιλάμε για πολύ φθηνότερο προϊόν από τα άλλα -παρόμοια πάντα- προϊόντα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γιατί το πιθανότερο είναι, το δικό μου "φτηνό" (που καθαρίζω 500 ευρώ το μήνα πχ) να μην είναι ίδιο με το δικό σου "φτηνό" (που καθαρίζεις 5000 ευρώ το μήνα πχ)...σ' αυτή τη περίπτωση ο ορισμός "φτηνό" ή "ακριβό" είναι σχετικός με την αγοραστική δύναμη του αγοραστή-καταναλωτή, ενώ στην άλλη περίπτωση είναι ένας απόλυτος αριθμός (η μέση τιμή) που καθορίζει το "φτηνό" ή "ακριβό", ανεξάρτητα από τη τσέπη του καταναλωτή...

Για παράδειγμα, αν οι περισσότερες μπότες με παρόμοια χαρακτηριστικά (πχ. goretex) ξεπερνούν τα 200 ευρώ (μέση τιμή) και βρεθεί κάποια (πάλι goretex) με 150 ευρώ, τότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι πρόκειται για μια "φτηνή" (καλύτερα: "οικονομική") goretex μπότα...ομοίως, αν διαλέξουμε μια goretex μπότα που κοστίζει 300 ευρώ, τότε μιλάμε μάλλον για "ακριβή" μπότα...

Το πολύ ή λίγο φτηνό/ακριβό προκύπτει από την διαφορά που υπάρχει με τη μέση τιμή, δλδ, αν η διαφορά είναι λίγο κάτω από τη μέση τιμή, τότε το προϊόν μπορεί να χαρακτηριστεί λίγο φτηνότερο από τα άλλα, ενώ αν είναι πολύ κάτω από τη μέση τιμή, τότε μπορούμε να μιλάμε για πολύ φθηνότερο προϊόν από τα άλλα -παρόμοια πάντα- προϊόντα...
Ωραία συμφωνούμε...
Εγώ γιατί να ξέρω την αγοραστική δύναμη του καθενός...? :thumbsdown:
Σαν επαγγελματία (που δεν είμαι) θα με βοηθούσε,σαν αγοραστή (που είμαι) όμως σε τι θα βοηθήσει να ξέρω πόσο βαθιά τσέπη έχεις...?
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Ωραία συμφωνούμε...
Εγώ γιατί να ξέρω την αγοραστική δύναμη του καθενός...? :thumbsdown:
Σαν επαγγελματία (που δεν είμαι) θα με βοηθούσε,σαν αγοραστή (που είμαι) όμως σε τι θα βοηθήσει να ξέρω πόσο βαθιά τσέπη έχεις...?
Δεν λεει κατι τετοιο μωρε Θαναση.Λεει αυτο που λιγο πολυ λεω και εγω με αλλα λογια.Οταν λεμε οτι κατι ειναι ακριβο η φθηνο ειναι αοριστο μιας και ακομη και την μεση τιμη δεν την γνωριζουμε.Αλλα και παλι αγοραζοντας κατι με 200 ευρω και κατι αλλο με 50,δεν σημαινει οτι η τιμη θα καθορισει ντε και καλα την ποιοτητα.

Πρεπει κατα την αποψη μου να αγοραζουμε καλα ποιοτικα προιοντα σε χαμηλη τιμη και αυτο κατα την αποψη μου μπορουμε να το κανουμε μονο αν μαθουμε τι πρεπει να προσεχουμε στα προιοντα που μας ενδιαφερουν.

Αγοραζω γαντι χειμερινο Κινεζικο με 13 η 15 ευρω.Το ιδιο καλα και πιο ανετα απο τα macna μου των 55 ευρω.Το ιδιο με καλοκαιρινα...14 εδωσα για Κινεζικα τα οποια τα εχω ξεσκισει και τα εχω καταευχαριστηθει,50 για dainese τα οποια ειναι σαν να μην τα φοραω,δεν εχουν σοβαρη προστασια και εχουν αρχισει να σκορπανε.

Μποτακια richa των 150 ευρω τα εφαγε η μαρμαγκα μεσα σε ενα καλοκαιρι.ενω τα ??? δεν θυμαμαι πως τα λενε με 50 ευρω τα φοραω χειμωνα καλοκαιρι και τα εχω καταευχαριστηθει.

Εχω και αλλα παρομοια παραδειγματα με κρανη,μπουφαν κλπ αλλα νομιζω οτι καταλαβατε τι εννοω.


Αρα οχι στην φθηνη ποιοτητα,ναι στις φθηνες τιμες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν λεει κατι τετοιο μωρε Θαναση.Λεει αυτο που λιγο πολυ λεω και εγω με αλλα λογια.Οταν λεμε οτι κατι ειναι ακριβο η φθηνο ειναι αοριστο μιας και ακομη και την μεση τιμη δεν την γνωριζουμε.Αλλα και παλι αγοραζοντας κατι με 200 ευρω και κατι αλλο με 50,δεν σημαινει οτι η τιμη θα καθορισει ντε και καλα την ποιοτητα.

