Φυλακιση στον ιδιοκτήτη μοτοσυκλέτας

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW

Εκεί στην Αγγλία, δεν τους έχει πει κανένας, "να κάνεις ότι.... κοιμάσαι";;;;; :sneaky:

Ταινία, ναι;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Τα Quins/Kings British subjects έχουν περίεργους νόμους που χρονολογούνται κάποιοι καμια 1000 αρια χρονια πριν......... Παρόλα αυτά ο συγκεκριμένος άνθρωπος προσπάθησε να διαφυλάξει την αξιοπρέπεια του...... Απο οτι φαίνεται και αυτοί λένε.... άστο να το πάρει.... κάνε πως κοιμάσαι και λοιπά εύπεπτα...
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Είναι η στιγμή που θα σε βρεί.....
Πόσα ρακιά θα χεις πιεί.....
Πόσους λάκους - κάδους έχεις έτοιμους και άλλα τέτοια όμορφα.....
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Διαβάστε λίγο καλύτερα την είδηση...

Η εκπομπή επικεντρώνεται στον Άνταμ Γουάιτ, ο οποίος κυνήγησε τον Τέιλορ Μπένφορντ και τον Ράιαν Πολ, οι οποίοι προσπάθησαν να εισβάλουν στην ιδιοκτησία του για να του κλέψουν μια μοτοκρός μοτοσυκλέτα πριν τραπούν σε φυγή με άλλη μοτοσυκλέτα.

Ναι ok ... έγινε απόπειρα εισβολής και όχι κλοπής. Κι εγώ έτσι θα αντιδρούσα (ή και χειρότερα) αν κάποιος προσπαθούσε να εισβάλει στον χώρο μου, αλλά κλοπή δεν έγινε....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αυτοάμυνα νοείται να είναι σε κίνδυνο η ζωή σου ή η σωματική σου ακεραιότητα και να προκαλέσεις ζημιά στον εγκληματία.

Προστασία της περιουσίας σου νοείται η άμεση προστασία της στα πλαίσια της λογικής πάντα ενώ ταυτόχρονα προστατευεις και την σωματική σου ακεραιότητα.

Εν ολίγοις δεν μπορεί να μπεί στο χωράφι σου κάποιος να σου κλέψει μια τσάπα να τον πυροβολήσεις και να περιμένεις να βρεις ελαφρυντικά σε ένα δικαστήριο. Δεν ήσουν σε κίνδυνο και δεν αξίζει μια τσάπα μια ζωή. Δεν μπορεί να έχουν φύγει οι διαρρήκτες και να τους πάρεις στο κυνήγι να τους εμβολίσεις με το αυτοκίνητο και να είσαι αθώος ευθυνών.

Ο συγκεκριμένος που έβλεπα ένα βίντεο όταν έφτασαν οι αστυνομικοί τους ρώταγε.. Δεν πιστευω να βρω κάνα μπελα σωστά? Πλήρης παρανόηση της κατάστασης και της ευθύνης του.

Η εκδίκηση δεν προστατευεται νομικά και όσο και να μπορούμε να συμφωνήσουμε σε ένα βαθμό και όλοι να την θέλουμε κάποιες φορές όταν την εκτελείς να είσαι έτοιμος και για τις συνέπειες.

Και να έχει νόημα όταν μιλάμε για εκδίκηση επι ανθρώπινης ζωής ή επι λόγων τιμής, ασέλγειας κλπ. Αν γίνεται προς ένα διαρρήκτη ή έναν επίδοξο διαρρήκτη αγγίζει τα όρια της αφέλειας ή της ανοησίας. Δεν θα κάνεις καλύτερο τον κόσμο και θα βρεθείς φυλακή. Think twice!
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Απλό ή Magnum;
Ξεκαθάρισέ το Γιάννη γιατί μένουν απορίες..
Χαχαχαχαχα..
Δεν μας ενδιαφέρει η μάρκα, αρκεί να κάνει όσα υπόσχεται ;)
 