Πρεπει κατα την αποψη μου να αγοραζουμε καλα ποιοτικα προιοντα σε χαμηλη τιμη και αυτο κατα την αποψη μου μπορουμε να το κανουμε μονο αν μαθουμε τι πρεπει να προσεχουμε στα προιοντα που μας ενδιαφερουν.

Αγοραζω γαντι χειμερινο Κινεζικο με 13 η 15 ευρω.Το ιδιο καλα και πιο ανετα απο τα macna μου των 55 ευρω.Το ιδιο με καλοκαιρινα...14 εδωσα για Κινεζικα τα οποια τα εχω ξεσκισει και τα εχω καταευχαριστηθει,50 για dainese τα οποια ειναι σαν να μην τα φοραω,δεν εχουν σοβαρη προστασια και εχουν αρχισει να σκορπανε.

Μποτακια richa των 150 ευρω τα εφαγε η μαρμαγκα μεσα σε ενα καλοκαιρι.ενω τα ??? δεν θυμαμαι πως τα λενε με 50 ευρω τα φοραω χειμωνα καλοκαιρι και τα εχω καταευχαριστηθει.

Εχω και αλλα παρομοια παραδειγματα με κρανη,μπουφαν κλπ αλλα νομιζω οτι καταλαβατε τι εννοω.


Αρα οχι στην φθηνη ποιοτητα,ναι στις φθηνες τιμες.
Οκ πάσο τότε...
Παρερμήνευση....:)
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν λεει κατι τετοιο μωρε Θαναση.Λεει αυτο που λιγο πολυ λεω και εγω με αλλα λογια.Οταν λεμε οτι κατι ειναι ακριβο η φθηνο ειναι αοριστο μιας και ακομη και την μεση τιμη δεν την γνωριζουμε.Αλλα και παλι αγοραζοντας κατι με 200 ευρω και κατι αλλο με 50,δεν σημαινει οτι η τιμη θα καθορισει ντε και καλα την ποιοτητα.

Πρεπει κατα την αποψη μου να αγοραζουμε καλα ποιοτικα προιοντα σε χαμηλη τιμη και αυτο κατα την αποψη μου μπορουμε να το κανουμε μονο αν μαθουμε τι πρεπει να προσεχουμε στα προιοντα που μας ενδιαφερουν.

Αγοραζω γαντι χειμερινο Κινεζικο με 13 η 15 ευρω.Το ιδιο καλα και πιο ανετα απο τα macna μου των 55 ευρω.Το ιδιο με καλοκαιρινα...14 εδωσα για Κινεζικα τα οποια τα εχω ξεσκισει και τα εχω καταευχαριστηθει,50 για dainese τα οποια ειναι σαν να μην τα φοραω,δεν εχουν σοβαρη προστασια και εχουν αρχισει να σκορπανε.

Μποτακια richa των 150 ευρω τα εφαγε η μαρμαγκα μεσα σε ενα καλοκαιρι.ενω τα ??? δεν θυμαμαι πως τα λενε με 50 ευρω τα φοραω χειμωνα καλοκαιρι και τα εχω καταευχαριστηθει.

Εχω και αλλα παρομοια παραδειγματα με κρανη,μπουφαν κλπ αλλα νομιζω οτι καταλαβατε τι εννοω.


Αρα οχι στην φθηνη ποιοτητα,ναι στις φθηνες τιμες.
Και αυτό που γράφεις σχετικό είναι διότι με αυτό το τρόπο με μαθηματική ακρίβεια σε λίγα χρόνια θα πληρώνεις και τα Κινέζικα στη διπλάσια τιμή. Είμαι εντελώς απέναντι σε κάθε Κινέζικο προϊόν. Δεν είναι του παρόντος να το αναλύσω. Θα συμφωνήσω με τη γενική λογική του σχολίου σου μεταξύ επωνύμων εταιρειών. Δηλαδή ψάχνουμε να βρούμε τη καλύτερη δυνατή ποιότητα στη χαμηλότερη τιμή, αν και πολλές φορές κάθε ποιοτική αναβάθμιση δεν ανεβάζει και τη τιμή αναλογικά αλλά πολλαπλασιαστικά. Γιαυτό ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.

Σε γενικές γραμμές ψάχνω πολύ όλες τις αγορές μου αλλά έχω καταλήξει πως σε πολλές περιπτώσεις "ο φτωχός πρέπει να αγοράζει ακριβά" (εννοώ ποιοτικά).
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Καλά μόλις πάρω άλλες ετοιμαστείτε για χαρίζονται μπότες αλλά δε φταίω γω αν σας χωρίσει η γκόμενα
και οι ινδιάνοι φίλοι σας, σας βγάλουν παρατσούκλι τα μαύρα πόδια
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ

υγ
αν δεν αναπανεει το πόδι ούτε βατραχοπέδιλο
 
Top Bottom