Reactions: Gus

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Στο υποθετικό σενάριο που διαρρήξουν το σπίτι σου, σε κλέψουν ή ληστέψουν, αποχωρήσουν διαφεύγοντες, δικαιούσαι κανονικότατα να τους καταδιώξεις, να τους εμποδίσεις με κάθε πρόσφορο μέσο και να τους συλλάβεις, εσύ και κάθε άλλος πολίτης. Αυτό είναι η τυπική κατάσταση ανάγκης σε αυτόφωρο έγκλημα. Αν αποπειραθούν να σου κλέψουν το όχημα και τους γεμίσεις σκάγια, έχεις σαφώς υπερβεί το μέτρο πρόσφορης άμυνας (δυστυχώς).
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Στο υποθετικό σενάριο που διαρρήξουν το σπίτι σου, σε κλέψουν ή ληστέψουν, αποχωρήσουν διαφεύγοντες, δικαιούσαι κανονικότατα να τους καταδιώξεις, να τους εμποδίσεις με κάθε πρόσφορο μέσο και να τους συλλάβεις, εσύ και κάθε άλλος πολίτης. Αυτό είναι η τυπική κατάσταση ανάγκης σε αυτόφωρο έγκλημα. Αν αποπειραθούν να σου κλέψουν το όχημα και τους γεμίσεις σκάγια, έχεις σαφώς υπερβεί το μέτρο πρόσφορης άμυνας (δυστυχώς).
Μπορώ ΕΓΩ να συλλαμβάνω?
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Μπορώ ΕΓΩ να συλλαμβάνω?
Με την φυσική έννοια της πράξης, επί αυτεπαγγέλτως διωκωμένων εγκλημάτων*, κατά τον ΚΠΔ και την ποινική θεωρία, ναι, όσο ένα έγκλημα είναι αυτόφωρο. Δεν θα συμβούλευα κανέναν να το κάνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ευκαιρία να βγουν οι χειροπέδες από το προσκέφαλο του κρεβατιού
Το γουνάκι μην ξεχάσεις να βγάλεις...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Στο υποθετικό σενάριο που διαρρήξουν το σπίτι σου, σε κλέψουν ή ληστέψουν, αποχωρήσουν διαφεύγοντες, δικαιούσαι κανονικότατα να τους καταδιώξεις, να τους εμποδίσεις με κάθε πρόσφορο μέσο και να τους συλλάβεις, εσύ και κάθε άλλος πολίτης. Αυτό είναι η τυπική κατάσταση ανάγκης σε αυτόφωρο έγκλημα. Αν αποπειραθούν να σου κλέψουν το όχημα και τους γεμίσεις σκάγια, έχεις σαφώς υπερβεί το μέτρο πρόσφορης άμυνας (δυστυχώς).
Αν τον κοπανησω το κεφαλι και τον στειλω αδιαβαστο πως με αντιμετωπιζει ο νομος?Η αν θες μεχρι ποιου σημειου δεν εχω επιπτωσεις?
 
Reactions: Gus

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Αν τον κοπανησω το κεφαλι και τον στειλω αδιαβαστο πως με αντιμετωπιζει ο νομος?Η αν θες μεχρι ποιου σημειου δεν εχω επιπτωσεις?
Με τί? Που? Πως? Σε ποιο σημείο της κεφαλής? Αδιάβαστος απο παπά? και ποιου θρησκεύματος ? .... o_O
Ο νόμος είναι σχετικός καθώς επιβάλεται απο άνθρωπο.. έτσι μου είχε πει ένας φίλος δικαστής.... οπότε οι επιπτώσεις εξαρτούνται απο τον δικαστή και το πόσο καλό δικηγόρο έχεις.....
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Με τί? Που? Πως? Σε ποιο σημείο της κεφαλής? Αδιάβαστος απο παπά? και ποιου θρησκεύματος ? .... o_O
Ο νόμος είναι σχετικός καθώς επιβάλεται απο άνθρωπο.. έτσι μου είχε πει ένας φίλος δικαστής.... οπότε οι επιπτώσεις εξαρτούνται απο τον δικαστή και το πόσο καλό δικηγόρο έχεις.....
Με οτι βρω μπροστα μου.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Με οτι βρω μπροστα μου.
Αν τον πατήσεις με μοτο... θα θεωρηθεί τροχαίο.... με κλαρκ ..εργατικό ατυχημα.... με την τσαπα απο το χωράφι που σου γλυστρησε απο το χερι... ατυχημα εξ αμελείας... με δικανο σε εποχη κυνηγιου... ξανα εξ αμελείας ατύχημα..... :pointu: βάλε φαντασία.....
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Ελα να ανάψουν λίγο τα αίματα γιατί έχει και ψωφόκρυο...
Το λοιπόν μπουκάρει ο τύπος σπίτι σου και του κάνεις ότι σε φωτίσει ο Θεός...
Αν έχει γιό,πατέρα, αδέρφια, φίλους οτιδήποτε και έρθουν , τότε που καταλήγουμε?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν έχει γιό,πατέρα, αδέρφια, φίλους οτιδήποτε και έρθουν , τότε που καταλήγουμε?
Στο ότι πρέπει να διατηρείς καλές επαφές με το σοϊ...?
 
Top Bottom